Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 673048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1350 : 30 Kasım 2019, 20:40:57 »
Filipinler'in 6 adet ATAK helikopteri almaya karar verdiği, satış için imzaların gelecek ay atılmasının beklendiği söyleniyor.

http://savunmasanayi.org/atak-helikopter-filipinler-yolcusu/
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2019, 20:41:37 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1351 : 30 Kasım 2019, 20:58:55 »
Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1352 : 30 Kasım 2019, 22:52:58 »
Pakistan'a satılmak istenen atakların motorlarını Amerika Pakistan'a ambargo uyguladığı için vermiyor. Amerika'nın derdi atak satılmasın değil kendisi de vermiyor Ah 1zleri Pakistan'a Pakistan da zaten bu yüzden Atak'ı seçti. Aynı sorun Filipinler için geçerli değil.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1353 : 02 Aralık 2019, 16:41:55 »
Pakistan'a milgem sattık ya hani ambargo? ABD , Milgem 'de kullanılan GE LM2500 türbin motorlara da her an ambargo koyar ama bu satış için bir ambargo duymadım ben... Demek ki ambargo felan yok ....

Filipinler için de ATAK motoruna izin vermez ABD ...Biz sana AH-64 satalım der... Motoru yine koz olarak kullanır...  İnim inim inletir... Motor olmadan hele de ABD menşeili bir taarruz helikopteri aynı ihaleye girmişse vermezzz... Hele Trump gibi paracı adam hiç vermez...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1354 : 02 Aralık 2019, 16:50:39 »
Pakistan'a milgem sattık ya hani ambargo? ABD , Milgem 'de kullanılan GE LM2500 türbin motorlara da her an ambargo koyar ama bu satış için bir ambargo duymadım ben... Demek ki ambargo felan yok ....

Filipinler için de ATAK motoruna izin vermez ABD ...Biz sana AH-64 satalım der... Motoru yine koz olarak kullanır...  İnim inim inletir... Motor olmadan hele de ABD menşeili bir taarruz helikopteri aynı ihaleye girmişse vermezzz... Hele Trump gibi paracı adam hiç vermez...
Sn Serkan,  Mahmut Akşit in son röportajı ana sayfada. Bir okuyun ve videoyu 18inci dakikadan sonra izleyin derim. TS1400 bitmiş , imal edilmiş montaj safhasında. Seneye Gökbey ile de uçacak 1500 HP güçle. Yani Atak motorundan da güçlü. Şimdi Honeywell, motoru satmazsa 60 - 65 motorluk işi kaybedecek. Ambargo değil , aman alın demeleri lazım.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2019, 16:56:44 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1355 : 02 Aralık 2019, 20:17:53 »
Anladım ama ben şu anki süreçten bahsediyorum... TS1400 motorunu ben de dört gözle bekliyorum . Ancak bir motora EASA sertifikası almak da bayağı bir zaman alabilir...

Ama her devlet ,ihalesini verdiği bir sistemin teslimatında bu kadar sabır göstermeyebilir.Zaten girdiğimiz ihaleleri kaybetmemizin nedeninin temelinde de bu gerçek var...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Pakistan ATAK programında son durum ne?
« Yanıtla #1356 : 02 Aralık 2019, 20:53:07 »
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen “Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı” esnasında Pakistan T-129 ATAK programıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Pakistan’a ihraç edilecek ATAK helikopterlerinin motorları için ABD’den alınacak ihracat izninin devam ettiğini açıklayan DEMİR, “Bürokratik işlemler devam ediyor. Şu anda kasti bir gecikme var diyemiyoruz. Türkiye’den daha çok Pakistan’ı ilgilendiren bir ihracat. Sonucu bekleyip göreceğiz. ATAK motoru ile ilgili bu tür ihracat izinleri oldukça, ihracat konusunda önümüzü istediğimiz kadar net göremiyoruz. TEI’de (TUSAŞ Motor Sanayii) geliştirilmekte olan ve çekirdeği çalıştırılan motor, ATAK ve GÖKBEY’de kullanılacak. Bu motoru, belki önümüzdeki yılın sonunda çalıştırıyor olacağız ama bu helikoptere takılıp uçurulacağı anlamına gelmiyor. Sonrasında detaylı bir test süreci var. Bu süreç ne kadar hızlandırırsanız hızlandırın zaman alıyor. Yoksa ATAK’un motorunu önümüzdeki sene sonunda verdik diyebiliriz ama bu parametreler düşünüldüğünde biraz daha zaman alacak.” dedi.

Pakistan’a ATAK İhracatı
Türkiye ile Pakistan arasında; 30 adet Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatını kapsayan 1.5 milyar dolarlık anlaşma, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Türk Savunma Sanayii tarihinde tek kalemde yapılan en büyük iki ihracat anlaşması olma özelliğini taşıyan bu satın alım kapsamında, ATAK helikopterlerinde kullanılan motorlar ile ilgili olarak ABD’den ihracat izni alınması için çalışmalar başlatılmıştı. İlgili ihracat izninin verilmesi durumunda, Pakistan’a ilk ATAK helikopterinin 2020 yılı içerisinde teslim edileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan; TUSAŞ tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinde kullanılmak üzere, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından TS-1400 isimli milli bir turboşaft motor geliştiriliyor.

Ayrıca Pakistan, hem Türkiye’den tedarik edeceği 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopterinde hem de envanterinde bulunan diğer platformlarda kullanmak üzere; L-UMTAS, UMTAS ve OMTAS tipi Roketsan üretimi Anti-Tank Füzeleri tedarik etmeyi planlıyor.

https://www.savunmasanayist.com/pakistan-atak-programinda-son-durum-ne/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1357 : 04 Aralık 2019, 12:23:54 »
Alıntı

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1358 : 04 Aralık 2019, 17:07:41 »
5 tane Süper Cobra helikopteri için ABD'nin nazını çektiğimiz günlerden nerelere geldik. Bugün sahip olduğumuz bu gelişmiş silah sistemlerine 20 sene önce sahip olmuş olsaydık, bugün ne pkk kalırdı ne de uzantıları...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #1359 : 05 Aralık 2019, 09:47:25 »
Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor Motor motor motor

TEI Gen Md Mahmut Aksit:

TS1400 turbosaft motoru isteri 1.250 hp idi, biz ise su anda 1.500 hp’ye ulastik.

Motorun imalati bitti. Tahminen 2020 bitmeden Gokbey'in pervanelerini dondurgunu gorecegiz. TUSAS motoru entegre ederken biz de olgunlastirma faaliyetine devam edeceğiz

bu motor hem gökbey hem atak 1 için yeterli ki atağın şu anki motoru cts8004a nın gücü1373 shp dir

Atak 2 için ise tsi 1400 ün çekirdek motoru üzerinden 10 tona göre yeni motor geliştirilecek