Gönderen Konu: Fransa Mali'ye saldırıları yoğunlaştırdı  (Okunma sayısı 17450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa Mali'ye saldırıları yoğunlaştırdı
« : 14 Ocak 2013, 10:10:55 »

Fransız savaş uçakları Mali'nin kuzeyinde,silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırılarını yoğunlaştırdı.
13.01.2013 - 23:35

Fransız savaş uçaklarının, Mali'nin kuzeyinde silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde, hava saldırılarını yoğunlaştırdığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Fransız savaş uçaklarının bombaladığı yerler arasında kuzey şeridinde bulunan Konna, Gao, Douentza, Nambala ve Lere kentleri yer alıyor. Fransız kuvvetlerinin hava saldırılarında, bölgede etkili olan gruplardan Tevhid ve Cihad ile Ensaruddin hareketlerine ait onlarca askeri araç imha edildi.

Gao kenti sakinleri, Tevhid ve Cihad Hareketinin bölgedeki kamplarının, Fransız savaş uçaklarının yoğun bombardımanına maruz kaldığını bildirdi.

Mali ordusu yetkilileri, saldırıların amacının silahlı grupların savaşırken kullanabileceği yakıt depoları ve lojistik ekipmanların tamamının imha edilmesi olduğunu söyledi.

Mali Savunma Bakanlığı'ndan Tuğgeneral Diaran Donne, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahlı isyancıların iki gündür Konna'da büyük kayıp verdiğini ve ölenlerin cesetlerini de alarak bölgeden çekildiğini iddia etti.

Öte yandan Nijerya, Senegal, Nijer, Burkina Faso, Togo ve Benin'den gelecek askeri kuvvetlerin pazartesi ve salı günleri Mali ordusuna katılması bekleniyor.

Mali'de Ocak 2012'de ülkenin kuzeyindeki bazı kentler silahlı grupların kontrolüne geçmiş ve mart ayında askeri darbe olmuştu. Silahlı grupların, bölgedeki hakimiyetleri oluşan iktidar boşluğu nedeniyle daha da genişlemişti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ve Afrika Birliği, kuzeydeki gruplara yönelik uluslararası askeri müdahale için BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmuş ve Konsey'den şartlı onay verilmişti. Silahlı grupların Mali ordusunun denetimindeki kentleri alarak ilerlemesi üzerine Fransa, silahlı gruplara askeri müdahalede bulunmuştu.
http://www.ensonhaber.com/fransa-maliye-saldirilari-yogunlastirdi-2013-01-13.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2013, 20:03:18 »

Moskova’dan Suriye’ye hayır, Mali’ye evet

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
20 Ocak 2013

Rusya'dan şaşırtan karar
Suriye'de Beşar Esad yönetiminin karşısında duran olan Batılı ülkelere destek vermeye yanaşmayan Rusya, Fransa’nın Mali’deki askeri harekatına tam destek verdiğini açıkladı. Bu beklenilmeyen gelişme Rusya'nın, Esad yönetimine karşı olan sert tutumundan Fransa'yı vazgeçirme çabası olarak yorumlanıyor.

Rusya’nın Fransa’ya tam destek verdiğini, hatta askeri açıdan da işbirliğine hazır olduğunu dün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius açıkladı. Çıktığı televizyon programlarından birinde Mali konusunda Moskova'nın Paris’e tam destek verdiğini söyleyen Fabius, “Rusya Dışişleri Bakanı sayın Sergey Lavrov ile görüşmemizde sadece Mali’de başlattığımız harekatı destek sözü almadım. Lavrov, Rusya’nın ihtiyaç duyulması halinde Mali’ye aktaracağımız askeri personel ve erzak gibi konularda ulaştırma desteği vermeye hazır olduğunu bana aktardı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Fabius’un bu açıklamasından bir gün önce aynı telefon görüşmesi hakkında resmi bir açıklama yaparak, “Rusya, BM Güvenlik Konseyinin 20 Aralık'ta kabul ettiği 2085 sayılı Mali kararının arkasında durmaktadır. Fransa’yı bu konuda desteklemektedir. Konu hakkında temaslarımız sürecektir” demişti.

Moskova'daki siyasi gözlemcilere göre Rusya, Mali'de göz kırptığı Fransa'yı, Suriye yönetimine karşı sergilediği sert tutumdan vazgeçirmeye çalışıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22402449.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2013, 09:12:02 »
Fransız Askeri, İki Şehri Ele Geçirdi

Fransız ve Mali zırhlı araçları, Diabaly ve Douentza şehirlerine girerek, kontrolü ele geçirdi.
Haber: Fransız Askeri, İki Şehri Ele Geçirdi

Fransız ve Mali zırhlı araçları, bugün ülkenin orta kesimindeki Diabaly ve Douentza şehirlerine girerek, kontrolü ele geçirdi. Mali'de militanlar geçtiğimiz günlerde hava saldırılarında korunmak için bu şehirlerde saklanmıştı.

'BAŞARILI BİR GELİŞME'

Fransa, bu gelişmeyi başarı olarak değerlendirdi. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Mali ordusunun, düşmanların kontrolündeki şehirlere girmesi, Bamako hükümeti ve operasyonları destekleyen Fransız kuvvetlerinin kesin bir başarısıdır." dedi.

Başkent Bamako'nun 350 kilometre kuzeyindeki Diabaly şehri, militanların toplandığı merkezlerden biri olarak biliniyordu.

FRANSIZ ASKERİ 2 BİNİ AŞACAK

Savunma Bakanı, France 3 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Mali'ye gönderilecek asker sayısının daha önce belirtilen 2 bin 500 rakamını aşabileceğini bildirdi.

Le Drian, Burkina Faso, Nijer ve Senegal'da konuşlandırılan askerlerin Mali'ye kaydırılmasıyla birlikte, Mali'de görev yapacak Fransız asker sayısının 2 bin 900'e ulaşacağını ifade etti.

Euronews televizyon kanalı, Mali askerleri ile birlikte Konna kentini isyancı gruplardan geri alan Fransız askerlerinin, kuzeye doğru ilerlemek yerine şimdilik başkent Bamako'nun güvenliğinin sağlanması için çalıştığını duyurmuştu.

http://www.haberler.com/fransiz-askeri-iki-sehri-ele-gecirdi-4265261-haberi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2013, 23:58:28 »
Fransa'nın Mali operasyonunun faturası ağır oldu
Askeri operasyonların 12 günlük faturasının 30 milyon avro olduğu açıklandı.
23.01.2013 - 22:43

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin, Mali'ye yönelik askeri operasyonlarının maliyetinin yaklaşık 30 milyon avro olduğunu açıkladı.

France24 televizyonu haber kanalına konuşan Fransız Bakan, askeri müdahalede özellikle ulaşım ve lojistik operasyonlarının faturasının yüksek olduğunu ifade etti.

Mali'deki Fransız askerlerin sayısının 2 bin 300'e çıktığını dile getiren Drian, bu sayının daha ne kadar artacağı veya azalacağı konusuna ise açıklık getirmedi.

Fransız basını, Savunma Bakanlığı'nın, yurt dışı askeri operasyonlar için her yıl bütçeden 630 milyon aAvro mali yarndım aldığını duyurdu.
http://www.ensonhaber.com/fransanin-mali-operasyonunun-faturasi-agir-oldu-2013-01-23.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Fransa Mali'ye saldırıları yoğunlaştırdı
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2013, 20:07:30 »
Bir askeri sözcü Cumhurbaşkanı François Hollande'nin ülkeyi ziyaretindan birkaç saat sonra kuzeydoğu Mali'deki silahlı gruplara ait lojistik ve eğitim merkezlerinin 30 Fransız savaş uçağının katıldığı bir operasyonla vurulduğunu söyledi. Operasyonda yer alan askeri sözcü Albay Thierry Burkhard AFP'ye açıklamalarda bulundu. Savaş uçakları, tanker uçaklar ve keşif uçaklarından oluşan 30 uçaklık hava gücünün Kuzey Kidal bölgesindeki Tessalit'e bir gece operasyonu düzenledi. Kidal Fransa'nın sürpriz girişim öncesi silahlı grupların son kalesiydi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı,
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2019, 06:10:36 »
Alıntı
Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı, Fransa'ya, hükümete bilgi verilmeden yaptığı uçuşların düşman saldırısı olarak nitelendirileceği ve uçakların vurulacağı uyarısında bulundu.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2019, 06:12:25 »
Ve başlıyor...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2019, 17:50:19 »
Alıntı
'Varlık içinde yokluk ülkesi' olarak da bilinen Fildişi Sahili'nde  Macron acikladi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Sömürgecilik ağır bir hataydı.

"Ben sömürge döneminin parçası olmayan kuşaktanım. Sizi, Fransa ile yeni bir dostluk ortaklığı kurmaya çağırıyorum."

https://mobile.twitter.com/oztrk_aydn/status/1208546748878249984

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2019, 21:14:40 »
Alıntı
'Varlık içinde yokluk ülkesi' olarak da bilinen Fildişi Sahili'nde  Macron acikladi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Sömürgecilik ağır bir hataydı.

"Ben sömürge döneminin parçası olmayan kuşaktanım. Sizi, Fransa ile yeni bir dostluk ortaklığı kurmaya çağırıyorum."

https://mobile.twitter.com/oztrk_aydn/status/1208546748878249984

İnanmayın öpecek  ;D
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com