Gönderen Konu: AGM-114 HELLFIRE  (Okunma sayısı 8652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
AGM-114 HELLFIRE
« : 22 Mayıs 2013, 16:49:03 »
AGM-114 HELLFIRE

İngiltere'den Hellfire Siparişi

İngiltere Milli Savunma Bakanlığı, Apache helikopterleri tarafından kullanılan Hellfire füzeleri için 22.8 milyon $ sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Birim sayısı dahil olmak üzere sözleşme bilgileri, sipariş ve teslimat programı bakanlık tarafından açıklanmadı.

ABD'li Lockheed Martin firması tarafından üretilen Hellfire, yaklaşık beş mil menzili ile kanıtlanmış bir taktik hava-yer silahtır. Apache saldırı helikopterleri  en çok 16 adet Hellfire füzesi taşıyabilir.

Bakanlığın açıklamasına göre Hellfire, Afganistan ve Libya'da kendisini kanıtladı. Afganistan'da kullanılan Hellfire füzeleri nedeniyle İngiliz ordusundaki Hellfire stokları azaldı. Apache helikopterlerinin mevcut saldırı yeteneği  ve gelecekteki operasyonlar için yeterliliğini devam ettirmek için azalan Hellfire sayısını artırmak için bu sipariş verildi.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2015, 23:06:12 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa'dan Hellfire Talebi
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2015, 00:30:24 »
Fransa'dan Hellfire Talebi

Fransa Hükümeti, iki yüz (200) AGM-114K1A Hellfire füzesi satın almak için ABD hükümetine başvuruda bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı; Fransa'ya 30.000.000 $ tahmini maliyete sahip Hellfire füzeleri ve ilgili donanım, parça ve lojistik destek için olası bir Yabancı Askeri Satış onaylayan resmi bir karar aldı. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, 3 Kasım 2015 tarihinde bu olası satışı Kongreye bildiren gerekli sertifikayı teslim etti.

200 AGM-114K1A Hellfire füzesi talebine; füze dönüşüm kitleri; kurulum kitleri ve kaplar da dahil.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Irak'a Hellfire Onayı
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2016, 22:16:28 »
Irak'a Hellfire Onayı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak hükümetine AGM-114K Hellfire füzeleri ve 114K M36E9 Captive Hava Eğitim füzelerinin satışını onayladı. Önerilen yabancı askeri satışi tahmini 800.000.000 $ ideğerinde ve 5000 AGM-114K /N /R Hellfire füzesi, 10 114K M36E9 Captive Hava Eğitim füzesi, destek ekipmanları ve hizmetleri içerir.

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı; Irak Güvenlik Kuvvetleri'nin Işid terör örgütü ile mücadelede Hellfire füzeleri ile katkı sağlayacağını belirterek kongeye satış bildiriminde bulundu.

Lockheed Martin tarafından üretilen AGM-114 Hellfire; hem döner hem de sabit kanatlı uçaklardan atılabilen havadan karaya güdümlü bir füzedir. Ayrıca, deniz ve kara platformlarından ateşlenebilir.

Irak'a satılacak olan Hellfire füzeleri için Lockheed Martin ana yüklenici olarak görev yapacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
AGM-114 HELLFIRE
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2016, 14:24:58 »

Küba'ya yanlışlıkla Hellfire füzesi yolladılar!
İspanya'da düzenlenen NATO tatbikatından sonra 'dummy' olarak adlandırılan sahte Hellfire füzesi yanlışlıkla Küba'ya gönderildi! İşte yaşananlar...

Küba'ya yanlışlıkla Hellfire füzesi yolladılar!
ABD güçlerinin uçaklar, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve helikopterden atılabilen AMG-114 Hellfire (Cehennem Ateşi) füzeleri operasyonlarda en çok kullanılan füzelerin başında geliyor. Açık kaynaklara göre birim maliyeti 110 bin dolar olan füze, 49 kilogram ağırlığında. Ses hızının yaklaşık 1,3 katına çıkan ve 1591 kilometre hızla uçabilen füze, farklı hedeflere karşı kullanılabiliyor.

Bu füzeyi 2014'te İspanya'da yapılan NATO tatbikatına gönderildi. Ancak bu füze, 'dummy' yani sahte bir füzeydi. Uçuşlarda İHA ve helikopterlere takıldı. Tatbikat tamamlandıktan sonra bir çok teçhizat gibi sivil kargo uçaklarına, gemilere yüklendi.

Ancak adresleme sırasında bir hata yapılmıştı. Bu füze Küba'ya gidecekti. Füzenin 'düşman' Küba'ya gitmesi durumunda teknolojisi paylaşılabilir ve Hellfire'ın sırları ortaya çıkabilirdi.

Yapılan hata son anda fark edildi. Kargo Küba'ya ulaşmadan ABD kuvvetlerince alındı. Konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.
Kaynak: www.kokpit.aero
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2016, 14:26:26 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Birleşik Arap Emirlikleri'ne Binlerce Hellfire Füzesi
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2016, 08:45:19 »
Birleşik Arap Emirlikleri'ne Binlerce Hellfire Füzesi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'ne AGM-114 R/K Hellfire Kategori III Füze ve teçhizat, eğitim ve destek için olası bir Yabancı Askeri Satış onaylayan bir karar aldı. Olası anlaşmanın tahmini maliyetinin 476.000.000 $ olduğu belirtiliyor. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, 11 Mayıs 2016 tarihinde bu olası satışı Kongreye bildiren gerekli sertifikayı teslim etti.

Anlaşmanın Kongrede onaylanmasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne ilk yıl 1000 adet ve sonraki iki yıl da 1500'er adet olmak üzere, üç yıl içerisinde toplam 4000 AGM-114R/K Hellfire III füzesi teslim edilecek. Eğitim ve teknik destek de anlaşmaya dahil.

Anlaşma onay alırsa, ana yüklenici olan Lockheed Martin, Texas Dallas'taki tesislerinde füzelerin üretimine başlayacak.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Lockheed Martin’den 632 milyon dolarlık füze sözleşmesi
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2018, 13:00:04 »
Lockheed Martin’den 632 milyon dolarlık füze sözleşmesi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, Amerikan Savunma ve Havacılık şirketi Lockheed Martin’in, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla Hellfire II füzesiyle ilgili olarak Hollanda ve Japonya ile 632 milyon dolar tutarında anlaşma yaptığı bildirildi.

AGM-114 Hellfire II, Anti-Tank amacıyla geliştirilmiş bir füze sistemidir. Türkiye dahil birçok ülke tarafından kullanılan Hellfire II, 8km+ menzile sahip.

http://savunmasanayist.com/2018/10/04/lockheed-martinden-632-milyon-dolarlik-fuze-sozlesmesi/

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: AGM-114 HELLFIRE
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2018, 13:07:22 »
Biz UMTAS alıyoruz onlar Hellfire. Ne kadar zavallılık kongre izin verecekte vatanı korumak için elli tane yüz tane füze alacaklar
Hadi Arap emirliğini Yunanistan ı filan anlarız da Japonya Hollanda ne yahu yakışır mı hiç ezik misiniz
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2018, 13:09:50 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: AGM-114 HELLFIRE
« Yanıtla #7 : 23 Ekim 2018, 23:02:42 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Avustralya'ya Hellfire onayı
« Yanıtla #8 : 23 Aralık 2021, 19:12:10 »
ABD, Avustralya'ya tahmini maliyeti 108 milyon dolar değerinde olan AGM-114R2 Hellfire füzelerinin satışını onayladı.

Dışişleri Bakanlığı, tahmini maliyeti 108 milyon dolar olan 800 adet AGM-114R2 Hellfire füzesi ve ilgili teçhizatın Avustralya'ya olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı.

Satış paketi ayrıca AGM-114R2 Hellfire füzelerinin yanı sıra yedek parça, onarım ve lojistik desteği de içeriyor.

Lockheed Martin tarafından geliştirilen ve 2012 yılında hizmete giren yarı aktif lazer arayıcı başlığa sahip AGM-114R, gelişmiş güdüm sistemi ve navigasyon kabiliyetleri sayesinde diğer varyantlardan daha yüksek irtifadan fırlatılabiliyor. 7-11 km menzildeki zırhlı araçlar, güçlendirilmiş sığınak ve yumuşak hedeflere karşı etkili olabilen füzenin uzunluğu 1,62 m, çapı 17,7 cm ve kanat açıklığı 0,71 cm'dir. 9 kg çok amaçlı savaş başlığı dahil AGM-114R'nin  toplam ağırlığı 49 kg'dir.

https://www.defenceandtechnology.com/avustralyaya-hellfire-onayi.html

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ukrayna Hellfire Füzelerini Aktif Olarak Kullanıyor
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2022, 19:56:56 »
Ukrayna’ya İsveç tarafından bağışlanan RBS-17 Kısa Menzilli Gemisavar Füzeleri, Ukrayna Ordusu tarafından aktif şekilde kullanılmaya başladı. İsveçli Bofors tarafından geliştirilen RBS-17, karadan atılmak için özel olarak modifiye edilmiş AGM-114C Hellfire füzelerini kullanmakta.

RBS-17 Kısa Menzilli Gemisavar Füze Sistemi; fırlatıcı, operatör konsolu ve füze şeklinde üç adet birimden oluşuyor. Bir tripod üzerine monte edilmiş füze fırlatıcısı, bir adet füzenin ateşlenmesini sağlıyor. Birkaç personel tarafından kolaylıkla taşınıp kurulabilen atıcıya her atış sonrasında kolaylıkla yeni füze yüklenebiliyor. Fırlatıcılar operatör konsolu üzerinden uzaktan kumanda edilebiliyor.

Sistemin bir diğer parçası olan operatör konsolu termal görüntüleme sistemleri, lazer mesafe bulucu ve lazer işaretleyicisi ekipmanıyla RBS-17 sisteminin tespit ve hedeflemesinin yapılmasını sağlıyor. Aynı anda birden fazla fırlatıcıyı kontrol edebiliyor. RBS-17 sisteminin füzeleri olarak modifiye edilmiş AGM-114C Hellfire füzeleri kullanılıyor. Modifiye edilmiş füzelerin seri üretim AGM-114C füzelerinden en önemli farkı, Bofors tarafından geliştirilmiş 9kg ağırlığındaki yüksek patlayıcı harp başlığına sahip olması. 10km menzile sahip füzeler seri üretim AGM-114C’ler ile aynı menzil değerinde.

İsveç tarafından Ukrayna’ya yapılan 95 milyon € değerindeki yardım paketiyle beraber RBS-17 sisteminin gönderileceği açıklanmıştı. Ukrayna Ordusu tarafından kullanılmaya başlanan RBS-17’lerin şimdilik karadan karaya taarruz görevlerinde kullanıldığı belirtiliyor. Rus savaş gemilerinin Ukrayna kıyılarına 10km’ye kadar yaklaşması çok tehlikeli olacağından füzelerin savaş boyunca bir deniz aracına karşı kullanılmaması ihtimali bile bulunuyor.

Ancak RBS-17 kıyıya konuşlandırılması halinde sızmaya çalışabilecek Rus özel kuvvetler botlarına karşı oldukça etkili olabilir. RBS-17, Ukrayna haricinde Norveç Ordusu tarafından da kullanılmakta.

https://www.savunmasanayist.com/ukrayna-hellfire-fuzelerini-aktif-olarak-kullaniyor/