Gönderen Konu: Turkiye suriye´ye asker gonderecek  (Okunma sayısı 9039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Turkiye suriye´ye asker gonderecek
« : 17 Haziran 2011, 14:41:20 »
Financial Times'ın dünya haberleri sayfasındaki Türkiye ile ilgili haberin başlığı "Türk Bakan Suriye'yi şiddete son vermeye çağırdı".

Türkiye-Suriye sınırındaki sığınmacıları ziyaret eden dışişleri bakanı Davutoğlu'nun burada yaptığı basın açıklamasında kullandığı "sığınmacıların gözlerindeki korkuyu gördüm" ifadesine yer verilen haberde, dışişleri bakanının aynı zamanda Suriye'yi Türkiye'nin en yakın dostu olarak tanımlamasına dikkat çekilmiş.

Davutoğlu'nun Suriye devlet başkanı Beşar Esad'dan kapsamlı bir reform süreci başlatması çağrısında bulunduğunun söylendiği haberde bugünün Şam için bir sınav olarak geçebileceği iddia edilmiş.

Suriye'deki muhalif grupların Şam'ın kenar mahalleleri, Hama ve Humus şehirlerinde cuma namazı sonrasında toplu gösteriler örgütlediği belirtilen haberde bu gösterilerde ortaya çıkabilecek büyük katılımın üçüncü ayını doldurmakta olan Suriye'deki muhalefetin, rejimin uyguladığı bastırma yöntemlerine rağmen ayakta olduğunu kanıtlaması anlamına geleceğine dikkat çekilmiş.

"Geri dönenleri alıp götürüyorlar"

Independent gazetesinin, Hatay'daki Güveççi köyünden gönderilen haberinde kamplara ulaşan Suriyeliler'in ifadelerine yer verilmiş.

Cizr el Şuhur'dan kaçarak Hatay'a sığınan Abdül Yusuf Muhammed'in "geri dönenleri alıp götürüyorlar.

Ellerinde listeler var ve tek tek kontrol ediyorlar, sonra da alıp götürüyorlar" sözlerinin, önceki gün Ankara'ya gelen Beşar Esad'ın özel temsilcisi Hassan Türkmani'nin "vatandaşlarımız kısa zaman sonra geri dönecekler" demeciyle çeliştiğine dikkat çekilmiş.

Güvenlik bölgesi

Daily Telegraph'ın konuyla ilgili haberinin başlığı "Sığınmacı krizi derinleşirken Türkiye, Suriye sınırına bir güvenlik bölgesi planlıyor".

Gazetenin haberine göre, Türkiye, sınırın Suriye tarafına askerlerini göndererek, krizin kontrolden çıkması durumunda artacak sığınmacıları yerleştirmek üzere, bir sınır bölgesi kuracak.

Haberde Türkiye'nin bu kararı, yaşanmakta olan krize müdahale etmesi yönünde üzerindeki baskının artması sonucu aldı.

Haberde yer alan bir diğer iddia ise Uluslararası Af Örgütü'nden Neil Sammonds'a ait. Hatay'da bulunan Sammonds, Türk hükümetini sığınmacıların ağızlarını kapamakla suçlamış.

Sammonds yardım gönüllüleri ve gazetecilerin sığınmacılara büyük güçlüklerle ulaşabildiğini, bunun olası sebebinin ise, Türkiye'nin sığınmacıların anlattıkları korkunç olayların Suriyeliler tarafından öğrenilmesi ve daha büyük bir göçün yaşanmasını engellemek istemesi olabileceğini kaydetmiş.

"Avrupalı liderleri öceliklerini gözden geçirmeli"

Gazetenin yorum sayfasında yer alan "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye soğuk yaklaşımı, bir NATO müttefikini küstürmek reskini taşıyor" başlıklı yazı Con Coughlin imzasını taşıyor.

Yazıda, Tükiye'nim son dönemde artan bölgesel gücüyle İran ve Suriye ile kurduğu sıkı ilişkilerin Suriye krizi sebebiyle sarsılması ihtimalinin, batılı hükümetlerin memnun olacağı bir gelişme olarak tanımlanmış.

Arap Baharının bölgede yarattığı yeniden güç dağılımı sonrasında Türkiye'nin İran ve Suriye'ye değil Avrupa Birliği'ne yakın bir pozisyonda kalmasının hayati önemde olduğu vurgulanmış.

Ve bu konuda Avrupalı liderleri öceliklerini gözden geçirmeye çağırmış.
kaynak http://www.gazeteci.tv/turkiye-suriyeye-asker-gonderecek-guvenlik-bolgesi-kuracak-119733h.htm
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Clinton: Suriye ile Turkiye Catisabilir
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2011, 17:18:00 »
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Suriye'nin Türkiye sınırına asker yığmasından kaygılı olduklarını ve sınır çatışması tehkilesi olduğunu" söyledi.
Dün yaşananlar ve ABD'den gelen bu açıklama Türkiye'ye tetikçilik görevi verildiği iddiasını güçlendirdi.

Dün Suriye askerlerinin Türkiye sınırına çok yakın bir köye baskın düzenlediği ve bir evdeki Türk bayrağını indirdikleri yönünde oldukça provokatif bir haber yayımlanmıştı. Haber Türk basınının da olduğu gibi Batı basının da hemen provokatif bir şekilde haberleştirilmişti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton konu ile ilgili, adeta Türkiye'yi Suriye'ye saldırma konusunda teşvik eder bir içerikte, açıklama yaptı.

"Türkiye sırınına 50 metre mesafedeki köye Suriye ordusu tarafından yapılan baskın konusunda çok kaygılıyız" diyen Hillary Clinton, "Eğer bu haber doğru ise, bu saldırgan hareket sadece Suriye'deki durumu daha da alevlendirecektir" dedi. Clinton, haberin doğruluğundan emin olmadan, ki haberin bir provokasyon haber olduğu ortada, bu kadar tehditkar konuşması dikkat çekti.

Sınırdaki durumu Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerini söyleyen Clinton, Başkan Obama'nın da Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü söyledi.

Clinton, haberin doğruluğundan emin olmasa da net konuştu ve Türkiye ile Suriye arasında "sınır çatışması tehlikesi" olduğunu iddia etti. Clinton "Bizim için çok açık ki, eğer Suriye ordusu sınır çatışması tehlikesi yaratan provokasyonlarına derhal son vermezse, bölgedeki gerginlik artacaktır" dedi
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Clinton: Suriye ile Turkiye Catisabilir
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2011, 18:37:14 »
abd bir işede karışmasın   birşey olmaz
seyyah , kaynak belirtmeyi unutmuşun.

Çevrimdışı KARTAL_X

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 34
 • 0
Clinton: Suriye ile Turkiye Catisabilir
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2011, 18:58:33 »
ABD'nin el altından yönlendirdiği provakatörler olmasa suriyede bunların hiçbiri olmazdı.Suriye ile vizeleri kaldırdık ekonomi ticaret antlaşmaları arttı bölgeye istikrar gelicek derken Türkiye kalkınıcak diye işlerine gelmedi oradaki yaşayan halkın tabiki sorunları vardı her devletin olduğu gibi birde kışkırtma oldumu bu hale geldi insanlar işte. Şerefsizler birde utanmadan çıkmış uyarı yapıyor çatışabilirmiş.
05 Eylül 1795 - ABD ile Osmanlı İmparatorluğu arasında ABD'yi yıllık vergiye bağlayan ABD-Osmanlı sözleşmesi imzalandı.

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Iran nato Suriye´ye saldirirsa Turkiye´deki hedefleri vururuz
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2011, 23:09:39 »
Suriye lideri Esad'ın Ankara'yı İran lideri Hamaney'e şikayet ettiği iddia edilmişti. Şimdi de Lübnan basını Tahran'ın Türk hükümetine ''NATO Suriye'ye saldırırsa topraklarınızdaki hedefleri vururuz'' dediğini yazdı

 

Suriyeli mülteciler Türkiye’ye kaçmaya devam ederken, sınırın öbür tarafında konuşlanan Suriyeli askerlerin varlığı gerginliği giderek tırmandırıyor. Arap basınında yer alan haberler Türkiye-Suriye arasındaki gerginliğin boyutlarını ortaya çıkarıyor. Önceki gün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türk hükümetini ‘Batı’yı mutlu etmeye çalışmak’ ve ‘fırsatçı davranmakla’ suçlayarak İran’ın dini lideri Hamaney’e şikâyet ettiği gündeme gelmişti. İddiaların hemen ardından Lübnan gazetesi El Akbar, İran’dan Türkiye’ye tehdit geldiğini yazdı.

‘Hariri’yi bizzat kurtarmıştı’

Habere göre, İran Türkiye’yi NATO’nun Suriye’ye saldırması halinde,  bu askerlere ev sahipliği yapmaması konusunda uyardı. İran, aksi halde Türkiye’deki ABD ve NATO hedeflerine saldıracaklarını söyledi. Suriye hükümetine yakın haber sitesi ChamPress de Erdoğan’ın 2008’de Lübnan Başbakanı Said Hariri’nin iktidarda kalmasına bizzat yardım ettiğini ve Esad’a karışmamasını söyleyerek “Amerikalılar böyle istiyor” dediğini yazdı.

‘Suriye gözdağı vermek istiyor’

İngiliz gazetesi Guardian da Suriye ordusunun geçen hafta Türkiye sınırında bulunan Kirbet el Cauz kasabasına düzenlediği çıkarmanın, Türkiye’ye gözdağı verilmek için düzenlendiğini öne sürdü. Gazete, Ankara ve Beyrut’taki diplomatlara dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin tutumunun Esad’ı sinirlendirdiğini, sınıra doğru ilerleyen Suriyeli birliklerin de Türkiye’yi korkutmak amacı taşıdığı belirtildi.

Kamyoncular isyanda

Fransız Haber Ajansı (AFP), Suriye üzerinden yük taşıyan Türk kamyoncularla görüştü. Cilvegözü sınır kapısından geçen kamyoncular, Türkiye’ye mülteci akınının başlamasıyla Suriyeli yetkililerin ve halkın kendilerine karşı tutumunun olumsuz yönde değiştiğini söyledi. Ürdün’e yük taşıyan Mehmet Mercimek, “Balayı bitti, her şey değişti. Mazot almak için durduğumda, kalmadı diyorlar. Halbuki mazotun olduğunu biliyorum. Bir ay önce bizi kucaklıyorlardı, şimdi düşman olarak görüyorlar” dedi. Suriye üzerinden Irak’a yük götüren Hasan Çetin de “İnsanlar bize Türkiye’nin neden ‘bu hainlere’ kucak açtığını soruyorlar” diye konuştu. Nimet Maramda, Suriye polisi ve diğer devlet görevlilerinin kendilerine karşı “saldırganlaştığını” savunarak, “Durmadan işi uzatıyorlar, oysa eskiden Türk olduğumuz için öncelik veriyorlardı” dedi. Diğer yandan İsrailli Jerusalem Post gazetesi cumartesi günü Türkiye-Suriye sınırının, bir açıklama yapılmaksızın birkaç saatliğine kapatıldığını iddia etti.

http://www.gazeteci.tv/iran-nato-suriyeye-saldirirsa-turkiyedeki-hedefleri-vururuz-120593h.htm
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Suriye namlulari Turkiye´ye cevirdi.
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2011, 23:15:25 »
Güneydoğudan gelen haberler iç açıcı değil

 

Ordu Türkiye sınırında

Suriye ordusunun en son Türkiye sınırı yakınındaki Naija köyüne girdiği söyleniyor.

Naija yönetimin, 120 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü söyleyerek bu ay başlarında asker gönderdiği, ülkenin kuzeyindeki Cisr El Şuğur kasabasına çok yakın.

Suriye tankı

Suriye'nin resmi haber ajansı Suriye ordusunun, Türkiye sınırındaki köylerde yayılma işleminin tamamlayarak kontrolün sağlandığını bildiriyor.

Ordudan yapılan açıklamada "Ordu birlikleri tek bir kurşun atmadan, can ve mal kaybına neden olacak herhangi bir olay yaşanmadan yayılma görevini tamamladı." denildi.

Askeri bir kaynak açıklamasında, "silahlı terör örgütleri" olarak tanımladığı gruplar tarafından, evlerinden kaçmaya zorlanan vatandaşlara evlerine dönme çağrısında bulundu.

Askeri yetkili bölgede "silahlı terör örgüt üyeleri tehlikesinin" kalmadığını savundu.

Bölgeden şu ana kadar 12 bin civarında Suriyeli Türkiye'yesığınmış durumda.

Suriye ordusuna bağlı tankların Türkiye sınıra yaklaşması tansiyonu yükseltmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Suriye'nin Ankara Büyükeçisi Nidal Kabalan'ı bakanlığa çağırarak, sınıra yakın bölgeye tankların gitmesinden duydukları rahatsızlığı iletmişti.

Bu arada, Avrupa Birliği Esad yönetimine yönelik yaptırımları genişletti.

AB hedef alınan 30'dan fazla kişiyi içeren listeye, İran Devrim Muhafızları'nda görev yapan 3 kişiyi ve 4 Suriyeliyi de ekledi.

http://www.gazeteci.tv/suriye-namlulari-turkiyeye-cevirdi-120525h.htm
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Iran nato Suriye´ye saldirirsa Turkiye´deki hedefleri vururuz
« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2011, 23:16:38 »
Iran ortadogunun kabadayisi saga sola tehditler yagdiriyor ve bu haber bir lubnan gazetesinden alinti.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 303
 • 1
Turkiye suriye´ye asker gonderecek
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2011, 00:27:39 »
bence iranin yapacagi en son sey budur.. zaten kurtlar böyle bir firsati bekliyorlar...iran bir delilik yapsada biraz onlar eritilse ve türkiyede ayni zamanda eritilmis olur... ekonomikmen vs...

Çevrimdışı seyyah

 • seyyah
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 569
 • 0
Turkiye vs Iran
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2011, 00:36:05 »
Arkadaslar iki ulke arasinda herangi bir savasta kazanan kim olur malum su aralar gergin bi ortam var tartisilmasi genis bir konu buyrun.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 303
 • 1
Turkiye vs Iran
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2011, 00:38:31 »
kazanan abd, ab, israil olur... kayip eden türkiye ve iran olur...