Gönderen Konu: Savunma sanayinde özelleştirme hamlesi  (Okunma sayısı 7888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
Savunma sanayinde özelleştirme hamlesi
« : 09 Ocak 2012, 17:12:53 »
Silah üretimi, bakımı, onarımı ve idamesi için kurulan TSK’ya bağlı fabrikalar kapanacak veya özelleşecek. İlki geçtiğimiz eylülde tamamlanan “milli gemilerden” dördüncüsünü ise özel sektör yapacak.

Taraf gazetesi bugün ordunun silah satın alma, üretim, bakım, onarım ve idame çalışmalarından bütünüyle çekilmesine ve silah satın alma ve bakımı yetkisinin özel sektöre devrine yönelik bir hazırlık yapıldığını duyurdu. “Ordu ticaretten çekiliyor” başlığıyla verilen haberde, bundan böyle satın alınan silahları üreten firmaların silah sistemlerinin bakım, onarım ve idamesini de kendilerinin yapacağı, böylece TSK’ya bağlı olarak bu konularda faaliyet gösteren fabrikaların kapanacağı ifade edildi.

Taraf’ın haberinde TSK’nın da söz konusu düzenlemeye sıcak baktığı belirtilirken, “OYAK’ın bu haliyle varlığını sürdürüyor olması sorun olmaya devam ediyor” ifadesine yer verildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı bir lojistik birim oluşturulduğunu ve bu birimin özel sektör firmalarının silah sistemlerinin bakım, onarım ve idame ettirilmeleri işlevini de üstlenmelerini sağlamak üzere çalıştığı belirtiliyor.

Taraf’tan özelleştirme propagandası
Haberin devamında “demokratik ülke ordularında ve ordunun sivil demokratik denetimini sağlayan NATO dışı bazı ülkelerde, silahın kullanıcısı olan silahlı kuvvetlerin, söz konusu silahların aynı zamanda alıcısı olması gibi bir işlevi bulunmaz” iddiası ortaya atılıyor. Ordunun silah alıcısı konumunda olmasının şeffaflık mekanizmasına ortadan kaldırdığı ve orduyu tüccar konumuna soktuğu ifade edildikten sonra, silah alımı ve lojistik faaliyetlerin özel firmalar tarafından yapılmasının “ekonomi üzerindeki kamburu azaltacağı” da öne sürülüyor.

Taraf’ın haberi, “Zira, TSK fabrikaları, devlet destekli ve kar gütme amacı da olmayınca verimli çalışma motavisyonları ortadan kalkıyor. Oysaki, lojistik hizmetlerini yerine getiren özel ya da devlet sektörü firmalar, ekonomiden yemedikleri gibi istihdam yaratıyorlar ve devlete vergi ödüyorlar. Dolayısıyla ekonomiye katma değer yaratıyorlar” şeklinde devam ediyor.

“Milli gemi” de özelleşecek
Düzenleme kapsamında TSK’ya bağlı İstanbul Tersanesi’nin de özel sektöre devredileceği söylendikten sonra, “milli gemi” adı verilen savaş gemilerinden dördüncüsünün üretiminin özel sektöre devri için ihaleye çıkılacağı, ayrıca gemilerin lojistik hizmetinin de yapımcı firma tarafından üstlenileceği belirtiliyor.

İlki geçtiğimiz eylülde tamamlanan Heybeliada adlı “milli gemi”nin donanmaya katılma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan “Türkiye artık savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiştir. Ekonomimiz sağlam şekilde hedeflerine ilerlerken, dış politikada her mecrada barışın bayraktarlığını yaparken, savunma sanayisinde tarihi bir eşiği bugün aşmış oluyoruz” demişti. Erdoğan, hükümet olarak savunma sanayisine “Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi silahını, kendi helikopterini, kendi savaş gemisini inşa edebiliyorsa, Türkiye neden bunu yapamasın?” dediklerini söylemiş ve sözlerini “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 2023’te milli tüfeğini, topunu, tankını, helikopterini, uçağını, uydularını, üreten ve ihraç eden Türkiye vizyonunu başaracağız” diye sürdürmüştü.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, “Daha önce dışa bağımlı olarak satın aldığımız bu gemileri bugün kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, işçilerimiz, emekçilerimizle beraber üretmenin gururunu yaşıyoruz. En önemli nokta buna karar vermek, bunu öncelik haline getirmek ve ‘bunu biz yapacağız’ demektir. Şu bir gerçek ki önceliklerinize alırsanız azimli hareket ederseniz yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Biz bu kararları almakla gerçekten ülkemizin büyüklüğüne yakışır harekete başlamış durumdayız” şeklinde konuşmuştu. Konuşmasında silah sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulmanın önemine de işaret eden Gül, “Bir ülkenin ordusunun, silahlı kuvvetlerinin güçlü olması da dışa bağımlı olmamasından geçiyor. Türkiye bunun acılarını geçmişte yaşamış bir ülke. Müttefiklerimizin bile yeri geldiğinde, bütün geçmişteki ilişkilerimizi unutup silah ambargosuna maruz kaldığımız bir ülkeyiz. Dolayısıyla artık gururlanabiliriz” demişti.

Yeni düzenlemeyle birlikte özelleştirilecek “milli gemi” projesinin yabancı bir firma tarafından sürdürülmesi mümkün olabilecek. Zira Taraf, “ordu ticaretten çekiliyor” haberinin sonunda Heron İnsansız Hava Araçlarının lojistik hizmetleri için açılacak ihaleye Heron’ların üreticisi olan İsrail’li IAI adlı firmanın da gireceğini belirterek, “ IAI’ya ihaleye katılma izni verilmesi, bu ülkeye yönelik sert tutumun bir nebze olsun gevşetilmesi anlamına da geliyor” diyor. Başka bir ifadeyle artık silah sistemlerinin üretiminden, alımına ve lojistik hizmetlerine kadar her safhasında yabancı silah üreticilerinin de bulunması mümkün. Bu durumun “milli gemi” projesi için de geçerli olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Kaynak:http://haber.sol.org.tr/ekonomi/savunma-sanayinde-ozellestirme-hamlesi-haberi-50278

Çevrimdışı BERKCAN SOYKAN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2012, 20:23:36 »
taraf gazetesi başlangıçta erdoğan yanlısı gibi görünse de zamanla hükümet taraf gazetesinin israil yanlısı bir tutum izlediğini aslında orduyu zayıflatmak için ordu içindeki hainleri kullandığını anladı.tabiki hain cezasını çekecek.bunu dışında özelleşmeden kasıt kendi yerli sanayimiz otokar aselsan,tai,tei,bmc,yonca onuk,vestel,kale vs şeklinde.heronlara gelince daha bugün murat bayer heronların bakımını kendi geliştirdiğimiz sistemlerle yapılacağını ve alt yapımızın sağlam olduğunu söyledi.kaldı ki artık devir heron değil anka ve savaşcı anka b ve sesten hızlı ve savaşcı anka c devri..milgemin ise verileceği şirket yine türk şirketi.TARAF gazetesi aslında varolan gerçekleri çaptırıp kamuoyunun zihnini yönlendirerek zihne önceden kabul ettirme tekniğini kullanmaış.ben size garanti ediyorum artık israilli bir şirketin bizden bi şey satın alma yada işletmesi milyarda bir bile değil.kim bu işe tenezzül eder ve ön ayak olursa ağlama duvarına gidip ibadet eden ilker başbuğ gibi içeri atılır.hatta size şu kadar söyleyim erdoğan hükümeti bülent arınçı bile hedefe almış durumda.çünkü başbakan hastayken ben erdoğana hiç tabi olmadım gibi açıklamalar yaptığı gibi israille gizli aşna fişnelikleri var.korkmayın,tarafa inanmayın,tarafın sıklamaları artık geçmeyecek.inanın bana.haaa bu arada.nisana kadar bdp bitcek.mayısa kadar da fransa .a.i.saygılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2012, 20:38:36 »
kim bu işe tenezzül eder ve ön ayak olursa ağlama duvarına gidip ibadet eden ilker başbuğ gibi içeri atılır.

Saçmalık...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4348.20
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2012, 20:40:31 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Bulancaklı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2012, 23:08:11 »
savunma sanayi müsteşarlığı belli bir stratejisi var ve bu stratejinin bir ayağı olarak yapılan şeyler bunlar askerin elinde ana bakım merkezleri gölcük tersanesi var ve elinden alınmıyor sadece yeni ve geliştirilen projelerde özel Türk şirketleride faydalanıyor.İlker başbuğun ağlama  duvarına gitmesiyle ne alakası var adam hükümeti yıkmakla suçlandı bence yeterli bir yargılama sebebi başka gizli sebepler aramak ilginç ve zorlama bence, yargılanır suçsuzsa çıkar yoksa yatar

Çevrimdışı muavenet

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2012, 13:26:09 »
Konu verimlilik ve kar değerlendirmesi yapmak ise askeri fabrikalardan önce MKEK in özellieştirilmesi lazım.

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2012, 18:23:47 »
Bence bir ülkeye bu kadar özelleştirme yeter ordunun elindede bir kaç bakım merkezi,fabrika,tershane olmalı ben hala bu çalışmanın neden olduğunu anlamadım ama yazıda geçen ''Savunma sanayinde lojistik birim oluşturuldu'' kısmı dikkatimi çekti acaba ordunun elinden bu işleri alıp direk ssm yemi bağlıyacaklar.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2012, 15:17:23 »
Arkadaşlar ben deniz kuvetlerinde bakım grubundayım bakım kademesi olarak özele verilmesi sakıncalı fakat üretim olarak Başbakanımıza katılıyorum buraların özelleştirilmesi demek verimin artması demektir zira özelde bir gemi saçına kaynak atılması demek elektrodun bitene kadar kaynak durmaması demektir zira en ufak bir titremede hava kabarcığı oluşacağından geminin 2 ye bölünme riski vardır 1 gemi kamuda 2 yıl örnek olara özelde ise 6 ayda yapılıp teslim edilebilir aşamaya gelebilir ama bakım aşaması çok önemli zira sistemi bazen 10 dk içinde çalışır hale getirmeniz gerekmektedir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Türk mühendisler silah sistemlerinin kalbini geliştirdi! ASELSAN kullanıyor

ASELSAN'ın geliştirdiği Sarp, Korkut, Gökdeniz gibi silah sistemlerinde, Volkan-II Tank Atış Kontrol Sistemi'nde yerli servo motor ve hareket kontrol çözümleri kullanılıyor.

Türk savunma sanayisi şirketleri tarafından geliştirilip güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan silah sistemlerinde yerli servo motor ve hareket kontrol çözümleri kullanılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'de elektrikli motor üretiminde 60 yıllık bir deneyime sahip olan WAT Motor Sanayi ve Ticaret AŞ, endüstriyel motorlarla geliştirdiği yetenekleri son dönemde savunma, otomotiv ve enerji gibi farklı sektörlerin kullanımına sunmaya başladı.

ASSAN /  ASSAV.
Toplam yatırımları 1.5 milyar TL'yi bulan iki şirkete proje bazlı devlet desteği

Assan Grup Ankara, Bolu ve Kırıkkale'de yapılacak bomba, bomba gövdesi ve havan mühimmatı üretim tesislerine 800 milyon lira yatırım yapacak ve 288 kişiye istihdam sağlayacak.

https://mobile.twitter.com/Dromercay/status/1454507372710354951