Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 85840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 192
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1010 : 30 Aralık 2020, 23:32:53 »
ABD'ye elini kaptıran kolunu da kaptırır.Marshal yardımlarıyla verdiğimiz elimizi 50 senedir kurtarmaya çalışıyoruz biz de ...

Deniz Gezmişler meşru olmayan yollarla bu kolu kurtarmaya çalıştı ki bu daha kısa sürecek ama kurtardığımız o kolu başkasına daha beter bir emperyalist SSCB'ye verecek bir süreci tercih etti.

Eli-kolu emperyalistlerden  kurtarmanın zor  yolu; bilime,akla,eğitime dayanan Atatürk'ün bize mirası olan yoldur. Daha zor,meşakatli bir süreçtir...

Atatürk' e iyi bakmayan gözler de artık Atatürk 'ün yolundan başka bir yolun çıkar yol olmadığını görüyordur umarım...

Tam bağımsızlık ancak fikri hür , vicdanı hür insanlarla ,akıl ile,bilim ile,pozitif bilimlerle olur...

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1011 : 31 Aralık 2020, 07:06:01 »
Rusyanın Amerika karşısında eskisi gibi tehdit olarak görüldüğünü düşünmüyorum. 

Doğru tespit.

Soğuk savaş sonrası ,Rusya Hıristiyan kulübünün bir üyesi olarak yeni görevlerle donatıldı. Birazda bu sebeple Libya'da Fransa Nato'ya rağmen Rusya tarafında, bizim değil. Suriye'de ABD çekildiği yerleri Ruslara bıraktı bize değil.

Yeni düzende, Rusya Çin'i engelleyebilecek potansiyel müttefik. Hem Yeşil Kuşak sebebiyle  Müslüman karşıtı gibi görünüyor.

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 192
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1012 : 31 Aralık 2020, 11:28:15 »

Doğru tespit.

Soğuk savaş sonrası ,Rusya Hıristiyan kulübünün bir üyesi olarak yeni görevlerle donatıldı. Birazda bu sebeple Libya'da Fransa Nato'ya rağmen Rusya tarafında, bizim değil. Suriye'de ABD çekildiği yerleri Ruslara bıraktı bize değil.

Yeni düzende, Rusya Çin'i engelleyebilecek potansiyel müttefik. Hem Yeşil Kuşak sebebiyle  Müslüman karşıtı gibi görünüyor.

Rusya , ABD için tehdit değil görüşü yanlış ...NATO-ABD , Ukrayna ile Polonya'yı niçin Maginot Hattı'na çevirdi... Dünya'nın silahı , uçağı  bu bölgeye yığıldı...Her gün Rus savaş uçaklarıyla önleme -it dalaşı yaşanıyor...
Rusya ;  Akdeniz'e  inmek için Suriye savaşına girdi , ABD bunu engellesin-bari dengelesin diye hala YPG'yi bize rağmen destekliyor...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 121
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1013 : 31 Aralık 2020, 12:19:03 »
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş S-400 açıklaması! 'ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu'

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/disisleri-bakani-cavusoglu-2020nin-en-onemli-olaylarindan-biri-karabag-meselesi-41701969

*Bir de ortak calismayi deneyelim.  Sonucta bir degisiklik olacakmi onu zaman icerisinde gorecegiz.
ABD ile 180 derece gorus farkimiz olan yegane konu S400 olmadigina gore ,belki bir takim uzlasilabilecek konularda yakinlasma olabilir. " Ornegin ,Ermenistan,Israil,Misir"

Ama bir gercek vardir ki o da uzlasma bazi konularda saglansa dahi ortada taraflarin biri birine guveni olmayinca bu iliski ne kadar saglikli veya uzun soluklu olur.  " Bu baska bir konu"

SPECIAL | US State Department Spokesperson: • There is no working group to "investigate" the CAATSA sanctions or the threat posed by the S-400 system to the F-35. • The impact of sanctions on existing military cooperation is consulted • We are determined to fully enforce the sanctions.

Dış işleri bakanına ya yanlış bilgi verildi, ya da sayın bakan bize yanlış bilgi verdi.

Sn Merzifonlu hocamin paylastigi ABD Sozcusunun konuyu yalanlayan haberi yerel yazili medyamizin belli basli dun aksam ve bugunku gazetelerine bir goz attim belki Disisleri bakanligimizin yeni bir aciklamasini gorebilirim diye. Ancak birkac muhalif gazete haricinde yalanlama konusuna deginildigini pek goremedim. konu ile ilgili bir de Disisleri bakanligimizin resmi sitesine baktim orada da konu ile birsey goremedim. Anlasilan bu konuda ketum olmayi tercih ediyoruz !

Merzifonlu hocam kibarca olayin yanlis bilgiye istinaden olmus olabilecegini belirtti.

Ancak ben daha farkli dusunmekteyim. Oncelikle Disisleri bakanligi devlet organlari siralamasi icerisinde kritik ve cok onemli bir bakanlik. Bu nedenle bu bakanliktaki diplomatlarin, musavirlerin bir konuyu teyid etmeden  bakanin bilgisine sunmalari pek gorulen duyulan bir calisma yontemi degil.

Disisleri bakanimiz kendisine boyle onemli bir bilgi kendisine aktarildigi zaman, uzerine baliklama atlamadan once konunun gercek olmadigini teyidini sorup almasi gerekir sayet bir fiil kendisi isin icerisinde degilse.

Efendim insan hali hata olur vs  diye dusunebilirsiniz. Iste o zaman da soyleyecegim su olur . Sayet ABD sonradan kivirmamis ise o zaman Disisleri bakanligimizda  kural yordam eksikligi oldugu gibi .Saflik uzerine kurgulanmis bir yonetim sekli mevcut oldugu izlenimi gosterir.

*Bu ve benzer konularda Disisleri bakanliginin resmi sitesinden ABD sonradan cark etti, ABD sozcusunun aciklamasi yanlis bilgiye dayaniyordu, iste ABD ile anlasilanin konusulanin teyidi denmesi gerekiyordu.
Su anki durumda tohomet altinda kalan Disisleri bakanligi ve Sn Bakanin kendisi oldugu kadar yipratilan Turkiye Cumhuriyetinin Onurudur.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1014 : 31 Aralık 2020, 14:32:03 »

Doğru tespit.

+1