Gönderen Konu: Atatürk Neden Tartışılıyor? Zülfü Livaneli  (Okunma sayısı 2629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Er-Türk

 • Er-Türk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 20
 • 0
Atatürk Neden Tartışılıyor? Zülfü Livaneli
« : 28 Eylül 2012, 21:09:13 »
ATATÜRK NEDEN TARTIŞILIYOR?

Ey sağduyulu insanlar: Hiç dünyada böyle bir şey gördünüz mü? 1938’de vefat etmiş bir liderin bu kadar tartışıldığını, her gün köşe yazılarına konu edildiğini, taraftarlarıyla karşıtlarının kanlı bıçaklı olduğunu hatırlıyor musunuz?

Dünyada böyle bir örnek var mı?

Amerikan basını kendi liderlerini unutmuş durmadan Atatürk’ü yazıyor, Fransız basınında De Gaulle’den çok Atatürk adına rastlanıyor, Britanya’da adı, Churchill’den fazla geçiyor.

Bu size garip gelmiyor mu?

Bütün dünya niçin işi gücü bırakmış da 130 yıl önce Selanik’te doğmuş olan bir Osmanlı çocuğuyla ilgileniyor? Dertleri onun tarihteki rolünü anlamak mı (bize bu kadar meraklı olduklarını hiç sanmıyorum) yoksa işin içinde başka bir iş mi var?

Birazcık aklı olan herkes, bu işin durup durup neden köpürtüldüğünü merak etmez mi?

Eder elbette.Ama bugün esen rüzgârlar, bunu amaçlamıyor. İstedikleri tek bir şey var, Mustafa Kemal Atatürk’ü, Hitler gibi bir cani haline getirmek.

Çünkü bunu başardıkları gün, Türkiye Cumhuriyeti gayri meşru hale gelecek. Nasıl Hitler’in III. Reich’ı gayrı meşru ilan edildiyse, Atatürk'ün kurduğu T. C.” de o hale sokulacak.

Bazılarının bilinçli, bazılarının ise bilinçsiz olarak girdikleri yol bu.

Bilirsiniz; camilerde kubbeleri bir tek kilit taşı tutar. Bu taşı çekerseniz, ona yaslanmakta olan diğer taşlar gümbür gümbür çöker.

Mustafa Kemal, bu cumhuriyetin kilit taşıdır. Çünkü devlet ve ulus, onun iradesiyle kurulmuştur. Cumhuriyeti yıkmak isteyenler ise bu gerçeği, yani ülkenin Aşil topuğunu çok iyi bilmektedirler. Atatürk’ü Miloşeviç gibi bir suçlu haline getirebilmek için gösterdikleri bu sabırsız iştahın sebebi budur.

Atatürk’ü yıkmak, onun dayandığı üç unsuru devirmekle mümkün olabilirdi. Neydi bu üç unsur?

Partisi, ordusu ve halktaki sevgi.

Önce partiyi yıktılar. Cumhuriyet Halk Partisi kâğıt üstünde varlığını sürdürüyor ama artık kesinlikle aynı parti değil. CHP’nin yerinde yıllardır yeller esiyor.

İkinci sütun olan ordu ise perişan. Bunu sadece son dönemlerdeki duruma bakarak söylediğimi sanmayın sakın. Bu ordu yıllar önce, (Atatürk’ün vasiyetine aykırı olarak) iç politikaya, darbelere, işkencelere bulaştığı, Güneydoğu’daki savaşı bilerek uzatanları içinde barındırdığı ve emperyalizmin hizmetine girdiği gün bitmişti. AKP sadece, bu bitmiş kuruma son darbeyi indirdi.

Atatürk’ün üç dayanağından parti ve ordu bitirildikten sonra, sıra üçüncü ayağa geldi. Yani onu sevenlerin kalbindeki yeri. Şimdi oyunun bu son perdesi oynanıyor. Mustafa Kemal’i itibardan düşürme gayretleri sergileniyor. Bir devrim döneminde ortaya çıkan bütün fenalıklar, suçlar, kabahatler ona yüklenmeye çalışılıyor.

Bu da başarıldığı gün, bilin ki Türkiye Cumhuriyeti çökmüştür.

Atatürk'ün Askerleriyiz

Çevrimdışı AYDIN

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 259
 • 0
Atatürk Neden Tartışılıyor? Zülfü Livaneli
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2012, 15:05:09 »
1-ATATÜRK'ün partisini kendilerini atatürkçü ilan eden vatan hainleri ve şu anda ve geçmişte yönetimde olan ve partiyi her şeyin üstünde gören ve atatürkü topluma allahlarştırmaya çalışarak topluma zorla kabul ettirmeye çalışan kişiler yok etmişlerdir

2-Orduyu kendi çiftlikleri zanneden ve görevinin ne olduğunu unutup kendi çıkarlarını düşünüp bu vatana ihanet eden komutanlar bitirmiştir

3-Akp ise bu olumsuz duygu ve düşüncelere mazhar olan bu 2 mahremiyetimizin yine aynı üstün seviyelere çıkartıp halkın gözünde saygın konuma çıkartma çalışmalarıdır ayrıca bu günlerde yapılan ve sonuçlanan ve adına balyoz denen davayı akp  kanun uyguluyıcal tarafından yapılmış olup hükümet yargının bağımsız çalışması için her türlü desteği vermiştir ha bu hükümette bu vatana ihanet ettiği takdirde her zaman ifade etmişimdir vatana ihanet eden kim olursa olsun tek cezası idam olup bununda her ne şart altında olursa olsun uygulanması taraftarıyım. 

Çevrimdışı lleo

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 524
 • 1
 • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Atatürk Neden Tartışılıyor? Zülfü Livaneli
« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2012, 19:46:04 »
1-ATATÜRK'ün partisini kendilerini atatürkçü ilan eden vatan hainleri ve şu anda ve geçmişte yönetimde olan ve partiyi her şeyin üstünde gören ve atatürkü topluma allahlarştırmaya çalışarak topluma zorla kabul ettirmeye çalışan kişiler yok etmişlerdir

2-Orduyu kendi çiftlikleri zanneden ve görevinin ne olduğunu unutup kendi çıkarlarını düşünüp bu vatana ihanet eden komutanlar bitirmiştir

3-Akp ise bu olumsuz duygu ve düşüncelere mazhar olan bu 2 mahremiyetimizin yine aynı üstün seviyelere çıkartıp halkın gözünde saygın konuma çıkartma çalışmalarıdır ayrıca bu günlerde yapılan ve sonuçlanan ve adına balyoz denen davayı akp değil kanun uyguluyıcal tarafından yapılmış olup hükümet yargının bağımsız çalışması için her türlü desteği vermiştir ha bu hükümette bu vatana ihanet ettiği takdirde her zaman ifade etmişimdir vatana ihanet eden kim olursa olsun tek cezası idam olup bununda her ne şart altında olursa olsun uygulanması taraftarıyım. 
ilk iki notaya bende katiliyorum
Özgürlük için Pardus...