Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 238855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
İ sınıfında hem Hisar-RF hem de Siper mi olacak yoksa bazı İ sınıfları sadece Hisar-RF bazıları da sadece Siper mi konuşlandıracak?

İki füzeyi de taşıyabilecek bir İ sınıfı da olabilir mi? Teknik olarak yerleşim nasıl olur? Mümkün mü?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
İ sınıfında hem Hisar-RF hem de Siper mi olacak yoksa bazı İ sınıfları sadece Hisar-RF bazıları da sadece Siper mi konuşlandıracak?

İki füzeyi de taşıyabilecek bir İ sınıfı da olabilir mi? Teknik olarak yerleşim nasıl olur? Mümkün mü?
TCG İstanbul gemisine yetiştirmeye çalıştıkları, benim anladığım kadarıyla, katlanabilir kanatları olan quad-pack Hisar-RF füzesi.
Dz Kuvvetleri quad-pack üzerinde israr ediyormuş. 16 adet VLS den 64 adet füze atabilmek varken, 16 adet füzeye razı olmaz Dz Kuvvetleri.
Siper füzesinin olgunlaşmasına biraz daha zaman var. Diğer 3 gemiye bu füze olabilir. Ancak, İsmail Demir, Siper füzesinin 2023’de hizmete girebileceğini söylemişti. İsmail Demir aynı zamanda, gene 2023’de TCG İstanbul’un da envantere katılacağını söylemişti. Herşey yolunda giderse ve de TCG İstanbul’un teslim tarihi 2023 sonuna doğru kayarsa, bu gemi de, Siper takılı bir gemi olabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Savunma Sanayii Araştırmacısı Ahmet Alemdar:

“ HİSAR RF füzesi terminal safhaya ulaştığında arayıcı başlığındaki radarı sayesinde diğer platformların hedef aydınlatmasına ihtiyaç duymuyor. RF arayıcı başlık radarıyla hedef tayinini yapıp imha etmek üzere hedefine güdümlenebiliyor.

HİSAR RF’in geliştirilme süreci HİSAR O+ füzesi ile birçok alt sistemin ortak olmasından dolayı oldukça kısa sürede gerçekleşti. HİSAR O+ ile HİSAR RF cephesinden yansıyan görüntülere göre önemli bir yapısal farklılık söz konusu. Özellikle başlık bölgesi ile kanat kontrol ve denge yüzeylerinin yapısı ve konumlandığı bölgede bu durum dikkat çekiyor.

Kanat kontrol yüzeylerinin HİSAR O+ füzesine göre daha yukarıda konumlandığı ve farklı bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Denge kanat yüzeyleri ise daha geniş bir yapıda. Ayrıca arayıcı başlık ile patlayıcı bölgesi daha geniş çapa sahip. RF arayıcı başlık yapısından dolayı çapın artmış olması muhtemel. HİSAR RF yapısal olarak Siper Blok-1 füzesi ile önemli ölçüde örtüşüyor.

HİSAR füzeleri halihazırda çift darbe itki sitemi ile terminal safhada enerjisini artırarak hedefine yaklaşıyor."
 HİSAR RF füzesinde kullanılan ve ASELSAN tarafından geliştirilen aktif radar arayıcı başlığın aynı zamanda TÜBİTAK SAGE tarafından yürütülen GÖKTUĞ hava-hava füzesi ailesinde de kullanılması bekleniyor. "

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Gökdoğan'ın arayıcı başlığını Sage , Hisar-RF'nin arayıcı başlığını ASELSAN yaptı diye biliyorum ama aynı başlığı kullanma hatta Siper Blok-1 füzesi arayıcı başlığının da aynı arayıcı başlık olma ihtimali var mı?
3 füze de farklı arayıcı başlıklara mı sahip?
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2022, 09:19:42 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
HİSAR-O+ / HİSAR-RF / SİPER BLOK I

İki füze arasında çok ciddi yapısal fark var.

https://defenceturk.net/hisar-hava-savunma-sistemi-rf-arayici-baslikli-fuzeye-kavustu

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Üstadlar daha doğrusunu bilir , Hisar-RF'ye booster takmışlar Siper block-1 olmuş...Kanatçıklarda vb. bir fark göremedim....

Hisar-O zaten tamamen farklı , arayıcı başlıksız...IIR güdümlü ...

Booster , Atmaca booster'ı mı?
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2022, 23:35:25 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Hisar O+ destekleri mevcuttu. Motor işi Batu gelene kadar G.Kore'den dönmez artık.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Hisar-O'da Almanya'nın ne desteği oldu? Arayıcı başlık mı?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Hisar-O'da Almanya'nın ne desteği oldu? Arayıcı başlık mı?
Evet  Alman kuruluşu DİEHL Bu alanda sayılı kuruluşlarından biri.

Aslani vur öldür hakkını yeme sağ olsunlar beraberinde neredeyse sınırsız teknoloji transferi sundular bize.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Bizim arayıcı başlık ( IIR veya Aktif radar)üretebilme kapasitemiz olduğunu düşünüyordum...
ASELSAN'ın soğutmalı kızıl ötesi arayıcı başlık , SAGE'nin “Arayıcı Başlık Teknoloji Geliştirme ve Test Merkezi” olduğunu en son da Roketsan'ın arayıcı başlık üretme faaliyetlerine girdiğini biliyordum da hala bu alanda yabancı ülke desteğine muhtaç olduğumuzu bilmiyordum....

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Bizim arayıcı başlık ( IIR veya Aktif radar)üretebilme kapasitemiz olduğunu düşünüyordum...
ASELSAN'ın soğutmalı kızıl ötesi arayıcı başlık , SAGE'nin “Arayıcı Başlık Teknoloji Geliştirme ve Test Merkezi” olduğunu en son da Roketsan'ın arayıcı başlık üretme faaliyetlerine girdiğini biliyordum da hala bu alanda yabancı ülke desteğine muhtaç olduğumuzu bilmiyordum....

Bu anlattıklarım on sene evele dayanan iş birliğidi. Bu alanda kendi ayaklarımızın üstünde durmayı başardık ve burada alman dostlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum.