Gönderen Konu: Güney Kıbrıs Rum Kesmi Silahlı Kuvvetleri  (Okunma sayısı 15576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Güney Kıbrıs Rum Kesmi Silahlı Kuvvetleri
« Yanıtla #10 : 27 Mart 2021, 00:38:33 »
Zaten birleşmiş milletlerlerin Annan planının reddiyle ( Allah’tan ret edildi) federatif çözüm kesinlikle bitmiştir. Kıbrıs sorunu Avrupa Birliği’nin Demokles kılıcı bundan öte bir işlevi yoktur ve ona da kesinlikle meydan vermemek gerek bundan sonra. Bundan sonra ya iki devlet veyahut 82. İl.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2021, 11:14:05 »
Rum - İsrail ortak planlı tatbikatı “Onisilos-Gedeon 2021” tamamlandı.

Rum yönetimi ile İsrail’in yıllık planlı askeri tatbikatı “Onisilos-Gedeon 21” tamamlandı.

Fileleftheros’un, Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayandırdığı habere göre, Pazartesi günü başlayıp dün tamamlanan tatbikatta İsrail Hava Kuvvetleri’nin iş birliğinde RMMO’nun hava savunma sisteminin operasyonel hazırlık durumu sınandı.

Güney Kıbrıs’ın geniş bölümünde kara ve hava alanında icra edilen tatbikatta RMMO personelinin taktik ve uçaksavar birimlerindeki egzersizi, silahların taktik denetim prosedürü, hava savunma denetçilerin sorumluluk bölgesini kapsama ve gerçek operasyona benzer şartlar altında uçakların iz takibi ve taktik denetimi prosedürleri uygulandı.

https://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n373401-rum-israil-ortak-planli-tatbikati-onisilosgedeon-2021-tamamlandi

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2021, 22:25:42 »
Rum Yönetimi 12 modern hafif saldırı helikopteri alıyor.
Rum Yönetimi 12 modern hafif saldırı helikopteri alıyor. RMMO’nun elindeki Rus malı Mi-35P helikopterleri Sırplara satılacak...

Rum yönetiminin, RMMO’nun elindeki Rus malı 11 Mi-35 tipi saldırı helikopterini, tüm aksam ve yedek parçalarıyla birlikte elden çıkarmaya ve yerine 12 adet modern saldırı helikopteri satın almaya karar verdiği, Rum ve Sırbistan Savunma bakanlıkları arasında müzakerelerin devam etmekte olduğu bildirildi.

Politis “Rus Helikopterleri Satışa Hazır… Sırbistan 11 Mi-35P’yi Almaya Hazır” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum Bakanlar Kurulu’nun önüne “askerî teçhizatın elden çıkarılması” konusu ile konulan bu teklifin, müzakere edilmesine onay çıktığını yazdı.

Rum Savunma Bakanlığı’nın, RMMO’nun elindeki 11 Mi-35P saldırı helikopterini satıp yeni modern saldırı helikopterleri almayı hedeflediğini kaydeden Politis, bu meseleyi Sırbistan’ın, kendi hava kuvvetlerinin envanterine eklemek üzere RMMO’nun 11 Rus malı helikopterine talip olduğu senenin başından beri takip ettiğine dikkat çekti.

Gazeteye göre Sırbistan Savunma Bakanlığı Kaynak Yönetimi’nden sorumlu müsteşarı Nenad Miloradovic 12 Nisan 2021’de bir teknik ekiple birlikte Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”ne giderek Mi-35P’lerin durumunu yerinde inceledi. Bu inceleme sonucunda 20 Mayıs’ta Sırbistan Savunma Bakanlığı’ndan Rum Savunma Bakanlığı’na mektup göndererek 11 helikopteri satın alma isteğini resmileştirdi ve ihalenin Rum tarafınca açılmasını istedi.

Rum Savunma Bakanlığı da RMMO komutanlığı da helikopterlerin satışından yana tavır koydu. Rum Bakanlar Kurulu’na ilettikleri gerekçe yazısında 20 yıl önce alınmış Rus helikopterlerinin teknolojisinin eskidiği,  bakım ve onarımları için önümüzdeki 10 yıl 100 milyon Euro’luk ödenek gerektiği, Rus üretici firmalarına uygulanmakta olan yaptırımların (ABD’den) helikopterlerin bakım ve onarım için üretici firmaya gönderilmesinde çok ciddi ve aşılamaz zorluklar bulunduğu kaydedildi. Politis haberine, RMMO’dan aldığı “Mi-35P’lerin gece operasyon kabiliyeti bulunmadığı” bilgisini de ekledi.

Rum Savunma Bakanlığı’nın Mi-35P’lerden oluşacak boşluğu kapatmak için yaklaşık 300 milyon Euro harcama öngören yeni programı ile 12 adet yeni, hafif sınıf saldırı helikopteri satın alımı için inceleme de başlattığı ve programda yeni saldırı helikopterlerin 10 yıl içinde iki parti halinde (ilk 5 yılda 6 ve ikinci 5 yılda 6 helikopter) alınmasının önerildiği kaydedildi.

Gazete Rum yönetiminin 2001’de Rusya’dan 12 adet Mi-35P satın aldığını belirterek “bu alımdan Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Sokratis Hasikos bile alım gerçekleştikten sonra haberdar oldu. Helikopterler Baf hava üssüne büyük bir gizlilik içerisinde Rus nakliye uçaklarıyla taşındı” ifadesini kullandı.  Haberde 12 Mi-35P’nin 2006’da eğitim uçuşu sırasında düşerek kaybedildiği, kazada bir eğitim uçuşundaki bir Rus ve bir Rum subayın da öldüğü hatırlatıldı.

Politis Sırbistan’dan satın alınan Sırp yapımı, 42 kilometre menzile sahip 155’lik Nora-B52KE tipi oto-mobil topçu bataryalarının geçen şubat ayında Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, RMMO Komutanı Korgeneral Dimokritos Zervakis ve Sırbistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Marko Blagogeviç huzurunda, Kitium Atış Alanı’nda ilk atışlarını yaptığını yazdı.

Haberda ayrıca, Sırp yapımı topçu bataryalarının silah sistemi, donanımı ve kabiliyetlerine dair detaylara da yer veren gazete bu bataryaların 20 km menzilli lazer güdümlü tanksavar füze rampası olarak da kullanılabileceğine de işaret etti.

https://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n388235-rum-yonetimi-12-modern-hafif-saldiri-helikopteri-aliyor

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2021, 23:05:54 »
İhaleye T-129 atak ile en uygun fiyattan girip trollesek ya :)))
Mecbur kalıp alsınlar.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 10 Ağustos 2021, 17:50:26 »
ABD galiba Rum kesmine silah ambargosunu ya kaldirdi ya da kaldiracak..

Haberi bence soyle de okuyabiliriz "Rum kesimine Apache ya da Eurocopter Tiger" geliyor..
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2021, 17:51:13 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 02 Ekim 2021, 20:43:14 »
"GKRY" 2021 kibris Cum bagimsizlik bayrami kutlamalarina ait resmi gecit toreni.
https://www.youtube.com/watch?v=BBHphO-pSLY

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 04 Nisan 2022, 10:54:02 »
‘ABD Rumlar’dan Ukrayna için Rus tanklarını istedi’

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-rumlardan-ukrayna-icin-rus-tanklarini-istedi-42035856

GKRY RMMO envanterinde 54 adet T80U + 28 adet T80UK Rus yapimi tank mevcuttur. Bu tanklar RMMO ana zirhli birligini temsil etmektedir. RMMO T80 tanklarinin kabiliyeti ve idamesi konusunda memnuniyetsizligini yillardan beri belirtmektedir. Sayet paylasilan haber dogru ise ki ben suphe ile yaklasmaktayim  RMMO bu tanklarin yerine ABD menseli tanklar ile yenileme imkanina kavusabilir.

Haberin dogruluguna yaninda boyle bir olayin gerceklesmesini niye pek imkan dahilinde gormemekteyim.

Oncelikle GKRY elindeki T80 leri uretici ulke Rusyaya karsi kullanilmak uzere Ukraynaya verebilecegini sanmiyorum. Ana engel ise ne Yunanistanin zorlamasi veya GKRY Rusyay karsin boyle bir tavir alabilecegini dusunmuyorum. " Her iki ulkenin Rusya ile derin ekononomik baglantilari yaninda turizim ve ozellikle ulkelerine akmakta olan Rus kayit disi paranin ellerinden ucup gitmesini istemezler. ABD nin yillardan beri  GKRY karsin yururlukte bulunan askeri malzeme satis ,kanunu bunun onunde su an icin engel.  "Modifiye edilmis anlasmaya gore ABD ancak GKRY hafif silah satisi yaninda egitim isbirligini kapsamaktadir"
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2022, 10:55:34 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #17 : 04 Nisan 2022, 11:07:37 »
Metin bey,

Yunanistan ve Kıbrıs rum kesimi ile Rusya’nın olan ilişkileri neredeyse donmak üzere. Bunun sebebi ise Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı beraber yaptırım uygulamaları.

Bundan sonra kara para ak para bir kısmı Türkiye’ye akacak ve Bu iki böcek ülkelere giden turistler tamamen Türkiye’ye yönelecek.

Bilmiyorum zannedersem bu değişim prosedürü biraz gözden kaçırmışınız

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 04 Nisan 2022, 11:10:23 »
Rumlarin boyle bir hamle ile dogrudan Ruslari karsisina alacaklarini sanmam..

"AB yuzunden yaptirim yaptik" demek ile "sana karsi savasana dogrudan malzeme verdik" cok farkli seyler

Bu isler duruldugunda/cozume kavustugunda yeniden cok yonlu iliskilerini devam ettirmek isteyeceklerdir..

Rusya'yi "satmak" icin karsigilinda siyasi+ekonomik+savunma epey bir sey isterler, ABD'de bunlari 80 kusur tank icin vermez herhalde..

Olayin sadece Rus tarafi yok, ABD boyle bir hamle ile Turkiye'yi rahatsiz edecegini bilir, bu gunku konjonkturde bunu goze almak istemeyecektir diye tahmin ediyorum..en azindan 80 tank icin..

AMA maksat her firsatta Turkiye karsitligi olsun diye belli basli ulkeler ulusal cikarlarini bile bir koseye koyabiliyor, ornekleri cok onun icin olursa da cok sasirmam ..
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2022, 11:12:47 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 04 Nisan 2022, 12:15:02 »
Metin bey,

Yunanistan ve Kıbrıs rum kesimi ile Rusya’nın olan ilişkileri neredeyse donmak üzere. Bunun sebebi ise Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı beraber yaptırım uygulamaları.

Bundan sonra kara para ak para bir kısmı Türkiye’ye akacak ve Bu iki böcek ülkelere giden turistler tamamen Türkiye’ye yönelecek.

Bilmiyorum zannedersem bu değişim prosedürü biraz gözden kaçırmışınız

Sn Tigerfish,

Rus oligartlarin ve normal Rus vatandaslarinin Yunanistan da ve GKRY de bulunan yatirimlarinin her iki ulkeden de izlemekte olduklari AB politikalari nedeni ile bir miktar erezyona ugrayacaklari kesin .Bu para ve mal varliginin bir kisminin Turkiyeye de gelecegi dogru. " Size katiliyorum"

Ancak Ukrayna savasinin son bulmasi ile  mevcut uygulamalarda gevsemenin olacagini dusunmekteyim . Belki yaniliyorum savasin durmasi ile oncelikli olarak normal Rus vatandaslarinin  Rusya haricine hareket kisitlamalasi yaninda belirli miktarda yurtdisina transfer yapabilme imkanina kavusacaklarini dusunuyorum.   Oligartlar haricindeki bu kisilerin GKRY ve Yunanistanda azimsanamayacak yazlik gibi yatirimlari mevcut. Zaten Covid sonrasinda da artan enerji fiyatlari sonrasi dar bogazda olan bu buyuk Turist kitlesinden ben tum AB ulkelerinin de yararlanmak isteyeceklerini dusunuyorum.