Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 73874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1989
 • -118
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #650 : 03 Aralık 2019, 15:17:27 »
Ben sana Nato'dakilerin "kisisel olmayan" kurumsal goruslerini yazayim.

Türk ordusu bizi, Kunuri'de kurtardi, soguk savasta bogazlari tuttu, ileri karakol oldu ama biz de onu koruyarak borcumuzu ödedik. Alttan öyle bir nesil geliyor ki, alayi batili degerlere düşman, iseyaramaz serseri takimi. Bunlarin ne batiyla ne de natoyla alakalari kalmamis. Bu nedenle hicbir nato silahi artik satilmayacak.

Tr'li muhatap cevap verir: Efendim, biz bunu kendi kamuoyumuza anlatamayiz. Fakat size ayar veriyormus gibi gorunmek oy almamizi, secim kazanmamizi kolaylastiriyor. Bi sayede hic degilse sivil alanda isbirligimizi surdurebiliyoruz. Batili sirketler is yapabiliyor.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #651 : 10 Aralık 2019, 09:51:27 »
S-400 ve F-35 krizi - Amerikan Kongresi'nden Trump'a çağrı: ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulasın

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonları, aylar süren pazarlıkların ardından Amerikan Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 738 milyar dolarlık 2020 yılı bütçesinde anlaşma sağladı.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonları, aylar süren pazarlıkların ardından Amerikan Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 738 milyar dolarlık 2020 yılı bütçesinde anlaşma sağladı. İki komisyon da, Trump yönetimine, Rus S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Komisyonların üzerinde mutabık kaldığı Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın (NDAA) yıl bitmeden ABD Kongresi'nden geçmesi ve Başkan Donald Trump'ın onayına sunulması bekleniyor.

İki Komisyon'un Türkiye'yle ilgili önerileri ise bağlayıcılığı değil ve tavsiye niteliğinde.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonları, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye transferinin yasaklanmasını istedi.

Komisyonlar, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemini satın almasının F-35 programını tehdit ettiğini ve Trump yönetiminin Ankara'ya yaptırım uygulamasını gerektirdiği yönünde görüş birliğine vardı.

Ayrıca Rusya'yla her tür askeri işbirliğinin yasaklanması da önerilirken, Türkiye'ye, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projeleri nedeniyle de yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

ABD'de Temsilciler Meclisi Demokratların, Senato ise Cumhuriyetçilerin kontrolünde.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlık yüzünden uzun süre Pentagon bütçesine yönelik müzakereler kilitlenmişti.

www.haberler.com/amp/s-400-ve-f-35-krizi-amerikan-kongresi-nden-trump-a-12702368-haberi/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #652 : 11 Aralık 2019, 19:55:50 »
ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye’ye yaptırım öngören tasarı oylandı. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı. Tasarı ileriki günlerde Senato'ya sunularak oylanacak.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2923931-son-dakika-abdde-turkiyeye-yaptirim-tasarisi-onaylandi

Evet arkadaşlar Senato'daki oylamadan ne çıkacağını hepimiz biliyoruz. Bu sefer Trump'unda müdahale edeceğini sanmıyorum. Bizimkiler geri adım atmazsa ki ihtimal vermiyorum buna, F-35'leri kesin olarak unutabiliriz. Türk- Amerikan ilişkilerinde iki tarafı da zor günler bekliyor.

Çevrimdışı Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1334
 • 164
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #653 : 12 Aralık 2019, 03:03:08 »
Türk-Amerikan ilişkilerinde öyle bir gerçeklik oluştu ki, adeta bakan gözler görüyor. Amerika penceresinden denklem şu şekilde kuruldu; NE KADAR ÇOK MİLLİ ÇIKARLARINIZI ÖNCELERSENİZ, O KADAR ÇOK AMERİKAN YAPTIRIMINA MUHATAP OLURSUNUZ!

Biz zaten öyle olduğunu biliyorduk da hayata sağ cenahtan bakanlar meseleyi daha yeni yeni idrak etmeye başladı...

Günaydın..!

Peki niye öyle?

Çünkü Amerika hegamon bir devlettir ve sihirli kelime AMERİKAN ÇIKARLARI' dır. ''Amerikan Çıkarları'' dediğiniz zaman akan sular durur. Bütün dünya bir yana, Amerikan çıkarları bir yana! kapitalist sistemde; sosyal ilişkiler, toplumsal yapı, ekonomik yapı, uluslararası ilişkiler ve aklınıza gelebilecek hemen her şey  çıkarlar üzerine kurulmuştur. Çıkmayan hiçbir konu yok, her şey çıkar!

Hal böyle olunca, Türkiye olarak da milli menfaatlerini gözetince; ne yazık ki Amerikan hışmından kurtulamıyorsun. Ya sarı öküzü vereceksin, ya bu diyardan gideceksin -diyor.

Peki, bizler Türk milleti olarak; sarı öküzü vermeyeceğimizi ilan ettiğimize göre bundan sonra ne yapmalıyız?

Karşımızda gözü dönmüş, eli sopalı, sağa sola ha bire posta koyan mahallenin kabadayısı var. Bizim etimiz budumuz belli... tek başımıza bu kabadayıya diklenecebilecek gücümüz yok. Bize dayak atmak için kolları sıvamış durumda... Ambargo haberleri peşi sıra gelmek üzere... Ne yapacağız, bu kabadayıdan paçayı nasıl kurtaracağız?

İşte burada ''stratejinin kanunları'' gündeme geliyor. Strateji baba diyor ki; bir dünya gücüyle çıkarlarınız çatışıyorsa, kendinizi korumak için başka bir dünya gücüyle ittifak kurmak zorunda kalırsınız -diyor. Yani ''düşmanımın düşmanı dostumdur'' gibi birşey..! Buradan hareketle, Türk-Anlantik çatışması  nedeniyle Türkiye mecburi bir istikamete yöneliyor. Kimileri buna AVRASYACILIK demektedir.

Bazıları da diyor ki; ben Amerikan karşıtıyım ama Avrasyacı değilim!

İyide kardeş, O zaman Amerika' ya karşı kendini nasıl savunacaksın? Stratej Baba' dan daha mı iyi biliyorsun yani? Terazi var, terazinin kefesini dengeleyeceksin. Peki nasıl dengeleyeceksin? Bir hegamon gücün karşısına başka bir hegamon gücü konumlandırmadan terazinin kefesini nasıl dengeleyeceksin?

Diyorlar ki,

S-400' ü ver F-35' i al..!

Ne yani, çözüm yolunuz bu mu?

Adam senin topraklarına göz dikmiş, seni Doğu Akdeniz' den defetmek istiyor; sarı öküzü ver, F-35' i al diyor. Bu kabadayıyla nasıl mücadele edeceksin?

Yarın ambargolar zibil gibi yağacak. Yok onu satmam, yok bunu vermem..! Eee... ülke olarak ihtiyaçlarımı bir şekilde karşılamak zorundayım. O durumda Amerikan politikalarından bağımsız hareket etmem gerekiyor. Amerika bakış açısıyla; bu dünya çıkarlar dünyası demiştik; ee... çıkarlar örtüşmüyorsa çatışma kaçınılmaz demektir.

O halde; ''Hem Amerikan karşıtıyım hem de Avrasyacı değilim'' ifadesi saçmalık olmuyor mu? Hayatın seni mecbur bıraktığı alanlar var. Zor var, zorlama var, zorun rolü var... Bu gerçeği de inkar edemezsiniz.

 

« Son Düzenleme: 12 Aralık 2019, 03:07:12 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #654 : 17 Aralık 2019, 22:19:43 »
ABD Senatosu, Rus doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak olan TürkAkımı projesi, S-400'ler ve F-35'lerle ilgili yaptırımları içeren 738 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.ABD Senatosu, TürkAkımı doğal gaz boru hattına yönelik yaptırımları ve Ukrayna'ya 300 milyon dolarlık yardım içeren toplam 738 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Bu aşamadan sonra belgenin, ABD Başkanı Donald Trump'ın onayına sunulması gerekiyor. Trump, onaylanan bütçeyi beklemeksizin imzalamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD'deki Türkiye karşıtlığının neden olduğu yasa tasarılarına bir yenisi daha eklendi. Kongre'de yapılan oylamada 2020 yılı için ABD savunma bütçesini içeren yasa tasarısı kabul edildi.

TÜRKİYE VE RUSYA'YA ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR GELECEK
Tasarı, Rusya'dan S-400 savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye'ye üretici ortaklarından olduğu ancak projeye katılımının askıya alındığı F-35 savaş uçaklarının sevkiyatını yasaklıyor. Aynı zamanda S-400 alımı Rusya savunma sektörü ile yapılan önemli düzeyde bir alışveriş olarak tanımlanıyor ve ABD yasası gereği Türkiye'ye yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Tasarıda Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması öngörülen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta İstanbul'da açılışını yapacağı Türk Akımı ve Rusya'nın TürkAkımı projesine yönelik yaptırım uygulanmasını da içeriyor. Rusya ile askeri düzeyde işbirliğini de yasaklıyor.

TRUMP İMZALAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI
Kogre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde geçen ve şimdi de Senato tarafından kabul edilen yasa tasarısı Başkan Trump'ın önüne gelecek. Trump daha önce savunma bütçesiyle ilgili yasayı imzalamak için hazır olduğunu belirmişti.

https://www.haberler.com/abd-senatosu-turk-akimi-na-yonelik-yaptirimlari-12728011-haberi/


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #655 : 17 Aralık 2019, 22:22:14 »
Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisinde ve Senatosunda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ilişkin "Türkiye'ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileşmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir." açıklamasında bulundu.

ABD Senatosu, Rus doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak olan TürkAkımı projesi, S-400'ler ve F-35'lerle ilgili yaptırımları içeren 738 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisinde ve Senatosunda Türkiye'ye de yaptırım kararlarının olduğu 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağının kabul edilmesine ilişkin sert tepki gösterdi.

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada Kongre üyelerinin ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesi vizyonuna zarar verdiğine değindi. Bakanlık, Türkiye’nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirlerin alınacağından da kimse şüphe duymaması gerektiğini bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senatosu’nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye’ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir.

Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre’nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.

"TEHLİKELİ BİR TIRMANIŞA YOL AÇMAKTAN BAŞKA BİR SONUÇ DOĞURMAYACAKTIR"

Kıbrıs Adası’na uygulanan ABD silah ambargosunun GKRY’ye yönelik olarak kaldırılması teşebbüsleri ise Ada’daki çözüm çabalarına sekte vurmaktan ve tehlikeli bir tırmanışa yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır.

"GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINACAĞINDAN KİMSE ŞÜPHE DUYMASIN"

Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız. Türkiye’nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır."

http://www.haber7.com/guncel/haber/2925763-turkiyeden-abd-kongresine-tepki
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 22:23:32 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #656 : 20 Aralık 2019, 18:09:03 »
ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından 2020 yılı savunma bütçesini bugün onaylayacağını duyurdu. Bütçede Türkiye'ye yaptırımlar var.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2926755-son-dakika-trumptan-turkiyeye-yaptirim-aciklamasi-mesaji-verdi
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2019, 18:09:45 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2990
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #657 : 20 Aralık 2019, 21:54:47 »
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, kabiliyetli bir ordusu olan Türkiye'nin uzun yıllardır ABD müttefiki olduğunu vurgulayarak, "Onları NATO ittifakına yaklaştırmamız lazım." dedi. Mark Esper, Türkiye'nin kapatma resti çektiği İncirlik Üssü, S-400'ler ve F-35 hakkında açıklamalar yaptı.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenleyen Esper, "Türkiye uzun yıllardır önemli bir NATO ortağı. Kore'den Afganistan'a kadar bizimle savaştılar. Mevkidaşımla (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) rutin olarak görüşüyorum. S-400'leri kabul ettiler bu da F-35'leri almayacaklar demektir." diye konuştu.

'BUNUN NEDENİ NEDİR....'

İncirlik üssüne yönelik medyada çıkan açıklamaları konusunda ise Esper, "Bunun nedeni nedir ve ne kadar ciddi olduklarını anlamak için görüşmem gerekiyor. Görüşümüz şudur, onları NATO ittifakına yaklaştırmamız gerekir. Çünkü kabiliyetli bir orduları var ve uzun yıllardır müttefikimizler." ifadelerini kullandı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2926777-abdden-son-dakika-incirlik-s-400-ve-f-35-aciklamasi

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41699
 • 454
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #658 : 21 Aralık 2019, 11:06:14 »
Trump, Türkiye'ye yaptırımları içeren savunma bütçesini onayladıABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımları da içeren savunma bütçesini imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yaptırımların da yer aldığı 2020 savunma bütçe tasarısını, Maryland eyaletindeki Andrews hava üssünde imzaladı.

S-400'lerle ilgili CAATSA yaptırımları, F-35 uçaklarının teslimatının engellenmesi ve Rumlara uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını içeren tasarı, aynı zamanda 8 Ocak'ta İstanbul'da açılışı planlanan Türk Akımı Doğalgaz hattı ile Rusya'nın Kuzey Akım-2 projesine yönelik yaptırımları da içeriyor.

S-400 ALAN TÜRKİYE'YE F-35 VERİLMEYECEK
Tasarıda, Ankara'nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor. Aynı zamanda, Türkiye'ye ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği ifade ediliyor.

TÜRKİYE'NİN SİPARİŞLERİ İÇİN 440 MİLYON DOLARLIK FON
Bütçenin, 'Ulusal Savunma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programlar' kısmında ise Türkiye'nin F-35 uçaklarına ilişkin bir detay yer alıyor.

Buna göre, "Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık" fon ayrılması öngörülüyor.

TÜRKİYE, F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILACAK
Tasarı, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını öngörüyor. Ayırca tasarıda, Savunma Bakanlığı'na, F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye'nin siparişlerinin en üst seviyeye çıkararak üretime sokması ve ABD Hava Kuvvetleri için yapılandırılarak satın alması için ek fon sağlıyor.

TÜRK AKIMI VE KUZEY AKIMI-2'YE YAPTIRIMLAR
Tasarıda, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da getiriliyor.

Bütçe tasarısında, "Bu yasanın kanunlaşmasından sonra 60 günde ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı'na danışarak, Kuzey Akımı-2 ve Türk Akım projeleri veya bu projelerin yerine inşa edilecek diğer projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, ilgili Kongre komitelerine sunacaktır" ifadeleri yer alıyor.

RUMLARA SİLAH AMBARGOSU KALKIYOR
Tasarıda Türkiye'yi ilgilendiren bir diğer madde ise, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargolarının kaldırılması. Tasarı, söz konusu ambargoların kaldırılmasını öngörüyor ancak Rumlara silah satış ve transferlerine sınırlamalar getiriyor.

Tasarıya göre ABD Başkanı, Rumlara 'para aklama denetimleri konusunda ABD ile çalıştığını' ve 'Rus askeri gemilerinin adaya bakım ve yakıt ikmali için demirlememesi için gerekli adımları attığını' Kongre'nin ilgili komitelerine teyit etmediği sürece ambargolar kaldırılmayacak.

İSRAİL, YUNAN VE RUMLARLA ENERJİ-ASKERİ İŞBİRLİĞİ
İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs ile birlikte Doğu Akdeniz’deki enerji iş birliğini kolaylaştırmak için ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi'nin kurulması öngörülüyor.

Yunanistan'a 3 milyon dolar 'dış askeri finansman' desteği talep edilen tasarıda, 'Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim Yardımı' başlığı altında Yunanistan'a 2020 yılı için 1.3 milyon, 2021 yılı için 1.5 milyon ve 2022 için 1.8 milyon dolar; Kıbrıs'a ise 2020’de 200 bin, 2021’de 500 bin ve 2022’de ise 750 bin dolar yardımın aktarılması hesaplanıyor.

YUNANİSTAN VE RUMLARA "KORUMA"
Buna ilaveten Rumların münhasır ekonomik bölgesine ve Yunanistan'ın hava sahasına ilişkin herhangi bir müdahalenin ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili mekanizmalarca tespit ve rapor edilmesi de tasarıya eklenen maddeler arasında yer aldı.

https://www.ensonhaber.com/trump-turkiyeye-yaptrim-iceren-butceyi-onayladi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2460
 • 267
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #659 : 21 Aralık 2019, 12:29:42 »
Demekki büyük güçler tarihte böyle böyle yıkılıyormuş. Şu yaptıkları hareketler iç siyasete karşı o sözde şovenist ve başarılı ancak Amerika çıkarları için o kadar hatalı kararlar ki . Şu an adeta Ortadoğuya bir daha dönememenin adımlarını atıyor.

Hasbam sanıyor ki Türkiye'ye gerek yok suudi arabistandan, İsrailden girerim ortadoğuya, ama düşünmüyor ki Türkiyeyi kaybedip Rusya'ya yakınlaştırınca ve Kuzey Ortadoğu'yu (Suriye, Irak) kaybedince Rusya'nın sudi arabistan ve bae'ye iş atmayacağınımı düşünüyor.  Bu tarz ülkeler diktatörlükle yönetildiklerinden bir gün biri geir darbe ile tehdit eder ona yaklaşır yarın başka birisi tehdit eder ona yanaşır.

Sonuç olarak abd Ortadoğuyu kaybederse, Asya'yı zaten çin pazarı haline getirmekle meşgul, Avrupa'da kendi ortak sanayi ve pazar sistemini kurmakla meşgul. O zaman abd nereye mal satacak toplam pazarı ortadoğunun yarısı etmeyecek Afrika ve G.Amerika'ya mı ?

Şu an ellerindeki en büyük güç bilişim firmaları ve bazı son kullanıcı firmaları. Bunlar Google, Microsoft, Tesla gibi firmalar. Ancak en dünya çapında tekel olanları Google ve Microsoft. Apple, Tesla, Ford  bunlar kolayca pazarda Çin ve doğu firmaları tarafından alaşağı edilebilecek şirketler. Ancak Google ve Microsoft biraz tekeller. Bu avantajları üzerinden tıpkı nasıl bize savunma sanayisinde yaptırım uyguluyorlarsa tüm dünya daki ekonomik hasımlarına'da google ve microsoft üzerinden yaptırım uyguluyor. Bknz. Huaweii, Bknz. Yandex'le olan kapışmaları. Eğer Doğu şirketleri Google ve Microsoft'un tekel olduğu alanlarda da acılı bir süreç sonucunda alternatif üretirlerse işte o zaman bu iş sona yaklaşır.

Aslında Amerika'nın sonunun ne olacağı gayet açık ve net. Bazı sebepler ve mesleğim gereği Amerika ile ilgili bazı tarihsel sosyal ve ekonomik dengeleri takip etmiş birisi olarak , eğer Amerika Ekonomik savaşı kaybederse , her şeyini kaybeder.

Neden ?

Çünkü Abd homojen ve açık ve tek bir üstüne kurulu bir devlet değil. Birden fazla ana ırk (Avrupalı, Siyahi, hispanik ) ve birçok alt ırk'ın oluşturduğu bir multikültürel devlet. Adeta dünyanın en büyük demokratik imparatorluğu. Bu devletin ögelerini bir arada tutan tek şey ise ekonomi daha özelinde açarsak alım gücü ve değerli para, rahat yaşam .

Eğer amerika pazarları kaybeder ve parayı'da kaybederse , kaybettiği pazarların büyük kısmını ele geçiren Çin artık Amerikalı firmaların fason üretimlerine ihtiyacı kalmayıp bunları ülkeden çıkartırsaki (ki bunları Amerika şu an kendi çekmeye çalışıyor. ) bu seferde Amerikan üretimi hiçbir mal eskisi kadar fiyat/performans- verim olayına sahip olmadığından Amerika'da ne satın alım gücü yüksek olacak ne o 10 adet uçak gemisi saldırı guruplarını dünyada yüzdürebilecek ekonomiye sahip olacak. 

Buda Amerika'yı parçalayacak . Nasıl mı ?

Amerika bir eyaletler birliğidir. Şu an bile bazı eyaletleri rahat durmamaktadır. Amerika üstte bahsettiğim olaylar sonucu ekonomik egemenliğini kaybettiği an eyaletler çok büyük zarar edecek ve California, Massachusetts, Neywork vb. Amerika'da sadece eyalet ihracatı bir çok ülkeden üstün paranın kaynağı eyaletler konforları etkilendiğinden diğer zarar eden eyaletlerin yükünü taşımak istemeyecekler ve ittifaktan ayrılacaklar. Öyle veya böyle.  Para birlikten her ayrıldığında ittifak daha da sarsılacak. Sonuç olarak Amerikanın dünyada artan milliyetçilik uyarınca da Kuzeyli Avrupalı Anglo Sakson bir eyalet birliği, Orta ve Güneybatıda daha çok siyahilerin ağırlıkta olacağı bir afro Amerikan eyalet birliği ve güneyde hispanik texas'ın başı çektiği bir eyalet birliği olarak 3'e ayrılacak. Hatta bu ayrışım da iç savaş dahi olabilir.

Ardından tabi bu üç koalisyon bir master yani usta'ya ihtiyacı olacak. Kuzey anglo sakson liberalleri zaten hiç şaşmaz Yahudilerden ayrılmazlar. Hispanilklerde sudan çıkmış balık olacağından İspanyol köklerinden kelli Avrupa İspanya'yı kullanarak onlara teknolojik ve sanayi uzmanlığına soyunur. Afro'lar ise zaten teknoloji ve sanayi bakımından teknisyen, nco ve işçi kafasına alışık olduklarından mecburen ya Rusya yada Çin'e yanaşır ve üs verir.

Sonra ne mi olacak ? Let the game begins ... Amerika kıtasının kaymağını kim yiyecek savaşları başlasın. Allah'ın sopası yok....


---------------------

Tabi bu benim istek veya komplo teorim değil belki yüzyıllar sürecek öngürüm sadece. Bu kafayla gitsinler bakalım sonuç ne olacak göreceğiz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;