Gönderen Konu: Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 141 Özetler  (Okunma sayısı 5677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkevvilboy

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 113
 • 0


Sayfa 39
Ora. U. YİĞİT:
...
Uzun Ufuk Projesi; Doğu Akdeniz ve Karadeniz’i de kapsayacak şekilde genişletilmekte, projelendirme çalışmaları yapılırken harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, Ege ve Doğu Akdeniz ile Karadeniz’de mevut/tesis edilecek merkezlerin birbirini yedekleyebilmesi göz önünde bulundurulmaktadır.

Sayfa 41
Türk Deniz Kuvvetleri’nin havadan Deniz Karakol [DK] ve Denizaltı Savunma Harbi [DSH/ASW] kabiliyetine yönelik ele aldığı Meltem [ I,II,III] Projelerinde, sıkışıp kalan Meltem II çalışmasında bir orta yol bulunarak yılın (2010) son çeyreğinde anlşama sağlandı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında askıya alınarak, kati çözüm için yapılan çağrılar sonrasında, ana yüklenici Thales toplam bedel üzerinden ABD$70 Milyon üzerindeki yaptırımı kabul etmiş, karşılığında görev techizatında su-altı bombalarından feragat edilmesi kararlaştırılmış, böylece çözüme doğru önemli bir adım atılmıştır.

Sayfa 43
Ora. U. YİĞİT:
...
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olarak teknolojik gelişmeler ve harekat ihtiyaçlarımız paralelinde NATO’da devam eden Ağ Destekli Yetenek çalışmaları ile de uyumlu olarak hazırlananplanlamaya uygun olarak, yeni gemi inşa ve/veya platformlarımızın Yarı Ömür Modernizasyon projelerimizde kullanılmak üzere Ağ Destekli Veri Entegre [ADVENT] Savaş Yönetim Sistemi adı ile yeni nesil bir SYS geliştirilmesi çalışmalarına da başlanmıştır.

Sayfa 43
Türk Deniz Kuvvetleri’nin geleceğe yönelik su-altı kabiliyetinin temelini oluşturacak Havadan Bağımsız Tahrik [AIP] özellikli Yeni Tip Denizaltı çalışmasında, finansman için gereken kredi paketinde imzalar atıldı. %85lik bölümünü İhracat Kredisi şeklinde 7 yıl geri ödemesiz, 21 yıl süreli düşük faizli kredi anşalması Başbakanlık Hazine Müsteşarılığı ile Euro1.878 Milyar meblağ için liderliğini Bayerische Landesbank’ın yaptığı konsorsiyum arasında yılın son günlerinde imzalandı. Projenin yürürlüğe girmesi önşartı %15 seviyesindeki ön-ödeme için de Euro309 Milyon meblaya yönelik olarak , liderliğini WestLB AG [Londra Şubesi] ‘nin yaptığı konsorsiyum ile bir kredi anlaşması imzalandı.

Sayfa 44
Ora. U. YİĞİT:
...
Milli Sonar deniz birimlerinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından geliştirilmekte olan Gemi İçi Birimler [Dry End] ile gemide buluşmak üzere üretimleri tamamlanmıştır.’10 yılı yaz ayları sonunda Milli Sonarın ‘gemi içi birimleri’ ile ‘deniz birimleri’nin buluşması gerçekleşmiş ve Milli Sonar’ın tüm sistem olarak Liman ve Deniz Kabul Testleri icra edilmiştir.

Milli Sonar Sistemi Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu Sözleşmesi ile yurt dışından hazır alım yapılması durumunda sadece bir sistem için ayrılacak bütçe ile, hem TCG Heybeliada [F-511]’nın günümüz modern teknolojisine sahip bir sonar sistemi ile donatıldığını hem de ülkemizin sualtı akustiği konusunda önemli bir alt yapı ve bilgi birikimi kazandığını memnuniyetle ifade etmek istiyorum.

Sayfa 58
Havelsan’ın, HvKK’nın PO-III F-16 modernizasyonu ve PO-IV -16 Tedarik rojeleri sonucu hizmete girecek F-16C/D Blok 40/50 ve 50+ uçalarını uçuracak pilotların eğitimlerinde kullanılmak üzere 4 adet [ 1 adet opsiyon] F-16C Tam Görev Similatörü [TGS], 12 adet Silah ve Taktik Eğiticisi [STE], ilgili Eğitim Yardımcıları ve bunların yerleştirileceği Eğitim Merkezleri çalışmasında işbirliği ortağı olarak belirlediği Lockheed Martin ile bu işbirliğinin uzun dönemli olarak açılımına yönelik olarak imzaladığı MoU Töreninde...

Sayfa 70
M. A. HEWSON (Lockheed Martin):
... (Lockheed Martin) yerli hedefleme podunun F-16 uçaklarına entegrasyonu ile ilgili olarak Türk Sanayisi ile çalışıyoruz.

M. A. HEWSON (Lockheed Martin):
Sniper ATP ve LANTIRN ER seyrülsefer podları THK’nin mevcut F-16 Blok 40 uçakları ile Öncel Proje IV altında tedarik edilecek gelişmiş F-16 Blok 50+ uçaklarında kullanılacak.

Sayfa 71
M. A. HEWSON (Lockheed Martin):
(Lockheed Martin) Türk Deniz Kuvvetleri’ne en yeni Hava Savunma Harbi [AAW] füzeleri olan ESSM kullanma kabiliyeti sağlayacak. Yıl sonuna kadar (2010 ? 2011 ?) 3 adet taktik modülü ve 2 adet elektronik Komponent iyileştirme kitini teslim etmiş olacağız [2 modül ve 1 elektronik iyileştirme kiti şimdiden teslim edilmiştir]. Kalan 3 adet Baseline VII Mk-41 taktik uzunluk modülü ise önümüzdeki iki yıl içinde üretilerek teslim edilecek.


Not: Bahsedilen Taktik Uzunluk Modülü tabiri Perry'lere uygulanması düşünülen Mk-41 mod'unun sadece ESSM ile sınırlı kalmayabileceğini, muhtemel SM-2 de içerebileceğini düşündürdü!!! (ÇÇ)Sayfa 77
Turbojet Motor ve Milli Güç Grubu Geliştirme Projeleri
Önümüzdeki yıllarda HvKK hizmetine girecek değişik konfigürasyonlardaki İHA ve Hedef Uçaklar ile milli imkanlarla geliştirilmekte olan hava-yer ve hava –hava füze ve mühimmat projelerinde kullanılmak üzere farklı güç seviyelerine sahip turbojet motorların yurtiçi tasarım ve üretimi hedefleniyor.
(Not: Hava-Hava Füze Projesi/Projeleri ile ilgili olarak ilk açık bilgi !!!)

Projede en güçlü Ana Yüklenici adayı halen 90lb itki gücündeki TP-1X ve onun 35bg itki gücüne sahip güclendirilmiş bir versiyonu olan TP38 tuboprop motorları ile 55lb [turboprop ilavesi ile 125-130bg itki gücüne ulaşması bekleniyor] itki gücüne sahip TJ55 turbofan motorunu geliştiren TEI firmasıdır.

Milli Güç Grubu Geliştirme Projesi altında ise öncelikle ALTAY Projesi’nin Seri Üretim Fazı altında tedarik edilecek 250 adet ALTAY AMT’nda kullanılacak dizel motor ve otomatik tansmisyondan oluşacak güç paketlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bunu yurtiçi tersanelerde inşa edilecek suüstü harp gemilerine yönelik güç paketlerinin tasarım ve üretimi takip edecek.

Sayfa 100
B-200 Uçakaları Modernizasyonu
KKK’na ait 4 , Harita Genel komutanlığı’na ait 2 olmak üzere toplam 6 adet B-200 uçağının modernizasyonu için Inear Maintenance / İspanya ile 5 Şubat ’10 tarihinde ABD$2,7 Milyon ile bir sözleşme imzalanmıştır. İlk uçak 25 haziran ‘10 tarihinde Türkiye’ye getirilmiştir. Teslimatların Haziran ’11’e kadar tamamlanması planlanmakatadır.

Taktik Ateş İdare Kompüter Sistemi [TAİKS V.2]
KKK ihtiyacı olan sistem için Aselsan ile 24 Aralık ’09’da ABD$148.5 Milyon bedelle sözleşme imzalanmıştır. Teslimatların ’12 ile ’15 yılları arasında tamamlanması beklenmektedir.

Zemin Takviye Teçhizatı
KKK ihtiyacı olan 40 set Zemin Takviye Teçhizatı için Fuan/İngiltere ile Euro19,5 Milyon bedelli sözleşme 19 Eylül ’10 tarihinde imzalanmıştır. Teslimat aşamasındadır.

Hafif Alaşımlı Sabit Köprü
KKK ihtiyacı olan 2 set Hafif Alaşımlı Sabit Köprü için WFEL/İngiltere firması ile Sterlin8.4 Milyon bedelli sözleşme 4 Eylül ’08 tarihinde imzalanmıştır. Teslimat aşamasındadır.

Taktik Saha Muhabere Sistemi [TaSMuS]
KKK ihtiyacı olan 17 kalem TaSMuS için Aselsan ile 21 Aralık ’06 tarihinde Euro61.7 Milyon bedelli sözleşme imzalanmıştır. 8 Temmuz ’10 tarihinde teslim alınmıştır.

ESSM Modernizasyonu
ABD$143.3 Milyon bedelli sözleşme 30 Temmuz ’07 tarihinde imzalanmıştır. 9 adet füze Haziran ’08’de teslim alınmıştır. Bakiye 16 füzenin Aralık ’10’a kadar teslimatı beklenilmektedir.

RAM Güdümlü Füze Atım Paketi
DzKK’nın ihtiyacı olan birinci grup 24 adet RAM füzenin tedariki için RAM-system Almanya ile Euro18.4 Milyon bedeli sözleşme 19 Aralık ’08 tarihinde imzalanmıştır. 28 Şubat ’11 tarihine kadar teslim edilecektir.
2. grup 24 adet RAM füzenin tedariki için Euro17.6 Milyon bedelli sözleşme 20 Temmuz ’09 tarihinde imzalanmıştır. 29 Ekim ’11 tarihine kadar teslim edilecektir.

T-155 K/M Fırtına Obüsü Atış Kontrol [A/K] Sistemi
KKK’nın ihtiyacı olan 76 adet A/K Sistemi için Aselsan ile 5 Kasım ’07 tarihinde ABD$28.5 Milyon bedelli sözleşme imzalanmıştır. Teslimatlar 21 Ekim ’12 tarihinde tamamlanacaktır.
68 adet A/K sistemi için yine Aselsan ile 16 Ağustos ’10 tarihinde ABD$24.6 Milyon bedelli sözleşme imzalanmıştır. Sistemler ’12-’14 yılları arasında teslim edilecektir.
( not: 76 + 68 = 144 adet toplam sistem adedi aynı zamanda öbüs adedi hakkında da bilgi vermektedir! ÇÇ)

Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmat [SOM] Geliştirilmesi
F-4E uçaklarından atılabilen, havadan yere güdümlü 150 km menzilli bir füze sisteminin geliştirilmesi maksadıyla 31 Mart ’06 tarihinde TÜBİTAK-SAGE ile sözleşme imzalanmıştır. Proje takvimine göre yürütülmektedir.

Nüfuz Edici Bomba [NEB] Geliştirilmesi
F-4E/2020 uçaklarından atılabilen, basınçlı betonu delebilen , güdümsüz NEB geliştirilmesi maksadıyla 7 Kasım ’08 tarihinde MKEK ve TÜBİTAK –SAGE ile sözleşme imzalanmıştır. Proje takvimine göre yürütülmektedir.

Kanatlı Güdüm Kiti [KGK] Geliştirilmesi
Serbest düşüşlü MK-82, MK-83, MK-84 ve MK-20 klasik mühimmatının uzaktan atılan akıllı mühimmat haline dönüştürülmesini sağlayacak KGK’nın ArGe yoluyla geliştirilmesi maksatıyla 14 Mayıs ’09 tarihinde TÜBİTAK –SAGE ile sözleşme imzalanmıştır.

Sayfa 104
SNR Holding bünyesinde Tuzla, İstanbul’da faaliyet gösteren NATO ve Milli Tesis Güvenlik Belgesi’ne sahip İstanbul Tersanesi’nin ... Sahil Güvenlik komutanlığı’nın SAR-35 Modernizasyon projesi kapsamında edindiği bilgi birikimi ve tecrübelerin önmeli bir katkısı olmuştur. ’08 yılında gerçekleştirilen çalışmada 4 adet SAR-35 tipi botun bütün makine dairesi yenilenmiş ve sevk sistemleri değişitirlmiştir. 2 yılda tamamlanan proje sonunda botun azami sürati 29 knot’a çıkarılmıştır.

Sayfa 107
K. KUMCU (Yaltes):
GENESİS Projesi ile ilgili olarak:
İlk 6 geminin bütün işleri bitti ve DzKK’na teslim edildi. 7nci geminin ise sistem tesleri bitirilerek , gemi montaj faaliyetlerine başlandı. Yakında 8nci geminin malzemesi de teslim edilecek.

Sayfa 134
AselPOD, yüksek irtifa ve uzun menzil ihtiyacı nedeniyle AselFLIR-300T‘den farklı olarak 3üncü nesil 3-5 mikron bandında çalışan 640x512 piksellik dedektöre sahip bir termal kamera ile donatılmıştır. 240 cm uzunluğunda 43 cm genişliğinde ve toplam 220 kg ağırlığa sahip olan AselPOD, termal kameraya ilave olarak, gündüz görüş kamerası , lazer hedef işaretliyicisi / mesafe ölçer , lazer nokta izleme birimi, lazer aydınlatma birimi ve ataletsel ölçüm birimi ile donatılıcaktır. AselPOD’un F-16 Blok 40 uçaklarına entegrasyonuna yönelik olarak Aselsan ile Lockheed Martin arasındaki görüşmelere devam edilmektedir.

Sayfa 136
... TDzKK’nın Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında seçilen Tip214TN sınıfı denizaltılarda kullanılmak üzere Sea Sentor ile ortak torpido DCL kabiliyetine ve alt-sistemlere sahip olan Ultra Electronics’in Sea Crypsis Torpido Savunma Sistemi seçilmiştirEtiketler: Savunma ve Havacılık Dergisi

Çevrimdışı shielt

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 260
 • 0
Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 141 Özetler
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2011, 21:27:31 »
Son zamanlarda o kadar güzel haberler duymaya alıştıkki Bu haberler bile artık sıradan geliyor insana..

Erdik mi ne? :D

Çevrimdışı rewreward

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1
 • 0
Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 141 Özetler
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2011, 14:44:53 »
Merhaba

Yukarıdaki özetleri çıkaran kişi benim. Lütfen paylaşımlarınızda kaynak belitiniz.

Kendi bloğumda şu şekilde yayınladım.

http://rewreward.blogspot.com/2011/03/savunma-ve-havaclk-dergisi-say-141.html


Not: Bahsedilen Taktik Uzunluk Modülü tabiri Perry'lere uygulanması düşünülen Mk-41 mod'unun sadece ESSM ile sınırlı kalmayabileceğini, muhtemel SM-2 de içerebileceğini düşündürdü!!! (ÇÇ)

Notdaki  ÇÇ şahsımı ifade etmektedir.

Çınar Çakmak