Gönderen Konu: Libya  (Okunma sayısı 112100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40484
 • 377
Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır
« Yanıtla #630 : 16 Ocak 2020, 17:49:15 »
Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 'Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu söyledi." açıklamasında bulundu.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-almanya-disisleri-bakani-hafter-ateskesi-devam-ettirmeye-hazir-41421542
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1119
 • 77
 • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #631 : 17 Ocak 2020, 15:15:16 »
Türkiye'yi de ilgilendiren kritik gelişme! Görüşmelerin çoğu gizli tutuluyor...

Moskova’daki ateşkes görüşmelerinden tartışmalı bir şekilde ayrılan Hafter, Atina’daki temaslarına başladı.  Yunan basınına göre dün akşam saatlerinde indiği Atina’daki ajandası ve Başbakan ile Dışişleri Bakanı dışındaki görüşmeleri gizli tutuluyor. Bu gizliliğe görüşmeler bittikten sonraki dönüş rotası da dahil...  Bütün bu esrarengiz havanın içerisinde Atina’nın Hafter’den Hafter’in Atina’dan ne beklediğini tahmin etmek hiç de zor değil...

Yunanistan; Libya-Türkiye arasındaki mutabakatı en başından beri sindirememişti.  Çünkü siyasi ve askeri olarak Yunanistan’ın uzun vadeli planlarına çok büyük darbe vuruyor bu mutabakat. Yunanistan’ın Güney Kıbrıs ile birleşme hayaline (en azından fiziken) büyük bir engel koyuyor. Yunan ve Rum tarafı arasına set gibi giriyor. Dolayısıyla Yunanistan’ın Libya’ya dair hayati önceliği Türkiye ve Libya arasındaki bir deniz sınırı mutabakatını iptal ettirmek. Bunun için de hem sürece dahil olmak hem de yapılan bütün uluslararası görüşmelerde ateşkesin iptalinin gündeme gelmesini istiyor.  Kendi iç kamuoyunun da büyük desteği var. Başbakan Miçotakis Avrupa’daki liderlere sürekli mektuplar yazıyor.  Tamamen bu mutabakatın iptaline odaklanmış durumdalar. Bütün siyasi argüman ve diplomatik enstrümanlarını bunun için kullanıyorlar.

ATİNA, HAFTER’DEN NE BEKLİYOR?

Rusya’daki Libya’da çatışan tarafları bir araya getiren bir görüşme yapılmıştı birkaç gün önce. Yunanistan hem buna katılamadığı için hem de Türkiye ana aktörlerden biri olarak masada yer aldığı için çok rahatsız. Belli ki Miçotakis bunu kendi muhalefetine anlatmakta da zorlanıyor. Berlin’de Pazar günü yapılacak Libya görüşmelerine Yunanistan davet edilmeyince de bir hayal kırıklığı daha yaşandı.  Erdoğan’ın Merkel’e baskı yaptığı için davet edilmediklerini düşünüyorlar.

Şimdi Yunanistan tarafı bir hamle yapma peşinde. İlk hamleleri de Hafter’i Atina’ya davet etmek oldu. Hafter’in ajandasıyla hem Yunan Başbakanıyla hem de Dışişleri Bakanıyla görüşme var.  Peki ne görüşecekler?  Hiç tereddüt etmeden Libya-Türkiye mutabakatının görüşüleceğini söyleyebiliriz. Yunanistan, Hafter’dan bu mutabakatın iptal edilmesi için elinden geleni yapmasını isteyecek. Hatta ateşkes şartı olarak bu mutabakatın iptalini öne sürmesini isteyeceklerdir. Hafter’e bu gayret ve girişimleri için cazip teklifler de sunacaklardır.

ASKER ENDİŞESİ…

Hafter dün akşam Atina’ya iner inmez ayağının tozuyla Yunan Dışişleri Bakanı ile görüştü. Görüşmeye dair bir detaylar bugün bazı Yunan haber sitelerinde yer aldı. İlk detaylara göre görüşmede Berlin’de toplanacak zirve ve Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararı ele alındı.  Hafter ve Yunan bakan Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesinin bölgeyi daha ‘karmaşık’ hale getireceğinde mutabık kalmışlar... Özetle, Yunanistan Libya süreçlerine dahil olmak için elinden geleni yapıyor. Dahil olamayacağını anlayınca da süreçleri yönlendirmek veya etkilemek için çalışıyor. Bunu da Hafter üzerinden kolayca yapabileceğini düşünüyor. Berlin’deki görüşmeler Yunanistan’ın Hafter’i ne kadar yönlendirebildiğini de gösterecek. Hafter’in Yunanistan’dan daha etkili destekçileri olduğu için Hafter’in Yunanistan’a mutlak itaat etmesi de beklenemez.  Ancak Yunanistan’ın Libya’ya dair her sürece bundan sonra da çeşitli şekillerde müdahil olma gayretinde olacağını rahatlıkla görebiliyoruz.

**** Kucuk bir ekleme Trablusda bulunan Mitiga havalananina konuslandirilmak icin gonderilen ilk korkut resimleri  bazi organlarda gorulmeye baslandi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/guney-afrikada-45-milyon-kisi-icin-acil-cagri-41422237
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2020, 16:22:02 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2397
 • 137
 • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #632 : 18 Ocak 2020, 08:26:50 »
Arap basınında, Türk özel kuvvetlerinin UMH'ye
bağlı güçleri desteklemek amacıyla Libya'nın başkenti Trablus'a geldiklerine dair iddialar var.

https://m.haberler.com/arap-basinindan-libya-iddiasi-turk-ozel-harekat-12828585-haberi/

Çevrimdışı zirfak

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 147
 • 13
 • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #633 : 18 Ocak 2020, 11:42:05 »
Trablus mitiga havaalanına yerleşeceksek Göksu ve gökova gemilerini de limana çekmeliyiz. 250 km menzilli radarları ve hava savunma füzeleri ile koruma sağlayacaktır. Korkut, hawk, zıpkın vb sistemlerde katmanlı bir hss olur. NATO görev tatbikstında olan 4 fırkateyn 5 gemlik filolarını haklar. F16 ve f4 filomuz ek yakıt tanklarıyla havalanıp doğu sahillerinde hss leri yok edip geri dönmeden mitiga havaalanına konuşlanırlar. Bayraktar ve sancaktarla sat+sas taburu ve amfibi piyade taburu, topçu taburu ve tank taburu gönderebiliriz. F4 fe f16 filolarını uçakları hallettikten sonra cephanelikler ve ikmal yollarını bombalarız. Trablusdan defettikten sonra çözülür ler zaten

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40484
 • 377
Ynt: Libya
« Yanıtla #634 : 18 Ocak 2020, 12:57:56 »
HAWK gönderdiğimiz iddia ediliyor. >> [url=https://www.africanmilitaryblog...
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2020, 16:39:23 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40484
 • 377
Erdoğan: Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek tarihi bir hata olacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya konulu Berlin zirvesi öncesinde batı medyası bir makale kaleme aldı. Erdoğan makalede “Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek tarihi bir hata olacaktır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, yarın gerçekleştirilecek Libya konulu Berlin Zirvesi öncesi Batı medyasının önemli yayın organlarından Politico için bir makale kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Libya'da Barışa Giden Yol Türkiye'den Geçiyor" başlıklı makalesinde, "Avrupa'nın Libya'ya askeri destek verme hususunda daha az istekli olabileceğini düşünürsek, zaten askeri destek sözü vermiş bulunan Türkiye'yle işbirliği yapmak en açık seçenektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya konusunu değerlendirdiği makalesinde şu ifadelere yer verdi:

"Libya yaklaşık 10 yıldır kanlı bir iç savaşın pençesinde bulunuyor. Ancak uluslararası toplum, şimdiye kadar sorumluluklarını yerine getirmedi; şiddeti sonlandırıp, barış ve istikrarı tesis etmedi. Bugün o duyarsızlığın sonuçlarıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya hükümeti, birkaç yıldır savaş baronu Halife Hafter'in saldırısı altında bulunuyor. Ülkede darbe yapmaya çalışan Hafter'in silahlı örgütü, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi anti-demokratik devletlerden destek alıyor. 2015 Suheyrat Anlaşması gibi siyasi çözümü sağlamaya yönelik çabalara rağmen, dünya Libya'daki diplomasi ve diyalog yanlısı aktörleri yeterince destekleyemedi. Libya krizi, hâlâ bölgede ne yapacağına karar vermeye çalışan Avrupa kıtasında bölünmeye yol açmıştır. Libya'nın meşru hükümetini destekleyerek diplomasiyi savunan Almanya, pazar günü Berlin'de bir barış konferansına ev sahipliği yapacak. Buna karşılık Fransa, Libya'nın meşru hükümetine karşı darbeci Hafter'in yanında yer almaktadır.

Bazıları dünyanın her yerinde savaşlar, çatışmalar ve insani krizler yaşanırken Avrupa'nın neden Libya ihtilafına müdahil olması gerektiğini sorabilir. Öncelikle Avrupa Birliği'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne gereken desteği vermemesi ihtimali, Avrupa'nın kendi temel değerleri olan demokrasi ve insan haklarına ihanet etmek anlamına gelecektir. Libya'yı bir savaş baronunun insafına terk etmek, tarihi bir hata olacaktır."

"LİBYA'NIN MEŞRU HÜKÜMETİNİN DÜŞÜRÜLMESİ HÂLİNDE AVRUPA'NIN TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞI UNUTULMAMALIDIR"

Makale şöyle devam etti:

"İlaveten Libya'nın meşru hükümetinin düşürülmesi hâlinde Avrupa'nın yeni sorunlar ve tehditlerle karşı karşıya kalacağı unutulmamalıdır. Suriye ve Irak'ta askeri yenilgi yaşayan DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri bu durumda Libya'da verimli bir ortam bularak yeniden ayağa kalkabilir. Nitekim Hafter'in saflarında, Medhaliler gibi, bu terör örgütlerinin ideolojisini büyük ölçüde paylaşan gruplar olduğu bilinmektedir. Çatışmalar devam ederse şiddet ve istikrarsızlığın Avrupa'ya yönelik düzensiz göçü besleyeceği de unutulmamalıdır. Libya iç savaşı, Avrupa Birliği için bir turnusol kâğıdı niteliğindedir. Avrupalı liderler, yeni bir saldırıyla karşı karşıya bulunan liberal dünya düzenini savunacak mıdır? Yoksa Suriye'de yaptıkları gibi sorumluluklarından kaçıp, yaşanan krizi tribünlerden mi izleyeceklerdir? Avrupalı dost ve müttefiklerimizin, sadece şikayet edip, endişeli olduklarını söyleyerek dünyayı değiştiremeyeceklerini idrak etmeleri lazımdır. Uluslararası hukuk, demokrasi ve insan haklarını elinizi taşın altına koymadan savunamazsınız. Tarih bize sırtlarını diplomasiye dönüp, uluslararası toplumla alay edenleri ödüllendirmenin ancak daha büyük sorunlara sebebiyet vereceğini öğretiyor. Ancak Libya'da yaşanan son gelişmeler, bazı Avrupalı liderlerin bu dersleri hâlâ almadığını düşündürüyor. Avrupa Birliği, dünyaya, uluslararası arenada kayda değer bir aktör olduğunu göstermek zorundadır. Berlin'de düzenlenecek barış konferansı bu hedefe doğru atılmış çok önemli bir adımdır. Öte yandan Avrupalı liderlerin daha az konuşup, daha çok somut adım atmalarını bekliyoruz. Avrupa'nın Libya'ya askeri destek verme hususunda daha az istekli olabileceğini düşünürsek, zaten askeri destek sözü vermiş bulunan Türkiye'yle işbirliği yapmak en açık seçenektir. Türkiye olarak Libya'nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan, meşru hükümetini tamamen destekliyoruz. İmzaladığımız son güvenlik ve askeri işbirliği anlaşmaları kapsamında Libya hükümetini darbecilerden koruma taahhüdünde bulunduk. Bu itibarla Libya'nın güvenlik güçlerini eğitecek; onların terörizm, insan kaçakçılığı ve uluslararası güvenliğe yönelik diğer ciddi tehditlerle mücadelesine katkı sunacağız. Avrupa bugün bir kavşakta bulunmaktadır. Bu tarihi eşikte, barış için gayret edenler yürekli olmalı; şiddeti sonlandırmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Avrupa, bu hedefe ulaşmak için kadim dostu ve müttefiki Türkiye'ye güvenebilir."

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-erdogan-libyayi-bir-savas-baronun-insafina-terk-etmek-tarihi-bir-hata-olacaktir-41422778
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1119
 • 77
 • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2020, 16:39:08 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40484
 • 377
Ynt: Libya
« Yanıtla #637 : 18 Ocak 2020, 16:38:52 »
HAWK gönderdiğimiz iddia ediliyor. >> https://www.africanmilitaryblog...

Arkadaslar dikkat paylasilan link sorunlu . Browserinize kotu huylu yukleme yapmaya calisiyor !
Şöyle yapalım...

Alıntı


GNA deploys Hawk air defense system and Sentinel 3D radar at Tripoli’s Airport ahead of Turkish incursion
January 17, 2020 Ekene Lionel GNA, LNA

The Libyan Government of National Accord (GNA), the UN-recognized administration in Tripoli has reportedly deployed the MIM-23 Hawk air defense system and the AN-MPQ-64 Sentinel 3D radar at the Mitiga airbase in Tripoli Libya.

Video footage released by forces allied with the GNA on 17 January shows at least one of the systems being made operational at the airbase. Sources close to the Libyan capital disclosed to Military Africa that the air defense contingent was delivered by Turkey as part of a military assistance package, ahead of its planned incursion into Libya.

The MIM-23 HAWK (Homing All the Way Killer) is an all-weather low to medium altitude surface-to-air missile system developed and designed by the U.S.-based company Raytheon.

The system is optimized to provide an aerial defense to essential infrastructure against low-altitude drones, cruise missiles as well as aircraft. Alongside its semi-active radar homing capability, it is also fitted with a 54-75 kg HE blasts/fragmentation warhead depending on the variant. It has a speed of Mach 2.7

As part of the contingent, an AN/MPQ-64 radar system is also deployed. The AN/MPQ-64 Sentinel 3D phased array, X-band radar is able to automatically detect, track, identify, classify and report airborne threats including helicopters, high-speed attack aircraft, cruise missiles, and UAVs.


AN/MPQ-64 Sentinel 3D phased array, X-band radar

It has been designed as a mobile, air surveillance and target acquisition/tracking radar system. The Sentinel operates within ground forces units providing them with early warning. The system also includes an integrated IFF (AN/TPX-56) capability that helps prevent friendly fire.

This latest delivery by the Turkish administration to the Government of National Accord comes after a line of several others including drones, armored vehicles and as well as training.

Last week, Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan days before a summit in Berlin which will address the Libyan conflict, that Turkey is beginning to send troops into Libya in support of the internationally recognised government in Tripoli.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1119
 • 77
 • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #638 : 18 Ocak 2020, 21:36:19 »
Bir hafta once yayinlanmis olsada vakti olan arkadaslarin LİBYA'YA GİTMEMİZİ KİM İSTİYOR, SONUÇLARI NE OLUR? | OSMAN BAŞIBÜYÜK | PANKUŞ - 181 izlemesini oneriyorum. Belki Sn Basibuyuk un paylasmakta oldugu gorusler bazilarimiz tarfindan kabul gormesede ,sonuna kadar sabirla izlenilmesini tavsiye ederim .

https://www.youtube.com/watch?v=m3kwxb6FGQU


Çevrimdışı serkan1976

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 635
 • 53
 • DefenceTurk.com
Ynt: Libya
« Yanıtla #639 : 18 Ocak 2020, 22:37:06 »
Trablus mitiga havaalanına yerleşeceksek Göksu ve gökova gemilerini de limana çekmeliyiz. 250 km menzilli radarları ve hava savunma füzeleri ile koruma sağlayacaktır. Korkut, hawk, zıpkın vb sistemlerde katmanlı bir hss olur. NATO görev tatbikstında olan 4 fırkateyn 5 gemlik filolarını haklar. F16 ve f4 filomuz ek yakıt tanklarıyla havalanıp doğu sahillerinde hss leri yok edip geri dönmeden mitiga havaalanına konuşlanırlar. Bayraktar ve sancaktarla sat+sas taburu ve amfibi piyade taburu, topçu taburu ve tank taburu gönderebiliriz. F4 fe f16 filolarını uçakları hallettikten sonra cephanelikler ve ikmal yollarını bombalarız. Trablusdan defettikten sonra çözülür ler zaten

Bayağı bayağı savaşa soktun sen bizi sayın zirfak...  ::) Hazır oraya gitmişken sağa doğru bir zikzak yapıp Kahire'ye de girelim...

Hergün askerimizi , sivil vatandaşlarımızı öldüren YPG'ye karşı sınırımızdan içeriye 5 km ilerledik , Dünya bize cephe aldı ilerlemeyi durdurmak zorunda kaldık , hala  ambargo yiyiyoruz .Siz de diyorsunuz ki hava-kara-donanma gücüyle 700 km. ötesine gidip ,  dağıtıp oralara yerleşelim ...
Koskoca ABD,Rusya bile gelebilecek tepkilerden çekinip örtülü , paralı askerlerle işlerini halletmeyi tercih ederken , siz bu yolu tercih ediyorsunuz demek...  Fantazi böyle birşey olmalı...