Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #120 : 15 Ocak 2012, 12:09:34 »
Bu konustuklarimiz olmiyacak seyler zaten ama arkadaslar sordugu icin cevaplamaya calistim.Ayrica size bir soru sormak istiyorum.Scud fuzesinin menzilinin 550 km olduguna eminmisiniz?Gercekten cok merak ediyorum cevabinizi.

http://www.fas.org/nuke/guide/russia/theater/r-11.htm

Haklısınız SS-1D ya da NATO kod adıyla Scud-C füzesinin menzilinin üzerinde yapılan modifikasyonlarla 575km ile 600km arasında değiştiği söylenir. SS-1E ya da NATO kod adıyla Scud-D füzesinin de menzilinin 700km olduğu söylenir. Bu söylenenlerin bile kesin olarak gerçekliği olduğunu söyleyemeyiz. Suriye'nin elinde Scud-C modeli var bildiğim kadarıyla. Ancak yabancı kaynaklı haberlerin dezanformasyon çalışmaları nedeniyle bu füzenin menzilini abartarak çok yüksek değerler verirler. Mesela Irak'ın elindeki kendilerinin geliştirdiği öne sürülen Scud modeli Al- Abbas füzesinin de 800km olduğu söylenirdi. Peki bir işe yaradılar mı? Şimdi aynı şeyi Suriye için yapıyorlar. Çevresindeki ülkeler için tehdit oluşturduğu imajı yaratmak için abartıyorlar. Bunun altında da en başta İsrail var.

Örnek: http://virtualglobetrotting.com/map/syrian-scuds/

Genel olarak bakacak olursak bizim için Suriye'nin scudlarından çok daha önemli tehditler var: http://www.scribd.com/doc/15478875/Foreign-Ballistic-Missile-Capabilities
Buna İsrail'in füzelerini de ekleyebiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #121 : 15 Ocak 2012, 13:09:32 »
Skywolf, ben internetten baktım. Bazı Scudların maksimum menzili 1200 yazıyordu. Eğer 1200 değil. 800 olsa bile İstanbul'u vurabilir. Attıkları yere isabet eder mi bilmem. Ama istanbul'da bir yerlere düşer.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #122 : 15 Ocak 2012, 13:14:11 »
Skywolf, ben internetten baktım. Bazı Scudların maksimum menzili 1200 yazıyordu. Eğer 1200 değil. 800 olsa bile İstanbul'u vurabilir. Attıkları yere isabet eder mi bilmem. Ama istanbul'da bir yerlere düşer.

Yanlış bilgi. İnternette her yazılan doğru değil ki.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #123 : 18 Ocak 2012, 19:37:18 »
Rusya: Suriye'yi vuramazsınız

Rusya, Suriye'ye karşı güç kullanılması yönündeki tüm önerileri BM Güvenlik Konseyi'nde veto edeceğini duyurdu.
18 Ocak 2012 Çarşamba, 15:58:05

Rusya Dışişler Bakanı Sergey Lavrov, batılı ülkelerin Suriye'ye karşı güç kullanımıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'nden destek alma yönündeki her türlü girişimine karşı çıkacaklarını söyledi.

Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye ile ilgili pazartesi günü sundukları karar tasarısında Suriye'ye yönelik dış askeri müdahaleyi hiç bir şeyin haklı gösteremeyeceğinin çok net bir şekilde vurgulandığını kaydetti.

"BM'DEN YETKİ ALAMAYACAKLAR"
Suriye'ye askeri müdahale için BM'nin yaptırım uygulaması için yapılacak her türlü girişime karşı olacaklarını belirterek, ''Eğer birileri bedeli ne olursa güç kullanma niyeti taşıyorsa, bunu önlememiz çok zor olur. Ama bırakın bunu kendi inisiyatifleri ve kendi bilinçleriyle yapsınlar. BM Güvenlik Konseyi'nden hiç bir yetkilendirme alamayacaklar'' diye konuştu.

Lavrov, bir soru üzerine AB'nin Suriye'ye silah ambargosuna karşın Suriye'ye mühimmat götürdüğü şüphelerine neden olan Rus gemisiyle ilgili bir açıklama veya mazeret sunma gibi bir ihtiyacın gerekli olduğunu düşünmediklerini söyledi.

"KARARLARI HİÇE SAYMIYORUZ"
Rusya'nın tamamen uluslararası hukuka saygı çerçevesinde hareket ettiğini ve diğer ülkeler tarafından tek taraflı olarak Suriye'ye uygulanan yaptırımlara katılmayacağını söyleyen Lavrov, ''Biz herhangi bir uluslararası anlaşmayı veya BM Güvenlik Konseyi kararını ihlal etmedik. Biz Suriye ile sadece uluslararası anlaşmalarla yasaklanmayan malların ticaretini yapıyoruz'' diye konuştu.

Suriye'deki muhalif militanların saldırılarına ve bunlara yurtdışına silah sağlanmasına batının gözlerini kapattığını vurgulayan Lavrov, ''Aşırıcı muhaliflerin kamu binalarına, hastanelere ve okullara karşı eylemlerini karşısında neden sessiz kalalım sorusu ortaya çıkıyor. Batı, muhaliflerle bağlantılarını kullanarak şiddetten uzak durması çağrısında bulunmalı'' dedi.

Lavrov, Suriye'deki muhalefete silah verilmesinin ''kabul edilemez ve kesinlikle sonuç verici'' olmadığını belirterek, ''Bu sadece şiddeti daha da körükler'' ifadesini kullandı.

Sergey Lavrov adını vermediği bazı NATO üyesi ülkelerin Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili planlarını gayet iyi bildiklerini belirterek, ''Ancak batıdaki askeri uzmanlar böyle bir planın Libya'daki gibi çalışmayacağının farkında. Suriye yönetimi muhalefete karşı hava kuvvetlerini kullanmıyor'' dedi.

Batının batı Suriye konusunda şimdilik farklı bir taktik izlediğini savunan Lavrov, ''Suriye'de bir insani dram yaşandığını gösterebilmek için Suriye sınırına durmadan insani yardım konvoyları gönderiliyor. Bu konvoylar Şam yönetimine yönelik provokasyon niteliği taşıyor'' ifadesini kullandı.

"İRAN'A YÖNELİK MÜDAHALEYE  KARŞI ÇALIŞIYORUZ"
Bir gazetecinin sorusu üzerine batının İran'a karşı bir askeri operasyonu ne zaman başlatacağını düşünmek bile istemediklerini belirten Lavrov, ''Çünkü Rusya olarak tüm çabalarımız böyle bir savaşın hiç bir zaman başlamaması yönünde. 'Savaşın başlaması ihtimali nedir' sorusunu bana değil, İran'ı vurabileceklerini her fırsatta dile getiren ülkelere sormanız gerek'' diye konuştu.

İran'a yönelik olası bir askeri operasyonunun sonuçlarının dünya ve bölge için felaket anlamına geleceğini söyleyen Lavrov, ''İran'dan sayısız mülteci akımı başlar. İlk önce Azerbaycan'a gelecek bu mülteciler ardından Rusya'ya da ulaşacak. İran vurulursa mülteci problemi en hafif olumsuz sonuçlardan biri. İşin askeri yönüne ise hiç değinmek bile istemiyorum'' dedi.

İran'ın müzakere masasına oturmaya ve görüşmelere hazır olduğu açıklamasının dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Lavrov, Rusya'nın Tahran yönetiminin attığı bu adımı samimi bulduğunu ancak (ABD'yi ima ederek) bazı batılı ülkelerin görüşmelerin başlamaması için kasıtlı olarak sorun varmış gibi göstermekle ve işleri zorlaştırmakla suçladı.

AA
http://www.haberturk.com/dunya/haber/707235-rusya-suriyeyi-vuramazsiniz

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #124 : 26 Ocak 2012, 16:37:36 »
'Türkiye'nin Suriye'yi vurma planı'

BBC Türkçe
26 Ocak 2012
Müthiş iddia
Times gazetesine konuşan Suriyeli bir muhalif Türkiye'nin, çatışmaların büyümesi halinde Suriye'nin hava üsleri ve cephaneliklerini vurabileceğini söyledi.

Gazeteye göre adının açıklanmasını istemeyen bir muhalif, Türkiye'nin bu yönde planları olduğunu belirtti.

Haberde özetle şöyle deniliyor:

"Suudi Arabistan ve Katar Suriyeli muhaliflere silah almaları için para yardımı yapmayı kabul etti. Bazı muhaliflerin Arap Birliği'nin Kahire'deki toplantısından sonra Suudi Arabistan ve Katarlı yetkililerle görüşüp yardım sözü aldıkları belirtiliyor. Muhalifler daha çok ülke dışındaki Suriyelilerin gönderdiği yardımla Lübnan'dan karaborsada hafif silahlar alabiliyor."

"Muhalefet şimdi Libya'da yapıldığı gibi Suriye üzerinde de uçuşa yasak bölge ilan edilmesini, Türkiye ve Ürdün sınırlarında tampon bölge oluşturulmasını istiyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir muhalif, Türkiye'nin tampon bölge planlarını gördüğünü, tampon bölgenin sınırdan silah geçirilmesine izin verdiğini böylece direnişin güçleneceğini söyledi. Söz konusu muhalife göre Türkiye'nin planları çatışmaların büyümesi halinde sivillerin korunması için hava üslerinin ve cephaneliklerin bombalanmasını da içeriyor."
'İran'dan keskin nişancılar'
Yine Times'ta yer alan bir başka Suriye haberinde de Esad yönetiminin protestoculara karşı İran ve Hizbullah'tan çok sayıda keskin nişancı getirdiği belirtiliyor.

Gazete haberini geçen aya kadar Savunma Bakanlığı'nda mali müfettiş olarak görev yapan Mahmud Hamad adlı bir muhalife dayandırıyor.

Hamad, keskin nişancıların ücretlerinin İran'ın sağladığı gizli bir fondan ödendiğini belirtiyor. Hamad'a göre, güvenlik güçlerine katılan ve protestocuların öldürülmesinden sorumlu tutulan milislerin parası da aynı fondan karşılanıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19777558.asp

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #125 : 04 Şubat 2012, 03:56:23 »
Şu anda el cezire, el arabiya kanallarından alınan haber ve görüntülere göre Esad ordusu Humusu bombalıyor. Hastaneler ve camiler bombalanmış. Yüzlerce ölü binlerce yaralı var. İşin daha ilginç olan yanı katliamın saatlerdir devam ediyor olmasına karşın Türkiye tvlerinde hiç bu olaydan bahsedilmemesi... Az önce video izledim vurulmuş, parçalanmış, çocuklar, kadınlar vardı. Allah oradakilere  yardım etsin...

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #126 : 04 Şubat 2012, 20:32:17 »
BM müdahale etmeyecekmiş. Eğer müdahale olmazsa Esad iyice azar. İş bize kalır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #127 : 04 Şubat 2012, 20:37:22 »
BM müdahale etmeyecekmiş. Eğer müdahale olmazsa Esad iyice azar. İş bize kalır.

Pardon ne işi kalıyor bize?

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #128 : 04 Şubat 2012, 20:45:48 »
Suriye'ye müdahale işi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #129 : 04 Şubat 2012, 20:46:41 »
Suriye'ye müdahale işi.

Niye Suriye'ye müdahale ediyoruz? Başka derdimiz yok mu?
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2012, 20:47:25 Gönderen: SKYWOLF »