Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Envanteri  (Okunma sayısı 61934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36

Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Envanteri

EKİM 2008 ITIBARIYLE TURK DENIZ KUVVETLERI VE SAHIL GUVENLIK ENVANTERI:

DENIZALTILAR

GUR Sinifi Tip 209T2/1400: 4
PREVEZE Sinifi Tip 209T1/1400: 4
ATILAY Sinifi Tip 209/1200: 6 (4 adedi modernize edilecek)

FIRKATEYNLER

Gabya (G) Sinifi (Oliver Hazard Perry): 8 (3 geminin Genesis modernizasyonu tamamlanmış ve diğerlerine devam edilmektedir)
Tepe Sinifi (Knox): 2
Barbaros Sinifi (MEKO200-IIA): 2
Salihreis Sinifi (MEKO200-IIB): 2
Yavuz Sinifi (MEKO200-I): 4

KORVETLER

Milgem: 0 (TCG Heybeliada denize indirilmiştir ancak 2011 yılında operasyonel olacaktır)
Aviso A69 (D'Estienne D'Orves) veya B Sinifi: 6

DONANMA HAVACILIGI

ATR-72-500 MPA: 0 (10 adet siparis)
CN-235-100M: 9 (6 MPA+3MSA Sahil Guvenlik)
TB-20 Trinidad: 7 (Egitim)
S-70B-28D Seahawk: 7 (17 adet daha siparis edildi)
AB-212E: 3 (HEWS)
AB-212N1: 2
AB-212N2: 2
AB-212N3: 5
AB-212A: 2 (HEWS)
AB-206B: 3
AB-412EP: 8 (Sahil Guvenlik SAR. + 5 siparis edildi)
A109K-II: 1 (Sahil Guvenlik SAR)

HUCUMBOTLAR

KILIC II Sinifi: 4 (+2 adet inşa aşamasında)
KILIC Sinifi Tip TPB57 052B: 3
YILDIZ Sinifi Tip FPB 57: 2
DOGAN Sinifi Tip FPB 57: 8 (kisitli modernizasyon)
KARTAL Sinifi Tip S141: 8

SILAHLI DEVRIYE BOTLARI

AB (Turk) Sinifi: 7
SAR33 Sinifi: 10 (Sahil Guvenlik)
SAR35 Sinifi: 4 (Sahil Guvenlik)
SG1 Sinifi: 1 (Sahil Guvenlik)
SG50 Sinifi: 12 (Sahil Guvenlik)
SG21 Sinifi: 14 (Sahil Guvenlik)
SG80 Sinifi: 14 (Sahil Guvenlik)
KW15 Sinifi: 8 (Sahil Guvenlik)
MRTP (Kaan) 15 Sinifi Hizli Mudahale/Onleme: 18 (Sahil Guvenlik)
MRTP (Kaan) 20 Sinifi Hizli Mudahale/Onleme: 1 (Sahil Guvenlik)
MRTP (Kaan) 29 Sinifi Hizli Mudahale/Onleme: 9 (Sahil Guvenlik)
MRTP (Kaan) 33 Sinifi Hizli Mudahale/Onleme: 4 (Sahil Guvenlik, +9 siparis)

BUYUK AMFIBI GEMILER

Ertugrul Sinifi (Terrebonne Parish) LST: 2
Osman Gazi Sinifi LST: 1
Sarucabey Sinifi LST: 2

CIKARMA ARACLARI

EDIC Sinifi LCT: 25
C 302 Sinifi LCM: 17

MAYIN KARSI ONLEM GEMILERI

Edincik Sinifi: 5
S Sinifi: 7
F Sinifi: 4
K Sinifi: 3
A Sinifi (MHV-45-014): 4 (+2 inşa aşamasında)

DİĞER SİLAH SİSTEMLERİ

Gemi-Gemi / Gemi-Yer

RGM-84 Harpoon Block 1C: 320 adet, Gabya, Tepe, Yavuz, Barbaros, Salihreis sınıfı fırkateynler, Kılıç, Kılıç II, Doğan, Yıldız sınıfı hücumbotlar.
UGM-84 Harpoon Block 1C/G: 48 adet, Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar.
MM-38 Exocet: 24 adet, Aviso A69 (B) sınıfı korvetler.
Penguin Mk2 Mod1: 60 adet, Kartal sınıfı hücumbotlar.
ASROC: Tepe sınıfı fırkateynler.

Gemi-Hava

RIM-7 Sea Sparrow SAM: 40 adet, Yavuz, Barbaros, Salihreis sınıfı fırkateynler.
RIM-162B ESSM SAM: 52 adet teslim ediliyor. Tüm Barbaros, Salihreis sınıfı fırkateynler ve 4 Gabya (G) sınıfı fırkateynde kullanılacaklar.
RIM-66B SM-1MR Standard Missile SAM: 432 adet, Gabya (G) sınıfı fırkateynler.
RIM-116 RAM: 1 adet lançer TCG Heybeliada için sipariş edilmiştir.
BORA-D SAM (1X4 FIM-92B/C Stinger): 1 adet sistem demonstrasyon amaçlı hücumbot üzerinde.

Hava-Yer

Penguin 2 Mod 7: 16 adet, Seahawk helikopterleri (+16 tedarik edilecektir).
HellFire II-M3: 84 adet, Seahawk helikopterleri.
Sea Skua: 120 adet, AB212 helikopterleri.

Yer-Hava

ZIPKIN KMS (1X4 FIM-92 Mounted Stinger): 11 adet. Deniz üslerinin alçak irtifa kısa menzil hava savunması amaçlı (+10 teslim ediliyor).

Torpidolar

Mk37-Mod2: Atılay sınıfı denizaltılar
SST4: Atılay sınıfı denizaltılar
Mk37-Mod3: Preveze sınıfı denizaltılar
MK24-Mod2 Tigerfish: Preveze sınıfı ve Gür sınıfı denizaltılar
DM2-A4: 40 adet, Gür sınıfı denizaltılar
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2010, 22:45:40 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı soufa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Envanteri
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2009, 03:06:47 »
SG helikopterlerinin teslimatı tamamlanmak  üzere

Buda  yeni helikopterlerden birisi

TCSG511

Çevrimdışı sungur38

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2010, 21:37:09 »
meltem projesi kapsamında üretilecek cn-235 deniz karakol ve keşif uçaklarının son durumu nedir acaba? projenin iptali söz konusu diyenler varmış. bu konu hakkında doğru dürüst bilgisi olan var mı? yoksa gerçekten o kadar emek, zaman ve para boşa mı gitti...

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2010, 11:10:59 »
Meltem Projelerinin sorunlu bir şekilde ilerlediği söyleniyordu S&H 137. sayıda.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2011, 19:28:16 »
Bu Preveze

Bu da Ay sınıfı ve modernizasyonu...

Bu konuda yeterli bilgiye sahip olan arkadaşlar, acaba bu iki model hakkında internet ortamında bulduğum bu resimler doğru mu? Her iki denizaltı arasındaki farkları resimler üzerinde bize gösterebilir misiniz?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • Ne Mutlu Türküm Diyene...
« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2012, 16:05:29 »
Arkadaşlar 2-3 hafta önce Aden denizinde görevini tamamlayıp Türkiye' ye dönmekte olan Perry model Giresun Fırkateyni'ni Suudi Arabistan' ın Cidde limanında ziyaret etme şansını buldum. Ziyarete çok büyük bir hevesle gittim ama gemiyi görünce hevesim kursağımda kaldı. Arkadaşlar gemi adeta dökülüyor. Çok eski bir gemi. İşin daha kötü yanı ise aynı limanda Hollanda' ya ait olan Türkiyeden NATO görevini teslim alacak  bir fırkateyn duruyordu. Fırkateyn belli ki yeni yapılmış. Görüntüsüne bakılınca Stealth olduğu anlaşılıyordu. Geminin sadece radarı bizim Giresun Fırkateyni'nden daha değerliymiş gibi duruyordu. Vatandaşlarımızın  o gemiyi gördükten sonra bizim gemimizin çok eski ve yetersiz olduğunu düşünmeleri ve bunu aralarında konuşurken benim duymam çok moralimi bozdu. Adeta suçlu benmişim gibi utandım...  İnşallah en kısa sürede yeni fırkateyn projelerimiz gerçekleşir de bu perrylerden kurtuluruz. Bu gemileri de özel sektöre satsınlar. lokanta olarak kullanılabilir  ;D

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2012, 16:43:51 »
Arkadaşlar 2-3 hafta önce Aden denizinde görevini tamamlayıp Türkiye' ye dönmekte olan Perry model Giresun Fırkateyni'ni Suudi Arabistan' ın Cidde limanında ziyaret etme şansını buldum. Ziyarete çok büyük bir hevesle gittim ama gemiyi görünce hevesim kursağımda kaldı. Arkadaşlar gemi adeta dökülüyor. Çok eski bir gemi. İşin daha kötü yanı ise aynı limanda Hollanda' ya ait olan Türkiyeden NATO görevini teslim alacak  bir fırkateyn duruyordu. Fırkateyn belli ki yeni yapılmış. Görüntüsüne bakılınca Stealth olduğu anlaşılıyordu. Geminin sadece radarı bizim Giresun Fırkateyni'nden daha değerliymiş gibi duruyordu. Vatandaşlarımızın  o gemiyi gördükten sonra bizim gemimizin çok eski ve yetersiz olduğunu düşünmeleri ve bunu aralarında konuşurken benim duymam çok moralimi bozdu. Adeta suçlu benmişim gibi utandım...  İnşallah en kısa sürede yeni fırkateyn projelerimiz gerçekleşir de bu perrylerden kurtuluruz. Bu gemileri de özel sektöre satsınlar. lokanta olarak kullanılabilir  ;D
??? O gemi daha yarı ömrünü doldurmadı  ,  görünümüne bakmayın  o gemi akdenizin kıralı , kardeşi salih reisle birlikte  yunanistanın korkulu rüyasıdır bu gemiler.

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2012, 18:39:45 »
??? O gemi daha yarı ömrünü doldurmadı  ,  görünümüne bakmayın  o gemi akdenizin kıralı , kardeşi salih reisle birlikte  yunanistanın korkulu rüyasıdır bu gemiler.
Eğer o gemi Yunanistan' ın korkulu rüyasıysa vay yunanın haline  :D :D :D keyfim yerine geldi ya hu ;D o zaman   bizim Mekolar yunan donanmasına bedeldir  8)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2012, 22:24:17 »
Yunanistan donanmasında da var MEKO tipi gemiler. Hollandanın gemisi  muhtemelen  De Zeven Provincen sınıfı bir gemidir. Gayet de güzel bir araç.  Bakınız >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4485.0

G sınıfı gemiler oldukça eskiler doğrudur. Ama halen iş görebiliyorlar. Bizim GENESİS projemiz için oldukça iyi bir alt yapı oldular. Donanmamızdaki önemli bir boşluğu doldurdular. Türk Fırkateynleri gelene kadar da dolduracaklar gibi...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4452.0
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
« Yanıtla #9 : 18 Haziran 2012, 23:01:08 »
Yunanistan donanmasında da var MEKO tipi gemiler. Hollandanın gemisi  muhtemelen  De Zeven Provincen sınıfı bir gemidir. Gayet de güzel bir araç.  Bakınız >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4485.0

G sınıfı gemiler oldukça eskiler doğrudur. Ama halen iş görebiliyorlar. Bizim GENESİS projemiz için oldukça iyi bir alt yapı oldular. Donanmamızdaki önemli bir boşluğu doldurdular. Türk Fırkateynleri gelene kadar da dolduracaklar gibi...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4452.0

Evet SKYWOLF aynen o gemi. O geminin yanında bizimki çok komik duruyordu maalesef. İnşallah en kısa zamanda TF-2000 ve TF-100 projeleri tamamlanır. Enes 38 o gemiler için yarı ömrünü doldurmadı diyor ama içini gezdiğimde pek öyle gözükmüyordu. Neresine dokunsak elimizde kaldı. Bir de merak ettiğim bir konu var. Yerli sanayinin üretmiş olduğu uzaktan kumandalı silah sistemleri varken ( Stamp, stop) neden geminin dört bir yanı mg-3 benzeri bir makineli tüfekle donatılmış anlam veremedim.