Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 220776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

 • 2022 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 7745
 • 458
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1350 : 17 Ekim 2021, 12:56:25 »
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesinde konuştu. Türkiye'nin ABD'den F-16 talep ettiği yönündeki iddialara cevap veren Cumhurbaşkanı, "Arkadaşlar bu konu tabii malum F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. Bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Biz 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" ifadelerini kullandı.

ABD, F-35 parası yerine F-16 teklif etmiş. Bu iş olduo zaman... Hayırlı olsun...

Hava kuvvetlerinin gelecek yapılanması belli oldu kesinlikle demek ki...F-16 yerine başka tip uçak alımı yok. Yeni Viper ve F-16  modernizasyonu ile MMU beklenecek...

Bu alıma ilave 3 filo MMU için 80 civarı F-110 motor da araya sıkıştırılsa süper olur.TEİ'nin ortağı GE dev bir şirket , onun lobisi devreye sokulup mutlaka 3 filo MMU için motor da tedarik edilsin bence...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44313
 • 615
Kritik Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi... Türkiye ve ABD'den peş peşe açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme sona erdi. 20 dakika olarak planlanan görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Beyaz Saray'dan görüşmeyle ilgili ilk açıklama geldi. Beyaz Saray, "Türkiye ile yapıcı ilişkileri sürdürmek istiyoruz" ifadesini kullandı. Türk tarafından yapılan açıklamada da görüşmenin pozitif bir atmosferde geçtiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirvenin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'ndeki temasları çerçevesinde, ikili görüşmeleri devam ediyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Biden, İtalya'nın başkenti Roma'da devam eden G-20 Liderler Zirvesi marjında görüştü.

Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede iki lider, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu. Bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı.

Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Görüşmeye Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı. Biden’e ise ABD Dışişleri Bakanı Tony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Amanda Sloat eşlik etti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunu dile getirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan basın açıklamasında, Biden ile Erdoğan'ın Roma'da G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada, Biden'ın Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunun altını çizdiği, Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmasını takdirle karşıladığını dile getirdiği aktarıldı.

Liderlerin görüşmesinde, Suriye'deki siyasi süreç, Afganistan'da ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılması, Libya'daki seçimler, Doğu Akdeniz'deki durum ve Kafkasya'nın güneyindeki diplomatik çabaların gündeme geldiği kaydedildi.

ABD Başkanı Biden'ın iki ülke arasında savunma iş birliğini ve Türkiye'nin NATO üyesi olarak önemini teyit ettiği, öte yandan ABD'nin Türkiye'nin Rus S-400 füze savunma sistemine sahip olmasından endişe duyduğuna işaret ettiği bildirildi.

Biden'ın görüşmede ayrıca güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemine vurgu yaptığı ifade edildi.

F-16 VE F-35 AÇIKLAMASI

Roma'daki zirveyi başından beri yerinden takip eden Büşra Arslantaş CNN TÜRK canlı yayınında görüşme hakkındaki son gelişmeleri paylaştı.

ABD'den üst düzey kaynaklarına göre, iki lider çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi. Özellikle Biden'ın bu görüşmede Türkiye ile yapıcı ilişkileri devam ettirmek için net bir mesaj verdiği bilgisinin altı çizildi.

Biden'ın görüş ayrılıkları konusunda 'bunu etkili bir şekilde yönetmemiz gerekiyor' mesajını verdiği belirtildi.

Görüşmede Afganistan, Suriye, Libya doğu Akdeniz ve güney Kafkasya'daki gelişmeler masaya yatırıldı. İklim değişikliği konusuna da yer ayrıldı.

Görüşmede F-16 konusuna da değinildi. ABD'li yetkili Biden'ın bu konuda net olduğunu ve bu sürecin devam etmekte olan bir süreç olduğu mesajını verdiğini belirtti.

ABD basının yetkililere 'Türkiye'ye F-16 satacak mısınız' sorusunu sorduğunu belirten Arslantaş, ABD yetkililerin bu soruya Başkan Biden'ın sürecin devam etmesi yönünde mesaj verdiği cevabını verdiğinin altını çizdi. 

F-35 konusunda 27 Ekim'deki Ankara ziyaretine dikkat çeken ABD'li yetkili bu konudaki sürecin de devam etmekte olduğu bilgisini paylaştı.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ ÖNCESİ F-16 YORUMU

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin 'Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?' sorusuna, ABD Başkanı Biden, 'İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz' yanıtını verdi.

Basına kapalı görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken de hazır bulundu.

Erdoğan'ın akşam saatlerinde kameraların karşısına geçmesi ve zirvedeki gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor.

İki lider ilk yüz yüze görüşmesini Haziran ayındaki NATO zirvesinde gerçekleştirmişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-kritik-erdogan-biden-gorusmesi-sona-erdi-41928861
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44313
 • 615
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G20 Zirvesi sonrası dünyaya çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sona eren kritik G20 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile görüşmesinde ABD'nin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destekle ilgili olarak, "Şüphesiz Suriye'de bulunan bu terör örgütleri PKK, PYD, YPG gibi bunların özellikle Amerika'dan aldıkları destekler konusunda kendilerine bu desteklerle ilgili üzüntümüzü ifade ettik" dedi. Erdoğan, F-16 konusunda 'Biden'ı olumlu gördüm' diyerek, "Görüşmede, elimizdekilerin modernizasyonu ve yeni F-16 verilmesi gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Afganistan'la ilgili olarak, "Yüklü bir göç dalgası Türkiye için şu anda görünmüyor. İçişleri Bakanlığımızın resmi olarak rakamı 300 bindir. Tedbirlerimizi alıyoruz. Bu noktada da yüklü bir göçe kapılarımızı açma niyetinde değiliz" ifadelerini kullandı.

Şüphesiz Suriye'de bulunan bu terör örgütleri PKK, PYD, YPG gibi bunların özellikle Amerika'dan aldıkları destekler konusunda kendilerine bu desteklerle ilgili üzüntümüzü, bu desteklere yönelik NATO üyesi ülkeler olarak bunun bizde meydana getirdiği üzüntüleri ifade ettik. Ve bu konularda bizim dayanışmamızı zedeleyecek adımlar olduğunu da söyledik. Dışişleri Bakanlarımızın karşılıklı sıkı irtibat halinde olmaları konusunda, savunma bakanlarımızın bu noktadaki ilişkilerini gündeme getirdik. Bugüne kadar olan süreç böyle devam etmeyecektir.

AFGANİSTAN

Afganistan konusu gündeme geldi. Brüksel görüşmesinde, Hamid Karzai Havalimanı gündemimizdeydi. Öyle gelişmeler oldu ki, biz askerimizi çekmek durumunda kaldık. Türkiye, Katar gibi, bunu yanında Taliban nasıl bir tavır ortaya koyacak? Onu da zaman içerisinde göreceğiz. Şu anda tabii Taliban bizlerle Afganistan'daki büyükelçiliğimizde bizlerle görüşmelerini yapıyorlar. Ne gibi adımlar atacağız, bunları zaman gösterecek. Kadınlara yönelik eğitim anlayışı nasıl gelişecek? Bizim sosyolojik yaklaşımız ile Taliban'ın yaklaşımı ne kadar örtüşecek? Buna göre de adımlarımızı atmış olacağız.

ABD İLE ORTAK MEKANİZMA KURULACAK

Bu ortak mekanizmadan ifade edilen özellikle şu anda ekonomik ilişkilerde gerek bizim Hazine, Maliye Bakanlığı, gerekse ABD'nın Hazine, Maliye Bakanlığı, aynı şekilde Dışişleri Bakanlarımızın birbiriyle daha sıkı görüşmelerinin gereğini vurguladık. Bİden'la görüşmemiz dar kapsamlıydı. Bu dar kapsamlı görüşmede de F-35'ten kaynaklanan bizim 1.4 milyar dolar bir ödememiz vardı ve bu ödemeden hareketle bu süreci nasıl iyi bir konuma taşırız, bunun üzerinde durduk. Daha çok F-16'lar gündeme geldi. Elimizdekilerin modernizasyonu ve yeni F-16 verilmesi gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-g20-zirvesi-sonra-erdi-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41929207
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 5018
 • 231
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1353 : 04 Kasım 2021, 22:56:58 »
Yusuf Akbaba
@ssysfakb

ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Türkiye'nin herhangi bir şey yapmasına gerek yok artık. Varlığımız bile yaptırım sebebi.

Alıntı Tweet
Hüseyin Günay
@huseyingunayDC

ABD Savunma Bütçe Tasarısına Türkiye’nin dronlarına ilişkin öneriler sunuldu;

•TR’nin drone programının ABD’nin ulusal güvenliğine etkileri araştırılsın.

•TR’nin drone satışları tehlikeli, bölgeyi istikrarsızlaştırıyor.

•ABD, dronelarda kullanılan parçaları TR’ye satmamalı.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1456327505581953025

Bu önerileri yapan ABD'li senatör Bob Menendez. Birde bu resmen Türk düşmanlarıyla dolu kongre ve senatodan F-16 satışı için izin beklentisi içerisindeyiz.

Bende ne zaman harekete geçecekler diye merak ediyordum kıpırdanma başlamış ABD'de. Bizim İHA satışlarımız iyice ABD'ye karın ağrısı olmuş. Demekki doğru yoldayız.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2021, 22:57:47 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı metin62

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2340
 • 182
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1354 : 05 Kasım 2021, 11:47:30 »
Yusuf Akbaba
@ssysfakb

ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Türkiye'nin herhangi bir şey yapmasına gerek yok artık. Varlığımız bile yaptırım sebebi.

Alıntı Tweet
Hüseyin Günay
@huseyingunayDC

ABD Savunma Bütçe Tasarısına Türkiye’nin dronlarına ilişkin öneriler sunuldu;

•TR’nin drone programının ABD’nin ulusal güvenliğine etkileri araştırılsın.

•TR’nin drone satışları tehlikeli, bölgeyi istikrarsızlaştırıyor.

•ABD, dronelarda kullanılan parçaları TR’ye satmamalı.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1456327505581953025

Bu önerileri yapan ABD'li senatör Bob Menendez. Birde bu resmen Türk düşmanlarıyla dolu kongre ve senatodan F-16 satışı için izin beklentisi içerisindeyiz.

Bende ne zaman harekete geçecekler diye merak ediyordum kıpırdanma başlamış ABD'de. Bizim İHA satışlarımız iyice ABD'ye karın ağrısı olmuş. Demekki doğru yoldayız.

* Bob Mendez ve benzerlerinin Turkiye hakkindaki dusunceleri asikar . IHA satislarimiz ve IHA larimizin basarilari elbette ABD cikarlari ve bu pazardaki payina sekte vurmakta. " Bunlarin hepsi dogru" Ancak bizimhic mi hatamiz yok!

Sabahdan aksama kadar gorsel ve yazi medyamizda IHA/SIHA larimizin basarilari ile carsaf carsaf haberler yapilmakta. Hali ile Bob Mendez ve onun gibilerin ellerine kendi elimizle acik medya araciligi ile doneler sagliyoruz ki bu bilgiler hasimlarimizin siyasileri tarafindan pek kolay sekilde toparlanip bu sahislara ulastirilabiliyor. " Evet SIHA/IHA konusunda epeyi bir yol aldik ancak bu piyasada bizden daha ileri ulkeler de var ki onlarin sattiklari sistemler hakkinda bu kadar reklam bilgi ortalikta paylasilmiyor . Bu ulkeler de elbette  reklam yapmasini bilirler hic olayi bu yonden irdeledikmi? Hele hele  bizlere bu kadar karsit  mutefiklerimiz varken ve bizler imal ettigimiz sistemlerin icerisinde bazi parcalari bu ulke veya yandaslarindan tedarik ederken risk almiyormuyuz . " Imal edilen sistemlerimiz 100% yerli oldugu zaman  daha acik olabiliriz "


Çevrimdışı serkan1976

 • 2022 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 7745
 • 458
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1355 : 05 Kasım 2021, 11:59:29 »
F-16 işini uzatmadan reddederse ABD , bütün ipler kopmuş demektir.

Ama ben sarķıttıkça sarkıtacaklarını düşünüyorum F-16 kararını ABD'nin...

Tıpkı Almanların Altay tankı için motor vermeyi reddetmeyip , motoru vermedikleri gibi...

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 5018
 • 231
 • DefenceTurk.com
Üst Düzey ABD’li Senatör Türkiye’ye F-16 Satışına Karşı
« Yanıtla #1356 : 13 Kasım 2021, 18:10:07 »
Amerikalı üst düzey Senatör Bob Menendez, Türkiye’nin F-16 talebine onay vermediğini açıkladı. Menendez, Türkiye karşıtı bir etkili bir Senatör.

 2006 yılından bu yana ABD Senatosunda Senatör olarak görev icra eden Demokrat Partili Bob Menendez, Türkiye’nin ek F-16 talebine karşı olduğunu açıkladı. New Jersey’de bulunan McGuire Hava Kuvvetleri Üssü’nde Air Force Magazine dergisine özel olarak bir mülakat veren Menendez, şahsen Türkiye’ye F-16 satışına destekçi olmayacağını belirtti.

“Arzu Ettiğimiz Türkiye Bu Değil”

 “Bu konuda cidden bir soruna sahibim. Bu bizim arzu ettiğimiz Türkiye değil. İlerleyebileceğimiz ve ona en gelişmiş savaş ekipmanlarından bazılarını verebileceğimiz şekilde davranan bir NATO müttefiki değil.”

 Menendez aynı zamanda Türkiye’nin insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve iki ülkenin dış politikadaki tutumlarının çatıştığını kaydetti.

 “Türkiye dünyada en fazla avukat ve gazeteciyi hapse atan ülke. Aynı zamanda Libya gibi yerlerde ABD çıkarlarına ters pozisyon alıyorlar.”  Menendez: “Bu Türkiye ile ilgili değil, Erdoğan’la ilgili. Günün sonunda yönünü değiştirmesi gerekiyor. Biz ona çıkış yolunu gösterdik.”

Aynı zamanda ABD Senatosunda oldukça etkili bir pozisyon olan Senato Dış İlişkiler Komitesine başkanlık eden Menendez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunma ekipmanları alımında Rusya’ya yönelme olasılığı konusunda da açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin başka bir yere gideceği tehdidi beni caydırmıyor. Eğer böyle bir şey yaparlarsa biliyorsunuz ki NATO’daki birlikte çalışabilirliğimiz çok ciddi ölçüde azalır ve kendi pozisyonları daha da erir.”

https://www.savunmasanayist.com/ust-duzey-abdli-senator-turkiyeye-f-16-satisina-karsi/


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44313
 • 615
ABD'den F-35 ve F-16 açıklaması! Dikkat çeken 'Türkiye' mesajı...
« Yanıtla #1357 : 19 Kasım 2021, 13:33:08 »
ABD'den F-35 ve F-16 açıklaması! Dikkat çeken 'Türkiye' mesajı...

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ABD ile yaşanan F-35 krizi ve F-16'ların tedarik sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Donfried, Türkiye ve ABD'nin birçok ortak çıkarı paylaştığını ve birlikte yapabileceği çok şey olduğunu belirterek "Türkiye ile iş birliğimizi derinleştirme konusunda kararlıyız." dedi.

Donfried, AA muhabirine, Ankara ve İstanbul'u kapsayan Türkiye ziyaretini ve ikili ilişkilere dair güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Ziyaretinin ve temaslarının kapsamına ilişkin Donfried, "Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevimde nispeten yeniyim. Görev sürem içinde olabildiğince erken bir zamanda Türkiye'yi ziyaret etmek benim için çok önemliydi. Bu da Türkiye'nin köklü ve değerli bir NATO ortağı olduğunun göstergesi. Birçok ortak çıkarı paylaşıyoruz ve birlikte yapabileceğimiz çok şey var. Bundan dolayı Ankara'ya gelip bu görüşmeleri bizzat başlatmak için can atıyordum." ifadelerini kullandı.
Karen Donfried, Türkiye ve ABD arasındaki diyalog mekanizmalarının ne kadar açık olduğunu ve ilişkilerde yoğun bir temas ve diyalog sürecine girilip girilmediğine ilişkin şunları söyledi:

"Ziyaretimin zamanlamasının uygun olmasının bir nedeni de iki ülke cumhurbaşkanlarının, Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 kapsamında Roma'da şahsen görüşme fırsatı bulmuş olması. Bu görüşmede, her iki taraf, birlikte etkin bir şekilde çalışabileceğimiz birçok konuda diyaloğumuzu derinleştirmemiz gerektiği hususunda hemfikir oldu. Bundan dolayı (Türk) Dışişleri Bakanlığındaki temaslarımın çoğu, iki ülke cumhurbaşkanlarının yaptığı görüşmeyi somut bir teklifle nasıl destekleyebileceğimize odaklandı ve ben, bu fikir alışverişini sürdürmeyi dört gözle bekliyorum."

ABD VE TÜRKİYE ARASINDA DİYALOG DÜZENLİ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Kendisinin ziyaretinin ardından ABD'den Türkiye'ye planlanan üst düzey ziyaretler olup olmadığına ilişkin Donfried, "Muhakkak, devamlılık arz eden fırsatlar olacaktır. " dedi.

Donfried, yakın zamana bakıldığında, Türkiye ile ABD arasında Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı'nın Washington'da bu hafta düzenlendiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bu diyaloğun ABD ile Türkiye arasında çok düzenli şekilde devam ettiğini belirtmek isterim; bu üst düzey diyalog için bir sonraki fırsat, kasımın sonunda, aralık ayının başında düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı olacak. Şüphesiz, iki dışişleri bakanımız NATO bağlamında, bizi orada birleştiren çok önemli gündem üzerinde birlikte çalışacak."
ABDden F-35 ve F-16 açıklaması Dikkat çeken Türkiye mesajı...

NATO'nun gelecek 10 yıl için stratejik yönünü belirleyecek yeni bir kavram üzerinde anlaşmaya varacağı bir sonraki liderler zirvesinin haziranda Madrid'de düzenleneceğine dikkati çeken Donfried, "Bence bu, ABD ve Türkiye'ye, tüm NATO müttefiklerimizle birlikte bugün karşı karşıya olduğumuz hem bölgesel hem de küresel zorluklar hakkında stratejik düşünmek için harika bir fırsat sunuyor." diye konuştu.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZİ DERİNLEŞTİRME KONUSUNDA KARARLIYIZ

Donfried, "ABD'nin Yunanistan'daki askeri varlığını artırması Türkiye'de rahatsızlık duyulmasına yol açtı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e Ortak Savunma İş Birliği Anlaşması'nın imzalanmasından sonra gönderdiği mektupta da 'iki ülkenin, barışı tehdit eden eylemlere karşı kararlılığı" ifadesi yer alıyor. ABD, Yunanistan'la birlikte Türkiye'ye karşı bir pozisyon mu alıyor?" sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunu duyduğuma çok üzüldüm, bunun Türkiye'de endişeye yol açmasına... Çünkü ABD'nin herhangi bir NATO müttefikiyle daha derin angajmanının olmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. ABD, Türkiye'deki iş birliğimizi derinleştirmekle de aynı derecede ilgileniyor. Elbette ziyaretimin amacı, ABD ve Türkiye'nin nasıl daha yakın çalışabileceğini Türk ortaklarımızla birlikte düşünmek. Yunanistan'la iş birliğine de kesinlikle bu açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum.

Hatırlayacaksınız; Başkan Biden göreve geldiğinde 'Amerika yeniden' vurgusuyla ABD'nin kilit müttefiklerimizle ilişkilerimizi derinleştirmek, ittifaklarımızı ve ortaklıklarımızı yeniden canlandırmak arzusunu dile getirdi. ABD'nin, müttefiki Yunanistan'la yaptığı şeyin özünde bu var ve Türkiye ile iş birliğimizi derinleştirme konusunda da kararlıyız."

F-35 AÇIKLAMASI

Donfried, "Türkiye, F-35'ler için 1,4 milyar dolar ödedi. Hem ABD hem de Türkiye'nin, her iki tarafın da bu paranın iade edilmesinde hemfikir olduğu anlaşılıyor. Bir yandan da F16'ların satın alınmasıyla, bu parada mahsuplaşmaya gidilebileceğine ilişkin devam eden görüşmeler var. Bu sürecin adresi Kongre midir? Eğer Kongreden onay alınamazsa ABD yönetimi, bu süreci, kısır döngüyü nasıl yönetecek?" şeklindeki soruya "ABD ve Türkiye, birçok yönü olan sağlam bir savunma ilişkisine sahiptir." yanıtını verdi.

Washington'daki Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı'nda bu konular dahil bir dizi başlığın ele alındığını aktaran ABD'li Bakan Yardımcısı Donfried, "Bence burada önemli olan; ABD ve Türkiye'nin bu konular üzerinde çalıştığı, devam eden bir sürecin olmasıdır. Birlikte çalışarak çözüme ulaşacağımızdan eminim." ifadesini kullandı.
ABDden F-35 ve F-16 açıklaması Dikkat çeken Türkiye mesajı...

CAATSA'NIN YASAL GEREKLİLİKLERİ  FARKLIDIR

Donfried, "CAATSA yaptırımları söz konusu olduğunda, bir yanda ABD'nin, Kuzey Akımı 2 boru hattı projesine yönelik yaptırımlardan feragatı var. Diğer yandan Hindistan'ın S-400 anlaşması söz konusu. Bazı haberlerde, Hindistan için de bir muafiyet veya feragat olacağına dair sinyaller var. Hindistan için bir muafiyet veya feragat söz konusu olursa, Türkiye'nin pozisyonunu göz önünde bulundurduğumuzda bu bir çeşit adaletsizlik, çifte standart adımı olmaz mı?" sorusu üzerine Kuzey Akımı 2 boru hattı projesine ilişkin mevzuatın, Avrupa'nın Enerji Güvenliğini Koruma Yasası (PEESA) olduğunu belirtti.

S-400'ler konusunda, Hindistan'a yönelik olası bir muafiyet ya da feragat haberlerine ilişkin Donfried, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda alınmış bir karar yok, bunda net olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda bir müttefik açısından, CAATSA'nın yasal gereklilikleri farklıdır. Dolayısıyla bu mevzuatta Hindistan ve Türkiye'nin farklı muamele görmesini anlamanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, karmaşık bir konular dizgesi. Hindistan hakkında bir karar alınmadığını tekrar etmek isterim. CAATSA'yı ele aldığımızda, Hindistan ve Türkiye'yi aynı sepete koymamalıyız. Türkiye'nin ABD'nin bir NATO müttefiki olduğunun ve bunun yasal sonuçlarının hatırlanması bu bağlamda önemli."

F 16 TEDARİKİ

Türkiye'nin ABD'den F16 tedarikine ilişkin süreç hakkında ise Karen Donfried, ABD'nin, Türkiye'nin F16'lara gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Donfried, "Yakında Washington'a bu konuda görüşmeye devam edecek bir heyetin geleceğini biliyorum. (Türkiye'nin ABD'den F16 satın alma talebi) Bu talebi, ileriye taşımak için bu teknik süreci sürdüreceğiz." dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdden-f-35-ve-f-16-aciklamasi-turkiye-ile-cozume-ulasacagimizdan-eminim-41942839
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2340
 • 182
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1358 : 19 Kasım 2021, 14:33:54 »
Sn Karen Donfried cok sey soylemis ama soyledikerini suzgecten gecirdigimiz zaman ,yeni birsey soylemedigi gibi elle tutulur birsey de soylemedigi net olarak anlasilabilir. " Yani ninni soylemeye devam"

Çevrimdışı serkan1976

 • 2022 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 7745
 • 458
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1359 : 19 Kasım 2021, 15:07:25 »
Biz zaten biliyor , söylüyorduk bunu...
Tıpkı Almanların tank motoru vermeyip ama asla bize tank motoru vermeyeceğini söylemedikleri gibi
Abd de aynı şekilde ne F16 verecek ne de bize F-16 vermeyeceğiz demeyecek...

İşi uzattıkça uzatacak ta ki 2023 secim sonuçlarına kadar...

Tabi bu berbat ekonomi idaresiyle iktidar 2023'e kadar nasıl dayanacak orası da ayrı muamma...