Gönderen Konu: MİLGEM  (Okunma sayısı 21659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: MİLGEM
« Yanıtla #10 : 08 Ekim 2016, 15:31:51 »

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2016, 15:33:10 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2016, 15:34:54 »

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2016, 15:36:04 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2019, 21:31:27 »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2019, 12:36:07 »
Milgem in kendini koruma menzili RAM füzesinin azami menzili olan 9 km dir.

Şu F5 uçağındaki Maverick füzesi 30 km menzilli TV güdümlü yani geminin camından füzeyi içeri atabileceğin bir silah
Uçakta füzede tarihi eser neredeyse.

Yunanistan da bu füzeden depolar dolusu var. Bu uçak ile bu gemiyi kalbura çevirirsin. Bu kadar zavallı olmamalı böyle bir gemi hava savunma konusunda.

beğen

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 26 Nisan 2020, 13:29:14 »

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 26 Nisan 2020, 15:30:49 »
Ölmeden şu TF-2000'i de görsek bari...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 29 Ağustos 2020, 01:46:05 »
28 Ağustos 2020 tarihinde Kıbrıs Adası güneyinde TCG BÜYÜKADA korveti ile İtalyan Muhribi ITS DURAND DE LA PENNE eğitimde...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 29 Ağustos 2020, 03:37:34 »
4500tonluk 147.7 m lik destroyer bu İtalyan gemisi.
Ufak cep destroyeri diyebileceğimiz bir gemi.
Ama her tarafından silah fışkırıyor.
Bizim gemide ya hepsi gizli ya da silahları az.
Ne dersiniz denizci arkadaşlar?

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 29 Ağustos 2020, 09:01:40 »
Muhrip(destroyer diyelim) ile Fırkateyni ayıran fark nedir?

Fırkateyn her görev tanımı için özelleşebiliyor Hava savunma,denizaltı savunma vb)

Muhrip , Fırkateynin tombul hali mi?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 29 Ağustos 2020, 12:29:08 »
Muhrip(destroyer diyelim) ile Fırkateyni ayıran fark nedir?

Fırkateyn her görev tanımı için özelleşebiliyor Hava savunma,denizaltı savunma vb)

Muhrip , Fırkateynin tombul hali mi?

Bir sürü fikir ve yaklaşım var. Genel yönelim tonaj ve uzunluk ağırlıklı. Silah yüküne göre sınıflandıran var. Kendi elindeki en büyük tonajlı gemiye göre sınıflandıran var. Bir sürü denge var. Ama şöyle düşünebilir. Destroyer 28-30 kn sınıfında daha uzak menzillere daha fazla silah yükü taşıyabilen bir gemidir.

Aslına bakarsan sınıf ayrımı yani bu aaw-asw ve asuw terimleri de yeni dönem gemilerinde daha azalmış bir durum, şimdiki gemiler daha çok rollü.

Neden ?

Çünkü vls diye bir olay var. Dolduruyorsun içine uzun ve kısa menzilli hss füzelerini oluyor gemi sana hava savunma gemisi , koyuyorsun orta menzilli + asroc gibi bir roket destekli torpidoyu oluyor sana anti denizaltı gemisi, koyuyorsun seyir füzesini oluyor sana kara saldırı gemisi/anti yüzey gemisi (asw). Yani her gemi her şey olabiliyor.

Ama tabi bunu sınırlandıran bir olay var.

Gövde, tonaj, tahrik sistemi.

Şimdi Fırkateyn-Destroyer-Kruvazör arasındaki tek muharip fark silah sayısı değil.

Büyük gemi demek daha büyük bir sonar demek aynı zamanda, yine büyük gemi demek daha büyük radarlar demek. Örneğin İsraillilerin elinde 450 km menzilli EL/M-2248 MF-STAR radarı var ama onu sadece hint gemilerine takabiliyorlar, kendi gemilerine 250 km'lik versiyonunu takıyorlar.  Çünkü büyük radar/ büyük güç kaynağı= büyük mast = büyük üst yapı = çok daha fazla tonaj= çok daha büyük motorlar= çok daha büyük ve uzun bir gemi demektir. Sonar içinde aynısı geçerli.

Diğer yandan bu işin denizde kalma süresi, mürettebat güvertelerinin büyük ve rahatlığı, asuw helikopterlerinin sayısı ve önemi bunlara hiç girmiyorum.

Güzel bir yazı oldu. Zevkine kendi yazımı tekrardan okudum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;