Gönderen Konu: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ  (Okunma sayısı 88054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41826
 • 467
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #90 : 27 Ocak 2015, 03:24:12 »
Sevgili Orko_8'in günümüzdeki denizaltı teknolojisindeki gelişmelerin bir bölümünden bahsettiği yeni yazısı...

http://www.siyahgribeyaz.com/2015/01/avrupada-denizalt-savaslar.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #91 : 27 Ocak 2015, 12:32:23 »
ASELSAN denizaltılar için ‘Akustik Aldatıcı Sistem’ yapacak!

 
ASELSAN 26 Ocak’ta İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla, Milli Savunma Bakanlığı ile Denizaltılar İçin Akustik Aldatıcı Sistem Projesi (Lançer) kapsamında toplam bedeli 34 milyon TL tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Söz konusu sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilip üretilecek olan Lançer Sistemlerinin teslimatları 2018-2019 yıllarında gerçekleştirilecek.

http://kokpit.aero/aselsan-aldatici-sistem-yapacak
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2015, 23:28:23 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41826
 • 467
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #92 : 14 Şubat 2015, 20:59:07 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #93 : 17 Mart 2015, 22:52:46 »
Aselsan'ın denizaltılar üzerindeki çalışmalardan örnekler.http://defence.pk/attachments/aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-jpg.203422/

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #94 : 10 Nisan 2015, 08:25:56 »
Alıntı
Yeni Tip Denizaltı (Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli - HBT) Tedariki Projesi
Elde Edilen/Edilecek Üstünlükler: Proje ile deniz harekât alanlarında uzun süre görev
yapabilecek, Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltıların azami yerli sanayi katılım ile
inşa edilmesi hedeflenmiştir.
Değerlendirme: Proje kapsamında denizaltıların, Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşa
edilmesine yönelik alt yapı iyileştirmeleri büyük oranda tamamlanmıştır. Bununla birlikte;
sözleşmedeki şartları sağlayacak dizayn iyileştirmesi yapılması hususunda yüklenici firma ile
görüşmeler sürdürülmektedir. Projenin 2023 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

MSB 2014 faaliyet raporundan

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #95 : 09 Ekim 2015, 01:09:48 »
Stratejik denizaltı PiriReis’e ilk kaynak.

Türk Deniz Kuvvetlerinin “Yeni Tip Denizaltı Projesi” kapsamında inşa edilecek ilk denizaltı PİRİREİS Denizaltısının “İlk Kaynak Töreni” 08 Ekim 2015 tarihinde Gölcük Tersanesi Komutanlığında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sayın Serdar DEMİREL ve aralarında Gölcük Tersanesi’nin eski Komutanlarının da bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla icra edildi.

  PİRİREİS Denizaltısının ilk kaynağını Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU yaptı. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada ”En gelişmiş teknolojiye sahip olacak havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesinin, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesi adına önemli bir aşama olacağı”’nı vurguladı.

Almanya ile yaşanan sorunlar nedeniyle yapımından vazgeçilen 214TN sınıfı denizaltıların yerine inşasına başlanan ilk denizaltının adının ‘TCG Piri Reis’ olmasına karar verildi.

6 tane yapılacak

Geçtiğimiz gün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve aralarında Gölcük Askeri Tersanesi’nin eski komutanlarının da bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla Piri Reis’in yapımına başlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun ilk kaynağını yaptığı Piri Reis’in en gelişmiş teknolojiye sahip olacağı ve denizaltıda Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisinin kullanılacağı öğrenildi. Suyun yüzeyine çıkma zorunluluğu olmayan bu denizaltılardan 6 tane yapılmasının planlandığı öğrenilirken, bu tip denizaltıların tespitinin de çok zor olduğu belirtildi.
http://www.c4defence.com/stratejik-denizalti-pirireise-ilk-kaynak/
Bir işin enzor kısmı başlamak zaten. Umarım tez zamanda denize indirilişinede şahit oluruz. Haydi Allah kolaylık versin...
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2015, 15:49:29 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41826
 • 467
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #96 : 27 Şubat 2016, 12:42:36 »
Türkiye'nin Yeni Tip Denizaltısı Piri Reis 62 Ay Sonra Hazır

Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın Eken "Yeni Tip Denizaltı Projesi ilki Piri Reis Denizaltısının kaynağının 8 Ekim 2015'de yapıldığını 62 ay sonra donanmaya teslim edileceğini söyledi.

Gölcük Tersane Komutanlığında "Yeni Tip Denizaltı Projesi" çalışmalarına yönelik düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Tuğamiral Eken, denizaltı gemisinin kısıtlı bir alanda, çok fazla teknoloji ürünü alt sistemini bir arada barındıran karmaşık sistem olduğunu söyledi.

HATA KALDIRMAYAN PROJE

Su üstü gemisi inşasından farklı olarak denizaltı yapımında hata toleranslarının çok az olması gerektiğine işaret eden Eken, "Onlarca metre uzunluğundaki boyutlarda milimetre boyutunda toleranslarla çalışmak gerekir. Bu da çok katı bir çalışma disiplinini, çok doğru bir bilgi paylaşımını ve çok iyi planlanmış ve yönetilmiş bir kalite kontrol süreçlerini gerekli kılar" dedi.İMALATI FARKLI YAPILIYOR

Eken, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa ettikleri denizaltıların daha önce  Gölcük Tersanesinde yapılan gemilerden farklı olarak otomatik kaynak sistemlerinin kullanılmasına imkan veren ve dikine inşa yöntemiyle yapıldığı belirterek, şöyle devam etti:

PROJE ÇOK ÖNEMLİ

"Tersanedeki istasyonlar milli sanayinin katkılarıyla yurt içinde yapıldı. Daha sonra  Gölcük Tersanesi ve milli sanayinin katkılarıyla entegrasyonu yapılarak mukavim tekne hattı oluşturuldu.  Gölcük Tersanesi Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının materyal ve teknik yönden harbe hazırlık seviyelerini en üst düzeyde tutmakta ve bu kapsamda yeni gemiler inşa etmekte, var olan gemileri onarmanın yanı sıra modernizasyonlarını yapmaktır.Bu kapsamda mevcut Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında edindiğimiz denizaltı tasarım ve inşa bilgi ve kabiliyetlerini ileride görev verilmesi durumunda milli imkanlarla dizayn ve inşa edilecek denizaltıları için kullanmak en önemli hedeflerimizden birisidir. Yeni Tip Denizaltı Projesi ilk gemisi Pirireis Denizaltı Gemisi'nin ilk kaynak töreni 8 Ekim 2015 tarihinde yapılmış olup, 62 ay sonra donanmaya teslimi planlanmaktadır. Akabinde 12 ay faz farkıyla diğer gemilerin inşasına başlanarak projenin 2025 yılında tamamlanması öngörülmektedir."

Eken, denizaltı için en önemli silah olan sessizlik prensibine son derece sadık kalan yeni nesil denizaltıların Türk Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katacağını dile getirdi.

"GİZLİLİK VE SÜRPRİZ OLMA ÖZELLİĞİ 5 KAT İYİLEŞTİRİLMİŞTİR"

Gemi İnşa Başmühendisi Albay Ali Bahadır Barıtçı da Yeni Tip Denizaltı Projesi sürecinin 2 Temmuz 2009 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile HDW-MFI ortak girişim grubu arasındaki sözleşemeye istinaden başladığını anımsattı.Alman HDW Tersanesi 214 sınıfı denizaltılarının, Türk Deniz Kuvvetlerinin hareket isterleri doğrultusunda geliştirildiğini ve bu süreç içerisinde Türk dizayn ekibinin ortak rol aldığını vurgulayan Barıtçı, denizaltıya özel altyapı çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

DİĞER DENİZALTILARA GÖRE AVANTAJLARI VAR

Havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltının diğerlerine göre bir takım avantajlar ve üstünlükler taşıdığını aktaran Barıtçı, şöyle dedi:

"Tam boy 67,6 metreye, yüksekliği 13,1 metreye çıkmış, satıhtaki deplasmanı bin 655 ton, dalmış durumda ise 2 bin 42 tona ulaşmıştır. Hareket sahası ve dalma derinliği itibarıyla daha önceki sınıf denizaltılarına üstünlük sağlamaktadır. Bunun yanı sıra havadan bağımsız tahrip sistemi kullanıldığı için denizaltıların gizlilik ve sürpriz silah olma özelliği 5 kat iyileşmiştir. Havadan bağımsız tahrip sistemi denizaltının bünyesinde taşıdığı sıvı haldeki oksijen ve hidrojenin tepkimesiyle elde edilen enerjiyi kullanan bir sistemdir. Bu kimyasal tepkimenin artık ürünü saf su olduğu için çevreye de duyarlı herhangi bir zarar vermeyen bir işletimdir. Bu sayede denizaltında kalma süresi Pereveze ve Gür sınıflarına nazaran 5 kat yükselmiştir.""DENİZALTI BATARYALARI YERLİ OLARAK ÜRETİLİYOR"

Denizaltı Batarya Fabrikası Müdürü Yarbay Bülent Çift de fabrikanın 65 dönüm arazi üzerine kurulan,  Gölcük Tersanesi Komutanlığına bağlı bir tesis olduğunu anlattı.

Denizaltıların en önemli özelliğinin gizlilik olduğunu vurgulayan Çift, "Bunun için gürültü seviyesi minimum, dalmış durumda seyir süresi ve sürati yüksek olmalıdır. Bunun için denizaltıların sessiz ve güçlü bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır. Bunu sağlayacak enerji ise elektrik enerjisidir. Denizin altında elektrik enerjisini pillerden ve pillerin bir araya gelerek oluşturduğu bataryalardan temin ediyoruz" diye konuştu.

Çift, batarya fabrikasının  Türkiye'de denizaltı aküsü üreten tek fabrika olduğuna dikkati çekerek, "Fabrika ilk kurulduğunda yüzde yüz yurt dışından temin edilen malzemeleri, 1998-2006 yılları arasında yapılan yerlileştirme faaliyetleri kapsamında bugün yüzde 93 oranında yerlileştirilmiş bulunmaktadır. 30 yıl öncesine göre bugün 2 kat daha fazla üretim yapılabilmektedir" ifadesini kullandı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-turkiye-nin-yeni-tip-denizaltisi-piri-reis-62-ay-8200741/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #97 : 27 Şubat 2016, 17:26:37 »

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #98 : 27 Şubat 2016, 20:06:08 »
Çok beklendi projede, Almanlar yaptı gene bir yüzsüzlük denizaltı filomuzun en kısa sürede modernleşmesi ve genişlemesi en önemlisi nitelikleşmesi dileğiyle.

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #99 : 10 Mart 2016, 16:40:58 »
Alman bremen savciligi Yunanistan'a satılan Tip-214 denizaltılarınin satışınde verilen rüşvetler hakkında yapıtığı araştırmada işler Türkiye'ye de uzuyor.

German Company Under Investigation For Bribery In Turkish Submarine Deal
State Prosecutors of the city state Bremen have opened a second front in their case against Atlas Elektronik.

Authorities are investigating Atlas Elektronik a joint venture between ThyssenKrupp and Airbus since 2013, for possible kickbacks in the submarine business with Greece. Some irregularities came on with Turkish Reis class (Type 214) project according to the spokesperson of Bremen City Prosecutor’s Office.

It is suspected that the company may have bribed Turkish officials. On 16 February 2016, related business documents and data material was confiscated from the Headquarters of Atlas Electronic in Bremen.
on the premises safe.

The investigations in Greece revealed that bribes totaling €62 million paid for armament contracts between 2000 and 2007.

In Turkish Type 214 project Atlas Elektronik is responsible for delivering very critical and highly specialized combat management system ISUS-90/72 and active and passive sonars.

It is too early to say whether this new investigation will have any negative effects on delivery of Atlas Electronic supplied items.
https://turkishnavy.net/2016/02/18/german-company-under-investigation-for-bribery-in-turkish-submarine-deal/