Gönderen Konu: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler  (Okunma sayısı 21595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler
« Yanıtla #40 : 26 Aralık 2021, 17:40:42 »
Uçak dışında her şeyimiz var diyorlar sanırım. Gelecekteki halimizi görüyorum sanki. Bu yaptırımlardan sonra her yere füze atabilmekten başka çaremiz kalmıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İran, hipersonik füze geliştirdiğini duyurdu
« Yanıtla #41 : 10 Kasım 2022, 13:34:43 »
İran, hipersonik füze geliştirdiğini duyurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade, hava savunma sistemlerini aşabilen hipersonik balistik füze geliştirdiklerini söyledi.
İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade bugün başkent Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada hipersonik balistik füze ürettiklerini duyurdu. Ürettikleri füzenin hava savunma sistemlerine karşı koyabildiğini belirten Hacızade, “Bundan yıllar sonra dahi hipersonik balistik füzelere karşı koyabilecek bir hava savunma sistemi geliştirilemez. Bu yeni nesil füze teknolojisi alanında büyük bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Hipersonik füzeler saatte 6 bin 125 kilometreye hıza ve daha yüksek hızlara kadar ulaşabiliyor. Ses hızından yaklaşık 5 kat daha hızlı hareket edebilen bu füzeleri durdurabilecek ve bunları yok edebilecek hava savunma sistemlerinin günümüzde henüz olmadığı belirtiliyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/iran-hipersonik-fuze-gelistirdigini-duyurdu-42168505
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 10 Kasım 2022, 15:52:52 »
Tabii ki bu habere de şüpheyle yaklaşıyoruz. İran uçak ve helikopter yapıyoruzdan mimli zaten.

Çin ve Rusya yardım etmedikçe zor diyorum ama Çin ve Rusya'nın yardım etme şansını da yüksek görüyorum. Çin'e gaz ve petrol sağlıyor, 500 milyar dolar anlaşma, Rusya'ya drone sağlıyor tüm dünyaya rağmen, önemli askeri ve ticari ilişkileri var. Bunların karşılıkları olmalı, zaten füzeler ve roketler konusunda belli bir yerlere gelmişlerdi...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #43 : 10 Kasım 2022, 18:10:05 »
Meşhur Yunanlı sipiker bizim silah projelerimizden bahsederken araya hep taklit düşük kapasiteli yada teknoloji transferi diye bir açıklamasını hep koyar. Bir türlü bizim bir şeyler yapabileceğimizi kabul etmek istemiyor. Donanmadan uçaklardan tanklardan bahseder sonuna ama bizim askerimiz daha eğitimli der. Bizde her İran haberine aynı tepkiyi gösteriyoruz. İran lı mühendisler akademisyenler geri zekalımı çok isteyip adanım bir füze yapamayacaklar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 10 Kasım 2022, 18:12:28 »
En azından kaliteli malzeme ve teknik altyapı problemleri var

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 10 Kasım 2022, 18:14:55 »
Meşhur Yunanlı sipiker bizim silah projelerimizden bahsederken araya hep taklit düşük kapasiteli yada teknoloji transferi diye bir açıklamasını hep koyar. Bir türlü bizim bir şeyler yapabileceğimizi kabul etmek istemiyor. Donanmadan uçaklardan tanklardan bahseder sonuna ama bizim askerimiz daha eğitimli der. Bizde her İran haberine aynı tepkiyi gösteriyoruz. İran lı mühendisler akademisyenler geri zekalımı çok isteyip adanım bir füze yapamayacaklar.
Füzeler, Roketler, İhalar ve Nükleer konusunda kabul ediyoruz zaten.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 10 Kasım 2022, 19:35:22 »

Ne diyecektik? Uçamayan ve içine pilotun dahi sığamadığı hayalet savaş uçakları, 60 yıllık sivil helikopterden bozma savaş helikopterini yeni nesil hafif savaş helikopteri diye tanıtmalar. ellerindeki yarım asırlık kullanım ömürleri dolmuş şah döneminden kalma F-5'leri, Cobraları allayıp pullayıp yeni nesil helikopter, savaş uçağı diye tanıtmalar, ellerindeki hava - hava ve sam füzelerinin çoğu şah döneminde ABD'den ve Sovyet döneminde Rusya'dan alınan füzeleri adını değiştirip birkaç eklemeyle kendileri bir şeyler yapmış gibi gösterdilkleri füzeler. Ellerindeki çok eskiden kalma Amerikan ve Rus tanklarını da makyajlayıp millete yeni olarak tanıtmaları da cabası. Daha sayacağım çok şey var ama hepsini hatırlamıyorum.

Biz hiç olmazsa sıfırdan bir şeyler üretip yapma derdindeyiz. İranlılar gibi oradan buradan alınan artık kullanım ömürleri dolmuş sistemleri allayıp pullayıp yeni diye millete yutturmuyoruz farkımız işte bu.

Ama her ne kadar dron ve İHA sistemleri bizimkiler gibi gelişmemiş olsa da belli bir yerde oldukları açık ve balislik füzelerde de iyi işler çıkarıyorlar bunu kabul etmek lazım.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #47 : 10 Kasım 2022, 19:47:00 »
Bende bunu diyorum işte batıdaki kendi doğusundakine karşı bir kibir bir kibir. İran dediğin ülke akademik yayını bizden çok olan bir ülkeydi son bir iki senedir geçtik galiba ama yine aşağı yukarı aynıyız. Akademik yayınlarına alıntı yapılma oranında ise bizi katlıyorlar yani akademik yayınları bizden daha kaliteli demek ki. Akademik yayınları bizim kadar alıntı yapılma oranı iki katımız kadar nerdeyse

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 10 Kasım 2022, 19:54:42 »
İşin sonunda nereden transfer edildiğine ya da devsirildigine değil iş yapıp yapmadığına bakar..

Yeteri kadar geriye gidilirse her silah bir yerlerden devşirme zaten...devrim niteliğinde birşey ortaya çıkarsa sağladığı üstünlük ezici olsa bile bunun ömrü sınırlı oluyor..

Kimse de elindeki silaha "bu iş yapmaz" demez..

Kopyalanamayan,  satılmayan, çalinmayan,  ele geçirilmeyen bir silah var mi? Sadece zaman meselesi..

Onun için biraz beyhude bir tartışma...

Bir sekilde yapmış mı? Yapmış..

Önemli olan sürdürebilir ve etkin olarak kullanabiliyor mu...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 10 Kasım 2022, 20:03:44 »
Bende bunu diyorum işte batıdaki kendi doğusundakine karşı bir kibir bir kibir. İran dediğin ülke akademik yayını bizden çok olan bir ülkeydi son bir iki senedir geçtik galiba ama yine aşağı yukarı aynıyız. Akademik yayınlarına alıntı yapılma oranında ise bizi katlıyorlar yani akademik yayınları bizden daha kaliteli demek ki. Akademik yayınları bizim kadar alıntı yapılma oranı iki katımız kadar nerdeyse

Hocam bunun kibirle ne alakası var Allah aşkına gerçekleri konuşuyoruz önceki iletimde yazdıklarımın biri doğru değilse siz haklısınız derim ama İran'ın yaptığı bu övülecek nesi var anlamadım. Bizimde silah sistemlerini tasarlarken batı sistemlerinden esinlendiğimiz doğru fakat biz sıfırdan bir şeyler üretmeye çalışıyoruz hazıra kaçıp ta elimizdeki eski sistemleri makyajlayıp bunlar Türk malı sistemler demiyoruz ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Yoksa istediklerini yapsınlar...

İşin sonunda nereden transfer edildiğine ya da devsirildigine değil iş yapıp yapmadığına bakar..

Yeteri kadar geriye gidilirse her silah bir yerlerden devşirme zaten...devrim niteliğinde birşey ortaya çıkarsa sağladığı üstünlük ezici olsa bile bunun ömrü sınırlı oluyor..

Kimse de elindeki silaha "bu iş yapmaz" demez..

Kopyalanamayan,  satılmayan, çalinmayan,  ele geçirilmeyen bir silah var mi? Sadece zaman meselesi..

Onun için biraz beyhude bir tartışma...

Bir sekilde yapmış mı? Yapmış..

Önemli olan sürdürebilir ve etkin olarak kullanabiliyor mu...

Makyajlayıp millete yeni diye yutturmakla bunun üzerine yeni bir şeyler koyup yapmak ayrı şeyler hocam neyse sizin de yazdığınız gibi beyhude bir tartışma daha fazla uzatmaya gerek yok.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2022, 20:14:10 Gönderen: fırtına06 »