Gönderen Konu: Başbakan’ın yeni uçağı: G550  (Okunma sayısı 3119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
Başbakan’ın yeni uçağı: G550
« : 18 Nisan 2009, 20:24:11 »
THY tarafından iki yıl önce Başbakan ve Cumhurbaşkanının VIP uçuşlarda kullanılmak üzere Gulfstream firmasına sipariş verilen G550 tipi özel uçak ABD’de Sa Vannah Georgia’daki tesislerinden İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi.
Dört kişilik bir ekibin getirdiği uçak bu sabah saat 08.55’te Atatürk Havalimanı 06-24 pistine indi. TC-DAP (Doğu Anadolu Projesi) tescilli uçağın bütün işlemleri ABD’deki tesislerde yapıldı.

Pencerelerinin üzerine ‘Türkiye Cumhuriyeti’ yazılan uçak, kırmızı renkli üç paralel çizgilerle boyandı. Uçağın THY’ye maliyetinin ekstra donanımlar ile birlikte 61 milyon doların üzerinde olduğu öğrenildi.

THY tarafından satın alınan, Başbakan ve Cumhurbaşkanının uzun menzilli seyahatlerinde kullanılacak olan G550 jeti, sekiz yolcuyla uçulduğunda azami 12 bin 501 kilometre menzille iş jeti sınıfında dünyanın en uzun menzilli uçağı konumunda.

2007′nin Ağustos ayında siparişi verilen ancak 2011 yılında teslim alınması planlanan uçak, başbakanlığın ısrarı ve ekonomik kriz nedeniyle firmanın iptal edilen bazı siparişleri doğrultusunda iki yıl önce teslim edildi.

Bu arada uçakta görev alacak pilot ve teknisyenler de uçak teslim edilmeden önce Dubai’de üç aylık bir eğitimden geçirildi.

Cumhurbaşkanı artık rahat uçacak

Basınç nedeniyle uçuş yasağı konulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de, bu uçak ile artık kulakları rahatsız olmadan uçabilecek. Uçakta kullanılan ileri teknoloji sayesinde kulaklar tıkanmayacak, içerdeki basınç uçağın basınç sistemi ile suni olarak deniz seviyesine eşitlenecek.

Genelkurmay da kullanacak

Türk Silahlı Kuvvetleri de komuta kademesi için iki adet G550 siparişi vermiş durumda. 2006 yılı sonunda açılan ihaleye Airbus A319CJ (Corporate Jet) ve Gulfstream G550 ucakları katılmıştı ve galip gelen taraf, dünyanın en uzun menzilli iş jeti sınıfı uçak olan G550 oldu.


Yaklaşık 200 milyon dolara mal olacak olan bu uçaklar, piyade omuzundan atılan MANPDAS veya savaş uçaklarında görüş menzillerinde kullanılan türden kızılötesi füze atışı maruziyetine karşı aldatma amaçlı “flare” atabilen özsavunma sistemi ile donatılıyor. Uçağın telekomünikasyon sistemi de oldukça ileri ve kriptolu iletişim kurulabiliyor. Ayrıca kesintisiz haberleşmeyi sağlayacak “Uydu haberleşme sistemi” de uçağın iletişim sistemleri arasında.

Genelkurmay’ın VIP amaçlı ulaştırma sorunları öteden beri vurgulanıyordu. Hatırlanacağı gibi emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt 2007 yılında ABD’ye resmi ziyarette bulunmuştu ancak 1989′da temin edilen VIP maksatlı mevcut Gulfstream IV uçaklarının menzilinin kısa olması ve yakıt ikmali yapmadan bu ülkeye uçamaması nedeniyle, Büyükanıt gezisini Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferi ile gercekleştirmek zorunda kalmıştı.


Genelkurmaya ait G550′nin teslimatı 2011 yılı içinde gerçekleşecek.KOLTUKLU

* Normalde G550’lerin koltuk kapasitesi 14-18 arasında değişiyor.

* Koltuk, halı ve kabin renklerinin seçiminde Gulfstream ve THY Teknik mühendisleri ortak çalıştı.

* Uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatıyor.

* Uçağın arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor.

* Kabinde ayrıca uzun uçuşlarda pilotların dinlenmesi için özel bir alan da yer alıyor.

* Uzun gövdesinden dolayı G550 modelinde uçağın pencere sayısı 7′ye çıkarıldı

ÖZEL SİSTEMLER

* G550’de EVS olarak adlandırılan uçağın burun altındaki Yükseltilmiş Görüş Sistemi, kızıl ötesi kamera görüntülerini kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sisli/puslu havalarda olduğu gibi görüşün kısıtlı olduğu ya da hiç olmadığı olumsuz şartlarda havaalanlarına sorunsuz yaklaşıp iniş yapabiliyor.

*  Kokpitte pilotlar uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında da var.

* Kabinde yer alan telsiz, telefon gibi telekomünikasyon sistemleri istenildiğinde dinlenilmeye karşı kriptolu olarak kullanılabiliyor.HANGİ DEVLET BAŞKANLARI KULLANIYOR

Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift Rolls-Royce BR710 motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan iş adamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Söz konusu BR710 motorları, sessiz olmaları ve daha az yakıt sarfetmeleri yanında, çevreyi kirleten gaz emisyon oranıda oldukça düşük.

Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi nedeniyle G550’ler, aynı zamanda askeri ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor. Türkiye’nin dışında G550’yi hükümet uçuşlarında kullanan ülkeler arasında ABD, Arjantin, İsveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda bulunuyor.

VIP FİLOSU GENİŞLİYOR

Türkiye’ye ilk Gulfstream, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde alınmıştı. 1988’de teslim edilen Guflstream GIV tipi uçaklardan TC-ANA (daha sonra ATA oldu), Başbakanlık; TC-GAP da Cumhurbaşkanlığı emrine verilmişti. 1992’de aynı tip uçak Genelkurmay Başkanlığı için de satın alındı. Daha sonra GAP uçağı, Hava Kuvvetleri tarafından işletilmeye başlandı.

Kalabalık seyahatlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle Başbakan Erdoğan, 2004’te daha büyük bir uçak alınması üzere harekete geçti. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin 40 koltuklu Airbus A319 Corporate Jet tipi uçağı satın alındı. Kabini tamamen yenilenen ve TC-ANA tescil işareti verilen A319, THY’ye 17 Aralık 2004’te teslim edildi. Başbakanlığa ait Sikorsky S-92 tipi TC-OBA helikopteriyse Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor. THY, uçakların giderleri ve diğer masraflarını kullanan kuruma fatura ediyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Seyir Yüksekliği: 15 bin 545 metre

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 41 bin 277 kg

Boş/net ağırlığı: 24 bin 721 kg

Yakıt haricinde faydalı yük kapasitesi: 2812 kg

Mürettebat: 2

Yolcu Kapasitesi: 18

Motor: 2 x Rolls-Royce BR710 (2 x 68,4 kN veya toplam 15 377 libre tepki gücü)

Menzili: 12 501 km (8 yolcu ile)

Gövde Uzunluğu: 29.49 metre

Yükseklik: 7.9 metre

Kanat Açıklığı: 28.5 metre

Kabin Uzunluğu: 15.3 metre

Kabin Yüksekliği: 1.88 metre

Kabin Eni: 2.24 metre

http://www.savunmasanayi.net/basbakanin-yeni-ucagi-g550/basbakanin-yeni-ucagi-g550/