Gönderen Konu: Altınay gemiler için helikopter yakalama ve transfer sistemini yerlileştirdi  (Okunma sayısı 196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

  • Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 4400
  • 193
  • DefenceTurk.com
Altınay Savunma gemilerde helikopterlerin yakalanması ve hangara transfer edilmesi için kullanılan ve Kanada tarafından ambargoya tabi tutulan ASIST helikopter yakalama sistemini HYTS (Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi) Yerlileştirme ve Tedariki projesi kapsamında yerlileştirdi.Sistem; helikoptere konuşlu lazer sensörler, gemiye entegre görüntü işlemeli kamera sistemi, helikopter yakalama ve transfer aracı ve operatör konsolunu içeriyor. Pistte personel müdahalesi gerektirmeyen sistem konsol başındaki operatör ile kullanılabiliyor ve Deniz Koşulları 4 ve 5’te görev yapabiliyor.

Proje Takvimi

1 Kasım 2020: SSB’nin HYTS’nin yapılabilirtesi ile ilgili görüşme daveti, toplantıya SSB, STM ve Altınay katıldı.

Ocak-Mart 2021: Altınay tarafından oluşturulan 6-12 kişilik teknik heyet ile TCG Büyükada MİLGEM korveti TCG Göksu fırkateyninde bulunan helikopter yakalama sistemleri incelendi ve personelden geri bildirim alındı.

17 Mayıs 2021: STM ile Altınay arasında “Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Yerlileştirme ve Tedariki” projesinin sözleşmesi imzalandı.

6 Ağustos 2022: Ön Tasarım Toplantısı

9 Mart 2022: Detay Tasarım Toplantısı

16 Eylül 2022: Proje Gözden Geçirme Toplantısı

25 Kasım 2022: İstanbul fırkateyni personeli, SSB, STM, DzKK-DPO, SDO ve Sefine Tersanesi katılımıyla İlk Gösterim ve Ön FAT Faaliyeti icra edildi.

26-29 Aralık 2022: FAT faaliyeti Başarı ile icra edildi.Proje Yönetim ve Sistem Mühendisliği Metodları ile yönetilen projede Ürün Geliştirme Süreçleri dahilinde maaliyet azaltmak için sonlu elemanlar yöntemleri, matematiksel modeller ile doğrulama teknikleri kullanılarak prototip üretim ihtiyacı azaltıldı. Aynı zamanda ürün geliştirme metodolojisi teknikleri kullanılacak ve kıyaslama ile kullanıcı deneyimi çalışmaları gerçekleştirilecek.

Helikopter yakalama sisteminde, özelleştirilmiş ürünler yerine, kullanım alanına özel Rafta Hazır (RAHAT) ürünleri kullanıldı. Son kullanıcı veya ihracat lisansına tabi alt sistem ve komponent kullanımından kaçınılacak

https://www.defenceturk.net/altinay-gemiler-icin-helikopter-yakalama-ve-transfer-sistemini-yerlilestirdi