Gönderen Konu: Modernize T-38M teslimatları başlıyor  (Okunma sayısı 2128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 524
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Modernize T-38M teslimatları başlıyor
« : 16 Mayıs 2012, 21:58:50 »
   
Modernize T-38M teslimatları başlıyor

   
8 May, 2012 | Kategori: Manşet | redkit@gmx.net

Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının tekâmül uçuş eğitimlerinin belkemiğini oluşturan, çift türbinli, süpersonik ve emektar T-38A Talon tipi jet uçaklarının ARI Projesi adlı aviyonik modernizasyonu çerçevesindeki ilk seri teslimatları start alıyor.

Halen Türk Hava Kuvvetleri (TurAF) envanterindeki mevcut 55 adet T-38 tekâmül eğitim uçağının aviyonik modernizasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla TUSAŞ (TAI) ile bundan neredeyse 5 sene önce, 13 Temmuz 2007 tarihinde ARI Projesi sözleşmesi imzalanmıştı.

Ağustos 2009 tarihinde tamamlanan kritik tasarım gözden geçirme safhasını takiben, ASELSAN tarafından ele alınan Merkezi Kontrol Bilgisayarı ve Harekât Uçuş Yazılımı, yine 2009 yılının sonunda, aralık ayında TAI tarafından teslim alınmış ve sistem entegrasyon laboratuvarı testlerine tabi tutulmuştu.

Yine ArGe, yapısal modifikasyon ve üretim faaliyetlerinin tamamlanmasını takiben, söz konusu modernize prototipi sistem yer testlerine de tabi tutulmuştu.

Modernizasyonu tamamen yerli olanaklar baz alınarak gerçekleştirilen ilk hava aracımız olan ilk T-38M prototipi, 3 Kasım 2010 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Nihayet ARI Projesi kapsamındaki ilk prototip, bundan bir kaç hafta önce, 20 Nisan 2012 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Planlara göre önümüzdeki aylarda, Temmuz 2012 itibariyle, modernize edilen dört adet T-38M daha Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmiş olacak. Geriye kalan 50 uçağın modernizasyon ve teslimatlarınınsa 2014 yılına kadar peyderpey tamamlanması bekleniyor.

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde yetiştirilen ve eğitilen genç muharip pilotlarımız, halen genel olarak Hava Harp Okulu eğitimi sırasında T-41D ‘pırpırları’ ile özendirici uçuş eğitimi almaktadırlar.

Yine harp okulundan mezuniyet sonrası, gözü ek pilotlarımız en az Tğm. rütbesiyle SF-260D uçaklarında başlangıç uçuş eğitimi, T-37C uçakları ile temel jet eğitimi ve T-38A jetleri ile tekâmül eğitimlerini almaktadırlar.      

Radarsız F-5 Freedom Fighter ve daha sonra radarlı gelişmiş F-5 Tiger II konseptinin ‘babası’ sayılan T-38 Talon platformu, üreticisi olduğu ülke konuşlu ABD yanında, batıda halen onyıllardır sadece Almanya, Türkiye ve Portekiz tarafından tekamül eğitim maksatlı kullanılıyor.

Aynı uçak, beyaz perdede de 1986 yılında şöhrete ulaşan ’Top Gun’ filminde, F-5 modelleri yanında, sözde (eski) SSCB menşeili ‘uydurma’ MiG-28 uçaklarını simule amaçlı da kullanılmıştı.    savunmasanayi.net
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2012, 12:41:38 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...