Gönderen Konu: Havadaki Son Rekortmen: Zephyr  (Okunma sayısı 1589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 524
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Havadaki Son Rekortmen: Zephyr
« : 26 Aralık 2010, 12:30:48 »
Havadaki Son Rekortmen: ZephyrQinetiQ’in geliştirdiği, yüksek irtifalarda uzun süre görev yapabilme (High-Altitude, Long-Endurance / HALE) kabiliyetine sahip Zephyr insansız hava aracı (İHA), kırdığı rekorlarla gündemde. Zephyr’in, geçtiğimiz Temmuz ayında, en son geliştirilmiş versiyonuyla yapmış olduğu ilk uçuştaki havada kalış süresi ve ulaştığı irtifa, QinetiQ’ten 23 Aralık günü duyurulduğu üzere, Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) tarafından da onaylandı. Güneş enerjisi ile çalışan İHA’nın, 21.562 metre irtifaya ulaştığı ve yaklaşık iki hafta süre boyunca (336 saat 22 dakika 8 saniye) havada kaldığı belirtiliyor. Ulaştığı irtifa ile Global Hawk’ın da aralarında bulunduğu diğer İHA’ların performanslarını geride bırakan Zephyr, havada kalma süresi açısından, tüm hava araçlarının bu güne değin ulaşmış olduğu en uzun süreyi de aşmış bulunuyor.

Zephyr, sergilediği bu performans ile askeri gözetleme ve keşif ihtiyaçları açısından da önemli bir çözüm seçeneği haline gelmiş görünüyor. Elden atılarak havalan İHA’nın 50 kg’nin biraz üzerindeki ağırlığının yanı sıra faydalı yük taşıyabilme kapasitesi oldukça verimli. Kanatlarındaki kâğıt kalınlığındaki güneş enerjisi panelleri ile elde ettiği güç uzun süre havada kalmasına olanak verdiği gibi, İHA’yı ekonomik hale de getiriyor. Zephyr’i çok daha ekonomik hale getiren özelliği ise ulaştığı irtifadan yaklaşık 965 km (600 mil) çapındaki bir alanı izlerken, aynı anda yüksek çözünürlükte görüntüleri ardı ardına güncelleyerek kontrol merkezine ulaştırabiliyor oluşu. Bu kabiliyeti ile Zephyr, dünyadan oldukça uzakta olduğu için gerek hava şartları gerekse teknik nedenlerden ötürü görüntü akışında çeşitli kesilmelerin yaşandığı ve oldukça masraflı olan uyduların yerine önemli bir alternatif de oluşturuyor. Ortalama bir İHA’ya göre 10 kat daha ekonomik olan Zephyr’in, bir uydudan ise 100 kat daha az maliyetli olduğu belirtiliyor.

QinetiQ, ilk test uçuşunu yaptığı 2006 yılından buyana sürekli tasarımı geliştirilen Zephyr’in havada kalış süresinin 1 ay’a çıkartılmasına yönelik çalışmaların da halen sürdürüldüğü belirtiliyor. Bu güne kadar İHA’nın tasarımında yapılan yeniliklerle, boyutları yarı yarıya arttırılmış bulunuyor. Gerektiğinde basit el telsizleri arasında dahi röle görevini üstlenebilen Zephyr, askeri izleme ve keşif görevlerin yanında, deniz korsanlarıyla mücadele, orman yangınlarını tespit etme gibi görevleri de icra edebilecek

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1629&hid=3
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2010, 12:56:49 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...