Gönderen Konu: Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile kuvvetli bir Türk birliği yapmalıyız  (Okunma sayısı 37691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Türk Yatırım Fonu’nun kuruluşu.
« Yanıtla #120 : 30 Mayıs 2023, 23:05:48 »
Alıntı
Azerbaycan tarihi bir adım atıyor.

Türk Yatırım Fonu’nun kuruluşunu onaylıyor.

Türk Yatırım Fonu'nun kurucuları Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dır.

Türk Yatırım Fonu'nun başlangıç sermayesi 500 milyon ABD dolarıdır.

Fon Başkanı, kurumun Yönetim Kurulu tarafından uzatma veya yeniden atama yapılmaksızın rotasyon esasına göre dört yıllık bir dönem için atanacak.

Türk Yatırım Fonu'nun hangi yetkileri olacak?

Fonun amacını gerçekleştirmek için aşağıdaki görev ve yetkilere sahip olacak:

— bölge içi ticaretin desteklenmesine yardımcı olmak;

— özellikle mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile ilgili projeleri finanse etmek;

— uluslararası ve ulusal finans ve kalkınma kurumlarının yanı sıra ticaret odaları ve özel işletmelerle işbirliği yapmak ve ortak finansman sağlamak;

— nakliye ve lojistik zincirlerinin, depolama ve üretim tesislerinin genişletilmesini desteklemek;

— kamu-özel sektör ortaklıkları dahil olmak üzere dijital altyapının oluşturulmasını ve modernizasyonunu desteklemek;

— endüstriyel üretim, altyapı, ulaşım, tarım, bilgi ve iletişim teknolojileri ve turizm dahil olmak üzere karşılıklı ilgi alanlarındaki kalkınma projelerini desteklemek;

— enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve çevre korumaya yatırım yaparak yeşil ekonomiye katkıda bulunan projeleri finanse etmek;

— gerekli görüldüğünde yatırım projelerinin hazırlanmasında yardım ve mali destek sağlamak.

https://twitter.com/shahidovcom/status/1663468666652876800

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
Çok güzel bir oluşum. Umarım faydalı, gerçek yatırımlara vesile olurlar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
Bütçe gözüme düşük geldi...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Kuvvetli Bir Türk Birliği.
« Yanıtla #123 : 15 Haziran 2023, 09:58:29 »
Alıntı
Cumhurbaşkanı Erdoğan:

"Sahada ve masada güçlü Türkiye tezimiz artık hayata geçmiştir. İçe kapanık bir ülkeyi, oyun kuran gerektiğinde oyun bozan bir güç haline getirdik.

"Türk dünyası ile bağlarımızı perçinleyecek olan yeni projeleri hayata  geçireceğiz."

https://twitter.com/M5Dergi

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ege'den Hazar'a kadar uzanacak. "İki devlet, tek millet, tek hava sahası"
« Yanıtla #124 : 20 Haziran 2023, 18:36:23 »
Alıntı
Savunma Sanayii Başkanı Görgün'den kritik proje hakkında açıklama... Ege'den Hazar'a kadar uzanacak.

- "İki devlet, tek millet, tek hava sahası"

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, farklı tipte ve yetenekteki sensörlerden aldığı verileri kıymetlendirerek Tanımlanmış Hava Resmini oluşturan, sahip olduğu tehdit değerlendirme ve av/silah tahsis algoritmaları aracılığıyla Silah Sistemleri ve Av Uçakları üzerinden Hava Görev Kontrol faaliyetini yürüten, gerçek zamanlı karar destek fonksiyonları ile taktik ve operasyonel seviyede Hava Sahası Kontrol faaliyetlerini icra etme imkanı sağlayan milli hava komuta kontrol sistemidir

Değişik tipteki sensörlerden aldığı verileri ileri seviye füzyon algoritmaları ile işlemekte, operatörlere hava resmi ile ilgili teşhis önerileri sunmakta ve tanımlanmış hava resmi oluşturmaktadır.

Tanımlanmış Hava Resminde yer alan tehdit unsurlarına karşı, ileri seviye tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmaları kullanılarak önleme uçakları, insansız hava araçları, karadan havaya füze sistemleri ve namlulu silah sistemleri ile hava sahası kontrol görevinin etkin bir şekilde icra edilmesi için gerekli karar destek unsurlarını sağlamaktadır.

Modüler ve genişletilebilir mimarisi sayesinde envanterde mevcut olan ve gelecekte envantere alınması planlanan sistemler ile tam uyumlu çalışma yeteneğine sahip olacaktır.

Ağ Destekli Sensör Kontrol Yeteneği
Sensör Veri Yönetimi
 Plot Füzyon ve İz Korelasyon Algoritmaları
Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma
ATO/ACO/Uçuş Planı/İstihbarat Temelli Teşhis
Yöntemsel Hava Sahası ve Hava Trafik Kontrolü Yeteneği
Tehdit Değerlendirme ve Av/Silah Tahsis Algoritmaları
Entegre Silah Angajman kabiliyeti ve Ağ Destekli Silah Kontrolü
Hava-Hava & Kara-Hava Önleme Geometrisi Oluşturma
Av Uçaklarının Pozitif ve Yöntemsel Uçuş Kontrolü
Dış Sistemler (Diğer Harekât Merkezleri, Deniz, Hava ve Kara Unsurları) ile Entegrasyon

https://www.savunmasanayist.com/baskan-gorgun-hakim-egeden-hazara-kadar-uzanacak/

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
"KKTC" Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) 10. Yıl Dönümü Zirvesi'ne, diğer "gözlemci üyelerin" aksine davet edilmedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek zirveye, TDT'nin gözlemci üyeleri Türkmenistan ve Macaristan'ın liderleri davet edilirken, bir diğer "gözlemci üye KKTC"den hiçbir isim davet almadı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in ev sahipliğinde "Türk Devri" sloganıyla gerçekleşecek zirveye, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev da katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti;
“Aile meclisimiz geçtiğimiz yılki Semerkant Zirvesi'nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne oy birliği ile gözlemci üye statüsü vererek tarihi bir karara imza atmıştı. Sizlere bu kararın alınmasında sağladığınız destek vesilesiyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu kararla Türk dünyası tecrit edildikleri halde öz vatanından vazgeçmeyen Kıbrıs Türkleri'nin yalnız olmadıklarını herkese göstermişti. Büyük Türk ailesinin ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkleri ile dayanışma içinde hareket etmek hepimizin yükümlülüğüdür. Müteakip zirvemizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni karar verdiğimiz şekilde gözlemci üye statüsü ile aramızda göreceğimize inanıyorum. Bu konuda sizlerin dirayetli liderliğine güveniyorum.  ;D ;D ;D

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
Ne diyelim, omurga meselesi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bence ülkemizde yoğun nüfusu olan şehirlerden KKTC'ye göç sağlayabilecek bir şeyler yapmakta fayda var. KKTC'de Türk varlığını daha da artırmak lazım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Bence ülkemizde yoğun nüfusu olan şehirlerden KKTC'ye göç sağlayabilecek bir şeyler yapmakta fayda var. KKTC'de Türk varlığını daha da artırmak lazım.
   +1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Turkiyeden-Kibrisa uzunca bir sureden beri devam etmekte olan bir goc mevcuttur.  Turkiye uzerinde bulunan nufusu yogunlasmis sehirlerdeki vatandaslari yuzolcumu 750.000km kareolan Turkiye Cumhuriyetinde daha elverisli olanaklar mevcut iken niye kibris gibi olanaklari her cihetten kisitli ve daha pahali bir yere yerlestirerek cozum ariyorsunuz?

Maksat kibrisin kuzeyindeki Turk nufusu artirmak ise sorun yok nufusumuz o kadar artti ki  bizleri yonetenler dahi resmi nufusumuzu aciklamaktan cekiniyorlar . " Saka degil gercek " KKTC nufusu gayri resmi olarak 400.000 ile +600.000 arasi oldugu telafuz edilmektedir.