Gönderen Konu: Birleşik Arap Emirlikleri Yeni Gemilerini Teslim Aldı  (Okunma sayısı 1608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 41399
  • 441
Birleşik Arap Emirlikleri Yeni Gemilerini Teslim Aldı


"Ganthoot", ilk  Falaj 2 sınıfı Karakol Gemisi


2011 yılı Şubat ayında yapımı başlanan  "Abu Dhabi Sınıf" korvet ile 2011 yılı Ocak ayında yapımına başlanılan "Ghantut" Karakol Gemisi, Muggiano'daki  (La Spezia) Fincantieri tersanesinde gerçekleştirilen törenle Birleşik Arap Emirlikleri Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

BAE Donanması Komutanı Tuğamiral İbrahim Salem Mohamed Al-Musharrakh, Koramiral Alberto Gauzolino, Amiral Luigi Binelli Mantelli, Amiral Andrea Toscano, Koramiral Ernesto Nencioni, Fincantieri İcra Kıdemli Başkan Yardımcısı Deniz Gemiler Direktörü  Alberto MAESTRINI'nin katıldığı törene İslam geleneklerine uygun olarak Kur'an okunmasıyla başladı.

Abu Dhabi sınıfı korvet 88 metre uzunluğa, 12 metre genişliğe ve 1650 ton tam yük deplasmanına sahiptir. 7000 kW iki dizel motor sayesinde 25 knot hıza kadar çıkabilir. 14 knot hızla 3000 deniz mili menzile ulaşabilir. Yaklaşık 70 kişilik personele sahiptir. Bu teknolojik açıdan gelişmiş gemi öncelikle devriye ve gözetim faaliyetleri ile iştigal edecek. Ayrıca denizaltı harbi, hava savunma ve deniz yüzeyindeki diğer görevler için de kullanılabilecek. Bunun dışında BAE Donanması helikopterleri destek ve barınma hizmeti de verecek. Diğer donanma gemileri, helikopterler ve kara üslerinden ile gerçek zamanlı olarak taktik veri alışverişi sağlayacak. Bu son derece esnek operasyonel özelliklerine ek olarak gemi; mürettebatının konforu, güvenliği ve konaklaması açısından yüksek standartlara sahiptir.


Abu Dhabi sınıfı korvet

Teslimatı yapılan "Ghantut" ve geçen Haziran'da yapımına başlanılan kardeş gemisi "Salahah"; Falaj 2 programının bir parçası olarak, 2010 yılında sipariş edildiler. 8.80 metregenişliğe ve 55 metre uzunluğa sahip bu tekneler 29 kişilik personele sahiptirler ve 20 deniz mili aşan hıza çıkabilirler. Bu teknelerin temel özelliği radarlar tarafından tespit edilmelerini güçleştiren stealth tasarımlarıdır. Yüksek seviyede esnek özelliklere sahip bu tekneler; devriye ve gözetleme, hava ve yüzey tehditlerine karşı koyma, kara ve deniz hedeflerine karşı saldırma gibi farklı görev içerikleriyle  milli ve uluslararsı sularda kullanılacaklar. Ayrıca personel için yüksek seviyede güvenlik ve konfor sağlar.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2013, 03:33:19 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com