Gönderen Konu: Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi denize indirildi  (Okunma sayısı 4575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44306
 • 614

Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi denize indirildi41.2 metre boyunda ve 9.5 metre genişliğindeki TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi, mayıs sonu hizmete girecek..
17.02.2013 - 14:13

http://videonuz.ensonhaber.com/izle/turkiye-nin-ilk-yerli-arastirma-gemisi-denize-indirildi

500 gros tonluk gemi başta boğazlar olmak üzere, deniz kirliliğinin izlenmesi, boru hatlarının gözlemlenmesi, deniz dibindeki canlı yaşamının izlenmesi, tür çeşitliliğinin izlenmesi, kaza ve afetlerde destek verilmesi konularında çalışma yapacak.

İncelemeler sırasında denizde 3 bin metre derinliğe kadar inebilecek olan TÜBİTAK Marmara 11 bilim adamı ve 12 mürettebattan oluşan bir ekiple hizmet verecek.

DENİZE İNDİRİLDİ

Türkiye'nin ilk yerli yapım deniz araştırma gemisi olan TÜBİTAK Marmara Tuzla'daki Çeksan Tersanesi'nden denize indirildi. Geminin denize indirme törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Çeksan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ile diğer yetkililer katıldı. TÜBİTAK Marmara gerekli donanımların eklenmesinin ardından Mayıs ayı sonunda deniz araştırmaları yapmaya başlayacak.
Mimarlar mantolama gerektirmeyen duvarı tercih ediyor.

TÜBİTAK Marmara gemisinin denize indirme töreni öncesi bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye önemli deniz potansiyeli olan bir ülke üç tarafımız denizlerle çevrili kalkınmamızda bu bizim için bir değer. Gerek su ürünleri, gerek madencilik, gerek ulaştırma bakımından denizlerimizi çok daha fazla değerlendirmemiz katma değer üretmemiz gerekiyor. Denizcilik alanındaki potansiyelimizin harekete geçmesi de daha fazla bilgi üretmesine bağlıdır. Denizcilik alanında daha fazla bilgi üretmemiz ve katma değere dönüştürmemiz gerekiyor. İnşallah bu gemiyle ve buna benzer gemilerle daha fazla gemi üreteceğiz ürettiğimiz bilgileri milletimizin refahı ve ülkemizin kalkınması için kullanacağız" dedi.

İlk yerli araştırma gemisi denize indirildi

"TÜRKİYE HENÜZ YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'de deniz araştırmalarının henüz yeterli seviyede olmadığını kabul ediyoruz. Bu durumu değiştirmek için önemli bir kararlılık içindeyiz. Ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz eksikliklerin başında insan kaynağı ve araştırma gemileri geliyor. Deniz araştırmaları daha çok birkaç üniversitenin, bazı kamu kurumlarının yürüttüğü niteliktedir. Bu araştırmalar genellikle sınırlı imkanlar ve kıyılarda yapılıyor. Mevcut gemiler de doğal kullanım ömürlerini tamamlamak üzere olan gemilerdir. Türkiye'deki deniz araştırmalarının gelişmiş ülkeler düzeyinde olması için deniz araştırmaları mükemmeliyet merkezi kurulması önemli bir aşama olacaktır. Biz bu amaçla TÜBİTAK Marmara bünyesinde Deniz Araştırmaları Merkezi'ni kurduk. Bu merkezde ulusal ve uluslararası deniz araştırmalarının yapılması için araştırma alt yapısına ihtiyaç olmuştur. Gemide deniz araştırmalarını disiplinli bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Böylece güncel bir veri tabanı oluşturulacak " dedi.

"MAYIS SONU HİZMETE GİRECEK"

Bakan Ergün, "Araştırma gemimiz mayıs sonunda daha donanımlı hale gelecek en gelişmiş cihazlarla deniz araştırmalarına başlamış olacaktır. Bugün bu indirme törenini yapıyoruz. Mayıs sonuna kadar da bunlar tamamlanacak. Mayıs sonunda da gemimizi tam donanımlı bir şekilde hizmete sokacağız" diye konuştu.

YERLİ DİZAYN

Çeksan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak "Bugün denize indireceğimiz TÜBİTAK Marmara gemisi teknik ve teknolojik bir gemidir. Yerli dizayn bir gemidir. Elbette iç hat donanımlarını yurt dışından temin ettik, ancak bilindiği gibi her ürünü imal etmemiz gerekmiyor. Bazı ürünleri de bu konuda uzmanlaşmış yerlerden almamız daha doğru bir tercih. Gemi, denizin dibinden 3 bin metreye kadar aynı anda birçok numune alıp test edebilir. Gemimize istendiği zaman daha başka ekipmanlar da ilave edilebilecek ekipmanlar da mevcuttur. Bu gemiyle birlikte anlaşılmalıdır ki Türk tersaneciliği araştırma gemisi yapabilecek kabiliyettedir. Bu konuda kamu kurumlarının Türk tersanelerini tercih etmesi arzumuzdur" dedi. Konuşmaların ardından Bakan Ergün ile Bakan Yılmaz'a plaket takdim edildi. Ardından Bakan Ergün, Bakan Yılmaz, İstanbul Valisi Mutlu ile Çeksan Yönetim Kurulu Başkanı Bayrak kurdela keserek TÜBİTAK Marmara'yı denize indirdi.
http://www.ensonhaber.com/turkiyenin-ilk-yerli-arastirma-gemisi-denize-indirildi-2013-02-17.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1482
 • 21
Ynt: Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi denize indirildi
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2013, 10:01:34 »
Üstad bu geminin Türkiye'nin "İLK" yerli araştırma gemisi olarak ilan edilmesi durumuyla ilgili tartışmalar var ki yine bir Türk basını klasiğiyle karşı karşıya olabiliriz.Şu şekilde alıntılarla durumu açıklayabiliriz...

Örneğin Celal Üstünbaş beyin aşağıdaki yorumu;

yalan haber
Piri Reis Denizcilik Dernegi Başkanı sayın Celal üstünbaş ın açıklaması aşagidadir Saygılarımla ahme t semiz (amatör denizci) haber yanlıs bilgi yayımıdır. Bilmez ... likten, ya da kasıtlı olarak bilgi kirliligi yaratılmaktadır. Tubitak icin Turkiyede insa edilen Marmara gemisin bir an once faaliyete gecmesi hepimizi mutlu eder. Ama; Marmara gemisi Turkiye’nin ilk arastırma gemisi olmadıgı gibi, Turkiyede insa edilen ilk arastırma gemisi de degildir. Ulkemizde deniz arastırmalarının ilki Istanbul Universitesi, Hidrobiyoloji Arastırma Enstitusu bunyesinde 1950 yılından itibaren basladıgı bilinmektedir. Takip eden yıllarda ise Et ve Balık Kurumu Genel Mudurlugu’nun sahip olduğu gemilerle balıkcılık kaynaklarının arastırılması hedeflenmistir. Soz konusu arastırma gemilerinden bir tanesi (R/V Arar), ileri yıllarda İstanbul Universitesi Deniz Bilimleri Enstitusune baglı olarak deniz ortamındaki calısmaları yurutmustur. Universitelerimi zin Deniz Bilimleri Enstitulerinde ve Su Urunleri Fakulteleri bunyelerinde calısan cesitli boylarda Arastırma gemileri mevcuttur. Deniz K.K. Seyir Hidrografi ve Osinografi dairesi emrinde de arastırma gemileri vardır. DEU.Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitusu’nun arastırma gemisi K.Piri Reis, Almanya da insa edilmistir. ODTU Deniz Bilimleri Enstitusu’nun arastırma gemisi Bilim, Taskızak tersanesinde insa edilmistir. Ulkem izde 60 cıvarında arastırma gemisi bulunmaktadır. Detaylı bilgi YOK ve Seyir Hidrografi ve Osinografi dairesinden alınabilir. Saygı larımla Celal Ustunbas

Kaynak: http://www.denizhaber.com/HABER/31859/1/tubitak-marmara-tersane.html

10 Eylül 2012 tarihli denizhaber.com internet sitesinin haberi;

İlk yerli araştırma gemisi suya indirildi
''Seydi Ali Reis'' denizle buluştu -Sinop Üniversitesi'nce yaptırılan, ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecek kabiliyete sahip ''Seydi Ali Reis'' araştırma gemisi, suya indirildi


10 Eylül 2012 / 12:37
Reklam

Sinop Üniversitesi'nce yaptırılan, ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecek kabiliyete sahip 'Seydi Ali Reis' araştırma gemisi, denize indirildi.

Gemi inşa denetim amiri Yrd. Doç. Dr. Yakup Erdem, Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi olan 'Seydi Ali Reis'in' suya indirildiğini söyledi.

2011 yılında Sinop'un Türkeli ilçesi Güzelkent beldesindeki Erdoğan Tersanecilik tarafından inşasına başlanan 22,2 metre boyunda, 7,5 metre enindeki geminin denize indirildiğini aktaran Erdem, 'Araştırma gemimiz saatte 14,5 mil hız yapıyor. Tatlı su, pis su devreleri ve içme suyu yapıcı cihazları düzgün çalışıyor' dedi.

Gemide kapalı devre TV sisteminin bulunduğunu ifade eden Erdem, araştırma gemisinin kısa sürede göreve hazır hale geleceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./44225/seydialireis-sinop-universite-arastirma-gemisi-deniz-sismik-gemi-tersane-denizha.html

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1482
 • 21

Çevrimdışı カメせ

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 6581
 • 185
 • DefenceTurk.com
Tübitak marmara.
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2021, 23:04:20 »
Alıntı
Tübitak marmara gemisi havuzlanıyor.
https://mobile.twitter.com/keskin_latif1