Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #110 : 10 Ağustos 2018, 22:49:49 »
Hakan Atilla dönerse tr, iran'a dalacak demektir. Benim de teorim bu!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #111 : 10 Ağustos 2018, 23:04:40 »
Rahibi serbest bıraksınlar yüz bin Türküde hristiyan yapmalarına izin verelim bu meseleyi kapatalım önerim bu.

Sen sağlam bir doktora görünmen lazım. Benim önerim bu.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 11 Ağustos 2018, 00:22:33 »
Hakan Atilla dönmeden Rahip de serbest kalmaz, 1 yıl daha bu sürer gibi. Uzun bir ambargo sürecine hazır olmak gerekir.
Katılıyorum uzun bir ambargo bizi bekliyor Trumpın son mesajında sonra bunu çok iyi anladım ne olursa olsun o ambargo yenilecek muhakkak Rahip serbest kalmamalı gerçi ABD bize ambargo uygulayacak lakin tüketim mallarında sanmıyorum ben olsam ABD menşeli firma ve ürünleri ülkeye sokmam bu tarz durumda gençleri görüyoruz ceplerinde para yok millete hava basmak için krediyle iPhonelar macler havada uçuşuyor Apple Türkiyedeki karini ciddi oranda azaltabiliriz bu sayede tabi yapılırmı bilmem onun yerine ise xioami popo gibi çin markalarını ülkeye sokabiliriz bu markalar çok popüler ürünleri ile tanınıyor hatta ben bile Xiaomi mi mix 2 kullanıyorum tabi bu tarz bir durumda ülke gençleri çok yüklenirler devlete oda ayrı konu 35-40 yaş ve üstü ambargolara aliskinda gençler ne yapar hiç bir fikrim yok
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #113 : 11 Ağustos 2018, 08:32:32 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan New York Times'a yazdı: 'Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York Times'a makale yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız. ABD, Türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir. Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek' değerlendirmesinde bulundu.
Erdoğan, New York Times gazetesi için İngilizce kaleme aldığı "Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?" başlıklı makalede, iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginliğe değindi.

Türkiye ve ABD'nin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğuna, iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa ABD'nin yardımına koştu. Kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı. Küba füze krizinin en yüksek olduğu dönemde, Türkiye topraklarında Jüpiter füzelerinin konuşlanmasına izin vererek ABD'nin durumu yatıştırma çabalarına katkı sağladı. 11 Eylül terör saldırılarının ardından Washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki NATO misyonunu başarıya kavuşturmak için Afganistan'a gönderdik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, öte yandan ABD'nin, Türk halkının endişelerini anlayamadığını ve saygı duyamadığını vurguladı.

Son yıllarda iki ülkenin ortaklığının ABD tarafından anlaşmazlıklarla sınandığını kaydeden Erdoğan, "Ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. ABD, Türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir." değerlendirmesine yer verdi.

"FETÖ'nün darbe girişimine tepkisi tatmin edicilikten uzaktı"

Erdoğan, Türkiye'nin, Pensilvanya'da yaşayan Fetullah Gülen'in elebaşı olduğu Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mensupları tarafından 15 Temmuz 2016'da saldırıya uğradığını hatırlattı.

ABD'nin, bu darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili tutumuna da değinen Erdoğan, ifadelerini şöyle sürdürdü:
"FETÖ'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. O gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki ABD'lilerin Pearl Harbour ve 11 Eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü. Uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. Ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım. Türk halkı, ABD'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve Türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. ABD bunu yapmadı. ABD'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. Türk demokrasisinin yanında olmak yerine ABD yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'Türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. Bu da yetmezmiş gibi Türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile Fetullah Gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi."

Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinde başka bir hayal kırıklığının ise terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye ABD'nin verdiği destek olduğuna dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yazısında bu konuyla ilgili, "Türk makamlarının tahminlerine göre, Washington son yıllarda PYD/YPG'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı. Hükümetim, ABD'li yetkililerin PKK'nın Suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. Ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve ABD silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve Suriye, Irak ve Türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı." görüşünü paylaştı.

"Milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız"

Son günlerde ABD'nin, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan Amerikan vatandaşı Andrew Brunson'ın Türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek Türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Donald Trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, ABD dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve Bakanlar Kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. Bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi. Türkiye'nin tehditlere cevap vermediğini göstermek için birkaç ABD'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. Biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: Hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.
Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde Türkiye, Washington'ın itirazlarına rağmen Kıbrıs Rumları tarafından Türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için Kıbrıs'a girdi. Son zamanlarda Washington'ın Suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, DEAŞ'ın NATO sınırlarına erişimini kesen ve YPG'yi Afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. Bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız."

Erdoğan yazısına şu ifadelerle son verdi:
"Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız."

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-yazdi-turkiye-zaman-belirledi-ve-abd-dinlemezse-40925199
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #114 : 11 Ağustos 2018, 08:49:24 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan çok mantıklı konuşmuş. En azından halka seslendiğinde sarf ettiğine benzer "sizin dolarınız varsa bizim de Allah'ımız var" gibi cümleler kullanmamış.  İki ülke arasında müttefiklik gerekliliklerini Türkiye'nin yerine getirdiğinin altını koyu renkli kalın çizgilerle çizerek vurgulamış. ABD'nin, daha doğrusu ABD yönetiminin Türkiye politikasının ABD'ye büyük zarar vereceğini net şekilde belirtmiş ve ABD dışında seçeneklerimiz olduğunu da açık açık söylemiş.

Genelde haklı olanların değil güçlü olanların galip geldiği dünyamızda, bu gerilimden dilerim fazla zarar görmeden kurtuluruz...
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 08:50:17 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ARUYGUN

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #115 : 11 Ağustos 2018, 10:23:27 »
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/konutta-yeni-kampanya-40925079

Bu haber doğruysa konuşması ile uygulamanın farklı olduğunu gösteriyor.

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #116 : 11 Ağustos 2018, 20:05:04 »
Sonuçta elde birikmiş yoğun bir konut stoğu var, bunların eritilmesi ve firmaların iflas ettirilmeMEsi gerekiyor, firmaları iflas ettirirsek bu sefer de kurtarmak veya bir şekilde borçlarını tahsil etmek gerekecek. Bitmemiş binaları kimse satamayacağına göre bu konutları maliyetine falan firmalar elden çıkartıp zararı azaltmaya çalışacak.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #117 : 11 Ağustos 2018, 20:24:51 »
Valla benim duyduğum inşaat firmalarina haber gitmiş "parti bitti beyler" diye. Eldekileri bitirip yeni projeye başlamayacaklar. Guya Suriye bize pazar olacakti ama evdeki hesap carsiya uymadi.

Firmalar maliyetine satiş yaparak zarari azaltmaz, nakite döner ki bu da birşeydir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #118 : 11 Ağustos 2018, 21:33:17 »
Size türkiyedeki inşaat işini bir anlatayım ve ekonominin neden bu kadar kırılgan olduğunu biraz daha kafanızda canlanır;

Devlet gider imara açılmamış ya da hazine arazisi yanına yol, köprü veya metro yapar,

Tabi projeye başlamadan önce oradaki araziler süpürülür

Sonra arsa sahipleri inşaata başlamak için gider bankalardan kredi çeker,

Banka içeriye para bulayım diye yabancı kaynaklardan kredi çeker

Alın size dış borç, sonra ülke ekonomisini şaha kaldıracak olan yerli ve milli mütahitlerimiz faiz ve artan borç yükünü daire fiyatlarına yansıtır sonra ne mi olur eflasyon artar, işin diğer bir kötü yanı yerli sermayede üretimi artıracak ve cari açığı kapatacak yatırımlar yerine beton ekonomisine yatırım yapmış olup elde fiyatları aşırı pahalı konut stoğu kalmıştır. Şimdi de yabancı yatırımcı ülkeye sıcak para getiremeyince ne mi oluyor dış borç sürekli artar iken yapı stoğu kışın yazın öyle güzel güzel olduğu yerde duruyor işin berbart yanı bu ülkede herkes kısa yoldan zengin olmak istiyor fakat topluca batıyoruz

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #119 : 12 Ağustos 2018, 04:47:22 »
Valla benim duyduğum inşaat firmalarina haber gitmiş "parti bitti beyler" diye. Eldekileri bitirip yeni projeye başlamayacaklar. Guya Suriye bize pazar olacakti ama evdeki hesap carsiya uymadi.

Firmalar maliyetine satiş yaparak zarari azaltmaz, nakite döner ki bu da birşeydir.
Nakitlede ihracata dönük işlere gireceklerdir kurun yüksekliğinden faydalanmak isteyeceklerdir çünkü doların düşük seyrettiği dönemde 1 tl olacak deniliyordu hatırlarsınız ihracaatci firmalar ihracatı bırakıp müteahitlige baslamislardi şimdi de tekrar ihracata başlayabilirler.