Gönderen Konu: Rus-İtalyan İşbirliği Büyüyor  (Okunma sayısı 1946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
Rus-İtalyan İşbirliği Büyüyor
« : 13 Nisan 2009, 22:17:27 »
Rus-İtalyan İşbirliği Büyüyor

Uzun süredir tohumları atılan İtalyan ve Rus işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Ruslar ve İtalyanlar arasında geçtiğimiz hafta bir dizi anlaşma imzalandı.
Özelikle havacılık ve güvenlik alanlarında Avrupa ile entegrasyonda zorlanan ve sertifikasyon süreçleri zorlu geçen Rus şirketleri, epeydir çareyi Avrupalı ortaklar bulmakta arıyor. Bu sebeple Ruslar ve Batı Avrupalı firmalar arasında her geçen gün yeni bir anlaşma imzalanırken, mevcut ortaklıklar da giderek gelişiyor.

Geçtiğimiz hafta Rus ve İtalyan işbirliklerinin haftasıydı. Çok çeşitli alanlarda onlarca yeni anlaşma, hisse devirleri ve müşterek yatırımlar birbirini takip etti. Kısacası, Ruslar ve İtalyan’lar arasında çok uzun soluklu stratejik bir işbirliğinin oluştuğu rahatlıkla söylenebilir.

Güvenlik alanı

Geçtiğimiz hafta İtalyan firmaları ABI ve ICE-SELEX Sistemi Integrati ile Rus firmaları Scartel LLC ve Russian Electronics OJSCo bir dizi anlaşma imzalandı. Özelikle güvenlik sektörüne yönelik imzalanan anlaşmalar, güvenlik yönetimi ve kritik altyapıların korunması (endüstriyel binalar, petrol tesisleri, limanlar, havalimanları ve tren istasyonları gibi…) konular üzerinde yoğunlaştı. Telekom ve veri iletim, işleme ve kullanım alanlarına özelleşmiş olan Scartel LLC ve Rus ulusal elektronik endüstrisinin devi Russian Electonics anlaşmalarda bilgi ve deneyimiyle öne çıkan taraf oldu. Anlaşmaların ayrıntıları ise kamuoyuna duyurulmadı.

Sukhoi giderek İtalyanlaşıyor

Diğer yandan, Finmeccanica’nın alt firması Alenia Aeronautica’nın Sukhoi Civil Aircraft’ın %25 + 1 hissesini alma süreci geçen hafta tamamlandı. Yeni nesil bölgesel jet Sukhoi Superjet 100’ün (SSJ100) üreticisi olan Sukhoi’nin sivil alt firmasının %25 + 1 hissesinin Alenia tarafından alınmasıyla birlikte, Alenia programın doğal ve ayrılmaz stratejik partneri haline geldi. Ancak hatırlatmakta da fayda var ki, zaten Sukhoi Holding ve Alenia Aeronautica arasında SSJ100’lerin pazarlanması için %51’i Alenia’ya, %49’u Sukhoi Holding’e ait olmak üzere Superjet International adında bir firma kurulmuştu. Fakat bu firma sadece ticari faaliyetlerden mesul olduğu için, uçağın üretim kanadını yürüten Sukhoi Civil Aircraft’ın Alenia’ya hisse satışı önemli bir olay.

Bilindiği üzere SSJ100 şu an Avrupa ve Rusya arasında yürütülen en önemli sivil endüstriyel havacılık programı. Belirtmekte fayda var ki, Sukhoi’nin bu satışının arkasındaki asıl amaç, SSJET’in sertifikasyon sürecini Avrupalı partnerleri ile birlikte yürüterek daha önceki sivil jetlerde yaşadığı sorunu tekrarlamamak. Şu ana dek 98 sipariş alan uçağın ilkinin 2009 sonunda, Aeroflot’a gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Sadece havada değil…

Rus ve İtalyan işbirliği sadece güvenlik ve havacılık alanlarında meyve vermedi: İtalyan Ansaldo STS ve NIIAS (Rus demiryollarının alt şirketi) 7.5 milyon avro tutarında yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre yeni demiryolu sinyalizasyon sistemi ITARUS-ATC Rusya’nın Sochi kenti bölgesine bulunan demiryollarında test edilecek. Ruslar memnun kalırsa, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde tüm Rus demiryolları Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi (ERTMS) ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi içerisine entegre edilmiş olacak. Zaten hali hazırda tüm Avrupa’da kullanılan demiryolu ve demiryolu yönetim sistemleri çoğunlukla İtalyan ve Rus teknolojisinden oluşuyor.Sukhoi Superjet 100 bölgesel yolcu uçağı, Avrupa ve Rusya arasında müşterek yürütülen en önemli havacılık projesi niteliğinde
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2013, 00:38:31 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
Ynt: Rus-İtalyan İşbirliği Büyüyor
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2009, 22:41:36 »
ayrıca ben bu sukhoı süperjet 100 adlı uçağın sukhoı-boeing ortaklığı olduğunu sanıyordum kaynakta avrupayla işbirliği diyor.