Gönderen Konu: Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi  (Okunma sayısı 6982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41062
 • 413
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« : 21 Nisan 2011, 16:44:04 »
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi

'İsrail'den dolaylı yoldan savunma sanayi sistemleri ithaline devam ediyoruz'
20 Nisan 2011 Çarşamba, 16:40:31
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi?

KEMAL PEHLİVANOĞLU/HABERTURK.COM

Bu hafta içinde çıkan iki haber Türk Silahlı Kuvvetlerinin ABD'den sonra en büyük ithalat yaptığı ikinci ülke olan İsrail'den giderek bağımsızlaştığına vurgu yapıyordu.

Alternative İnformation Center, İsrail ekonomi gazetesi Globes'a dayanarak, İsrail'in,  Brezilya ile giderek daha güçlü bir savunma sanayi işbirliğine gitmeyi amaçladığını, bu ülke ve diğer Latin Amerika ülkelerinde İsrail savunma sanayinin yeni bir pozisyon almaya başladığını duyurdu.

Gerekçe Türkiye pazarını yitirmek

Gerekçe ise İsrail'in bu alanda en fazla ihracat yaptığı ülke olan Türkiye pazarını yitirmesi olarak gösteriliyordu. Haberde İsrail savunma sanayi şirketi Aerospace Industries LTD (IAI) CEO'su Itzhak Nissan "Brezilya, bir zamanlar bizim en büyük müşterimiz olan Türk pazarına karşı alternatiflerden biri" diyordu.

Haberde, Türkiye ile İsrail arasındaki savunma sanayi ticaretine ise darbeyi Gazze filosu saldırısının ardından İsrail'in ileri teknoloji silah sistemlerinin Türkiye satışının durdurulması olarak gösteriliyor.

'Yakın bir dönemde Latin Amerika ülkelerine önemli satışlarımız olabilir'

Bugün çıkan başka bir haberde ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Lütfi Varoğlu, ''Yakın bir dönemde Latin Amerika ülkelerine önemli satışlarımızın olabileceğini değerlendiriyoruz, çünkü batılı kaynaklardan aldıkları sistemlerde ciddi güven kaybı yaşıyorlar. Türkiye teknolojik çözümleri ve fiyatlarıyla önemli bir alternatif haline geldi.'' diyor ve ekliyor ''(Türk Savunma Sanayii) sektörü başlıbaşına bir ihracatçı birliği kuracak aşamaya geldi''.

'İsrail'den dolayı yoldan savunma sanayi sistemleri ithaline devam ediyoruz'

Bu gelişmeler akıllara silah ve silah sistemleri konusunda Türkiye'nin İsrail'den giderek daha bağımsızlaşıp üstelik bir ileri bir aşamaya geçerek dünya pazarlarında İsrail'e rakip hale mi geliyor sorusunu getirdi.

Bu haberlerden hareketle, Habertürk.com'a konuşan Türk Savunma Sanayi sektörünün önde gelen özel firmalarından adını vermek istemeyen bir yetkili, Türkiye Savunma Sanayi konusunda bu türden iyimser yaklaşımların ve haberlerin çıkmasına rağmen durumun hiç de böyle olmadığını, durumun söylemin ötesine pek geçilmediğini vurguluyor. "İsrail Türkiye'de pazarını yitirmedi hiç öyle bir şey yok. Doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan bu ülkeden savunma sanayi sistemleri ithal etmeye devam ediyoruz." diyor.

TAI'nin oto pilotu İsrail'de, milli tank Güney Kore'de üretiliyor, milli taaruz helikopteri İtalya'da test ediliyor

Açıklamalarını sürdürüyor. " TAI'nin yaptığı oto pilot İsrail'den geliyor. Gövde yapmak sorun değil ki, onu çocuk bile tasarlayabilir, önemli olan silahdan ziyade silahı ateşleyen tetiktir, tetik silahın beynidir ve sonuçta elektronik mekanizma kumandasını yine İsrail yapıyor. Ayrıca Milli Tank olarak takdim edilen araç da aslında Güney Kore'de yapılıyor. Milli taaruz helikopterinin testi ise İtalya'da yapılıyor."  Özetle bu ürünlerin millilik derecesinin şüphe götürür olduğunu ifade ediyor.

'Yüzde 99 bağımlıyız'

"Önemli olan yazılımlar ve yazılımların üretimini bize hiç bir zaman vermezler. Türk Silahlı Kuvvetleri bu anlamda hala yüzde 99 bağımlı. Ayrıca yurt dışında Türk Savunma Sanayinin ve ürünlerinin etkin olması da pek mümkün değil zira paylaşılmış bir pazardan bahsediyoruz."

'Brezilya bizden 25 sene sonra uçak yapmaya başladı şu anda dünya üçüncüsü'

Türkiye Savunma Sanayi'nin Cumhuriyet'in kurulduğu tarihten bu yana kat ettiği (ya da daha doğrusu kat edemediği) aşamayı ise "Durumumuzu siz anlayın, 1938'de Türkiye ilk uçak fabrikasını kurarak üretime başladı. Brezilya bundan tam 25 sene uçak üretmeye başladı ve şu anda dünyanın en büyük üçüncü uçak üreticisi." diyerek açıklıyor.

'Savunma sanayi müsteşarlığı'nın stratejik planı aksıyor'

Savunma sanayi Müsteşarlığı'nın sitesinden duyurduğu ağırlıkla 2010 ve 2011 tarihlerine referans yapan, milli üretimi arttırmaya yönelik proje ve hedefleri içeren stratejik planındaki pek çok projesinin ertelendiğini, koyulan hedeflerin zamanında yetişemeyeceğini söylüyor.

Deniz Araçlarına yönelik hedeflerdeki az da olsa bir takım gelişmelere karşın kara, hava araçları, elektronik harp ve algılayıcıları başlıklarında strateji ve hedeflerin söylenenlerin gerisinde kaldığına işaret ediyor.

'Projelerde yabancılar bizi finansman kaynağı olarak görüyor'

Ayrıca halihazırda yürümekte olan projelerdeki büyük bir soruna daha işaret ediyor. Projelerin pek çoğu yabancılarla birlikte gerçekleştirildiğini, yabancılarında Türkiye'yi daha çok projeler için bir finansman kaynağı olarak algıladığını, projeler bittiğinde Türkiye'ye teslimatların maliyetler ileri sürülerek geciktirildiğini söylüyor.
 
Türkiye ile İsrail arasında kesinlikle rekabet oluşacak

Türkiye Savunma Sanayi içinde yer alan "Vestel Savunma"'dan Aytül Erkan ise farklı bir düşüncede; Ona göre Türkiye ile İsrail arasında kesinlikle pazar anlamında(Latin Amerika) bir rekabetin oluşacak. İsrail ile olan ticarette bir düşüş olduğunu, rekabet açısından da müsteşarlığın iki ay önce böyle bir karar aldığını söylüyor. Brezilya'da bundan sonraki yıllarda gerçekleştirilecek fuarlara da kendi şirketlerinin insansız hava araçlarıyla katılıp bu pazarlara yönelik girişimleri olacağını işaret ediyor.

Görünen o ki bölgesinde başat rol üstlenme iddiasındaki Türkiye stratejik önemi bulunan bu alanda bağımlılığını en aza indirmek için çok daha büyük bir çaba içinde olma niyetinde önümüzdeki yıllarda fakat bunun gerçekleştirilmesi pek de kolay olmayacak gibi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/622831-turkiye-israil-ile-rekabet-edebilir-mi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kuduzcan

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 54
 • 0
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2011, 17:31:01 »

Bu gelişmeler akıllara silah ve silah sistemleri konusunda Türkiye'nin İsrail'den giderek daha bağımsızlaşıp üstelik bir ileri bir aşamaya geçerek dünya pazarlarında İsrail'e rakip hale mi geliyor soRusunu getirdi.

Bu haberlerden hareketle, Habertürk.com'a konuşan Türk Savunma Sanayi sektörünün önde gelen özel firmalarından adını vermek istemeyen bir yetkili,

TAI'nin oto pilotu İsrail'de, milli tank Güney Kore'de üretiliyor, milli taaruz helikopteri İtalya'da test ediliyor

Açıklamalarını sürdürüyor. " TAI'nin yaptığı oto pilot İsrail'den geliyor. Gövde yapmak sorun değil ki, onu çocuk bile tasarlayabilir, önemli olan silahdan ziyade silahı ateşleyen tetiktir, tetik silahın beynidir ve sonuçta elektronik mekanizma kumandasını yine İsrail yapıyor. Ayrıca Milli Tank olarak takdim edilen araç da aslında Güney Kore'de yapılıyor. Milli taaruz helikopterinin testi ise İtalya'da yapılıyor."  Özetle bu ürünlerin millilik derecesinin şüphe götürür olduğunu ifade ediyor.

Yetkili kişinin neden ismini vermediği gayet açık  :) pek bu alana ilğili duymadıgı aşıkar.atak helikopterindeki görev bilğisayarını kim yapıyor ? altay nerde geliştiriyor haberi yok galiba :)
Ve haber kulanılan resime dikkat edelim :)
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 17:34:37 Gönderen: kuduzcan »

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2011, 17:52:38 »
ne adamlar var , siyasi taraftarlığı  bu kadar kaçırmamak  gerek.

Çevrimdışı kanas

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 632
 • 0
 • Sevdanın ligi olmaz
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2011, 18:13:28 »
SKYWOLF, işte bende sana bugün, tam da bu haberden bahsetmiştim :)
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı saslove1984

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 4
 • 0
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2011, 20:09:48 »
konudaki bilgiler gerçekmi cidden çoğu projenin TÜRK mühendisler tarafından  gerçekleştirildiğini biliyordum söz konsu altay tankında ise sadece zırh teknolojisinin Koreden alındığını biliyorum. detay verirseniz iyi olur sanırım

Çevrimdışı çiğil42

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 151
 • 1
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2011, 10:00:06 »
bilgisizce yazılmış bir yazı altay ülkemizde geliştiriliyor.israille yeni bir silah anlaşmamız yok önceki alımlar parasını verdiğimiz sistemleri . yazı bariz bir şekilde siyaset kokuyor

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2011, 10:20:47 »
bilgisizce yazılmış bir yazı altay ülkemizde geliştiriliyor.israille yeni bir silah anlaşmamız yok önceki alımlar parasını verdiğimiz sistemleri . yazı bariz bir şekilde siyaset kokuyor
milli tankımızın ar-ge , projelendirme , prototip üretimi güney Korede yapılacak ve yapılıyor   , yazı bilinçsizce yazılmış olabilir  ama bizde yazdıklarımıza  biraz dikkat  edelim  bilinçsiz olmayalım.
güney Kore  tankı oluşturup bütün haklarını  türkiyeye  verecek bunun  karşılığındada  parasını alacak
t-129  saldırı helikopterimizi ar-ge , projelendirmesi  ve prototip   üretimini italyada olacak   bütün çalışmalar  bitince  biz  üretime alacağız ve bütün haklarına biz sahip  olacağız.
g.m.h. türkiyede üretilecek
ve bu  üretimlerin hepsinin  yazılımları milli olacak.  cevap yazmadan önce  ufak bir  araştırma  yapılsa  başkalarıda  yalnış  bilinçlendirilmez.

Çevrimdışı çiğil42

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 151
 • 1
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2011, 10:37:13 »
 Otokar, tankın tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, prototip üretimi, testi, kalifikasyonu ve proje kapsamındaki tüm faaliyetlerden sorumlu olacak. Ne tür bir tank üretileceği, hızı, silah sistemi, teknik özellikleri gibi.güney Kore projede teknik destek sağlayacak

Çevrimdışı çiğil42

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 151
 • 1
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2011, 10:45:31 »
bildiğim kadarıyla 600 kadarıylada mühendis argede görev alıyor.pazardan lahana almıyoruzki Kore geliştirsin bize versin birde parasını verelim

Çevrimdışı kosavalı1989

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 302
 • 0
Türkiye İsrail ile rekabet edebilir mi
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2011, 13:24:05 »
bence yazı son zamanlarda duyduğumuz gerçekten sevindirici haberlere (milli tank helikopter milgem felan)
halkın desteğini önemli ölçüde azaltmak için bilinçli şekilde oluşturulmuş bir yazı!