Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 316687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
Türkiye'nin havadan fırlatılan cruise füzesi 'neredeyse hazır'
« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2011, 13:49:46 »

Çok ilginç, Türk seyir füzesinin üzerinde neden ABD hava kuvvetlerinin sembolü var?

Aha şimdi keyfim kaçtı :(
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2011, 13:49:51 »
aralarındaki fark sanırım  denizden  atılanlar (denizaltı ve gemilerden atılanlar)  ilk hızlanmada  roket motorundan  yardım  alıp  yükseliyorlar  sonra  devreye  jet motoru  yada turbofan  hangisi kullanılıyorsa  o  giriyordur   aksi  taktirde  fırlatma  olmadan  turbofan motorla ilk hızlanma  sağlanamaz   (tam emin değilim sadece tahmin)
havadan  atılan ise  zaten  uçağın  hızını kullanarak hızlanmış  oluyor  ve direk olarak  turbofan  motor  çalışıp  yoluna  devam  ediyor   tekrar söylüyorum  bir  bilgim yok  sadece tahminde  bulunuyorum.
bu haber  sayesinde  hafta sonunu  iyi  geçiririm ,  bu  savunma sanayimizde bir devrim  gibi

Dediğiniz büyük ihtimal doğru çünkü bunlar atıldıktan sonra herhangi bir alev izi olmuyor sadece uçaktan serbest bırakılıyorlar.

Resim hakkında zaten daha tanıtılmadı o Türk füzesi değil büyük ihtimal.

Motor konusunda yazıda bir şey geçmiyor milli olmama ihtimali de var ama belirtirlerdi diye düşünüyorum öyle olsa. F-4 2020 Terminator için dizayn edilmiş ve aselsanın yeni lazer podu ve GPS ile yönlendirilecekmiş ama daha sonraları hangi uçakta nasıl kullanıcaz onu bilmiyorum. Yazıda menziline 150 km üstü demiş ama ne kadar üstü bilmiyorum.

The cruise missile is designed for air-lunch from Turkey’s upgraded F-4 2020 Terminator aircraft and have a range of over 150 kilometers. Guidance

Burda "(it) have a range of over 150 kilometers" diyerek 150 km üstünde olduğunu belrtmiş.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2011, 14:27:11 »

Çok ilginç, Türk seyir füzesinin üzerinde neden ABD hava kuvvetlerinin sembolü var?

Ankanın uçuş görüntüleriniz bile zar zor basına dağıtan bir zihniyet, neden havada ki bir füzenin resmini dağıtsın ki?

Örnek teşkil etmesi açısından habercilerin koyduğu bir resim..

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #13 : 05 Şubat 2011, 14:32:51 »
Alıntı
Burda "(it) have a range of over 150 kilometers" diyerek 150 km üstünde olduğunu belrtmiş.

Zaten binlerce feet irtifadan bırakılan bir füze roket kullanmadan nerden baksanız 50 km süzülebilir, füzeye göre değişiklik gösterebilir tabii..

Doğal olarak 150 km üzeri bir menzil olabilir. bana kalırsa şu konumdaki ihtiyaç ve teknolojik  altyapıyı göz önünde bulundurursak, Şu an adını bile bilmediğimiz füze BANA GÖRE +- 220 km civarı bir menziile sahip olabilir. Tabii bunu tamamen kendi düşüncelerime dayanarak yazdım. gerçeklik boyutunu bilemem..

Bu arada bütün kaynaklara baktım herhangi bir haber yok. Ve bizim süper ötesi medya sadece ölen bir kadının haberini yapıyor günlerdir... ne güzel memleket  >:(

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #14 : 05 Şubat 2011, 14:42:22 »
Alıntı
Roketsan is known to be manufacturing the engine assembly in cooperation with TEI, a number of actuators, as well as the warhead of the missile.

İngilizce bilmediğim için pek çıkartamadım ama sanırım motorla TEİ savaş başlığıyla da ROKETSAN mı ilgeleniyor yazıyor?
ya da iki şirkette aynı sınıfta mı çalışıyor?

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #15 : 05 Şubat 2011, 15:27:17 »

Bizim sistem popeyenin gelişmişi olacaktır.Yukarıdaki resim tomahawk sınıfı bir füze.Eğer motor söylenildiği gibi milli ise atmaca antiship füzesininde motoru hazır denilebilir.Atmaca da harpoon sınıfı bir füze olacak.

Popeye

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #16 : 05 Şubat 2011, 15:28:42 »
Ben buna hiç dikkat etmemiştim :). Roketsan ile TEI motor üretiminde işbirliği yapıyorlarmıi Actuator ne demek bilmiyorum parça galiba.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #17 : 05 Şubat 2011, 15:39:16 »
Resimdeki füze AGM-86B  ALCM Boeing yapımı..

Bizi yanıltmasın sadece resim olarak koymuşlar..

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 05 Şubat 2011, 15:44:59 »
Rekarno nun da söylediği gibi resim olayına takılıp kalmayın;skorksy düştü haberinde cobra resmi koyan bir basınımız var.Ayrıca top secret gizlilik seviyesine sahip bu projenin resimlerinin de hemen servis edilmesini beklemek yanlış olur.

Yetkilileri tebrik etmek lazım nasıl b 611 füzesinin envantere girdiğini 4-5 yıl tüm dünyadan sakladılarsa 2006dan beri üretim aşamasında olan bir füzeyide 5 yıl saklamayı bildiler.Geçen yıl Cabatlı_53 bazı ipuçları bulmuş ve paylaşmıştı(150+ km. menzilli standoff mühimmat haberi) tr bizansta Cabatlıya dayak atmadıkları kalmıştı.Aynı şeyi atmaca antiship füzesindede yaptılar.Şimdi utanırlar mı bilmem...

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #19 : 05 Şubat 2011, 15:56:48 »
malumun ilanı gecen yıldan  beri vardı  bu hikaye cabatlı_53 arkadaşımızı  bir kere daha tebrik etmek lazım