Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #700 : 11 Mart 2020, 04:23:05 »
Pkkyi besleyen , uçakları vermeyen , patriot vermeyen , kritik silahların satis izninde senatoyu oyalayan (bunu skorsky T70 helikopter izninde gördük) askerimizin kafasına çuval geçiren , tatbikatta ki gemimizi vuran daha sayamayacagim birçok kötü duruma bizi dusuren unsur Amerikan başkanı değildi pentagondu.obama kim nerenin iti olmuş ki pkkya silah yardımı yapsın. Pentagon istemediği sürece tek bir.mermi yollanmas bu tarafa... Obama şunu yaptı Trump bunu yaptı bırakın bunları bu kişiler piyon bize katıl dedikleri halde katilmadigimiz ırak Savaşı'ndan bu yana gıcık gidiyor bu Pentagon adamlar ciddi hırs yapmis. Yani bizi zayıflatmak için pkkya sağladıkları desteği Rusya'da Kafkas halklara saglasalar bugün Rusya diye bir ülke kalmazdı. Abartma diyebilirsiniz lakin ben bunu düşünüyorum yani neden cecenler gibi sağcı (sağcı örgütler genelde amerikanci olur) dururken neden.komunist pkkya destek verdiler anlamıyorum. Bu bölgede Amerika'nın en son isteyeceği şey komünist bir devlet olması lazimken kurmak için her haltı yediler. Ortadoğu'da heran Rusya kontrolü altına girmesi muhtemel komünist bir ülke mi yoksa Rusya topraklarına yakın yönlendirilmeye müsait müslüman Çeçenistan mi ? Çok saçma değil mi ya. Adamlar Rusya'dan daha çok çabalıyor komünist bir pkk devleti kurmak için...
« Son Düzenleme: 11 Mart 2020, 04:26:01 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 11 Mart 2020, 06:55:25 »
Yangu'ya katılıyorum. Irak harbine dahil olmamamız Pentagon'a fena koymuşa benziyor. Atamadılar bir türlü. BPH durmamalıydı. Tel rıfat ve münbiç alınmalıydı. Erken durdurduk yanlış yaptık. Kimle aşık attığını sahada ABD' ye göstermemiz gerekiyordu. Mesajı verdik ama tam veremedik. Pentagonun iyi bir derse ihtiyacı var. Ama bu S400 alarak olmamalıydı ben en başından beri bunu savunuyorum. Yok yere kendimize zarar verdik. ABD' ye cevap vermenin yolu Fetö'yü idam Ypg'yi paramparça etmendi. Bizimkiler bunu yapamadı S400 alarak mesaj vermek gibi basit oyunlara girdiler. Kendilerine de zarar verdiler. Koca orduyu F-16'ya teslim ettik. F4'ler emekli edilecek. 15 sene var MMU için İsrailin filan F-35 aldığı yerde bizim bu kabiliyete erişmemiz gerekiyordu. Güvenlik açığı oluştu. Hava kuvvetleri yıllardır F-35'e yatırım yapıyor. Uçak ihtiyacımıza rağmen F-35 beklendi. Deniz kuvvetleri aynı şekil Tcg Anadoluyu F-35B için tasarladı. Bu kadar yatırımlar yapıldı sen gittin 1 Sistem S400 için feda ettin. Bu nasıl bir mesaj vermek ? Kendi ayağına sıkarak Pentagon'a mesaj mı verilir ? Üstelik gittin harekâtı yarıda durdurdun. Vatana ihanetten idam edeceğin fetöculeri benim vergimle besliyorsun.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2020, 07:25:10 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #702 : 11 Mart 2020, 08:39:00 »
F-35'lerin verilmemesinin nedeninin halen S400 sistemini satın almamız olduğunu düşünenlere gülüyorum. ABD'nin bize gıcık olmasının nedeni Irak'a girmememizden daha da öncesine dayanıyor. ABD kontrol edemeyeceği müttefik istemiyor. Ya ABD'nin kontrolünde olursunuz, ya da karşısında! Büyük Ortadoğu Projesinden hedef ülkelerin dışındaki her ülke bu durumda. Bu hedefler içerisindeki müttefikler de sıraları gelene kadar bu konumdalar. Ancak bu proje büyük oranda sekteye uğradı.

Trump bizler için genelde mantıklı ve iyi şeyler söylemekte. Duygusal milletiz, hemen yelkenleri suya indiririz. Ancak iplerin tamamı onun elinde değil. Söylediği mantıklı şeyler aslında Türkiye ile iplerin tamamen kopmasına engel olma çabası. İyi polis- kötü polis oyunu sadece...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 11 Mart 2020, 09:17:54 »
Sayın mermi ve tigerfish ABD , skywolf'u dediği gibi kitapta bilinen en eski oyunu oynuyor. İyi polis-kötü polis ama sonuçta hedef aynı : kendi politikasına boyun eğmeyen herkesi, sahip olduğu güç ile sindirmek... Türklerin söyleyişiyle "ya seve seve(Trump taktiği İyi polis) ya da si... si...(pentagon taktiği  kötü  polis)
..

Sözüm ona Pentagon , sürekli bizi zorlayan açıklama ve girişimler yapan kötü polis ; Trump ise  bize sıcak gelen açıklamalar yapan ( gerçi adam sürekli bizi aşağılıyor ve yaptırımlarla tehdit ediyorken nasıl böyle düşünüyorsunuz  onu da anlamıyorum ama neyse) iyi polisi oynuyor...

Pentagon; S-400 bahanesi ile size patriot da f-35 de yermeyiz diyecek , pkk'yı silahlandiracak, fetö'yü saklayacak, her fırsatta kendi kararlarına uymayınca ambargo silahını çekecek  ve bu yaşananlarda Trump'ın onayı olmayacak...???

Gerçekten buna inanıyorsanız ben stratejik derinlikte düşünemeyen, düz mantık saf bir adam olduğumu kabul ediyorum..

Trump' a kalsa f-35 hemen gelirmiş. Tabiki gelir ama neyin karşılığında gelir ? Adam paradan başka birşey düşünmeyen, siyonist,ırkçı  birisi... Tüm Abd böyle düşünürken sizin hala onu savunmanız bir dönem daha kalsın demeniz de çok  ilginç.
Trump başkanlık dönemi boyunca Türkiye lehine tek bir şey yaptı mı ? Bir tane iyi şey söyleyin lütfen...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #704 : 11 Mart 2020, 10:56:57 »
Sayın mermi ve tigerfish ABD , skywolf'u dediği gibi kitapta bilinen en eski oyunu oynuyor. İyi polis-kötü polis ama sonuçta hedef aynı : kendi politikasına boyun eğmeyen herkesi, sahip olduğu güç ile sindirmek... Türklerin söyleyişiyle "ya seve seve(Trump taktiği İyi polis) ya da si... si...(pentagon taktiği  kötü  polis)
..

Sözüm ona Pentagon , sürekli bizi zorlayan açıklama ve girişimler yapan kötü polis ; Trump ise  bize sıcak gelen açıklamalar yapan ( gerçi adam sürekli bizi aşağılıyor ve yaptırımlarla tehdit ediyorken nasıl böyle düşünüyorsunuz  onu da anlamıyorum ama neyse) iyi polisi oynuyor...

Pentagon; S-400 bahanesi ile size patriot da f-35 de yermeyiz diyecek , pkk'yı silahlandiracak, fetö'yü saklayacak, her fırsatta kendi kararlarına uymayınca ambargo silahını çekecek  ve bu yaşananlarda Trump'ın onayı olmayacak...???

Gerçekten buna inanıyorsanız ben stratejik derinlikte düşünemeyen, düz mantık saf bir adam olduğumu kabul ediyorum..

Trump' a kalsa f-35 hemen gelirmiş. Tabiki gelir ama neyin karşılığında gelir ? Adam paradan başka birşey düşünmeyen, siyonist,ırkçı  birisi... Tüm Abd böyle düşünürken sizin hala onu savunmanız bir dönem daha kalsın demeniz de çok  ilginç.
Trump başkanlık dönemi boyunca Türkiye lehine tek bir şey yaptı mı ? Bir tane iyi şey söyleyin lütfen...
hocam Pentagon izin almaz izin alacak biri olsa Trump pentagondan izin alır... Trumpin oturduğu Amerikan başkanlık koltuğu mu önemli yoksa pentagon mu diye sorsan direk Pentagon derim. Suriye'de PYD adında bir örgüt varmış trumpin umrunda mı sence adını bile bilmiyordur pydnin... Trump kadın peşinde koşmaktan ne ara fırsat bulmus ki Ortadoğu uzerinde proje üretsin? Anlatmaya çalıştığım şey bu... Yani Trump çokta önemli bir adam değil Amerika için..
 Biz gibi diğer ülkeler için önemli ama Amerikalılar için değil...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 11 Mart 2020, 11:13:12 »
Biraz konu dagildi sanirim Suriyeden ABD nin dis politikasinda hangi faktorlerin etkili olduguna donustu .

Sahsi dusuncem ABD veya sair kuresel etkin dis politika izlemekte olan cogu devletin dis politikasi siyasi kisilerin gorusune gore yonlendirilmez. Dis politika bir stratejidir yani ice donuk politika uygulamalarina benzemez .Dis politika bir cirpida degismez .Dis politikanin olusturulmasi yillarca alir bu nedenle bir ulke dis politikasinda degisiklik yapilmasina karar verildiginde o devletin surdurmekte oldugu o stratejinin artik gecersiz oldugu gorulup anlasilmasi neticesinde degisiklige gidilir. " Yani bizdeki uygulamalar bize has bir sitemdir"

Dis politika degisikligi her ruzgar esmesi ile bir o yone bir bu yone savurulmamali. Elbette dis politikada da bir takim rotuslar uygulanabilir ama ana stratejide belirlenen hedefler  gecersiz kilinana dek genelde uygulamay devam edilir.  ABD de gucler ayriligi mevcut ve uygulanmakta .Yani secimi kazanan her kim olursa olsun gerek devletin yapisal siteminin isleyisi gerekse siyasal anlayis neticesinde  temsilciler meclisi,senato, pentagon ve sonunda baskan arasinda bir uzlasi olur yani baskan degistirmekle  ABD makas degistirmez .
« Son Düzenleme: 11 Mart 2020, 11:51:32 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #706 : 11 Mart 2020, 11:14:37 »
Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Tüm yetiştirme yurtlarına el atılsa ve baştan aşağı sistemi değiştirip, osmanlı enderun u gibi bir sistem geliştirip, yeteneklerine göre devletin tüm kadrolarına yerleştirilebilir. Asker, polis, ajan vs

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #707 : 11 Mart 2020, 12:51:22 »
ABD başkanı değişirse dış politikası da değişir. En azından Cumhuriyetçi parti gibi şahinci politika güden bir başkan yerine Demokratlar gelse bu değişim daha fazla görülür. Demokratlar,  Suriye-Ïran-israil politikalarında bize daha ılımlı yaklaşır...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #708 : 11 Mart 2020, 13:11:54 »
ABD başkanı değişirse dış politikası da değişir. En azından Cumhuriyetçi parti gibi şahinci politika güden bir başkan yerine Demokratlar gelse bu değişim daha fazla görülür. Demokratlar,  Suriye-Ïran-israil politikalarında bize daha ılımlı yaklaşır...
değişmez yarın Amerika başkanı değişsin bizimkilerin yapacağı ilk şey fatoşu (feto elebaşısı) isteyecek , Amerikan başkanının verme yetkisi olmadığı için bizimkiler yine istediğini alamayacak bu seferde fatoşu vermediler diye yeni yonetimlede husumetli olacaklar. Ha şu konuda katılırım Trump karakter olarak pic bir insan bakıyorum en dostane davrandığı kişilerden biri bizim CB lakin Twitter'da tehdit etmeler dahi bu sarı çiyana asla guvenilmemesi gerektiğini gösteriyor. Bu arada arkadaşlar başlık turkiye Amerika ilişkileri tabiki Amerika'dan bahsedecez konu neden dağılsın.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 11 Mart 2020, 13:38:57 »
ABD dis politikasinda Turkiyeye karsin koklu degisiklik olabilmesi icin oncelikle uygulanan politika nedeni ile ABD halkinin caninin acitacak veya tasvip etmeyecegi bir durum olusmasi gerekir diye dusunurum. Ancak boyle bir durumda koklu degisiklik yapilir. ABD nin uzunca bir sureden beri Turkiye hakkindaki dusuncesi pek olumlu degil ,bunun nedenleri saymakla bitmez ,acikcasi Turkiye ABD onunde bazen ayak bagi bazen kontrolunden cikan bir ulke yani ABD ve hamisi Israil politikalarina risk olusturdugu surece bu durum degisecegine inanmiyorum. Yani ABD ile iliskimiz oyle bazilarimizin gormek veya belirttigi gibi degil kor topal inisli cikisli ilerlemekte. Her iki ulke nin bir birine ihtiyaci oldugu asikar bu nedenle kopma beklenilmemesi gerek. ABD ilen olan bu inisli cikisli iliskimizi ve ABD nin bize karsin uygulamaktaki politikalari baskan degisimi ile gerceklesmesini beklemekten se ABD olan iliskimizdeki torbulanslardan direk etkilenmemizi minimuma indirmek icin dunyadaki sair denge unsurlari en azindan asgari derecede ilskilerimizi gelistirmeliyiz. "Malesef  su anda yedi cihan ile kavgaliyiz bu nedenle de her sahada yalniz oldugumuz kadar kirilganiz burada kendi basarisizligimizin on planda oldugu kanisindayim"