Gönderen Konu: Al-Khalid (Tip 90-IIM / MBT-2000) Ana Muharebe Tankı  (Okunma sayısı 2323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41146
 • 419
Ukrayna'dan Pakistan için 110 Tank Motoru


Al-Khalid (Tip 90-IIM / MBT-2000) Ana Muharebe Tankı

Ukrayna devlet tarafından işletilen silah ihracatçısı Ukrspetsstroi 50 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında, Pakistan için 110 tankı güç paketi, motor ve ilgili parçalar sunacak. Kharkov'daki  zırhlı araçlar ve bunların parçaları konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Malyshev Plant,  geçtiğimiz günlerde imzalanan bir sözleşme ile dört yıl boyunca PAkistan için 110 adet motor üretecek. Ukrayna bugüne kadar Pakistan al-Khalid ana muharebe tankına 300'den fazla powerplants teslim etti.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 16:16:46 Gönderen: fırtına06 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: Ukrayna'dan Pakistan için 110 Tank Motoru
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2013, 12:16:36 »
Abu Dabi İDEX-13 fuarında ise Ukrayna ile Pakistan arasında motor antlaşması olmuş... 110 6TD-2 dizel motor için... Pakistan ve Çin '' Al khalid[MBT-2000] tankını modernize edicekmiş (Pakistan AMT'si) Pakistan'ın Rus motoru seçmesi bekleniyormuş fakat upgrade için sürpriz bir şekilde Ukrayna ile anlaşma imzalanmış... Modernize edilen tankların yada (yeni üretimde olabilir) '' Süper Al-Khalid'' olarak adlandırıldı... Tank'a modern AKS ve Aktif koruma sistemleri kıonulması planlanıyormuş...  120-125mm tank mermisine dayanan yeni nesil zırh ve zırh kalınlığı üzerinde çalışmalar varmış yine... Söz konusu motor bu arada ''1500hp''...


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2736
 • 147
 • DefenceTurk.com
Pakistan modernize edilen Al Khalid tanklarını teslim aldı
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2020, 16:15:39 »
Pakistan Silahlı Kuvvetleri, çeşitli modernizasyon faaliyetlerine tabi tutulan ilk Al Khalid I Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı geçtiğimiz saatlerde teslim aldı.

Toplamda 300’den fazla Al Khalid tankına sahip olan Pakistan, Çin ve Ukrayna ile ortak yapılan modernizasyon sonucu ortaya çıkan ilk “Al Khalid I” tankını teslim aldı. Pakistan ve Hindistan arasında süregelen tank rekabetinde Pakistan, Çin’e VT-4 siparişinin vermesi ve geçtiğimiz Nisan ayında ilk VT-4 tanklarını teslim almaya başlaması ile envanter güçlendirme çalışmalarına hız vermişti. Pakistan, envanterindeki Al Khalid tanklarını da modernize ederek önemli iyileştirmeler yaptı.Modernizasyon kapsamında;

Al Khadil tanklarında kullanılan ana silah olan 125mm yivsiz topun mühimmat kapasitesi, 39 adetten 49 adete ve atım hızı ise 9 atım/dakika’ya çıkarıldı.

Yardımcı silah olarak kullanılan 12.7mm’lik uçak savar ve 7.62mm makineli tüfek silahlarının  mühimmat kapasiteleri önemli ölçüde arttırıldı.

Ana silahın engebeli arazide hareket halinde iken hedefe bakması olarak tanımlanan dikey stabilizasyonunda ve tankın x ekseni üzerinde yer değiştiriyorken taretin bağımsız şekilde hedefe bakması olarak tanımlanan yatay stabilizasyonunda önemli iyileştirmeler yapılarak çok önemli gelişim kaydedildi.

Atış kontrol sisteminde önemli iyileştirmeler yapılarak etkili tanımlama aralığı 7 kilometreye kadar çıkarıldı.

Ukrayna’dan lazer telemetreleri, lazer işaretleyicileri ve lazer güdümlü tanksavar füze takip sistemlerini bozabilen Varta elektro-optik jammer gibi birçok kıymetli elektronik ekipmanlar temin edilerek tanka entegre edildi.

Özetle; 90’lı yıllarda tasarlanıp 2000’li yıllarda üretilip teslim edilen Al Khalid tankları, Al Khalid I modernizasyonu ile ateş gücü, elektronik ve elektro-optik kabiliyetlerinde önemli iyileştirmelere tabi tutularak gelişen teknolojiyi bir noktadan yakalamayı başardı. Pakistan, çalışmaları süren Al Khalid II modernizasyonu ile çağa ayak uydurmayı planlarken, Çin’den temin ettiği VT-4 tankları ile Hindistan’ın T-90 hamlelerine cevap vermektedir.

https://www.savunmasanayist.com/pakistan-modernize-edilen-al-khalid-tanklarini-teslim-aldi/