Gönderen Konu: A-29 Super Tucano  (Okunma sayısı 13685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
T-27 Tucano Zorunlu İniş Yaptı
« Yanıtla #10 : 30 Temmuz 2016, 12:56:19 »
T-27 Tucano Zorunlu İniş Yaptı

Brezilya Hava Kuvvetlerine (FAB) ait bir T-27 Tucano uçağı zorunlu iniş yaptı.

Brezilya Hava Kuvvetleri Akademisine ait bir Embraer T-27 Tucano eğitim uçağı, 28 Teemuz Perşembe günü öğleden sonra Pirassununga yakınlarındaki Morro da Cantareira'da teknik bir arıza nedeniyle zorunlu iniş gerçekleştirdi. Brezilya Hava Kuvvetlerinin açıklamasına göre kaza sırasında uçakta bulunan tek pilot yaralanmadan kurtuldu.

T-27 Tucano, Brezilyalı havacılık şirketi Embraer tarafından geliştirilen tandem koltuklu çift kişilik bir temel eğitim uçağıdır. Uçak ilk olarak 29 Eylül 1983 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi olan "Duman Filosu"nda (Esquadrilha da Fumaça) göreve başladı. Bu filo aynı yılın Aralık ayında Tucanolarla ilk gösteri uçuşunu gerçekleştirdi. Brezilya Hava Kuvvetleri bu uçaktan toplam 168 adet teslim aldı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Lübnan Dört Ek A-29 Süper Tucano Alıyor
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2018, 10:00:23 »
Lübnan Dört Ek A-29 Süper Tucano Alıyor

Lübnan Ordusu, kendi web sitesinde yaptığı duyuruda, Lübnan Hava Kuvvetleri'nin (LAF) 28 Mayıs sabahı Hamat Air üssünde ABD makamlarından bağış olarak sunulan dört Süper Tucano hafif taarruz uçağının ikinci grubunu aldığını duyurdu.

Kıbrıs üzerinden gelen uçaklar Beyrut ve Lübnan'daki diğer bölgeler üzerinde uçtu.

Lübnan, önceki ilk iki A-29 uçağını Kasım 2017'de aldı. Şimdiye kadar teslim edilen dört uçağa ek olarak dört uçak daha alacak. ABD'nin Lübnan Büyükelçisi Elizabeth Richard "İki A-29 Süper Tucanos, önümüzdeki birkaç ay içinde teslim edilecek altı uçağın ilkidir. A-29'un ileri teknolojisi, LAF'ye hassas güdümlü mühimmat ve Gelişmiş hassas tarruz yeteneği sağlayacak” dedi.

Büyükelçi, LAF'ın her koşulda, gece ve gündüz A-29 uçağıyla ortak kombine silah manevralarını gerçekleştirebileceğini vurguladı.

A-29 Süper Tucano, karşı saldırı, yakın hava desteği ve düşük tehditli ortamlarda hava keşif misyonları için tasarlanan ve aynı zamanda pilot eğitim sağlayan bir turboprop hafif saldırı uçağıdır.

Uçağın kanatlarında iki adet 50 "makineli tüfek (200 mermi) bulunur. Kanat ve gövde altındaki beş silah istasyonun 1.500 kg 'a kadar silah taşıma kapasitesi sağlıyor. İç istasyonlarında harici yakıt tankları, iç istasyonlarında da AIM-9 kısa menzilli havadan havaya füzeleri taşıyabilir.

Tüm istasyonlar Mk 81 veya Mk 82 (konvansiyonel veya kılavuz kitlerle donatılmış) bombalar, SBAT-70/19 veya LAU-68 roketatarları ile yüklenebilir.

FADEC (Tam Yetkili Dijital Motor Kontrolü) ve EICAS'ı (Motor Gösterge ve Ekip Uyarı Sistemi) kullanan bir 1.600 SHP Pratt & Whitney PT6A-68/3 turbo motor ile güçlendirilmiştir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: A-29 Super Tucano
« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2018, 17:19:34 »

Lübnan 13 Haziran'da son dört Süper Tucano uçağını teslim almış.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2018, 20:14:48 »
ABD'de Holloman Hava Üssü'ne bağlı bir A-29 Super Tucano uçağı, Red Rio Bombardıman eğitim alanında düşmüş. 22 Haziran'da  yerel saatle 11:30'da gerçekleşen kazada uçakta bulunan pilotlardan biri bulunamazken diğer hafif sıyrıklarla hastaneye kaldırılmış.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 25 Haziran 2018, 20:33:47 »
Konuyla ilgili daha detaylı haber...

ABD’de bu yıl 12 askeri uçak düştü

ABD’de askeri uçak kazaları konusunda son yılların en kötü yılı yaşanıyor. 22 Haziran’da meydana gelen kazada, ABD’nin Hava Kuvvetleri Hafif Saldırı Deneysel Uçak Programı için uçan Brezilyalı Embraer imalatı A-29 Super Tucano tipi uçak düştü.

Program için denemelerin yapıldığı Red Rio Atış sahasında meydana gelen kazada pilotlardan biri hayatını kaybederken diğer pilot fırlatma koltuğu ile uçağı terk etmeyi başardı. Kurtulan pilotun yaralı olduğu açıklandı.

KAZALAR ARKA ARKAYA GELDİ

Bu kaza ile birlikte Amerikan askeri güçleri bu yıl 12’nci uçağını kaybetti. Kazaların 7’si Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait. Son aylarda meydana gelen kazalarda Chatham City Georgia’da WC-130’da 9 kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca Colombus’ta düşen T-38 ve Japonya’da düşen F-15C tipi uçaktaki pilotlar fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulmuştu.

EMBRAER SNC ORTAKLIĞI

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Hafif Saldırı Deneysel Uçak Programı için A-29, Brezilyalı Embraer ile Türk çift Eren-Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) ortaklığında geliştiriliyor. Uçak, silah yükü ile ABD müttefiklerinin yakın hava desteği ile terörle mücadelede kullanılması planlanıyor.

Projede A-29 Super Tucano’nun yanı sıra Textron Aviation Defense’in AT-6 Wolverine ile yine Textron Aviation Defense’in Scorpion hafif jeti ile bir dönem Türkiye’ye de Hürkuş-C’nin önü kesilerek alınmak istenen IOMAX Archangel projede yarışıyor.

Halen A-29 Super Tucano Afganistan ve Kolombiya Hava Kuvvetleri’nce kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/abd-ucak-kazalari-super-tucano

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Nijerya’nın A-29 Süper Tucano’ları için anlaşma tamam
« Yanıtla #15 : 05 Aralık 2018, 21:42:51 »
Nijerya, ABD’den A-29 Süper Tucano hafif taarruz uçakları alacak.

ABD Savunma Bakanlığı 29 Kasım 2018’de yaptığı açıklamada, Sierra Nevada Corp., Nijerya Hava Kuvvetlerine 12 adet A-29 Süper Tucano uçağının satışını kapsayan 329 milyon ABD Doları tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Satış 12 uçağın yanı sıra entegre lojistik destek paketi ile eğitim ve operasyon destek sisteminden oluşan yer birimlerini de kapsıyor.

Toprak pistlere iniş-kalkış yapabiliyor

Embraer – Sierra Nevada ortaklığınca üretilen hafif saldırı uçağı kategorisindeki A-29 Super Tucano 1,600 SHP Pratt & Whitney PT6A-68/3 turboprop motorla donatıldı. 1,5 ton mühimmat taşıyabilen uçak asfalt ve toprak pistlere iniş-kalkış yapabiliyor. Gelişmiş elektronik, elektro-optik, kızılötesi ve lazer sistemleri, veri bağlantı teknolojisi ve güvenli telsiz sistemleri ile entegre edilen Super Tucano birçok ordu tarafından  tercih edilmiştir.

http://defenceandtechnology.com/2018/11/30/nijeryanin-a-29-super-tucanolari-icin-anlasma-tamam/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fatih Özmen’in şirketinin Nijerya’ya A-26 satışı onaylandı
« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2018, 12:27:32 »
Fatih Özmen’in şirketinin Nijerya’ya A-26 satışı onaylandı

Türkiye’de gündeme ‘yerli yolcu uçağı’ projesi ile gelen Fatih Özmen’in sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada şirketinin Nijerya’da kazandığı 329 milyon dolarlık A-29 Super Tucano tipi uçak satışına Pentagon onayı çıktı.

Anlaşma doğrultusunda Brezilyalı Embraer şirketi imalatı turboprop motorlu Super Tucano’ların yakın hava desteğinde kullanılan A-29 modelinden toplam 12 adet üretilecek. Bu uçaklar Nijerya’ya teslim edilecek. Proje uçaklar için bakım, yedek parça ve eğitimi de kapsıyor.

LAZER İŞARETLEME SİSTEMİ DE VAR

Uçakların altısında ileri bakış lazer işaretleme sistemi de yer alıyor. Uçağın diğer silahları arasında .50 kalibre makineli top (kanatta entegre) pod olarak takılan minigun, roket ve lazer güdümlü bombalar yer alıyor.

Toprak pistlere de inip kalkabilen uçaklar halen Afganistan ve Lübnan tarafından da kullanılıyor.

RAKİBİ HÜRKUŞ

Uçağın rakibi, TUSAŞ tarafından geliştirilen Hürkuş. Halen testleri devam eden Hürkuş-C, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da kullanılacak. Hürkuş’un B modeli ise önümüzdeki günlerde Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçağı olarak görev alacak.

ASKERİ JETLERE GÖRE DAHA UCUZ

Yeni nesil savaş konseptlerinde yüksek operasyon maliyetlerine sahip askeri jetler yerine yerden havaya füze tehditinin olmadığı bölgelerde kullanılıyor. ABD, Afganistan, Lübnan gibi ülkelere bu tür uçakların satışlarına destek veriyor.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://www.kokpit.aero/nijerya-sierra-nevada-a26-satis

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Süper Tucano.
« Yanıtla #17 : 16 Haziran 2019, 23:49:38 »

🇹🇲Türkmenistan 6 adet. 🇧🇷Super Tucano aldı.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 27 Ekim 2019, 13:35:30 »
ABD'nin yeni hafif saldırı uçakları

ABD Hava Kuvvetleri, Textron Havacılık imalatı AT-6B Wolverine ile Sierra Nevada Corporation / Embraer yapımı A-29B Süper Tucano Hafif Saldırı Uçağı satın alacağını duyurdu. A-29 sözleşmesi bu yıl bitmeden AT-6 sözleşmesi 2020 yılının başlarında yapılacak.

Hava Kuvvetleri her iki modelden iki veya 3 adet satın alacağını açıkladı. Alınacak 5 uçak 160 milyon dolara mal olacak ve uçaklar müttefiklerle işbirliğini güçlendirmek için kullanılacak.

http://www.kokpit.aero/abd-hafif-saldiri-ucaklari

Hem Textron hem de SNC / Embraer, anlaşmanın resmiyet kazanmasıyla rahat bir nefes alacak. Zira her iki şirket de büyük yatırım yaptıkları hafif saldırı uçağına olan güveni teyid etmiş olacak.

A-29B'ler, ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı Hurlburt Sahasında (FL) görevlendirilecek ve “savaş havacılık danışmanlığı görevi için hafif saldırı yardımı için artan ortak taleplerini karşılamak üzere bir eğitmen pilot programı geliştirmek” için kullanılacak.

AT-6B'ler ise Nellis AFB (NV) 'deki Hava Muharebe Komutanlığı'na konuşlandırılacak.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 27 Ekim 2019, 13:47:10 »
ABD'nin yeni hafif saldırı uçakları

ABD Hava Kuvvetleri, Textron Havacılık imalatı AT-6B Wolverine ile Sierra Nevada Corporation / Embraer yapımı A-29B Süper Tucano Hafif Saldırı Uçağı satın alacağını duyurdu. A-29 sözleşmesi bu yıl bitmeden AT-6 sözleşmesi 2020 yılının başlarında yapılacak.

Hava Kuvvetleri her iki modelden iki veya 3 adet satın alacağını açıkladı. Alınacak 5 uçak 160 milyon dolara mal olacak ve uçaklar müttefiklerle işbirliğini güçlendirmek için kullanılacak.

http://www.kokpit.aero/abd-hafif-saldiri-ucaklari

Hem Textron hem de SNC / Embraer, anlaşmanın resmiyet kazanmasıyla rahat bir nefes alacak. Zira her iki şirket de büyük yatırım yaptıkları hafif saldırı uçağına olan güveni teyid etmiş olacak.

A-29B'ler, ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı Hurlburt Sahasında (FL) görevlendirilecek ve “savaş havacılık danışmanlığı görevi için hafif saldırı yardımı için artan ortak taleplerini karşılamak üzere bir eğitmen pilot programı geliştirmek” için kullanılacak.

AT-6B'ler ise Nellis AFB (NV) 'deki Hava Muharebe Komutanlığı'na konuşlandırılacak.
SNC Türklere ait bir şirket. Uzay alanında Nasayla ortak çalışmalar yapıyolar. Dream chaser bunlardan sadece bir tanesi...İnanılmaz bir mühendislik şirketi. Yetenkleri Amerikada sadece 1-2 şirkette var.  2014 yılında Amerika merkezli Orbitec şirketini satın aldılar. Bu şirket Uzay roket motorları ve Hibrit yakıtlar üzerine çalışmalar yapıyordu. SNC'nin Elon Musk'ın sahibi oldugu spaceX gibi uzaya roket gönderecek bir şirket haline geleceklerine eminim.Yakın zamanda Alman merkezli uçak firması dornierin D328 tasarımı ve haklarını almışlar ve Türkiyede TRjet firması adı altında milli yolcu ucagı projesini başlatacaklardı. SNCde bu fabrikayı Türkiyede kurmaya karar vermişti. Lakin şirketin sürdürülebilir bir ekonomiye sahip olması adına Türkiye Cumhuriyetinin 40-50 adet yeni uçaktan sipariş etmesi gerekiyordu. Türk devleti bunu kabul etmeyince SNC firması fabrikayı Almanyaya kurmaya karar verdi. Amerika Ordusu jet eğitim uçağı projesine SNC ve TUSAŞ ortak girmişlerdi lakin finale kalamayıp elendiler. Bu devasa mühendislik şirketinden hemde Türklere ait olan bu şirketten faydalanamamak çok üzücü