Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1520 : 22 Ocak 2023, 01:45:05 »
Selamlar,
Uçağın üretim aşamasında İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya yer aldı. İngiltere ile sorun yaşanmayacağı gibi, İspanya ile Anadolu dahil birçok iş birliği devam ediyor ve İtalya ile de ciddi platform üretimi dahil bir çok konuda iş birliği devam ediyor. En son Hürjet'in B modelinde kullanılacak Aesa radarın neden İtalya'dan alınacağını anlamış olduk...
Bu şartlar artında, Almanya'nın asidini almak, bizden önce  bu 3 ülkenin önceliğinde olur.

Ancak yine söylüyorum, EF-2000 bizim operasyonel işletmemiz ve lojistik altyapımız  açısından optimize bir ürün değil. 79 adet F-16 blok 60 modernize kiti, Aesa radarı kapsasa bile, tam B-70 modeli seviyesine çıkması söz konusu olmuyor. Yapısal ve örme teknolojisinde farklılıklar mevcut diyeyim kısaca...

Bu nedenle, 40 B-70 + 79 B-60 modernizasyonu bizi tek operasyon işletme ve alt yapı olarak, MMU gelene kadar optimum hizmet seviyesinde tutacaktır. Balistik füze nitelik ve niceliğine yönelmek; Hem yunanı hem de Su-35 alınca kendini süper güç edasında olan İran'a karşı en caydırıcı vede gerektiğinde en yıkıcı hamle olacaktır..

Yunanistan'a F-35 vermek için bizden izin mi istiyor ABD anlamadım ben!
Yunan'a verecekse bize de F-35 versin! Gemi hazır ama üzerine koyacak uçağımız halen yok!

F-16 b-70 satış  ve b-60  modernizasyonunun karşılığında, yunanada F-35 veririz diyorlar. Bana sorarsanız MMU gelişim hızından kaynaklı bir endişenin, diplomatik dışa vurumu bu. Yarın, gelin F-35 projesine sizi şu şartlarda alalım manevrası dahi gelebilir.

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2023, 01:52:26 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1521 : 22 Ocak 2023, 01:48:19 »
Yalnız şöyle bir şey de var. Mevcut konjonktürde biz sadece niteliğe değil niceliğe de ihtiyaç duyuyoruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1522 : 22 Ocak 2023, 02:02:48 »
Ben İran'ın Su-35 sahibi olunca bize karşı doğrudan bir tehdit oluşturabileceğini sanmıyorum. Suriye ve Irak'da ciddi şekilde ilerleme sağlamış olsalar da öncelikli hedefleri İsrail ve ABD'nin baskısı etkisiyle bize karşı saçma bir maceraya atılmazlar diye düşünüyorum.

Öte yandan Yunanlılar için ise daha farklı bir düşünceye sahibim. Onlar birilerinin maşası olmaya can atan akıl yoksunu siyasetçiler tarafından yönetiliyorlar. Asla güvenilmezler ve ilk fırsatta oldu bittiye getirerek bugüne kadar baskıladığımız konularda adım atacaklarının sinyallerini veriyorlar. Eskiden düşmanlığı bu kadar açık yapamıyorlardı. Her yüz yılda bir sopa yeme arzuları kabarıyor belki de! Akdeniz'deki kaynakları kendileri için büyük gelir olarak görüyorlar ve Türkiye'yi Ege'den dahi çıkarma hayalleriyle yaşıyorlar. Birileri de iyi gaz veriyor kendilerine.

O nedenle ihtiyaçlarımız için tek kaynağa güvenmememiz yerinde olur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1523 : 22 Ocak 2023, 02:17:24 »
Bütün savunma sanayini elimden geldiğince gezerek takip eden biri olarak; Türkiye'nin jeopolitik konumu, gelişen teknolojik angajman riskleri doğrultusunda en başarılı vede etkili doktrini; Uzun menzilli gelişmiş radar (EİS dahil) teknolojisi, bu angajmana bağlı uzun menzilli Hava savunma sistemleri (aynı angajman sektörü DKK içinde satıh-satıh ve sath-hava), ve Taarruz içinse, Gelişmiş güdümlü seyir vede Balistik füzeler olmalıdır.. Bunların akabinde gelecek MMU ve KE ise artı çarpan olacaktır.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1524 : 22 Ocak 2023, 03:43:43 »
Yukarıda yazılı ve Sn Satürn’ün de belirttiği gibi alınacak 79 adet kit Block-70 kitidir.
Block 60 uçağı ve varsa bunun kiti, Birleşik Arap Emirlikleri için özel üretilmiş olan F110GE132 motorlu Block 60 uçaklarına aittirler.
Bizim satın almayı istediğimiz 40 uçak ve 79 kit Block 70 tir. Uçakların ve kitlerin üzerlerinde An-APG83 SABR Aesa radarı vardır. Block 60 uçaklarında, ABD’nin kendi F16’larındaki SABR radarlarından bile üstün AN-APG80 radarı vardır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1525 : 22 Ocak 2023, 03:51:49 »

Bu nedenle, 40 B-70 + 79 B-60 modernizasyonu bizi tek operasyon işletme ve alt yapı olarak, MMU gelene kadar optimum hizmet seviyesinde tutacaktır. Balistik füze nitelik ve niceliğine yönelmek; Hem yunanı hem de Su-35 alınca kendini süper güç edasında olan İran'a karşı en caydırıcı vede gerektiğinde en yıkıcı hamle olacaktır..

Yukarıda yazılı ve Sn Satürn’ün de belirttiği gibi alınacak 79 adet kit Block-70 kitidir.
Block 60 uçağı ve varsa bunun kiti, Birleşik Arap Emirlikleri için özel üretilmiş olan F110GE132 motorlu Block 60 uçaklarına aittirler.
Bizim satın almayı istediğimiz 40 uçak ve 79 kit Block 70 tir. Uçakların ve kitlerin üzerlerinde An-APG83 SABR Aesa radarı vardır. Block 60 uçaklarında, ABD’nin kendi F16’larındaki SABR radarlarından bile üstün AN-APG80 radarı vardır.

İyice karıştı!

Bu arada Halen Yunanistan'a F-35 vermek için neden sanki bizden izin isteniyormuş izlenimi verildiğini anlayamadım! Öyle birşey varsa F-35B almak için bastıralım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 47
« Yanıtla #1526 : 22 Ocak 2023, 08:18:31 »
Yunana F-35 vermek için bizden izin istemekten çok sanki bizim uçaklara taş koymaya kalacak senatörlere bir şantaj gibi anladım ben, bizdeki torba yasalar gibi olmuş galiba,
 F-16 olmazsa sizi tayfa da F35 i unutsun diyor amerikan hükumeti, tabii ayıklayıp hayır deme imkanları vardır orada da ama ya o da olur ya da bu da olmazın kibarcası . (Bu benim düşüncem)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1527 : 22 Ocak 2023, 09:36:32 »
Yunana F-35 vermek için bizden izin istemekten çok sanki bizim uçaklara taş koymaya kalacak senatörlere bir şantaj gibi anladım ben, bizdeki torba yasalar gibi olmuş galiba,
 F-16 olmazsa sizi tayfa da F35 i unutsun diyor amerikan hükumeti, tabii ayıklayıp hayır deme imkanları vardır orada da ama ya o da olur ya da bu da olmazın kibarcası . (Bu benim düşüncem)

+1 Herkesin ağzına bir parmak bal çalıyor aklı sıra ABD...Ayrıca 2 filo MMU için F-110 motoru işi de çoook zor...

Arkadaşlar yine bana karamsar diyeceksiniz ama MMU olayı hızla Altay faciasına doğru gidiyor ... Hâlâ Eurofighter alımında " Bu konsorsiyumun üyeleri İngiltere-İtalya--İspanya ile aramız iyi bu ülkeler diğer üye Almanya'yı bu üyeler ikna eder" mantığındayız...

Arkadaşlar ikna edilmesi gereken ülke ; bizim gibi doları fırlatıp Rahip Bronson'ı elimizden alınan bizim gibi zayıf bir ülke değil , ekonomik dev Almanya...

Gerçekten bu rahatlığını anlamıyorum. Tüm medyada " F-16 olmazsa alternatif hazır , Eurofighter" masalları anlatılıyor maalesef...

Ben gerekirse uçak bile almayıp bu parayı RR'yi motor için ikna etmekten yanayım...

Yani politikamız kesinlikle "bize Eurofighter + Motor ver yerine sadece motor ver İngiltere" olmalı...

Sonuç; TF-1000 motor ailesine hız verilmeli + cimriliği-eveleyip gevelemeyi bırakıp parayı basıp İngiltere'yi ikna etmeliyiz..
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2023, 09:44:55 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1528 : 22 Ocak 2023, 09:54:51 »
F-16V'de block farkı oluşturan özellik AESA radardır. Bu radar uçaklara takıldıktan sonra F-16'lar block 70 seviyesine yükselmiş olur. AESA radarlar; çoklu sayıda ve aynı anda dar bir ışın huzmesi oluşturarak birden fazla işlevi hassas bir şekilde aynı anda gerçekleştirebilmekte. Artan menzil ve hassasiyetle yüksek çözünürlüklü SAR haritalama, EH, dost düşman sorgulama, deniz yüzeyi araması, çok sayıda hareketli kara ve hava hedeflerini arama ve takip işlevlerinin yanı sıra, bence en önemli özelliği olan gizlilik ve EH direnci. AESA radarlar farklı frekanslardaçalışan birçok T/R modülü kullanır. Bu modüller ile her görev için farklı frekans bandı kullanarak ya da bu frekansları hızlı ve düzensiz şekilde değiştirebildiğinden, doğal bir gizliliğe sahiptir.

MURAD AESA radar, blok 30'lara takıldıktan sonra F-16 Özgürler Yunanistan için B70V'den daha tehlikelidir. Çünkü bu uçağa takılacak olan AESA radarın ne olduğuna dair bilgilere Yunanistan sahip değil. B70V'deki radarın ne olduğunu hem Yunanlı hem de Türkiye bilmiş olacak. O yüzden stratejik önemi daha az.

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2023, 21:16:28 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1529 : 22 Ocak 2023, 10:50:50 »
Küçük bir mesele var   daha Murad radarı ortada yok...
"Hazır , az kaldı , bitiyor , bu ay entegre edilecek vs...vs..."