Gönderen Konu: Minyatür Bomba (SDB) Projesi  (Okunma sayısı 23609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
Ynt: Minyatür Bomba (SDB) Projesi
« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2018, 07:35:25 »
Yakında yivsiz namlulu toplar ortaya çıkacak gibi geliyor bana. Bu kadar kanatlı filan modern mühimmatı döndüre döndüre atmanın anlamı kalmayacak güdüm yaygınlaştıkça.
MKE yivsiz 155 mm top yapsın bir tane bu tür güdümlü mühimmatları onunla atsınlar bence daha mantıklı

+1 Doğru. (Hayret! @serkan'a hak verdim. Silkelenip kendime mi gelsem ne?!  ;D)

Üretimi daha kolay ve namlu ömrü de daha fazla olur bu şekilde. Kalibre adedi de düşecektir. 155 mm Obüsler ve 120 mm havanlar fix menü olabilir.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 09:59:58 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 13 Kasım 2018, 15:15:22 »

Test için bekleyen Aselsan - Sage üretimi minyatür bomba.
https://www.instagram.com/p/BqHkmlUAOkW/?utm_source=ig_web_copy_link

BDU-61
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2018, 22:01:58 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2018, 09:57:42 »

Bu resimde görülen GBU-39'un benzeri...

Uçağa ters olarak (katlanmış kanatlar altta) takılıyor ve hedefe bırakıldıktan sonra dönerek kanatlarını açıyor.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #13 : 14 Kasım 2018, 10:00:34 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 14 Kasım 2018, 10:04:10 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 15 Kasım 2018, 01:52:33 »

Alıntı
Yusuf Akbaba
‏ @ssysfakb

AFGM tarafından geliştirilen ve 4 adet minyatür bomba taşıyabilen salan ünitesi.
https://twitter.com/ssysfakb/status/1062797829754814464

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 15 Kasım 2018, 01:54:19 »
Minyatür bomba değil bunlar görüldüğü üzere. Mini bile doğru tanım değil küçük denebilir sadece.
beğen

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Minyatür Bomba’nın uçuş testleri başladı
« Yanıtla #17 : 26 Mayıs 2019, 18:52:16 »
ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Minyatür Bomba’nın uçuş testleri başladı. Düşük ağırlığı ve yüksek menzili sebebiyle yüksek öneme haiz olan Minyatür Bomba’nın uçuş testleri, Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan 401’inci Test Filo’ya ait F-16 tipi savaş uçağında başladı. Minyatür Bomba’nın, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yıl sonuna kadar envantere girmeye hazır hale gelmesi bekleniyor.

Minyatür Bomba (MB)

ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba; 100km+ menzile ve GPS/INS (KKS/ANS) güdüm sistemine sahip, dörtlü akıllı pnömatik salan ünitesinden (SPQR) atılan, hava-yer mühimmatıdır. Güçlendirilmiş beton hedeflere karşı etkili harp başlığına sahip olan Minyatür Bomba, 55km mesafeden 1 metrelik betonu delebilmektedir. 2019-20 gibi envantere girmesi beklenen Minyatür Bombalardan F-16 jeti, azami 8 adet taşıyabilmektedir.

Teknik Özellikler

Minyatür Bomba (MB)

Menzil:   100km+
Maksimum İrtifa:   40.000ft
Dairesel Sapma (CEP):   <15m
Güdüm:   GPS/INS (KKS/ANS)
Delme:   55km mesafeden atıldığında 1 metrelik beton
Ağırlık:   135kg
Çap:   17cm
Uzunluk:   180cm
Entegre Edilen Platform:   F-16 B40
Entegre Edilecek Platformlar:   MMU, ÖZGÜR, HÜRKUŞ

https://savunmasanayist.com/2019/05/26/minyatur-bombanin-ucus-testleri-basladi/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 12 Kasım 2019, 13:01:43 »
Alıntı

ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen MİNYATÜR BOMBA (MB) 100+km menzil ve KKS/ANS(GPS /INS) güdüm sistemine sahip,hava platformundan ÇTS (Çoklu taşıma salanı) ile atılabilen hava-yer mühimmatıdır.
Güçlendirilmiş beton hdflere karşı etkili harp bşlğına sahiptir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 12 Kasım 2019, 13:22:27 »
Error 404 (Not Found)!!1

GLSDB'diye bir olay var . Sdb'leri topçu roketi motoru ekleyip karadan lowcost olarak atıyorlar. Güdümlü olduğundan ve jobaria gibi mega sistemlerden eş zamanlı farklı belirlenen hedeflere atıldığında düşmana şok etkisi yaratan bir yok edici silah olabilir.

Aslında otomalera'nın vulcano güdümlü mühimmatları gibi namludan atılıp sonra motoru açıp en sonda sdb gibi süzülse  çok yüksek menzillerde görev yapabilecek bir mühimmat ortaya çıkabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;