Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 96329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #280 : 28 Mart 2024, 23:52:03 »
İçeriğini bilmediği konularda bu kadar kesin ifadelerle atıp tutan zor görülür. Yazdırılanlar girmedi, KAZANANLAR girdi.

Türkiyenin nüfusu 40-50 milyon ve yaş grubunda 300-400bin erkek varken.Yazılı sınava 100bin civarı orta okul mezunu erkek katılıyordu. Gerek parasız yatılı olması, gerek meslek garantisi, gerekse askerlik olması sebebiyle başvuran bu %20-25 sayıdaki çocuk haliyle ya asker çocuğu, ya daha kanaatkar, orta veya az gelirli , daha devlet ve milletperver , kırsal ailelerin çocuklarıydı. Hem yokluk sebebiyle gelecek garantisi olmayan hem de sebatkar, kanaatkar, çalışkan çocuklar.

Sınavı anadolu ve fen lisesi  sınavlarından ayrı bir sınavdı.yazılı sınav, spor testi, mit araştırmasını geçenler sağlık testi ve mülakata alınıyorsu. İlk 1000'e girenler tercih sıralamasına göre kuleli, maltepe ve ışıklara yerlestiriliyordu. Her ne kadar eşit dağıtım yapılırsı diyenler olsa da izmirli beya birsalilar da dahil genelde herkes ilk tercihine kuleli yazdığından , kuleli diğerlerinden farklıydı. En fazla 500.yedeğe kadar gelindiğini gördüm. Asil kazanıp da Katılmayan genelde istediği ya da memleketindeki fen lisesini veya deniz lisesini kazananlardı. ( Deniz lisesinin sınavı  ayrıydı.)

Saint josephi kazanıp, kuleliyi tercih edeni de gördüm, deniz lisesini kazanıp kuleliyi tercih edeni de gördüm. Çünkü o 1000 çocuktan lise sonrasında tercih eden ve testlerden geçen 250 tanesi hava harp okuluna gidiyordu.  Testleri geçmesine rağmen hava harp okulu yerine gataya geçen veya özel kuvveti istediği için kara harp okuluna geçeni de gördüm.

Bir şekilde sansızlıkla veya kılpayı kaçıranlar içinse sivil liselerden sonra da belli oranda katılma hakkı açıktı..

Zaten bu sistem sebebiyle ilk hedef olarak görülüp sinavlar, okullara saldirildi, sinavlar çalindi ve sızılmaya çalışıldı.

Bir de hevesli olsa dahi yazılı sinavda, sağlıkta, sporda veya mülakatta  veya mit araştırmasında elenip askeri liseyi kazanamayan veya sınava girmeye tenezzül etmeyenler var.

Konusup yazıp duruyorlar. Sevgili puty seni severim ,sayarım. Out of the box ve zaman zaman sivri cümlelerini de ciddiye alırım. Ama içini bilmediğin sisteme uzaktan sallama.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : Bugün, 00:13:15 »
Uzman çavuşların çoğusu askerlik aşkından değil düzenli bir maaşım olsun,geleceğim garanti olsun diye o işi seçen gariban anadolu çocuklarıdır.

Aslında sorunun temeli çok daha basit;
Toplum neyi duymak istiyorsa o konuşuluyor artık(arz talep meselesi) . Acıda olsa doğru bilgiye ulaşmak isteyen kaç kişi kaldıki! Koskoca savunma sanayi kurduk ama dosdoğru analizini yapan kişi üç beş kişi.bilen yokmu var tabi ama azıcık yapıcı bile eleştirse hain damgası yeme korkusu var. Sadece asker değil genel bir çürüme var ne yazıkki. Örneğin istediği gibi soru soran irdeleyen basın olsa beyazıt hoca dersine çalışmazmıydı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #282 : Bugün, 00:19:25 »
Sayın Mehmet sen beni anlayamadın. Askeri liselere en akıllı çocukların seçildiğine itirazım yok ama askerlik spor sanat gibi alanlar akıl kadar doğuştan sahip olunan dürtüleri kabiliyetleri de gerektiriyor. İnsanlar doğuştan bazı eğilimleri vardır psikopat da olur önder de olur kaşifte olur sanatçı sporcuda olur bu onun ortalama kalabalıktan bu alanlarda bir kaç tık avantajlı olmasını sağlar. Askerlikte böyle bir meslektir içinde askerlik fıtratı olması gerekir sadece matematik bildi diye askerleri seçmek doğru değil. O zor matematiği yine soralım ama lise mezununa soralım o zaman hem akıllı hem ruhunda askerlik olanları toplarız. Özel kabiliyet gerektiren sanat spor gibi ilk okulda bile işaretleri yakalanan eğilimlerde dahil hiç bir insana orta okulda bir meslek dayatılmamalıdır. Buna tornacılır marangozluk gibi meslek liseleri de dahildir. Her meslek liseden sonra seçilmeli ister asker ister doktor ister marangoz olsun.
« Son Düzenleme: Bugün, 00:21:17 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : Bugün, 00:45:06 »
Sevgili putty; Yazılı diyorum, mülakat diyorum, sağlık testi heyet raporu diyorum, spor testi diyorum, mit araştırması diyorum, 

Halâ sadece matematik sorusu bilen diyorsun. İlaveten sivil lise sonrası harp okullarına giren de varsı diyorum.. Kendini inandirdiğin bir fikir var.. sana bazı doneler veriyorum ki soru işareti uyansın.

O cocuklardan hava harp okuluna gidenler uçak, makina, bilgisayar mühendisliği;

Deniz harp okuluna devam edenler ; gemi insaat, makina bilgisayar mühendisliği;

Kara harp okuluna devam edenler; inşaat, sistem mühendisliği, kamu yönetimi  vb.,

Gata'ya devam edenler doktorluk okudular.

Tüm dünyada da böyledir. Okullu zabitler ekseriyetle mühendislik veya eşit ağırlık okurlar.

Her zabit okullu değildi ayrıca. Ama kurmaylığa sadece okullular girebiliyordu. Harp okulu mezunu kadar ihtiyaç eksikliğini tamamlamak için ;  çeşitli üniversite ve bölümlerden mezun sözlesmeli alınıp sutasak ile zabit olanlar da vardı. Tarih, türkçe, öğretmenlik, kamu yönetimi vs.

Su anda ise son dönemde her bölümden dış kaynak subay  alıyorlar. Müzik öğretmenliği mezunu piyade teğmen var mesela.. çok sayıda imam hatip lisesi mezunu da var bugünlerde. Onlar size göre askerlik geni olan heveslilerden. Ayrıca Çalışırlarsa kurmaylık yolu da açık artık dış kaynaklilara.. gayet demokratik ve çağa uygun.. Onların da üst rütbelerde olacağı zamanlar gelecek. İstediğin olacak yani,  Yakındır sabredin.

Okulları kapatan sivil kaynaktan bir kumandandı mesela. O da kültürünü, içini bilmezdi istemezdi..
« Son Düzenleme: Bugün, 00:59:36 Gönderen: Mehmet75 »