Gönderen Konu: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]  (Okunma sayısı 19029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 0
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Arkadaşlar bu askeri konularda herkesin özellikle eğilimi oldugu bazı yerler vardır. Bende benim eğilimim olan konular arasından biri hakkında amatör bir makale yazmak istedim. İnşallah beğenilir. Hatam varsa yazabilirsiniz.

ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleriZma[Zırhlı Muharebe Aracı]'lar genelde zırhlı savaşlarda yakın piyade desteği sağlamak için yapılmış araçlardır. Bünyelerinde en az bir manga askeri taşırlar ve genelde onlara 25-30mm'lik silahlarıyla destek verirler.

Üstlerindeki bu 25-30mm'lik silahlarla bazı yapılara ve kendileri gibi kısmi zırhlı araçlar ve 4x4 vb. lere etkili olurlar. Yani işin piyade kısmını hakkıyla yerine getirirler.


En bilinen Zma'lardan M2 Bradley'nin kullandığı 25 mm M242 Chain Gun


Ama gel gelelimki zırhlı muharebelere herkesin kabul edebileceği gibi piyadesiz bir zırhlı savaş imkansızdır[ele geçirlimesi gereken yerler,tankların giremeyeceği yerler vs.] ve bunları desteklemek ve yerlerine sağ sağlim ulaştırabilmek içinde o tankların yanına mutlaka bir miktar Zma sürmek gerekir. Bu durumda ne olur ?

Bunun cevabını Körfez ve Irak savaşlarının çatışmalı zamanlarında görebiliriz. Körfez savaşında yapılan tank muharebelerinde dikkat ederseniz. Çok az abrams kaybı görürsünüz. Genelde hep vurulan M2 bradleylerdir. Neden çünkü yüksek kalibreli toplara sahip tankların önüne 14.5 mm dayanımlı 25 mm toplu zmaları çıkarınca onlara çok güzel bir yem atarsınız. Tanklar pahalı olsada vurulmaları halinde Zmalardan daha az insan kaybı olur. Çünkü Zmalar piyadede taşır.


Körfez Savaşında Vurulmuş bir Bradley Zma

Bunun bedelini bir Amerikalı bradley mürettebatı az kalsın diğer bradleyler gibi ödüyordu. Olay 73'easting muharrebesinde geçer :

2 Amerikan m2 bradleysi keşif için öne atılır. ilerlerde birden karşılarına 2 t-72 ve 1 t-62 çıkar. İki m2 bradley'ninde podlarında sadece 1'er tow anti-tank füzesi vardır. İki bradleyde füzelerini arka arkaya atarak 2 t-72yi vurdular. Geriye 1 namlusu başka yere dönük t-62 vardı.

Bradleylerde 2li poddaki towlar atıldığında bir mürettebatın hemen podun arkasındaki kapaktan çıkıp poddaki 2 boş kartuşu çıkarıp Zmanın içinden aldığı dolu 2 anti-tank kartuşunu koyması lazımdır.

Olaydada bir bradley tekrar doldurmak için diğerinin arkasına çekilir. Diğeride geri dolum olana kadar 25 mmlik topuyla t-62 ye zarar vermek ve onu oyalamak niyetiyle ateş edicekti. Silah operatörü önündeki t-62 ye zarar vermek umuduyla salvolar halinde arka arkaya makinalı topa yüklendi.

Ne oldu biliyormusunuz ?

Atılan tüm mermiler T-62 gibi zırh yönünden zayıf klasik bir Rus bir tankına zarar vermek bir yana mermiler sekip gitti. Hiçbir işe yaramadı. T-62'i namlusunu çevirdi. Nişan aldı. Tam ateş edecekken arkadaki doldurmayı yapan Bradley T-62'yi son anda vurdu.

Şimdi eğerki o anti-tank füzeleri o Zmalarda olmasaydı ne olurdu ? Muhtemelen 2'side vurulur. 8-10 mürettebat ölürdü. Bu tip bir olayda anti-tanksız görece Bradleylerden zayıf Acv-300'lerimizi düşünmek bile istemiyorum.


Tow anti-tank atan bir Amerikan Zma'sı

Tabi şimdi denilecek neden körfez savaşında madem Bradleyler Anti-tanklıydı ama vuruldular ?  O zamanlar Bradley zırhları çok inceydi. Herkese aynı andada tow atamazsınız. Ama şimdilerde gelişmiş zmalarda[namer olsun,bradley olsun] zırhlarda gelişmiş kompozit zırh ve önemli bölgelerede kalıp reaktif zırh koyuluyor. Bu tip bir korumada tanklara karşı genelde zmayı kurtaramasanızda mürettebatın sağ çıkacagına eminim. Ve şunuda geçmeyelim o Anti-Tanklar olmasaydı o araçlarda daha fazla Bradley vurulucagından adım gibi eminim. Çok canlar kurtarmıştır.


Bahsedildiği gibi zırhlandırılımış Namer Zma


Sonuç: Arkadaşlar kanım şudurki eğerki tanklarınızı modernleştirip sayısını düşürürseniz. Zırhlı savaşlarda ateş gücü ve tank vuruş gücünü arttırmak ve piyadenizi koruyabilmek için Anti-tanklı bir Zma şart.

Aklımdaki Anti-tanklı batı Zma'ları
--------------------------------
+M2 BRADLEY

+K21 KIFV

+PUMA

+MARDER

+CV-90


Peki Türkiyede Ne Yapılabilir ?

Türkiye Şu an Zma olarak 650 adet 14.5 mm AP zırh dayanımlı 25 mm otomatik topa sahip Acv-300'leri kullanıyor.[Btrleri saymıyorum yakında envanter dışına çıkarma kararı alınır.] Bu kollektif bir zırhlı savaşa uygunmudur. Tabiki hayır. Rpg ye karşı dayanırmı orası mullak işte.


Fnss Acv-300

Peki ne yapabiliriz ?

Bana göre yeni bir platform geliştirmek yerine hesaplı olacak eldeki Acv-300lere kapsamlı bir modernizasyon paketi geliştirebiliriz.

 Bu pakette nelermi olmalı:
-------------------------
+2li omtas podu[Aslında menzili düşürülmüş ve harp başlığı yükseltilmiş bir cirit hem yer hedeflerine hemde alçaktan uçan helikopter vb.lere angaje olabildiğinden ve aracın hava savunmasınıda garantiye almak açısından düşünülebilir.]

+ Mutlaka bir motor modernizasyonu [Gönül isterki Tei'nin geliştireceği milli güç gurundan bir motor olsun]

+ Roketsan'ın Altay için geliştirdiği nano kompozit zırh ve önemli yerlere Roketsan laminate reaktif zırh ve mayınlara ve patlayıcı ve mayınlara dayanıklı bir alt zemin

+Aselsan üretimi bir atış kontrol sistemi ve diğer birimlerle kordineli bir Battle Mangment sistemi[Zma içi karışık olmamalı]

+ Mümkünse 30 mm Fnss-Bae ortak otomatik top kulesi

+5-8 asker taşıma kapasitesinin sınırlandırılmaması ve ek yedek 4 anti tank füzesi kartuşu

+ Amfibi kabiliyetin gelişmesi

Evet bunlar olabilir.


Roketsan Yapımı Omtas[Orta Menzilli Tanksavar] Ve Kartuşu

Fakat Türkiyenin 4 bin'e varan tank sayısını 1000 altay ve 500'e yakın Leopard 2T ye indirmek istediğini düşünürsek 650 modernizeli geliştirilmiş Acv-300 yeni koyulacak adıyla Acv-500'ün jeopolitik durumumuz ve düşmanlarımızı ve tehlikeleri düşününce bize yetmeyeceği kanaatindeyim. Bu yüzden eldeki iyi durumdaki 350+250[opsiyon] m-113'ü yukarıda bahsedilen modernizeden geçirdikten sonra bu kabiliyete getirmeliyiz.


Böylece hem mürettebat ve piyadelerimizi korur. Hem büyük zırhlı savaşlarda ateş desteğini sağlar. hemde hızı ve anti-tanklarıyla düşman tanklarını bir kez daha düşünürürüz. Ve bunların tümünü yeni Zma için arge yapmadan yüksek fiyatlar ödeyip yeni zmalar satın almadan [yerlide olsa] bir modernize ile yapmış oluruz.


Saygılarımla......

Anıl Uzun-Hawkerx
Defencetürk Üyesi


Not: Bu yazı benden izinsiz başka yerlere alıntı ve çalıntı yapılamaz. Tüm hakları bana aittir.Aksi Takdirde Gereği yapılacaktır.

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2011, 01:48:02 Gönderen: hawkerx »


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı rstr617

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 370
 • 0

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı QRI

 • QRI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 515
 • 0
ruslarin btr 90 ninda kullanilan 30 mm lik topkara ve hava heteflerine karsi 4 km menzile kadar etkili imis.hatta o top o kadar beyenilmis ki ucaklardada kullanmayi dusunuyorlarmis.
Ben Turkiye icin 35-40 ton civarinda(guclu zitha sahip) 40 mm lik 5-6 km menzile kadar etkili(yani tanklari vurma menzili tanklarin vurus menzilindencok almali) topu,4 adet omtas,yakin hedetfler icin 7.62 lik kule ustu makinali tufek,ve pumada oldugu gimi kucuk bir bomba atar.
3 nefer mutettebat.ancak tank gibi islevi olan bir arac daha iyi olacagini dusunuyorum. yani piyade tasimak icin tasarlanmammis.sadece 3 murettebati olan bir arac.piyade tasima gorevini ise avc-300 gibi atraclar gorur zaten.
yani tankla zma arasindaki bosluk icin.

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 0
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Ruslarin btr 90 ninda kullanilan 30 mm lik topkara ve hava heteflerine karsi 4 km menzile kadar etkili imis.hatta o top o kadar beyenilmis ki ucaklardada kullanmayi dusunuyorlarmis.
Ben Turkiye icin 35-40 ton civarinda(guclu zitha sahip) 40 mm lik 5-6 km menzile kadar etkili(yani tanklari vurma menzili tanklarin vuRus menzilindencok almali) topu,4 adet omtas,yakin hedetfler icin 7.62 lik kule ustu makinali tufek,ve pumada oldugu gimi kucuk bir bomba atar.
3 nefer mutettebat.ancak tank gibi islevi olan bir arac daha iyi olacagini dusunuyorum. yani piyade tasimak icin tasarlanmammis.sadece 3 murettebati olan bir arac.piyade tasima gorevini ise avc-300 gibi atraclar gorur zaten.
yani tankla zma arasindaki bosluk icin.

Siz hafif tanktan bahsediyorsunuz dediğiniz konjüktürde yine acv-300lerimiz düşman tanklarının hedefi olacaklar ve savunmasız olacaklar.

Eee arkadaşlar makale nasıl olmuş ?
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2011, 10:29:25 Gönderen: hawkerx »


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı QRI

 • QRI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 515
 • 0
tanklara karsi hatta almanlarin pumasi bile korumasiz kalir. kolay hedef.diyer zma lardan ustunluyu rpg lere ve bu gibi sistemlere karsi daha korumali olmasi.ve diyer zma lara gore tanklar karsisinda sansini artiran faktor 2km menzilli 25 mm lik ne gore daha guclu  top.
bence zma larin zirhini tanklardan korunacak kadar guclendirmek yerine uzerlerinde tanklara karsi cok etkili olabilecek top yerlestirmek daha uygun olur.zirh korumasi ise rpg gibi silahlara karsi hesaplanmali.120 mm lik top mermisine karsi diyil.
oyle olacaksada israilin nameri gibi tank govdeli bir arac yapilir ama fiyatina gore yine problemli olur bence.sayi baskimindan zorluk yasanir,daha fazla yakit harcar,hizi daha dusuk olur,...

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 0
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Ya siz zaten bir tankı ilk vuruşta durdurabilecek kalibredeki topu koyarsanızki o zma'ya zmanın atış hızı düşer, taşıyıcı platform ağırlığı artar. hacmi büyür,hızı  düşer , o kadar büyük mermileri zmada nereye koyacaksın. zaten o dediklerimizi yaparsan o araç zma olmaz hafif tank olur. ama bu dediklerimizin hepsini küçük bir 2li anti tank podu ve bir kaç dolu anti-tank kartuşuyla yapmak mümkün.


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı QRI

 • QRI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 515
 • 0
o zamam bunun icin en ideal secim altay tankinin govdesi olur .
puma gibi silahli namer gibi korumali 6-8 personel tutumlu bir arac olursa daha iyi olur.
maliyeti goz onune almazsak.
Makale guzel olmus.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2011, 11:59:00 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 0
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
o zamam bunun icin en ideal secim altay tankinin govdesi olur .
puma gibi silahli namer gibi korumali 6-8 personel tutumlu bir arac olursa daha iyi olur.
maliyeti goz onune almazsak.
Makale guzel olmus.
Yok dedim gibi bir modernizasyon hem maliyet ve hemede kabiliyet açısından etkin bir çözüm olur.


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 0
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Eğer itirazolmaz ve sevildiyse yeni bir makale daha yazmayı düşünüyorum. Türkiyenin bugün ve gelecekteki anti-tank kabiliyeti üzerine. Başka istek konularda olabilir eğer bilgim dahilindeyse yazarım.


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı RekarnO

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2181
 • 1
Bazı eksiklik ve anlatım bozuklukları olsa da emek verilmiş güzel bir yazı. Bende arkadaş gibi zma lara iki hatta dört anti tank podu gerekliliğini düşünenlerdenim.

Günümüzde ordular ve makineler küçüldükçe işlevleri ve yapabilecekleri aksi yönde artıyor. Bu araçlar eskiden sadece asker taşırlarken şimdi muharebe yeteneğine sahip oldular. Ama karşısındaki kuvvetlerde boş durmadılar ve bu sistemlere anti sistemle cevap verdiler. Günümüzde askerlerin yerini her ne kadar elektronik harp alsada bu gibi ihtiyaçlar söz konusu hep kalacak. Bu noktada askerlerin ihtiyaçlarına cevap bu tür araçlardır.

Savunma sanayiimizin bu ihtiyacı önceden görüp ona göre geleceğe yön vermesi gerekir...