Gönderen Konu: Z-3 Anadolu Parsı  (Okunma sayısı 93627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
Ynt: Z-3 Anadolu Parsı
« Yanıtla #120 : 02 Mayıs 2013, 12:38:44 »
Gercek anlamda söylüyorum sizin bu Tasarim Modern savasta Altaydan cok daha uygun bir platformdur. Bence Altay demode olmus bir Tasarim olarak Envanterimize girecek. Sizinkisi ise üstüne calismaya ve kaynak aktarmaya deger. Bir defa Zirh Sekli ve Stealth Kabiliyeti sizin Tankinizi Altaydan üstün kilar. Zaten ABDde yeni Tank tasariminda böyle bir Yol secmistir. Ufak, Bor Madeninden yapilan ve Havadan tasinabilen tanklar. Yeni Tanklar sessiz Elektromotorlari ile donatilacak ve Isi/Radar görünümü düsük olacak. Böylece Savas Ortaminda Düsman Birliklerinden cok gec fark edilecekler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #121 : 30 Mayıs 2013, 16:08:12 »
Teşekkür ederim. Altay'a göre teknik üstünlükleri var, doğrudur. Altay TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildi diyebiliriz. Ama gelişmeye açık.

Geçenlerde flashdisklerimi karıştırıken iki render buldum. Bunları daha önce yayınlamadım sanırım.

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:06:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #122 : 30 Mayıs 2013, 16:26:54 »

Anadolu Parsı hedef tespitinde ve nişan almada; günümüzün klasik yöntemleri dışında bir milimetrik radar kullanıyor. Lazerle mesafe ölçmek günümüzde en fazla kullanılan yöntem. Fakat artık neredeyse bütün modern kara araçlarında lazer ikaz algılayıcıları bulunuyor. Bu sensörler araç üzerine yöneltilmiş lazer ışığını algılayıp, aracın sis bombalarını fırlatarak fosforlu duman içerisinden tehlikeden kaçınmalarını sağlıyor. Böyle olunca klasik yöntemlerle hedefe nişan alıp vurmak neredeyse imkansız. Özellikle ana muharebe tankları için hedefi erken tespit edip ilk atışta vurmak çok önemli. Milimetrik radar bu konuda faklı bir çözüm. Başka yöntemler de kullanılabilir.

Bu konuda ALTAY için de farklı çözümler bulmak gerekli bence. Zaten son derece iri bir tank olan ALTAY düşmanla karşılaştığında hedef alırken tespit edildiğinde, avcı durumundan bir anda av durumuna düşebilir. Yeni bir tank yapıyorsak bence sadece günümüz değil, ilerisini de düşünerek tasarımı gerçekleştirmemiz gerekir.

Yukarıda bahsettiğim durum, lazer güdümle çalışan cirit, omtas, umtas vs için de geçerli. Bu güdüm sistemi kesinlikle gelecek için yeterli bir sistem değil. Melez güdüm sistemleri kullanılmalı bence. 
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:08:01 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #123 : 30 Mayıs 2013, 17:02:02 »
Başka bir geliştirilebilecek özellik de şu sisteme benzer birşey olabilir. >> http://www.defenceturk.com/index.php/topic,5632.0.html

Bu başlıkta daha önceki sayfalarda da yazmıştım sanıyorum. Biz de cirit ile edindiğimiz tecrübelerle bu sisteme benzer, ama tank namlusundan atılabilen güdümlü bir roket yapabiliriz. Bu roket veya füze ile tankın görüş alanı dışındaki hedefleri bile hassasiyetle vurmasını sağlayabiliriz. Ayrıca yukarıda bahsetiğim şekilde sadece lazer güdümle değil, farklı güdüm sistemlerini de sisteme dahil ederek öldürücülüğünü fazlasıyla artırabiliriz. Mesela bir asker gördüğü bir düşman tankını lazer ile işaretler ve işaretlemeden önce hedef tespiti bildirilen en yakın Anadolu Parsı hedef lazer ile işaretlenene kadar güdümlü roketi namluya yerleştirir. İşaretlemeden sonra hedefe roketi gönderir. 15 kilometre içerisindeki hedefi vurabilir. Üstelik görmeden. Aynı durum bir iha ile tespit edilen hedef için de geçerli olabilir. Düşman tankı lazer ışığını algılayıp sis bombaları ile ortalığı dumana buladığında lazer güdüm, fosforlu duman ile kırılan lazer ışığının güdümlemesini engeller. Bu durumda İHA hedefin koordinatlarını eş zamanlı rokete aktarabilir. Ya da kızılötesi güdüm sistemi de kullanılabilir. Yapılabilecek seçenekler çok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #124 : 14 Kasım 2013, 00:31:03 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:09:05 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #125 : 14 Kasım 2013, 00:38:52 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:09:50 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #126 : 14 Kasım 2013, 00:46:48 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:10:35 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #127 : 14 Kasım 2013, 00:48:28 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:11:16 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #128 : 14 Kasım 2013, 00:53:47 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:12:12 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #129 : 14 Kasım 2013, 01:01:38 »
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018, 22:13:14 Gönderen: SKYWOLF »