Gönderen Konu: Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20  (Okunma sayısı 5755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« : 31 Aralık 2012, 01:48:50 »
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20Yaklaşık 20 yıldır Çin ordusu için yerli stratejik nakliye uçağı geliştirmek çalışmaların artık meyvelerini verdiğinin kanıtı X'ian Havacılık Şirketi'nin (X'ian Aircraft Corporation's - XAC) uzun zamandır beklenen Y-20 büyük nakliye uçağına ait 24 Aralık tarihinde çekilen bir fotoğraf ile ortaya çıktı. Çin raporlarına göre bu görüntü , bir taksi testi sırasında 21 Aralık tarihinde XAC tesisi yakınındaki Yanliang testi havaalanında alınmıştır.

İlk görüntüler uçağın büyük bir geniş gövdeli, dört turbofan motorlu, yüksek kanat ve yüksek T-kuyruk yapısı, tasarımında Ilyushin Il-76 'Candid' ve Boeing C-17 Globemaster III gibi büyük nakliye uçaklrından etkilenildiğini gözler önüne seriyor. Geniş gövde, kuyruk bölümü ve T-kuyruk C-17 ile benzerken, ön gövde üstünde belirgin bir kambur yapıya benzer bir kanat gövdesi IL-76 ile aynı arayüzünü kullanmakta olduğu izlenimi oluşturuyor. Bunun yanında  Y-20 PLA'nın (Çin Ordusu) en büyük muharebe ve destek araçları barındıracak kadar geniş olduğu görünüyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • Beğeni Puanı +34/-0
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2013, 20:45:54 »
Sanırım burası uygun.Çin savunma sanayindeki gelişmelerin anlatıldığı bir makale.

Alıntı
Kızıl Bayrak Yükseliyor (Red Flag Rising) Jane's Defence Weekly'den çeviren Erdinç ÇELİK

Silahlanma:
Silah Üreticileri İsim Yapıyor

Robert Hewson'un haberine göre, Çin'in Zhuhai kentinde 13-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Airshow China 2012 isimli sergi, Çin'in güdümlü silah sektörünün benzersiz ve hatta bazen de kendini tekrar eden programlarla birlikte muazzam bir hızla geliştiğini gösteriyor.
Büyük oranda havacılıkla ilgili bir organizasyon olsa da Airshow China, kara ve deniz sahalarına da ev sahipliği yapıyor. Bu yılki faaliyette de her üç alana ait yeni silahların oluşturduğu görkemli bir görüntü hakimdi.
Kısa sürede yapılacak bir analizle, halkın daha önce bilmediği bir düzineden fazla silahın ilk kez bu etkinlikte sergilendiği ve mevcut silahlara da birçok yenilik getirildiği görülebiliyor. Bu durum Çinli silah üreticilerinin giderek artan kapasitesini ve Çin'in ihraç edebileceği sayısı hızla büyüyen ürün çeşitliliğini de gözler önüne seriyor.
Sergide hava silahları alanında sergilenenler arasında dikkatleri çeken birçok yeni ürün bulunuyordu: Çin'in ilk anti-radyasyon savunma sistemlerini bastırma silahları; ilk çok yüksek hızlı (Mach 4+) silahları; uzun menzilli süzülen dağıtıcı silahlar; takviye edilmiş hedeflere düzenlenen saldırılar için penetre edici silahlar; lazer güdümlü roketler ve yakıt-hava patlayıcı bombalar (FAE). Hem insansız hava araçları (UAV) için hem de Çin'in gelecekteki savaş uçaklarında taşınmak üzere üretilen küçük silahlarda kaydedilen gelişme de bu sergide gözlemlenebiliyordu. Daha önce yalnızca karadan karaya kullanılan füzelerin havadan ateşlenebilen versiyonları ve hatta havadan havaya ateşlenen füzelerin karadan havaya kullanılan versiyonları bile sergide mevcuttu.
Sergide bulunan tamamı ihracata uygun diğer ürünlerin yanı sıra Zhuhai'deki hava-kara ürünlerinin çeşitliliğinin arttığı da açıkça görülüyor. Daha önce bilinmeyen birçok mobil multi-silah/multi-sensor yerde konuşlu hava savunma sistemleri ve FD-2000 (ihraç numarası HQ-9) ve LY-80 (ihraç numarası HQ-16) gibi büyük sistemler için üretilmiş olan tamamen fonksiyonel donanımlar da şovdaki ürünler arasındaydı.
Çin ayrıca sayısı giderek artan karadan karaya ateşlenen hassas güdümlü silah seçenekleri sunuyor. Airshow China 2012 sergisinde kamyondan ateşlenen CM-501G ve WS-33 model orta menzilli füzelerin yanı sıra WS-2 çoklu roket atar ailesinin en son modelleri olan WS-22 ve WS-32 versiyonlarını ilk kez görmek mümkündü.
Bu yılki sergide, daha önceki yıllarda sergiye katılmamış olan Çinli silah üreticilerinin de güçlü bir intiba bıraktığını söylemek mümkün. Bu üreticilerden birisi olan Norinco (Çin Kuzey Endüstrileri Şirketi) isimli şirketin alt kuruluşu olan Harbin Jiancheng Group, yedisi daha önce sergilenmemiş olan sekiz adet havada ateşlenen silahı tanıttı. Sergiye yeni katılan kuruluşlardan bir diğeri olan Çin Güney Endüstrileri Grup Şirketi (CSG), tamamı kamuya ilk kez sunulmuş olan CS/BBF1 FAE bombası ve bir dağıtıcı bombayı da içeren çeşitli bombaları tanıttı. Daha çok bir otomobil üreticisi olarak tanınan CSG (Ford, Suzuki ve Volvo ile iş ortaklıkları var); zırhlı araçlar, hava savunma ve radar sistemleri, UAV ateşleme ve kontrol araçları, her arazide gidebilen araçlar ve hatta mayına ve tuzağa karşı korumalı (MRAP) bir araç da dahil olmak üzere büyük bir salonu muharebe araçları ile doldurmuştu. Bu sergi, bu kadar çok sayıda kara aracının bir arada bulunduğu (diğer üreticilerin de sergilediği birçok askeri araç mevcuttu) ilk Airshow China sergisi oldu ve bu da bu serginin Çin'in savunma endüstrisinin bir vitrini haline geldiğini göstermiş oldu.
Sergilenen hava silahları
Şovdaki önemli gelişmelerden birisi de yeni bir havadan ateşlenen anti-radyasyon füzesi (ARM) idi. LD-10 isimli bu silah, Luoyang Optoelektro Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (LOEC) bir ürünü ve Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) tarafından ihraç edilmeye hazırlanıyor. LOEC'in SD-10 (PL-12) isimli havadan havaya ateşlenen füze modelini temel alan bu füze, Çin'in ilk anti-radyasyon füzesi olma özelliğini taşıyor. LOEC yetkililerinin IHS Jane's'e verdiği bilgiye göre LD-10, ismi verilmeyen bir müşteri için hali hazırda üretiliyor.
AVIC verilerine göre PAC/AVICJF-17 Thunder (FC-1) isimli uçak, "tipik taşıyıcı uçak" olarak tanımlanıyor. Bu bilgi ise füzenin müşterisinin Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) olduğunu gösteriyor. Şovdaki kıdemli bir PAF subayı, JF-17'ye hali hazırda Brezilya üretimi olan Mectron MAR-1 Anti-Radyasyon Füzesinin entegre edilmiş olduğunu ve kullanıldığını ancak gelecekte JF-17'lerin ihracatı söz konusu olduğunda "seçeneklerinin" olmasının tercih edileceğini belirtti. LOEC yetkilileri de JF-17 üzerinde MAR-1 füzelerin kullanıldığını bildiklerini, ancak LD-10'un daha hafif ve daha uzun menzilli (60 km olduğu belirtildi) modern bir silah olduğunu söylediler. JF-17 program yetkilileri ayrıca bu uçağın yeni siparişler almaya yakın olduğunu da belirttiler.
LOEC temsilcileri, LD-10'un tarayıcısının nerede geliştirildiğiyle çok da ilgilenmiyorlar. Şirketin zaten anti-radyasyon sistemler konusunda biraz tecrübesi var ve SD-10 AAM'de (havadan havaya füze) pasif bir homing (hedef buldurma) modu da oluşturmuşlar. Ancak bu füzenin tarayıcısı Rus girdileri ile geliştirilmiş ve iyi yerleştirilmiş Rus kaynaklara göre Omsk tabanlı havadan karaya anti radyasyon tarayıcılarda uzmanlaşan Avtomatika, LD-10'un yapımında yardımcı olmuş olabilir.
Çin Havacılık Bilimi ve Teknoloji Şirketi de (CASC) yeni menzili uzatılmış kanatlı bombası FT-6A için oluşturduğu bir anti-radyasyon tarayıcısını sunuyor. 250 kilogram sınıfındaki bir silah olan FT-6, Mk 82 tip bomba gövdesi ile uyumluluk göstererek 60 km'lik bir menzile sahip oluyor. En son versiyon FT-6A'da ise silahın direkt olarak hava savunma sistemlerini ve özellikle de mobil sistemleri hedef almasını sağlayan bir anti-radyasyon tarayıcısı mevcut. CASC ayrıca GPS/INS güdümlü FT bombaları için yeni terminal tarayıcı seçenekleri geliştirdi ve bunun yanı sıra bir TV/kızılötesi görüntü tarayıcısı yerleştirilerek geliştirilmiş FT-3A model bir silahı da sergiledi. CASC'ın verdiği bilgiye göre bu yeni tarayıcı ile bombanın muhtemel dairesel hata mesafesi 20 metreden 3 metrenin altına kadar düşerek isabet oranı artmış oldu.
Hem Norinco hem de CSG; US AGM-154 Müşterek Stand-Off Silahlar sınıfında yeni stand-off dağıtıcı silahlar sergilediler (stand-off: uzaktan, uzun menzilli, mobil). Bu iki Çin yapımı silah görünüş ve performans açısından birbirlerine dikkate değer derecede benzerlik gösteriyorlar. Bu durum, rekabetçi bir ihracat ihtiyacını karşılamak için meydana gelmiş olabilir. Norinco'nun Tianlei (Gök gürültüsü) isimli silahının menzili 80 km'yi aşıyor. 680 kg ağırlığında ve alt mühimmatlardan oluşan bir karışım da taşıyabiliyor. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu silaha, bir havaalanı saldırısı için 12 adet anti-pist penetre edici (delikdeşik edip kullanılmaz duruma getiren) bomba parçası ya da bir arazi saldırısı için 100 adete kadar anti-personel bomba parçası yüklenebiliyor. Tianlei'nin bir ataletli seyrüsefer sistemi mevcut ancak burun kısmındaki anten de gösteriyor ki ilave olarak uydu güdümleme kapasitesi de bulunyor.
CSG, yeni kanatlı dağıtıcısına verdiği CS/BBC5'te olduğu gibi, havadan ateşlenen yeni sistemleri için kompleks (ve anlaşılması güç) numaralandırmalar kullanmış. Bu silah, 500 kg sınıfındaki bir stand-off silah ve düşük maliyetlerle uzun menzillere çeşitli yük seçenekleri ulaştırmak üzere tasarlanmış. CSG bu konuda neredeyse hiç bilgi vermedi ancak CS/BBC5'in bütün hava koşullarında kullanılabildiğini ve ateşlemeyi yapan uçağın, düşman savunmasına yaklaşmasını gerektirmeyecek kadar uzak mesafelerden hedefi bulduğunu belirttiler. Gövdenin üst kısmına yerleştirilmiş olan iki uydu alıcı anteni, CS/BBC5'in GPS yardımlı bir ataletli seyrüsefer sistemi kullandığını gösteriyor. CSG, bir alt mühimmat yükünün veya bütünleşik bir savaş başlığının da kullanılabileceğini belirtiyor.
Tianlei'nin yanı sıra Norinco/Harbin Jiancheng, ağırlıkları 100 kg ile 1000 kg arasında değişen hassas güdümlü yeni mühimmatlar da sergilediler (TG100, TG250, TG250-ER, TG500 ve TG1000). Tiange isimli hassas güdümlü silahlar (ismini mızrağa benzeyen antik bir Çin silahından alır ve 'Gök Mızrağı' şeklinde çevrilebilir) üç belirgin alana ayrılır. Bu bölümler kendi içinde Amerikan ve Rus yapımı güdümlü füzelerin tasarımlarından izler taşısa da nihai şekilleri Çin yapımıdır. Tiange bombaları çoğunlukla, GPS/INS güdümlemesi ve uç evrede yarı aktif lazer hedef bulucusu olan çift modlu silahlardır. Yalnızca 500 kg'lık TG500'ün tek modu (lazer güdümlü) bulunmaktadır. En büyük silah olan 1050 kg'lık TG1000 aynı zamanda muhtemelen en önemlisi çünkü bu silah uzman bir delici. Amerikan GBU-28 Paveway III'ün dizaynını oldukça andırıyor (ağırlığı yarısından az olsa da) ve Norinco'ya göre 35 MPa gücünde takviye edilmiş 2.4 metre kalınlığındaki betonu delme kapasitesine sahip. TG1000'in 20 km'lik menzilde 3 metrelik bir isabete sahip olduğu iddia ediliyor. Ancak şirket yetkilileri silahın henüz havadan bırakma testlerinin yapılmadığına dikkat çekiyor.
Terazinin diğer kolunda ise, TG1000 ile aynı Paveway III genlerini taşıyan ve birçok yönden bir GBU-22'yi andıran 130 kg'lık ağırlığı ile TG100 bulunuyor. UAV'lere, silahlı eğitim uçaklarına ve hafif muharebe uçaklarına takılmak üzere tasarlanmış olan TG100, Zhuhai'deki birkaç yeni küçük silahtan biri olarak görülüyor.
Sergideki UAV silahları
Airshow China'daki ilk silahlı Çin UAV örneğinin yanı sıra dört adet birbirinden farklı özel yapım hafif silah bulunyordu. UAV'nin alt kısmında, ihracat unvanı Blue Arrow 7 olan bir çift Norinco HJ-10 (KD-10) havadan karaya ateşlenen anti-zırh füzesi mevcuttu. Hellfire benzeri HJ-10, Wing Loong üzerinde çok kez test edildi ve bu özel uçak 15 'füze atışı' silueti ile boyandı.
LOEC LS-6-50 isimli küçük çaplı bomba, Wing Loong ile birlikte sergilendi ve böylelikle bu silah ilk kez bir UAV ile birleştirilmiş olarak görülmüş oldu. Şovun başka bir bölümünde LOEC, 50 kg sınıfındaki LS-6-50 ve 100 kg sınıfındaki LS-6-100 için ürettiği yarı aktif lazerlerini ve elektro-optik tarayıcılarını sergiledi.
CASIC (Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrileri Şirketi) tarafından yakın zamanda geliştirilen iki küçük silah da Wing Loong'un yanında bulunuyordu. Bunlardan birisi olan YZ-200 CASIC tarafından UAV'lere, helikopterlere ve savaş uçaklarına yerleştirilebilecek olan hassas güdümlü bir bomba olarak tanımlanmıştı. Kullanılan güdümleme türü CASIC tarafından açıklanmasa da teşhirdeki ürünün lazer güdümlü bir silah olduğu belirtildi. CASIC üretimi bir diğer silah YZ-100 anti-personel bomba da şovdaki ürünler arasındaydı.
CASIC CM-502KG havadan karaya ateşlenen füze sergide CASIC'in yüksek hızlı WJ-600 UAV'si tarafından taşınır halde teşhir ediliyordu. Bu tarz bir tasarım Airshow China 2010'da da bulunuyordu ancak silah tanımlanmamıştı. Şimdi ise CASIC, CM-502KG'yi 25 km menzilli, 11 kg savaş başlıklı, kara ve denizdeki hedefleri nokta atışı vurabilen hafif bir füze olarak tanımlıyor.
Küçük nokta atışı silahlar arenasındaki oyunculardan bir diğerini de, Harbin Jiancheng'in Tianjian (Sky Arrow/Gökteki Ok) adını verdiği havadan ateşlenen 90 mm'lik çeşitli roketleri sergilediği Norinco'da görmek mümkündü. Şirketin verilerine göre bir güdümleme seçeneği mevcut ve bir broşürdeki resimde lazer güdümlü bir roket yer alıyor. Böyle bir sistem Çin'de ilk kez gözlemlenmiş oluyor.
Hava silahları santrali
Airshow China'da bir yığın yeni silah programını görmek mümkündü ve bunların birçoğunun gerçekteki durumlarını değerlendirmek mümkün olmasa da daha önceki tecrübeler gösteriyor ki ilk kez Zhuhai'de görülen bu silahların büyük çoğunluğu gerçekten de bir donanıma dönüştürülmüş oluyor. Hatta birçok durumda 'broşür ürünü' olarak sunulan silahların bazıları gerçek bir donanıma dönüştürülüyor. Bunun en iyi kanıtlarından bazırları AVIC'in 'konsept savaş uçağı' modeli (gerçekte Shenyang J-31 olarak üretildi) ve CASIC CM-400AKG çok yüksek hızlı füze resimlerinin daha sonra gerçek üretiminin yapılarak PAF hizmetine sunulmasıdır.
CASIC birçok önemli yeni silahını gözlemcilerin beğenisine sunmaya devam etti. Bunlardan bir tanesi de Amerikan GBU-39 Küçük Çaplı Bomba'nın bir kopyası gibi görünen CM-506KG isimli silahtı. Resimlerde, 130 km menzili olduğu söylenen, elmas şeklinde katlanabilir kanatlı 150kg sınıfındaki bir hassas güdümlü süzülen bomba görülüyor. Silahın gövdesinde bir GPS/INS güdümü bulunuyor ancak buna ilave terminal tarayıcılar eklenebiliyor.
Radar güdümlü CASIC C-705 anti-gemi füzesi ise havadan ateşlenen çok amaçlı bir silaha dönüştürülmüş. Yeni ismiyle C-705KD, turbojet ile güçlendirilmiş ve 140 km menzili olan bir silah haline gelmiş. Silahın üzerinde bir TV/görüntüleme kızılötesi tarayıcı ve nokta atışı için bir veri hattı bulunuyor ve insan kontrolü ile yönlendiriliyor. Ayrıca yeni bir savaş başlığı ve fünye ilave edilebiliyor.
C-602 model anti gemi füzesi de CM-602G ismini alarak bir kara saldırı silahına dönüştürülmüş ve üç namlulu mobil roket atar kamyonlardan ve gemilerden ateşlenebiliyor. 290 km'lik bir menzili ve 480 kg'lık delici patlama/parça tesiri olan bir savaş başlığı bulunuyor. CASIC'ten edinilen bilgiye göre CM-602G isimli bu silahın GPS/INS güdümü bulunuyor ve insan tarafından kontrol edilebilmesini sağlayan bir ilave de yapılabiliyor.
Karadan Havaya Ateşlenen Füze (SAM) Sergileri
Zhuhai'deki sergide ayrıca yeni yere konuşlandırılmış hava savunma sistemleri de bulunuyordu ve görünüşe göre bu silahlardaki yeni trend, kombine bir silah ve füze teçhizatı bulunan çok amaçlı mobil sistemler.
CASIC, yeni FK-1000 mobil sisteminin bir parçası olan KS-1000 model kısa ve orta menzil SAM'ini tanıttı. KS-1000, birçok Rus hava savunma sisteminde bulunan KBP 9M311 füzeye oldukça büyük benzerlik taşırken; FK-1000 de KBP'nin Pantsir-S1 kamyona konuşlu mobil silah/füze sisteminden pek farklı görünmüyor.
CASIC'e göre FK-1000, kombine silah/füze teçhizatı olan ve birden fazla hedefi birbirinden bağımsız olarak bulma, takip etme ve vurma yetisine sahip, tüm hava şartlarında kullanılabilen, orta ve düşük irtifalı bir hava savunma sistemi. Bu sistem, muharebe alanı hava savunmasında sabit kanatlı uçaklara, helikopterlere, UAV'lere ve cruise füzelerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmış.
Bir diğer karadan havaya ateşlenen füze sistemi ise CASIC FL-2000 mobil kısa menzilli savunma sisteminin değiştirilmiş hali olan FL-2000C. Bu silah ise 4x4 kamyona konuşlu ve bugüne kadar görülen çeşitli FL-2000 sistemlerinden (en az üç adet sistem) daha büyük ve kabiliyetli. FL-2000C'de kombine bir radar ve elektro optik hedef saptama ve takip etme sistemi bulunuyor ve iki bölmeli yeni tip bir kızılötesi (IR) güdümlü SAM'i mevcut. CASIC bu silahın tanımını yapmıyor ancak 90 mm'lik çapı olduğunu belirtiyor. Daha önce CASIC tarafından başka bir yerde FB-10 isimli yeni tip bir kızılötesi tarayıcı tanıtılmıştı ve bu tarayıcının FL-2000C ile kesin bir bağlantısı olduğunu söylemek mümkün.
CASIC'in ağır mobil SAM sistemlerinin ihraç versiyonları olan FD-2000 (HQ-9) ve LY-80 (HQ-16) de füzeleri ve ilgili radar araçları ile birlikte Zhuhai'de sergilenen ürünler arasındaydı. Bu sistemler için üretilen donanımlar Airshow China'da daha önce sergilenmemişti.
LOEC, AVIC bayrağı altında SD-10A isimli havadan havaya ateşlenen (AAM) füzesinin daha önceki SD-10 yere konuşlu versiyon önerilerinden oldukça farklı olan bir karadan havaya ateşlenen versiyonunu sergiledi. Karadan ateşlenen bu yeni SD-10A, tamamen yeni olan orta ve arka kısımlar füzenin ön kısmına ekleyecek şekilde modifiye edilmiş. Bu yeni revize silahın uzunluğu 5.054 metreye ulaşmış ancak gövdenin çapı değişmemiş. Gövdeye dört adet yeni kaplama eklenmiş ve karadan havaya ateşlenen bir füzenin ihtiyacı olan manevra kabiliyetine ulaşmak için kuyruklar önemli derecede büyütülmüş. AVIC'ten edinilen bilgiye göre SD-10A isimli karadan havaya ateşlenen bu füzenin menzili 50 km ve vurabildiği yükseklik 30 metre ile 20.000 metre arası.
-----------------------------
Resimlerin üzerinde yazanlar:
China 1'deki resim:
AVIC Wing Loong (uçan ejder) isimli UAV (insansız hava aracı) bu sene Airshow China'da gerçek bir donanım olarak ilk kez görüldü ve etrafında sergilenen silahlar gösterdi ki Çin'li tasarımcılar bu araca operasyonel muharebe kapasitesi kazandırmak için çok çalışmışlar.
China 2 üstteki resim:
CASIC LY-80 (Çin'in HQ-16 numaralı Karadan Havaya Ateşlenen Füzesinin İhraç numarası) uzun menzilli FD-2000 (HQ-9) sistemin yanında dikkat çekici bir biçimde sergilenmiş.


China 2 alttaki resim:
LOEC'in LD-10 isimli füzesi, Çin'de üretilen ilk anti-radyasyon füzesi olma özelliğine sahip ve muhtemelen JF-17 Thunder düşük ağırlıklı savaş uçağı silah ihracatı setindeki silah da bu olacak.
China 3 üstteki resim:
CASC, Fei Teng serisi INS/GPS güdümlü bombalarının isabetliliğini yeni terminal tarayıcılar ekleyerek artırdı. Bu resimde FT ailesinin diğer üyelerinin hemen önünde yeni modifiye edilen FT-3A ve FT-6A görülüyor.
China 3 alttaki resim:
Norinco'nun Tiange isimli yeni güdümlü füze serisindeki kanat kitli 250 kg'lık TG250-ER (önde), 100 kg'lık 'baby' lakaplı TG100 (arkasında) ve 500kg'lık TG500 (arkada) görülüyor. Serginin bu kısmının hemen arka tarafında ise Tiangang 500 kg'lık menzili uzatılmış kanatlı bomba bulunuyor.
China 4'teki resim:
Tiange güdümlü bomba serisinin en büyük üyesi, çift mod güdümlü uzman delici silah olan TG1000.
China 5'te üstteki resmin sağında yazanlar:
CASIC, Boeing GBU-39 SDB I'e büyük benzerlik gösteren CM-502KG kanatlı bombasının bu görüntüsünü sergiledi.
China 5'te alttaki resmin solunda yazanlar:
FL-2000 serisi mobil hava savunma sistemlerinin en yenisi CASIC FL-2000C. Daha önce MANPADS tipi füzelerde kullanılan kızılötesi güdümlü füzelerden önemli derecede büyük bir füzeye sahip.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=468514589851378&set=a.468514493184721.93442.132341030135404&type=1&theater

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2013, 07:08:42 »
Çin'in Gizli Silahı Uyduya Yakalandı
Çin'in geliştirdiği uzun menzilli Y-20 jeti ABD uydularına yakalandı.
Haber: Çin'in Gizli Silahı Uyduya YakalandıÇin'in J serisi savaş jetlerinin yanı sıra üzerinde çalıştığı uzun menzilli nakliye uçak projesinin parçası olan Y-20'ye ait en detaylı fotoğraflar ortaya çıktı.

ABD'nin özel gözlem uydusu şirketi GeoEye'a ait olan GeoEye 1 ve IKONOS uyduları, Yanliang Hava Üssü'nde beliren yeni savaş jetini görüntüledi. Pekin'in varlığını doğruladığı Y-20, hava üssünün pistinde tespit edildi.

Çin'in Xian Aircraft Corporation şirketi tarafından üretilen yeni nesil savaş jetinin geniş açıdan elde edilen ilk fotoğrafı, 25 Aralık 2012 günü IKONOS uydusu tarafından çekildi. Fotoğrafta, aralarında Y-8 orta menzilli nakliye uçağı ile H-6 bombardıman uçaklarının bulunduğu çok sayıda uçak yer alıyor. Y-20'nin, her iki uçağın yerini alması bekleniyor.GeoEye 1 tarafından 1 Ocak 2013 tarihine ait diğer fotoğrafta, henüz test uçuşu yapıp yapmadığı bilinmeyen Y-20 yakın çekimde görülüyor. Uçağın etrafında araçlar ve çok sayıda insan olduğu dikkat çekiyor. Batılı uzmanlar, uçağın ilk test uçuşu öncesinde bakım ve diğer testlerden geçtiğini düşünüyor.

'CASUSLARIN ÇALDIĞI TASARIM KULLANILDI'

Wired, J-15, J-20 ve J-21 için önceden yapılan yorumlarda olduğu gibi, Y-20'nin göreve girmesi için daha uzun bir zaman olduğunu öne sürdü. ABD'nin Globalstrategy.org sitesinde analist olan John Pike, Wired'a yaptığı yorumda, 'Pekin'in Pasifik'teki filosunu güçlendirmek isterken uzun menzilli jet konusunda teknolojiyi yakalamadığını, tersine geride kaldığını' ifade etti.

Wired, fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla, Y-20'nin prototipinde Rus yapımı D-30 motorları kullanıldığını ancak bu motorların uçağa uymadığını belirtti. ABD Hava Kuvvetleri'nde yer alan nakliye uçağı C-17'nin daha küçük versiyonu gibi görünen uçağın, C-17 ile benzer kanat yapısına sahip olduğu dikkat çekiyor.

Aynı zamanda iki uçağın T şeklindeki kuyruk kısımlarının da benzer olduğuna dikkat çeken Wired, bu tasarıma ait kopyaların, yıllar önce ABD'nin Chicago kentindeki bir uçak fabrikasına çalışan Çin casusu tarafından çalındığını öne sürdü.

'MOTOR GÜCÜ YETERSİZ'

ABD'nin Virginia eyaletindeki The Teal Group uçak şirketinin analisti Richard Aboulafia, Wired'a yaptığı açıklamada, "Çinliler, C-17 gibi uzun menzilli bir uçak geliştirmek istiyorsa, büyük bir turbo fan motoru üretmeli. Ancak bunu yapmak savaş jeti motoru geliştirmekten zor... Çin, şu an için gerekli motoru üretecek kapasiteye sahip olduğunu göstermiyor" dedi.

Aboulafia, dünyada Y-20 için gerekli olan motoru üretebilecek dört şirket olduğunu belirtti. Bunlardan üçü, ABD-Fransa ortaklığı olan GE/CFM, İngiliz Rolls Royce ve ABD merkezli Pratt & Whitney. Aboulafia sonuncu şirketin Rusya merkezli olduğunu belirtti.

Aboulafia, Çin'in Batı tarafından uygulanan ambargo nedeniyle buradan silah ve teknoloji elde etmesinin çok zor olduğunu söyledi. Böylece, Y-20'nin Rus teknolojisine dayanan, orta menzilli, seri üretime yakın zamanda geçilmesi çok zor bir uçak olarak tanımladı.

Wired, Rusya'nın da Çin'e gelişmiş motor vermek konusunda çekimser kaldığına dikkat çekerken, Y-20'nin yeni bir uçak olmasına rağmen Rus, Avrupa ve ABD yapımı uzun menzilli nakliye uçaklarına kıyasla yetersiz kalacağını öne sürdü.

http://www.haberler.com/cin-in-gizli-silahi-uyduya-yakalandi-4225522-haberi/
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 12:34:28 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2013, 12:40:56 »
Y-20 İlk Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

Çin devlet televizyonu 26 Ocak'ta Y-20'nin ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. Halkın Günlüğü gazetesi de internet sitesinde test uçuşunun ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirildiğini bildirdi. 66 tona kadar askeri muharebe destek ve araç  taşıyabilen uçan Çin'İn en büyük askeri nakliye uçağı oalara yakın gelecekte servise girecek. Y-20 Çin'in hava gücünün kıtalararası stratejik projeksiyon yeteneklerini büyük oradan destekleyecek.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • Beğeni Puanı +4/-0
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2013, 15:02:57 »
Bu tür uçaklarının ne kadar önemli olduğunu Fransa'nın Mali operasyonundada görmüş oluyoruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2013, 17:39:53 »


ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • Beğeni Puanı +4/-0
Ynt: Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2013, 13:42:46 »Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • Beğeni Puanı +4/-0
Ynt: Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2013, 00:59:41 »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38559
 • Beğeni Puanı +348/-48
Ynt: Çin'in Yeni Stratejik Nakliye Uçağı: Y-20
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2013, 20:03:05 »
Güzeeeel 8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com