Gönderen Konu: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi  (Okunma sayısı 13617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ALPAHMET

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2013, 11:47:43 »

Yemen’e giden Türk silahlarında İran izi!
24 Haziran 2013 / MESUT ÇEVİKALP
Türk-Yemen ilişkilerini zedeleyen ‘esrarlı’ silah kaçakçılığı aydınlanıyor. Türkiye’den kargolanıp Aden’de ihbar edilen Türk malı 36 bin travmatik silahın gerçek kaçakçılığı perdelemede kullanıldığı ortaya çıktı. İşte tuzağın perde arkası…

‘İlk sevkiyat açığa çıktığında, olayı basit bir kaçakçılık olarak değerlendirdik. 20 ay sonraki ikinci sevkiyatın ardından 40 gün arayla gönderilen üçüncü ve dördüncü kargolarla Türkiye’nin bir tuzağa çekilmek istendiğini gördük… Birilerinin son iki yıl zarfında Türk malı 35 bin 615 travmatik silahı Türkiye üzerinden Yemen’e gönderip sonra da ihbar etmesini başka nasıl izah edebilirsiniz ki!”

Geçen iki yılda Türk-Yemen ilişkilerini zedeleyen ‘esrarlı’ silah kaçakçılığı girişimleri aydınlanıyor. Aradan geçen sürede Türk limanlarından Yemen’e gizlice gönderilen ‘kurusıkı’ silah sevkiyatlarının izini süren güvenlik birimleri, meselenin iç yüzünü aydınlatan ciddi bilgilere ulaştı. Türkiye’den ihracatı yasak olmayan, özellikle Körfez ülkeleri ile Suudi Arabistan’a satılan kurusıkı tabancaları kim, neden bisküvi kutuları içine saklayıp gizlice Yemen’e sokmak ister ki? Girişteki sözlerin sahibi, söz konusu silah sevkiyatlarının üçüncü bir ülke tarafından perdeleme operasyonunda kullanıldığını, bu yolla Türk-Yemen ilişkilerine ve Ankara’nın Arap sokağında yükselen imajına zarar vermek istendiğini söylüyor. Türk yetkili, söz konusu unsurun, Türk malı kurusıkı silahları Yemen kamuoyuna gerçek silah gibi lanse etmeye çabaladığının altını çiziyor. Soruşturmaya vâkıf yetkiliye göre, elde edilen istihbarat bilgileri akla İran’ı düşürüyor.

Türkiye’ye tuzak

Zira Türk gümrüklerinden ‘bisküvi’, ‘mobilya’, ‘mutfak’ ve ‘tuvalet ekipmanı’ kaydıyla çıkarılan 36 bin ‘travmatik silah’ Yemenli isyancıların eline geçse dahi bir anlam ifade etmeyecekti. Çünkü Türkiye’de ‘kurusıkı’ diye tabir edilen bu silahlar özünde plastik mermi atıyor. Üzerinde yapılacak değişikliklerle gerçek mermi atabilseler de uzun soluklu ve verimli olmuyor. Yemen’de kişi başına 2,5 silah düştüğü, çarşı-pazarda 50-100 dolara Kalaşnikof satıldığı göz önüne getirilip kurusıkı silahı gerçek silaha dönüştürmenin maliyeti hesaplandığında söz konusu sevkiyatların ‘zihinleri bulundurmak’ maksadıyla yapıldığı anlaşılıyor.

Dünya basınına yansıyan haberler üzerine açıklama yapan Türk Dışişleri, söz konusu silah sevkiyatlarının asla Türkiye’den verilmiş bir izne dayanmadığını duyurdu. Türkiye’nin Yemen’in içinden geçtiği ulusal uzlaşı sürecinde, ihtiyaç duyulan güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine destek verdiğini, bu sürece olumsuz yansıyabilecek her türlü girişime karşı duracağını ifade etti. Açıklamayla yetinmeyen Ankara, önce 10 Şubat’ta gizlice Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ı, ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı meseleyi incelemek üzere Yemen’e gönderdi. Yemen Ulusal Güvelik Servisi yetkilileriyle görüşen Fidan, Türkiye’nin konuyla ilgili bilgilerini paylaştı, sevkiyatlarda dahlinin bulunmadığını kaydetti. Aynı yetkili, Fidan’ın Yemen’e eli dolu gittiğini, Yemenli makamların da Fidan’a bu işten Türkiye’yi sorumlu tutmadıklarını aktardığını söylüyor.

Başkent Sana’da yaşayan bir kaynak, Ankara’daki yetkiliyi teyit ediyor. Yemen hükümeti gibi halkın da kurusıkı silahları Türklerin gönderdiği propagandasına inanmadığını, sadece İran’a yakın internet sitelerinin sıcak tutmaya çalıştığı bu konunun ülke gündeminden düştüğünü anlatıyor. Türk silahlarının ihbar edilerek Yemen medyasına taşındığı günlerde ele geçirilen silah yüklü İran gemisinin dikkatlerden kaçmadığını vurguluyor: “Yemen güvenlik birimleri limanda bulunan Türk malı silahlara odaklanmışken, rastlantı sonucu aynı günlerde (23 Ocak) İran’a ait ağır silah yüklü bir gemi yakalandı. Yemen İstihbaratı, ‘Cihan 1’ adlı gemide milyonlarca insanın hayatına mal olabilecek patlayıcı bulunduğunu, gemide bulunan ağır silahların basit bir kaçakçılığın çok ötesinde olduğunu ifade etti. O tarihten sonra görüştüğüm Yemenli yetkililer, kurusıkı silah sevkiyatlarının Cihan 1 gemisini perdelemek amacıyla yapıldığını dillendirmeye başladı. Bizdeki kanaat de bu yönde...”

Aynı kaynak, Türkiye’den gelen konteynerlerin sözde talep eden yerel firma tarafından gümrükten çekilmemesine, aksine çoğunun limana ulaşır ulaşmaz ihbar edilmesine de dikkat çekiyor: “Söz konusu silahlar gümrükten çekilmediği gibi ihbar ediliyor. Nasıl oluyorsa olayı hep önce Yemen’de İran’a yakın haber siteleri ile bir TV kanalı duyuruyor! Eldeki veriler bir araya getirildiğinde birilerinin Yemen’de Türkiye’ye tuzak kurduğu görülüyor. Yemen’de ‘kaçak silah’ denince akla İranlıların geldiğini de unutmayın!”

Diğer taraftan Yemen’i Suudi Arabistan’a karşı ön cephe olarak kullanmaya çalışan İran’ın ülkedeki normalleşme sürecinden rahatsız olduğu biliniyor. Geçiş sürecindeki siyasi boşluktan yararlanıp Saada bölgesinde Sünni Selefilerle çatışan ayrılıkçı Şii Husilere destek sağlamaya çabaladığı ortada. Nitekim Yemen hükümeti Cihan 1’de ele geçirilen İran malı ağır silahların varış noktasının Husiler olacağını düşünüyor. İran’ın bu teşebbüsü, BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komitesi’ni de harekete geçirdi. Konuyu ciddi bir şekilde ele alan komite, Tahran’a karşı yeni yaptırımlar için zemin oluşturmaya başladı.

Acem casusluk çetesi çökertildi

Yemen hükümetindeki İran rahatsızlığı sadece silah sevkiyatına dayanmıyor. Rahatsızlığın temelini Yemen İstihbaratı’nın 19 Temmuz 2012’de İran’a ait bir casusluk şebekesini ortaya çıkarması oluşturuyor. İstihbarat, liderliğini eski bir İran Devrim Muhafızı’nın üstlendiği çetenin 7 yıldır Yemen ve Afrika Boynuzu’nda casusluk faaliyeti yürüttüğünü, Şiilik propagandasının yanı sıra Yemen’in kuzeyindeki Husi ve güneyindeki Hirak ayrılıkçı hareketlerine destek sağladığını, üyeleri arasında Suriyeli bir diplomat bulunduğunu, Sana’daki İran ve Suriye büyükelçilikleriyle bağlantılı olduğunu açıkladı. İran çetesinin yakalanması üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansour Hadi, İran’ın politikalarından ne denli rahatsız olduğunu sergilemekten kaçınmadı. Tahran’ı hedef alan sert açıklamalarda bulundu: “Tahran,  ülkenin içişlerine karışmasın, Yemen’i rahat bıraksın.”

Türkiye’nin Yemen Büyükelçisi Fazlı Çorman’a İran’ın ülkede ne kadar etkin olduğunu soruyoruz. Çorman, son yaşananların ardından Tahran’ın halk nazarındaki itibarının büyük oranda azaldığını, buna karşın kuzeydeki ayrılıkçı Husiler üzerindeki etkisinin sürdüğünü belirtiyor: “Husi halkı İran gibi Şii. Suudi Arabistan sınırında yaşayıp Suudilerle çatışıyorlar. Tahran bu grup üzerinde etkili. Bunun yanında İran Yemen’de sesiz propaganda yürütüyor. Ortada gözükmeden çalışıyorlar. ‘Husiler ile bağımız yok’ deseler de Kuzey-Güney ayrımını destekliyorlar.”

Silahlı eylemleriyle ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyen Husilerin (Genç Müminler Hareketi/Şebâbü’l-Mümin) en büyük destekçisinin İran olduğu, Tahran’ın ihtiyaç duydukları silahları Eritre üzerinden kendilerine gönderdiği iddia ediliyor. Ülkedeki Şii yapılanmadan rahatsız olan Suudi Arabistan, sınırdaki Saade bölgesinden İran desteğiyle Suudilere ateş açan Husileri havadan bombalıyor. Mısır, Ürdün, Türkiye ve Fas gibi bazı ülkeler de Yemen’in İran’ın etkisine düşmemesi için Sana hükümetine ciddi manada destek veriyor.

Ankara’daki yetkiliye, Türk hükümetinin İran’dan böyle bir tuzak bekleyip-beklemediğini soruyoruz. Suriye krizinden sonra ilişkilerin gerildiğini vurgulayıp Türkiye’nin PKK konusunda da İran’dan istediği samimiyeti alamadığını hatırlatıyor: “Türkiye’den 35 bin 615 kurusıkı silahı, gerçek silah gibi gizlice transfer edenler Türkiye’yi ‘eylemcileri silahlandıran ülke’ konumuna sokmak istiyor. Bu açıdan sevkiyatların provokasyon amacıyla yapıldığını düşünüyoruz. Türkiye üzerinden başka bir ülke tarafından yapıldığı ortada. İran da yapmış olabilir. Tahran’ın bu tür örtülü operasyonlar konusunda becerikli olduğu biliniyor! Yemen’de konteynerlerle ilgili haberlerin ilk İran eksenli internet sitelerinde çıkması ilginç. Onların Yemen’deki faaliyetleri ortada. Noktaları birleştirince zihinlerde İran algısı oluşuyor.”

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’ne Yemen’de yaşananları nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Basın Müsteşarı Abdolreza R. Shaghaghi, kendilerinde bu konularla ilgili bir bilgi olmadığını, Yemen makamlarından da bu yönde bir şikayet almadıklarını aktardı.   

SEVKİYATIN ARKA YÜZÜ

1. Sevkiyat: 22 Mart 2011’de Birleşik Arap Emirlikleri gümrük muhafaza ekipleri gelen bir istihbaratı değerlendirip Dubai Limanı’nda Türkiye’den gelen bir konteyneri detaylı aramaya tabi tuttu. Konteynerde mobilya ürünleri içine gizlenmiş şekilde 16 bin adet plastik mermi atan travmatik silah çıktı. 6 kişi gözaltına alındı. Konu Türkiye’ye aktarıldı, emniyet İstanbul’daki üretici firmaya ulaştı. Firma sahibi silahları üçüncü kişilere peşin parayla sattığını, sınır ötesine çıkarılmasıyla bir ilişkisi olmadığı savunmasını yaptı. Yargılanan firma sahibi silah kaçakçılığı suçundan ceza aldı, lisansı iptal edildi.

2. Sevkiyat: 3 Kasım 2012’de Türkiye’den Aden Limanı’na gelen kargoya ihbar dolayısıyla müdahale edildi. Türk şirketine ait bisküvi kutularına gizlenmiş olarak üzerinde ‘Roger’ yazan, ‘imitasyon olduğu düşünülen’ 2 bin 500 adet tabanca ele geçirildi. Kargonun göndericisi Türk şirketiydi. Silahların üreticisi henüz tespit edilemedi. Türk Emniyet birimleri, Yemen makamlarından temin edilen silah numuneleri üzerinde balistik inceleme başlattı. Soruşturmayı Beyşehir Savcılığı yürütüyor.

3. Sevkiyat: 13 Aralık 2012’de Yemen’deki Hudeyde yolu üzerinde yapılan polis çevirmesinde Türk yapımı olduğu iddia edilen 7 bin tabancanın ele geçirildiği iddia edildi. Sana Büyükelçiliği, Yemen makamlarından, silahlara ilişkin bilgi talep edip, inceleme yapma izni istedi. Ancak yetkililer bu talebi yanıtsız bıraktı.

4. Sevkiyat: 24 Ocak 2013’te Yemen Gümrük Muhafaza Birimleri, Aden Limanı’na 15 Kasım’da gelen ancak herhangi bir firma tarafından çekilmeyen kargoyu aradı. 3 Kasım’da Türkiye’den ‘mutfak ve tuvalet ekipmanı’ kaydıyla yola çıkarılan konteynerde gizlenmiş şekilde yaklaşık 10 bin adet küçük travmatik silah ile 115 plastik alaşımlı tüfek ele geçirildi. Gümrük İdaresi Başkanı Muhammed Zemam’ın daveti üzerine Türk Büyükelçi silahları yerinde inceledi. Büyükelçi ile Zemam ortak basın açıklamasında söz konusu sevkiyatla Türkiye’nin ilgisinin bulunmadığı ifade edildi.

5. Sevkiyat: Mayıs 2013’te Taiz kentinin Moka Limanı yakınlarında denizden küçük botla ülkeye sokulmak istenen kaçak silahlar emniyet birimlerince fark edildi. Kaçakçılarla yaşanan çatışmada bir asker yaralandı. Ele geçirilen kurusıkı tabancaların Türk malı olduğu anlaşıldı. Yemenli yetkililer, gümrüklerde başlatılan sıkı denetimden sonra silah kaçakçılığının denizden yapılmaya başlandığını, ocak ayından bu yana bu şekilde 6 teşebbüsün engellendiğini duyurdu.

 http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-35865-yemene-giden-turk-silahlarinda-iran-izi.htmlÇevrimdışı ALPAHMET

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2013, 11:50:29 »
Mısır televizyonundan, Türkiye-Mısır ilişkileri için tehlikeli iddia...
Mısır'da 'El Vatan' gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Magdy El Gallad katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'den Mısır limanına gelen bir gemideki konteyner içinde, gerçek silaha dönüştürülebilen ses tabancaları ele geçirildiğini iddia etti.

Ancak geminin Türk bandıralı olup olmadığı, silahların nereden nereye, kime gittiği belirtilmedi.

Dışişleri Bakanlığı iddialarla ilgili açıklama yaptı. Kahire Büyükelçiliği tarafından konunun araştırıldığını belirtti.

Mısır'daki darbe ye karşı olduğunu her fırsatta vurgulayan Türkiye ile ilgili ortaya atılan bu iddia akıllara, Arap Baharı sürecinde zor günler geçiren Yemen'e Türkiye'den esrarlı bir şekilde yapılan silah kaçakçılığını getirdi.

Zira 100 dolara Kalaşnikof silahının satın alınabildiği Yemen'e, Türkiye'den "gizlice" kurusıkı olarak tabir edilen travmatik silahlar gönderilmiş. İhbarla bu silahlar yakalanmıştı. Aynı günlerde Yemen'de İran'a ait ağır silah yüklü bir gemi yakalanması ise dikkat çekti. Yani adeta Türkiye bir tuzağa çekilerek gerçek silah kaçakçılığı perdelenmeye çalışıldı.

Ayrıca konu sıcak tutulup Yemen halkı üzerinde "Türkiye-Yemen'e silah gönderiyor." algısı oluşturulmaya çalışıldı. Böylece Türkiye'nin bölgedeki yükselen imajı zedelenecek ve Türkiye-Yemen ilişkileri zarar görecekti.

Uzmanlar şimdi ise "Türkiye Mısır'a silah sevkiyatı yapıyor." haberleriyle Mısır halkı üzerinde "Türkiye Mısır'da kaos istiyor."şeklinde bir algı oluşturulmak isteniyor yorumu yapıyorlar.

Amaç ise Yemen'de güdülenle aynı. Mursi döneminde canlanan Türkiye-Mısır ilişkilerini sekteye uğratmak. Ve belki de bir başka gerçek silah kaçakçılığını perdelemek...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2013, 14:35:31 »
Mısır televizyonundan, Türkiye-Mısır ilişkileri için tehlikeli iddia...
Mısır'da 'El Vatan' gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Magdy El Gallad katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'den Mısır limanına gelen bir gemideki konteyner içinde, gerçek silaha dönüştürülebilen ses tabancaları ele geçirildiğini iddia etti.

Ancak geminin Türk bandıralı olup olmadığı, silahların nereden nereye, kime gittiği belirtilmedi.

Dışişleri Bakanlığı iddialarla ilgili açıklama yaptı. Kahire Büyükelçiliği tarafından konunun araştırıldığını belirtti.

Mısır'daki darbe ye karşı olduğunu her fırsatta vurgulayan Türkiye ile ilgili ortaya atılan bu iddia akıllara, Arap Baharı sürecinde zor günler geçiren Yemen'e Türkiye'den esrarlı bir şekilde yapılan silah kaçakçılığını getirdi.

Zira 100 dolara Kalaşnikof silahının satın alınabildiği Yemen'e, Türkiye'den "gizlice" kurusıkı olarak tabir edilen travmatik silahlar gönderilmiş. İhbarla bu silahlar yakalanmıştı. Aynı günlerde Yemen'de İran'a ait ağır silah yüklü bir gemi yakalanması ise dikkat çekti. Yani adeta Türkiye bir tuzağa çekilerek gerçek silah kaçakçılığı perdelenmeye çalışıldı.

Ayrıca konu sıcak tutulup Yemen halkı üzerinde "Türkiye-Yemen'e silah gönderiyor." algısı oluşturulmaya çalışıldı. Böylece Türkiye'nin bölgedeki yükselen imajı zedelenecek ve Türkiye-Yemen ilişkileri zarar görecekti.

Uzmanlar şimdi ise "Türkiye Mısır'a silah sevkiyatı yapıyor." haberleriyle Mısır halkı üzerinde "Türkiye Mısır'da kaos istiyor."şeklinde bir algı oluşturulmak isteniyor yorumu yapıyorlar.

Amaç ise Yemen'de güdülenle aynı. Mursi döneminde canlanan Türkiye-Mısır ilişkilerini sekteye uğratmak. Ve belki de bir başka gerçek silah kaçakçılığını perdelemek...

Bu haber daha önce paylaşılmıştı. Ancak eklediğiniz haberin kaynağını da belirtiniz.

Aksiyonun haberi ise taraflı yazılmış olduğu çok açık olan bir haber. Kendi içerisinde çelişiyor ve gerçeği ortaya çıkardığını hiç sanmıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Xaero

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 110
 • 3
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #13 : 22 Temmuz 2013, 17:30:14 »
hükümet mağdurları oynamaktan bikmadi. her olayin ardindan gizli dış güçler diye bir açıklama duymaktan bıktım.  insan neye inanacagina şaşırır oldu.

Çevrimdışı ALPAHMET

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #14 : 23 Temmuz 2013, 10:39:28 »
Sayın Skywolf iddia sahibi sizsiniz neden taraflı olduğunu siz ispat edin, neden kendisiyle çeliştiğini ispatlayın. Yıllarca rejim ihraç etmeye çalışmakla suçlanan İran sizce Türkiye'de operasyonel faaliyetler yapmıyor mu? İkincisi ikinci olarak paylaştığım haber aksiyon dergisinden değil. 100 dolara kalaşnikof satılan, herkesin kalaşnikofla dolaştığı bir ülkeye kurusıkı tabanca (velevki gerçeği dönüştürelecek olsun) göndermek sizce o ülkedeki içsavaşı nasıl etkiler? Bu işin içinde başka birşeyler olduğu sorusu aklınıza gelmiyor mu?
 Bu arada top mermisi taşıyan gemiyle ilgili AA haberinde kaptanın ifadesi şöyle: Buna göre, Ukrayna'nın Nikolayev Limanı'ndan İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan geminin kaptanı, İsdemir Gümrük Müdürlüğü ekiplerine gemide mutfak malzemesi olduğunu beyan etti. Yapılan inceleme sonucunda, geminin top mermileri taşıdığı tespit edildi. Bunun üzerine gemi kaptanı tarafından yapılan ikinci beyanda gemideki yükün top mermisi ve detonatör olduğu ibraz edildi. Gemi kaptanı, Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretini düşürmek amacıyla, iki farklı kargo manifestosu düzenleyerek farklı yük beyan ettiğini ifade etti.

AA haberinin tamamı şu şekilde:
        Mutfak malzemesi beyan ettiler, top mermisi çıktı
               - İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan ve Ukrayna'dan Yemen'e giden gemide mutfak malzemesi olarak beyan edilen yükün, top mermisi olduğu ortaya çıktı.
               ANKARA (AA) - İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan ve Ukrayna'dan Yemen'e giden gemide "mutfak malzemesi" olarak beyan edilen yükün, "top mermisi" olduğu ortaya çıktı.
               Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den Mısır ve Yemen'e yasadışı olarak gönderildiği ve ilgili ülke makamlarınca yakalandığı ileri sürülen silah ve mühimmata ile bunları taşıyan gemilere ilişkin iddialara cevap verildi. .
               Buna göre, Ukrayna'nın Nikolayev Limanı'ndan İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan geminin kaptanı, İsdemir Gümrük Müdürlüğü ekiplerine gemide mutfak malzemesi olduğunu beyan etti. Yapılan inceleme sonucunda, geminin top mermileri taşıdığı tespit edildi. Bunun üzerine gemi kaptanı tarafından yapılan ikinci beyanda gemideki yükün top mermisi ve detonatör olduğu ibraz edildi. Gemi kaptanı, Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretini düşürmek amacıyla, iki farklı kargo manifestosu düzenleyerek farklı yük beyan ettiğini ifade etti.
               Diğer taraftan, aynı geminin İstanbul Boğazı'ndan giriş yaparken Ukrayna'dan yüklediği yüke ilişkin olarak Türkiye'deki yetkili mercilere doğru bilgi verdiği öğrenildi. Söz konusu olaya ilişkin, Yemen makamları ile kurulan temas neticesinde, bahse konu eşyanın Yemen Savunma Bakanlığı'na ait olduğu belirlendi. Yemen makamları, geminin serbest bırakılması talebinde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda ve Savcılık görüşü de dikkate alınarak söz konusu askeri malzemelerin Yemen'e ait olduğu teyit edildiğinden gümrük mevzuatı çerçevesinde gerekli müeyyide uygulanarak geminin Yemen'e gitmesine izin verildi.
               Öte yandan bakanlık, Türkiye'den Yemen'e giden bir gemide bisküvi paketleri içinde 2 bin 500 adet tabanca ele geçirildiği iddiaları üzerine başlattığı soruşturmada, gümrük amir ve memurlarının gümrük mevzuatının gereklerini yerine getirdikleri, eşyanın gümrük işlemlerini takip eden müşavirlik firmasının taşıyıcı firmaların ve depolama işlemini yapan firmanın da herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığı da tespit etti.
               Açıklamada ayrıca,bakanlığın Mısır basınında yer alan İzmir'den hareket eden bir gemide 20 bin 83 adet ses tabancası ele geçirildiği yönünde haberler üzerine de yürüttüğü incelemenin devam ettiği belirtildi.
               Açıklamaya göre, bakanlık tarafından gümrük müdürlüklerine verilen talimat doğrultusunda, bundan böyle özellikle Yemen'e yapılacak ihracatta muayene işlemlerinin gerçekleştirildiği sahalar sabit kameralarla izlenecek ve kayıtları uzun süre muhafaza edilecek. Ayrıca, Yemen'e gönderilen kurusıkı silah, av tüfeği ve her türlü silah malzemesi de mutlaka kırmızı hat/tam muayene işlemine tabi tutulacak.

   

Çevrimdışı ALPAHMET

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #15 : 23 Temmuz 2013, 10:55:25 »
Bu haberle birlikte Türkiye'den yola çıkıp Yemen'e gönderilirken yakalanan 4 kaçak silah yüklü gemi oluyor. Bu gemilerin hükümetin bilgisi olmadan Türkiye'den ayrılma ihtimali yok bence. Hükümet ne işler çeviriyor?


Sayın Xaero hükümetin pek çok zaman "mağdurları oynadığı" görüşünüze katılıyorum ama tutupta yukarıdaki yorumu yapmanın yada Hükümet yemeni karıştırmak için her iki tarafa da silah gönderiyor demenin pek insaflı ve mantıklı olmadığını düşünüyorum. Daha önceki olaylarda ses ve travmatik tabancalarının AKDAL firması üretimi olduğu tespit edilince Emniyet fabrikadaki aramadan sonra gereken işlemleri yapmıştı. Firmanın iki yöneticisi hakkında işlem yapılmıştı. ( http://haber.gazetevatan.com/yemen-silahlarina-2-tutuklama/368522/1/gundem ) top mermisi olayında ise kendi gümrüğümüzde gemi tespit ediliyor ve soruşturma başlatılıyor. Gizli bir nakliyat olsaydı böyle bir şey olur muydu? Madem herşey hükümetin bilgisi dahilindeyse top mermisi yüklü gemi nasıl tespit edildi?
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2013, 12:54:46 Gönderen: ALPAHMET »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #16 : 23 Temmuz 2013, 16:41:28 »
Sayın Skywolf iddia sahibi sizsiniz neden taraflı olduğunu siz ispat edin, neden kendisiyle çeliştiğini ispatlayın. Yıllarca rejim ihraç etmeye çalışmakla suçlanan İran sizce Türkiye'de operasyonel faaliyetler yapmıyor mu? İkincisi ikinci olarak paylaştığım haber aksiyon dergisinden değil. 100 dolara kalaşnikof satılan, herkesin kalaşnikofla dolaştığı bir ülkeye kurusıkı tabanca (velevki gerçeği dönüştürelecek olsun) göndermek sizce o ülkedeki içsavaşı nasıl etkiler? Bu işin içinde başka birşeyler olduğu sorusu aklınıza gelmiyor mu?
 Bu arada top mermisi taşıyan gemiyle ilgili AA haberinde kaptanın ifadesi şöyle: Buna göre, Ukrayna'nın Nikolayev Limanı'ndan İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan geminin kaptanı, İsdemir Gümrük Müdürlüğü ekiplerine gemide mutfak malzemesi olduğunu beyan etti. Yapılan inceleme sonucunda, geminin top mermileri taşıdığı tespit edildi. Bunun üzerine gemi kaptanı tarafından yapılan ikinci beyanda gemideki yükün top mermisi ve detonatör olduğu ibraz edildi. Gemi kaptanı, Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretini düşürmek amacıyla, iki farklı kargo manifestosu düzenleyerek farklı yük beyan ettiğini ifade etti.

AA haberinin tamamı şu şekilde:
        Mutfak malzemesi beyan ettiler, top mermisi çıktı
               - İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan ve Ukrayna'dan Yemen'e giden gemide mutfak malzemesi olarak beyan edilen yükün, top mermisi olduğu ortaya çıktı.
               ANKARA (AA) - İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan ve Ukrayna'dan Yemen'e giden gemide "mutfak malzemesi" olarak beyan edilen yükün, "top mermisi" olduğu ortaya çıktı.
               Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den Mısır ve Yemen'e yasadışı olarak gönderildiği ve ilgili ülke makamlarınca yakalandığı ileri sürülen silah ve mühimmata ile bunları taşıyan gemilere ilişkin iddialara cevap verildi. .
               Buna göre, Ukrayna'nın Nikolayev Limanı'ndan İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan geminin kaptanı, İsdemir Gümrük Müdürlüğü ekiplerine gemide mutfak malzemesi olduğunu beyan etti. Yapılan inceleme sonucunda, geminin top mermileri taşıdığı tespit edildi. Bunun üzerine gemi kaptanı tarafından yapılan ikinci beyanda gemideki yükün top mermisi ve detonatör olduğu ibraz edildi. Gemi kaptanı, Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretini düşürmek amacıyla, iki farklı kargo manifestosu düzenleyerek farklı yük beyan ettiğini ifade etti.
               Diğer taraftan, aynı geminin İstanbul Boğazı'ndan giriş yaparken Ukrayna'dan yüklediği yüke ilişkin olarak Türkiye'deki yetkili mercilere doğru bilgi verdiği öğrenildi. Söz konusu olaya ilişkin, Yemen makamları ile kurulan temas neticesinde, bahse konu eşyanın Yemen Savunma Bakanlığı'na ait olduğu belirlendi. Yemen makamları, geminin serbest bırakılması talebinde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda ve Savcılık görüşü de dikkate alınarak söz konusu askeri malzemelerin Yemen'e ait olduğu teyit edildiğinden gümrük mevzuatı çerçevesinde gerekli müeyyide uygulanarak geminin Yemen'e gitmesine izin verildi.
               Öte yandan bakanlık, Türkiye'den Yemen'e giden bir gemide bisküvi paketleri içinde 2 bin 500 adet tabanca ele geçirildiği iddiaları üzerine başlattığı soruşturmada, gümrük amir ve memurlarının gümrük mevzuatının gereklerini yerine getirdikleri, eşyanın gümrük işlemlerini takip eden müşavirlik firmasının taşıyıcı firmaların ve depolama işlemini yapan firmanın da herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığı da tespit etti.
               Açıklamada ayrıca,bakanlığın Mısır basınında yer alan İzmir'den hareket eden bir gemide 20 bin 83 adet ses tabancası ele geçirildiği yönünde haberler üzerine de yürüttüğü incelemenin devam ettiği belirtildi.
               Açıklamaya göre, bakanlık tarafından gümrük müdürlüklerine verilen talimat doğrultusunda, bundan böyle özellikle Yemen'e yapılacak ihracatta muayene işlemlerinin gerçekleştirildiği sahalar sabit kameralarla izlenecek ve kayıtları uzun süre muhafaza edilecek. Ayrıca, Yemen'e gönderilen kurusıkı silah, av tüfeği ve her türlü silah malzemesi de mutlaka kırmızı hat/tam muayene işlemine tabi tutulacak.

   

Öncelikle bu benim iddiam değil, medyada çıkan haberlerin gösterdiği durum.

ABD ve İsrail çıkalarına uygun olarak bütün İslam coğrafyasında şii-sünni çatışmasını isteyen bir grubun kontrolünde olan bir basın organının yazısı ne yazık ki gerçeği açıklama konusunda beni kesinlikle tatmin etmiyor.  Bu başlık altında silah yüklü gemilerle ilgili haberler var. Bu haberler sadece İran'a bağlı siteler veya haber ajanslarından değil, Yemen devletinin resmi haber ajansınden tutun AP gibi büyük haber ajanslarının da  haberleri bulunuyor. Bu haberlere göre kuru sıkı tabancalar dışında otomatik saldırı tüfeklerinden bahsediliyor. Bununla ilgili tartışmaları önceki sayfalarda görebilirsiniz.

Gemilerin ihbar ile ele geçirildiğini yazıyor malum kaynak. Bir gemi değil, kaç gemi olmuş? Bu kadar gemi gümrükten nasıl geçmiş? Neden hiç biri Türkiye'de yakalanamamış. Gümrük dediğimiz sistem önüne gelenin istediğini alakasız kutuların içerisine koyup istediği yere gönderebileceği bir sistem midir?

İlk sevkiyatla ilgili üreticinin ceza aldığı belirtiliyor. Peşin para ile yurt dışına silah sattığı vs deniliyor. Peşin parayı verenler kimler?  Para neredeki hesaplardan aktarılmış? Silahları kim satın almış? Aynı durum diğer sevkiyatlarla da ilgili. Bu kadar gemi yakalanıyor, silahların Türk malı olduğu söyleniyor, o silahları üreten firmalar hangi firmalar? Fimalar bu silahları teslim etmek için kimlerle görüşmüş? Sınırdan 100 gram uyuşturucu değil, koli koli silah geçiriliyor. Bu silahlar nerede imal edilmişler? Nasıl nakledilmişler? vs vs bir yığın soru ve daha da sorulabilecek sorular varken malum kaynak elinde hiçbir delil olmamasına rağmen işin arkasında İran'ın olduğunu belirtmekte.

Bu nedenle tamamen yanlı, insanları yönlendirme amacıyla yazılmış bir yazı. Bizim yetkililer açıklama yapabilir. Ama nedense artık onlar birşeyler açıkladıklarında milletin aklına yalancı çobanın hikayesi geliyor.
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2013, 16:42:47 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ALPAHMET

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #17 : 24 Temmuz 2013, 10:44:13 »
Sayın Skywolf ama ben mantık, insaf ve deliller doğrultusunda değerlendirmek lazım demiştim ama bence siz yine vehim, yargı, kabulleniş doğrultusunda bir yorum getirmişsiniz. Haber kaynağı ne olursa olsun bir değerlendirme içine giremez miyiz? Mesela şu kadarlık bir bir önergeye verilecek bir cevabımız olması ve bu cevap üzerinden bir yorum yapmamız gerekmiz mi? 100 dolara AK-47 ve envai türde silah bulunabilir Yemen gebi bir ülkeye gönderilecek kurusıkı tabancalar velevki gerçek silaha dönüştürülsün ne işe yarar?
( kurusıkı tabancanın gerçek silaha dönüştürülmesi başlığı ise ayrıca değerlendirilmeli. bildiğim kadarı ile mesela beretta 92f klonu bir kurusıkıya gerçek yivmi setli namlu takayım dessen nasıl yapacaksın orijinali gibi hareketli namlı ve kilit olmaz çünkü Kurusıkılar sabit namludur.Sabit namlu ile kilit sistemi farklı olduğu için 9x19 mermide ilk hızı yakalayamazsı, geriye uyduruk namlusu ile kurşun bilye atmak kalıyor. İkincisi o kadar silaha o kadar gerçek namluyu nereden bulacaksın. Gövdenin dayanımı da gerçeği gibi olmaz vs vs)

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Yemen'de Türk Yapımı Silahlar Ele Geçirildi
« Yanıtla #18 : 24 Temmuz 2013, 20:50:43 »
Sayın Skywolf ama ben mantık, insaf ve deliller doğrultusunda değerlendirmek lazım demiştim ama bence siz yine vehim, yargı, kabulleniş doğrultusunda bir yorum getirmişsiniz. Haber kaynağı ne olursa olsun bir değerlendirme içine giremez miyiz? Mesela şu kadarlık bir bir önergeye verilecek bir cevabımız olması ve bu cevap üzerinden bir yorum yapmamız gerekmiz mi? 100 dolara AK-47 ve envai türde silah bulunabilir Yemen gebi bir ülkeye gönderilecek kurusıkı tabancalar velevki gerçek silaha dönüştürülsün ne işe yarar?
( kurusıkı tabancanın gerçek silaha dönüştürülmesi başlığı ise ayrıca değerlendirilmeli. bildiğim kadarı ile mesela beretta 92f klonu bir kurusıkıya gerçek yivmi setli namlu takayım dessen nasıl yapacaksın orijinali gibi hareketli namlı ve kilit olmaz çünkü Kurusıkılar sabit namludur.Sabit namlu ile kilit sistemi farklı olduğu için 9x19 mermide ilk hızı yakalayamazsı, geriye uyduruk namlusu ile kurşun bilye atmak kalıyor. İkincisi o kadar silaha o kadar gerçek namluyu nereden bulacaksın. Gövdenin dayanımı da gerçeği gibi olmaz vs vs)

Dikkat edersen yazdıklarım sadece vehim, yargı, kabulleniş doğrultusunda bir yorum yapmamışım,  mantık, insaf ve deliller doğrultusunda değerlendirmede bulunmuşum. Çok mantıklı sorular sormuşum. Fetonun yalakalarının, yahudi uşaklarının beni koyun gibi çekmek istedikleri noktaya koşa koşa gitmemişim. Değil mi?
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2013, 21:06:02 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Mısır'da Silah dolu iki Türk konteynırı daha yakalandı
« Yanıtla #19 : 21 Aralık 2013, 01:39:18 »
Mısır'da Silah dolu iki Türk konteynırı daha yakalandı

Mısır'ın Akdeniz liman kenti PortSaid gümrüklüğünde, iki gün arayla ikinci kez silah dolu konteynerler yakalandı. Türkiye'den gelen bir başka gemiden çıkan söz konusu konteynerde, Türk yapımı tabancalar ve tüfekler ele geçirildi. 17 Aralık Salı günü, Port Said gümrüklüğünde ele geçirilen silahlar arasında, 1,2 milyon boş kovan, kurşun ve normal tüfeklere dönüştürülebilen büyük miktarda kurusıkı tüfek olduğu belirlendi.

Doğu Eyaleti Gümrüğü Kaçakçılıkla Mücadele Müdürü Mehdi İbrahim, Port Said limanına Türkiye'den gelen 4 konteynerlere el koyduklarını açıkladı. İbrahim, "konteynerler elektirik cihazları adı altında geldi. Ancak içinden 1,2 Milyon boş kovan çıktı. Diğer konteynerın içinden tabancalar ve tüfekler bulundu. Şu ana kadar kaç silahın yakalandığı önümüzdeki günlerde açıklanacak" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Türk Dışişleri açıklama istedi

Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından, 15 Aralık Pazar günü yine aynı Port Said limanında yakalandığı iddia edilen silahlarla ilgili Türk Dışişleri de bir açıklama istedi. Başbakan'a yakınlığı ile bilinen, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'un Turkon adlı şirketine ait bir konteynerden çıkan silahlarla ilgili derhal bir araştırma yapılması istendi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Mısır'da yayınlanan haberlerde, Port Said güvenlik makamlarının Türkiye'den gelen bir konteynırda bin 500 adet kurusıkı silah ve çok sayıda mermi ele geçirdiğinin ileri sürüldüğünü anımsatarak,"bu tür iddiaların derhal araştırılması ve gerçeğin süratle ortaya çıkarılması gerekmektedir" dedi. Sözcü şunları söyledi: "Gerekli araştırma ve soruşturmanın başlatılabilmesi için, Kahire Büyükelçiliğimiz vasıtasıyla ilgili Mısır makamlarından, ele geçirildiği ileri sürülen silahlara ilişkin somut bilgilerin tarafımıza iletilmesi talep ettik."

Abir El Şinnavi

http://www.haberinyeri.net/silah-dolu-iki-turk-konteyniri-daha-yakalandi-177715h.htm
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2013, 01:41:01 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com