Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997515 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1220 : 06 Mart 2019, 17:56:03 »
Uslubumla ilgili bir sorunun varsa once site yonetimine sonra savciliga gidersin. Bana tavsiye vermek herkesin harci degildir zira.

Not: ironiden anlarim ve severim. İnsallah tahmin ettigim seydir.

''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1221 : 06 Mart 2019, 17:56:53 »

"Dunyaya iha isini biz ogrettik."

Kahvehaneden vazgectim sen dogruca timarhaneye git!

Bana bilgi vermiyorsun diyen alenen yalan yaziyor burda.

Bu üslup hiç yakışmıyor!

Kişisel bir sorununuz varsa özel mesaj yoluyla çözmenizi tavsiye ederim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1222 : 06 Mart 2019, 17:58:42 »

"Dunyaya iha isini biz ogrettik."

Kahvehaneden vazgectim sen dogruca timarhaneye git!

Bana bilgi vermiyorsun diyen alenen yalan yaziyor burda.

Bu üslup hiç yakışmıyor!

Kişisel bir sorununuz varsa özel mesaj yoluyla çözmenizi tavsiye ederim.

Sakincali gorduysen silebilirsin skywolf. İtirazim olmaz. Ama dunyaya iha isini bi ogrettik lafina bir yorumunu da beklerim. Uslubunca...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1223 : 06 Mart 2019, 17:59:40 »
Yazdıklarından zaten tavsiye almadığın çok belli oluyor. Kıymetli vaktimi her şeyi bilen(!) birisine harcamayı uygun bulmuyorum. Sana bilgilerinde başarılar.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1224 : 06 Mart 2019, 18:57:58 »
Yazdıklarından zaten tavsiye almadığın çok belli oluyor. Kıymetli vaktimi her şeyi bilen(!) birisine harcamayı uygun bulmuyorum. Sana bilgilerinde başarılar.

Senin yorumlarına katıldığım bazı noktalar var.

Sadece İHA ‘yı dünyaya biz öğrettik kısmı bendede soru işaretleri yaratıyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1225 : 06 Mart 2019, 21:12:14 »

Demek istediğim İHA işine çok geç girmemize rağmen başarılı işler çıkarıyoruz. Üstelik öyle çok büyük bir tecrübemiz de yokken başardık bunları. Dünyaya İHA içini elbette biz öğretmedik. Telefonla yazdığım için ünlem koymamışım hepsi bu.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2019, 21:14:08 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1226 : 06 Mart 2019, 22:21:20 »

Demek istediğim İHA işine çok geç girmemize rağmen başarılı işler çıkarıyoruz. Üstelik öyle çok büyük bir tecrübemiz de yokken başardık bunları. Dünyaya İHA içini elbette biz öğretmedik. Telefonla yazdığım için ünlem koymamışım hepsi bu.

Tamam. Şimdi anladım ben seni.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1227 : 06 Mart 2019, 23:44:46 »
Kesinlikle katılıyorum mesela Atak helikopterini yaptık motoru Amerikan Motoru Pakistana satışta bile adamlara gidip motoru satabilirmiyiz diye rica ediyoruz.

Mesela Tank yapımı İsrail M60 Sabra konusunda bilgi paylaşımı yapmasaydı şu an Sabralar ile övünüyorduk.Güney Kore sağolsun alt yapısını bizimle paylaştı.

Mesela Bora bildiğin Khan füzesi Çinliler sayesinde onada kavuştuk.

Bayraktar taktik iha motoru yabancı optik sensörleri İsrailden geliyor şaşırdınızmı zannetmem.

Yıldırım füzesi B Serisi Çin ile yapılan anlaşma sonucu bize verilen teknolojiler ile yaptık.

Hürkuş altyapısı tamamen KT-1 üzerinden şekillenmiş çok güzel bir uçak.

LPD İspanya Naval sağolsun geminin çizimlerini verdide şu an montaj yapabiliyoruz.

Milgem güzel gemi ama malesef mühendisleri hapislerde çürüdü.

Özgüvenle neler neler başarıyoruz gözlerim doluyor!!!

Bunların en büyük nedeni zamanında pek çok ülke savunma sanayi için adımlar atarken bizim 70'li yılların ortasına kadar yan gelip yatmamızdır.

Dünyada %100 diye bir şey yok. ABD bile F-35'in üretimini, gelişimini bir çok ülkeyle ortak yaparken bizim gibi bu işe oldukça geç başlamış bir ülkenin pek çok projede ortaklık, teknoloji transferi, tersine mühendislik gibi konularda çalışması oldukça doğal.

Çin; tanklarını, uçaklarını nasıl ve hangi ülkeden teknoloji alarak yapıyor git araştır. Bu iş öyle bir anda olacak iş değil. Yüzmeyi bile denize girer girmez öğrenemiyorsun. Kalkıp tecrübe, bilgi ve teknoloji açığı olan bir ülkenin 3 yılda her şeyini kendi üretmesini beklemek abesle iştigaldir.

Almanlar, İngilizler, Fransızlar uçak gelişimi için ortak çalışırken, AgustaWestland/Leonardo gibi bir helikopter üreticisi bile ATAK-2 için ortak olmak istiyorken bizim bunları yapmamız çok mu anormal?

Bu yapılanlar bundan sonraki gelecek sistemler için ciddi bir tecrübe, özgüven, bilgi ve teknoloji kazanmamızı sağladı. Emekleme döneminden yürüme dönemine geçtik. Koşma dönemi sonra.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1228 : 06 Mart 2019, 23:51:25 »

Sakincali gorduysen silebilirsin skywolf. İtirazim olmaz. Ama dunyaya iha isini bi ogrettik lafina bir yorumunu da beklerim. Uslubunca...

Bundan bir önceki iletini geç fark ettim. Sanki ona cevap vermişim gibi olmuş ama sadece tesadüf. Kırdıysam özür dilerim. Seni gayet iyi bilirim ve sivri diline rağmen asla kötü niyetli olmadığına da eminim. Bu nedenle farklı tarzın hoşuma gidiyor. Sorun sadece benim anlayabildiğim seni, diğer arkadaşların anlamakta zorlanmaları. Zamanla alışacaklarını umuyorum. :)

Dünyaya iha işini bizim öğretmediğimizi forumlarda dolaşan herkes bilir. Onu diyen arkadaş ya yanlış yazmış, ya da şaka amaçlı bir cümle kurmak istemiştir. Yani abartmaya gerek yok. ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1229 : 06 Mart 2019, 23:58:59 »

Bundan bir önceki iletini geç fark ettim. Sanki ona cevap vermişim gibi olmuş ama sadece tesadüf. Kırdıysam özür dilerim. Seni gayet iyi bilirim ve sivri diline rağmen asla kötü niyetli olmadığına da eminim. Bu nedenle farklı tarzın hoşuma gidiyor. Sorun sadece benim anlayabildiğim seni, diğer arkadaşların anlamakta zorlanmaları. Zamanla alışacaklarını umuyorum. :)

Dünyaya iha işini bizim öğretmediğimizi forumlarda dolaşan herkes bilir. Onu diyen arkadaş ya yanlış yazmış, ya da şaka amaçlı bir cümle kurmak istemiştir. Yani abartmaya gerek yok. ;)

O konuya açıklık getirdim Skywolf. Telefonda yazarken ünlem koymamışım yanlış anlaşılmalara mahal vermiş. Mesajda eksik olan ünlemi koydum.