Gönderen Konu: HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]  (Okunma sayısı 316694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM]
« : 05 Şubat 2011, 11:58:36 »
TÜRKİYE'NİN HAVADAN ATILAN SEYİR FÜZESİ [SOM] ARTIK HAZIR

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen havadan firlatilan seyir füzesi 150 km menzile sahib

TÜBİTAK-SAGE 2006 yılından bu yana yeni nesil yerli cruise füzesi üzerinde çalışıyor. Bu yeni cruise füzesinin, adı hala bilinmiyor ve gelişme evrelerinin sonuna yaklaşıyor.  IDEF 2011´de görücüye cikmasi bekleniyor.

Ve bu da orjinal makale:

Turkey’s air-launched cruise missile ‘almost ready’

It has been recently unveiled that SSM, Turkey’s Undersecretariat for Defence Industries, has awarded TUBITAK-SAGE a major contract for the development of Turkey’s first medium range high precision cruise missile program.

TUBITAK-SAGE has been working on the new-generation indigenous cruise missile since 2006, TRDEFENCE sources reported on Thursday. This new cRusine missile, name still unknown, is now nearing the end of its development stage and is expected to make its initial debut in Turkey’s largest defence and aerospace fair IDEF 2011, taking place between May 10 and 13.
The cruise missile is designed for air-lunch from Turkey’s upgraded F-4 2020 Terminator aircraft and have a range of over 150 kilometers. Guidance will be provided by GPS and on-board INS, while terminal-stage homing will be accomplished with an advanced Aselsan-built infrared imaging kit for increased precision.

Roketsan is known to be manufacturing the engine assembly in cooperation with TEI, a number of actuators, as well as the warhead of the missile.

Turkey's new cruise missile developed by TUBITAK-SAGE is air-launched and can attack targets in a range of over 150 kilometers.

Kaynak: http://www.trdefence.com/?p=3667
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2013, 01:00:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Türkiye'nin havadan fırlatılan cruise füzesi 'neredeyse hazır'
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2011, 12:25:14 »
Bu haberi ben daha önceden gizli bir kaynaktan teyyit etmiştim. Ama tabiki size söylememiştim. Haber doğrudur. Sanırım slam-er ve scalp-eg gibi bişey ama aynı performansı verirmi bilmem. Burdan Tübitak-Sage yi kutluyorum. Kendilerinden beklenmedik iyi işler çıkarıyorlar.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2011, 12:52:54 Gönderen: hawkerx »

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2011, 12:41:09 »
hadi hayırlı  olsun  artık  kendi üretimimiz bir  seyir  füzemizde  var    ve  bu haberin  doğruluğuna  kesinlikle  inanıyorum   daha  önce herhangi bir  kaynaktan  okumadım  ama    milli bir  turbofan motor  geliştirme  projeside bunu  destekliyor,
 trbizansta  biz ''minik motor  seyir  füzesi içindir''  dediğimizde  bizimle  dalga  geçilmişti ,  alın  işte size  on numara bir  seyir  füzesi  ve burada  söylüyorum  bu füzenin menzili yakın zamanda 250+ km ye  çıkartılacaktır,  hoş  havadan bırakıldığı için  menzil pek önemli değil  ama  yunanlıların  elinde  500+ menzilli 30 kadar  seyir  füzesi varken bizimkilerin  geri kalacağını sanmam.  bu füzeler  radar yok etmekte  oldukca ustalar ve  radar  tarafından tesbitleride oldukca zor.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2011, 12:43:42 Gönderen: enes38 »

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2011, 12:46:48 »
Yine hiç birimizin haberi olmadan ortaya çıkan bir proje daha.. Savunma sanayi fiirmaları bu günlerde çok şaşırtıyor bizleri ;)

Cruise füzesi için artık zaman gelmişti. Ben açıkcası bu kadar gelişimden sonra bu gibi haberleri bekliyordum, ve daha da haberler çıkacağına eminim..

Tam anlamıyla ortaya herşeyi çıksın o zaman üzerine dururuz konunun..

Ne diyelim hayırlı olsun :)

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2011, 12:49:19 »
hadi hayırlı  olsun  artık  kendi üretimimiz bir  seyir  füzemizde  var    ve  bu haberin  doğruluğuna  kesinlikle  inanıyorum   daha  önce herhangi bir  kaynaktan  okumadım  ama    milli bir  turbofan motor  geliştirme  projeside bunu  destekliyor,
 trbizansta  biz ''minik motor  seyir  füzesi içindir''  dediğimizde  bizimle  dalga  geçilmişti ,  alın  işte size  on numara bir  seyir  füzesi  ve burada  söylüyorum  bu füzenin menzili yakın zamanda 250+ km ye  çıkartılacaktır,  hoş  havadan bırakıldığı için  menzil pek önemli değil  ama  yunanlıların  elinde  500+ menzilli 30 kadar  seyir  füzesi varken bizimkilerin  geri kalacağını sanmam.  bu füzeler  radar yok etmekte  oldukca ustalar ve  radar  tarafından tesbitleride oldukca zor.

Bana kalırsa motor başka ülkenin malı olduğu için menzili bu kadar kısa tutmuş olabilirler. 150 km de az bişey değil tabiiki.

TEİ ve olası diğer kuruluşların üzerinde çalıştıkları çeşitli motorları tam anlamıyla görebilirsek o zaman bütün projeler patlar gider :D

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2011, 12:57:42 »

Bana kalırsa motor başka ülkenin malı olduğu için menzili bu kadar kısa tutmuş olabilirler. 150 km de az bişey değil tabiiki.

TEİ ve olası diğer kuruluşların üzerinde çalıştıkları çeşitli motorları tam anlamıyla görebilirsek o zaman bütün projeler patlar gider :D

Menzil tabiki arttırılacaktır. Teiin motoru olacagını sanmam çünkü bu projenini haberini tei motoru duyulmadan önce başladıgını almıştım.

Şimdi waffda ortalık karışmıştır. :D

Ama ben şunu merak ediyorum bu tomahawkla scalp-eg veya slam-er nin farkı ne ikiside cruise füzesi ama birileri sadece havdan scalp-navalda var da neyse diğeri denizaltı kara ve deniz üstünden atılıyor ?

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2011, 12:59:53 »
Dur beya daha şimdi çıktı ortaya, yüzyıllardır yapmıyoruz bu silahları. zamanla onlarda olacak..:D

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2011, 13:01:44 »
Dur beya daha şimdi çıktı ortaya, yüzyıllardır yapmıyoruz bu silahları. zamanla onlarda olacak..:D

Hayır ben ne fark var diye sordum üstadım. Keşke biraz babürü inceleme şansımız olsa o babürün yüksek olan cep probleminide halleder güzel bir füze yapardık.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2011, 13:26:57 »
aralarındaki fark sanırım  denizden  atılanlar (denizaltı ve gemilerden atılanlar)  ilk hızlanmada  roket motorundan  yardım  alıp  yükseliyorlar  sonra  devreye  jet motoru  yada turbofan  hangisi kullanılıyorsa  o  giriyordur   aksi  taktirde  fırlatma  olmadan  turbofan motorla ilk hızlanma  sağlanamaz   (tam emin değilim sadece tahmin)
havadan  atılan ise  zaten  uçağın  hızını kullanarak hızlanmış  oluyor  ve direk olarak  turbofan  motor  çalışıp  yoluna  devam  ediyor   tekrar söylüyorum  bir  bilgim yok  sadece tahminde  bulunuyorum.
bu haber  sayesinde  hafta sonunu  iyi  geçiririm ,  bu  savunma sanayimizde bir devrim  gibi
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2011, 13:30:43 Gönderen: enes38 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2011, 13:39:49 »

Çok ilginç, Türk seyir füzesinin üzerinde neden ABD hava kuvvetlerinin sembolü var?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com