Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 988129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1451 : 29 Temmuz 2019, 15:53:59 »
Alıntı
Başkanımız
@IsmailDemirSSB
 (TRT Haber Yayını) , Millî Muharip Uçak için çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Motor ve alt sistemlere yönelik çalışmalarımız ve altyapı yatırımlarımız artacak.

https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayii/status/1155767931613130752

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1452 : 03 Ağustos 2019, 16:23:24 »
Alıntı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı #Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak ve Akıncı İnsansız Hava Aracı'nda kullanılabileceğini belirtti.

🔗(lhttp://ehamedya.com/milli-muharip-ucagina-f-35-fuzesi-2_27035.html) ehamedya.com/milli-muharip
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
@TUSAS_TR

#TEKNOFEST2019 'da ana sponsorluğunu üstlendiğimiz ''Uçan Araba Tasarım Yarışması'' takım liderleri, mühendislerimizle bir araya gelerek merak ettikleri teknik konular ve projeler hakkında konuşma imkanı buldu. #UçanAraba @teknofestist
https://mobile.twitter.com/TUSAS_TR/status/1156860208230088704

Çevrimdışı COMMANDO

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1453 : 19 Ağustos 2019, 14:33:34 »
F35 fen dışlandığımıza göre, 2030 larda tfx altyapısından maxımum faydalanarak İngiliz desteği ile harrier-F35B tipi bir jet imal edebilirmiyiz? Buna değerimi?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1454 : 19 Ağustos 2019, 16:30:32 »
F35 fen dışlandığımıza göre, 2030 larda tfx altyapısından maxımum faydalanarak İngiliz desteği ile harrier-F35B tipi bir jet imal edebilirmiyiz? Buna değerimi?

LHD' si olup da bizim gibi F-35B ihtiyacı olan ülke neredeyse yok gibi bir şey. Mısır' ın iki tane Mistral' i var... belki bir iki ülke daha sayabiliriz. Diğer ülkeler ihtiyaçlarını F-35B ile karşılayacaktır. Dolayısıyla yeni tasarım bir Harrier' in ekonomik olamayacağı gibi bir mantık ortaya çıkıyor. Fakat iş bana kalmış olsa... elbette ki bende isterim! Ekonomik olsun veya olmasın; güncel harekat ihtiyaçlarını karşılayacak, yeni tasarım bir Harrier veya ona benzer bir uçak projesinin hayata geçmesini isterdim. Çünkü F-35B piyasada tek olacağından, alternatiflere ihtiyaç var. Belki F-35B yeteneğinde olmaz ama daha düşük profilli olsa bile, en azından LHD' den kalkabilecek kapasitede bir uçağa her zaman ihtiyaç var. 

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1455 : 19 Ağustos 2019, 18:06:35 »

LHD' si olup da bizim gibi F-35B ihtiyacı olan ülke neredeyse yok gibi bir şey. Mısır' ın iki tane Mistral' i var... belki bir iki ülke daha sayabiliriz. Diğer ülkeler ihtiyaçlarını F-35B ile karşılayacaktır. Dolayısıyla yeni tasarım bir Harrier' in ekonomik olamayacağı gibi bir mantık ortaya çıkıyor. Fakat iş bana kalmış olsa... elbette ki bende isterim! Ekonomik olsun veya olmasın; güncel harekat ihtiyaçlarını karşılayacak, yeni tasarım bir Harrier veya ona benzer bir uçak projesinin hayata geçmesini isterdim. Çünkü F-35B piyasada tek olacağından, alternatiflere ihtiyaç var. Belki F-35B yeteneğinde olmaz ama daha düşük profilli olsa bile, en azından LHD' den kalkabilecek kapasitede bir uçağa her zaman ihtiyaç var.

Hocam aslında belli bir alternatif var ama meşekatli ve şu an belirsiz bir yolda. İsmi J-18 Çin'in F-35 muadili yeni uçağı. Şekli şemalide şöyle ;

Çin'den böyle bir uçak beklemeliyiz zaten çünkü F-35 ve Yak-141'in çoğu sırrını elde etmiş bir devlet olarak halihazırda da bu tarz bir uçağa ihtiyaçları var.

Neden ?

Pasifikteki bir savaşın kaderini tıpkı ww2'deki gibi uçak gemileri belirleyecek. Tıpkı ww2'deki gibide böyle bir muharebede eskort taşıyıcı dedikleri ww2 zamanında ticaret ve askeri gemilere pist yapılarak elde edilen kolay, hafif, ucuz ve feda edilebilir uçak kariyerler ki şu anki muadilleri pistli lpd ve lhd'lerdir belirleyici olacaklar.

Çin şu anlık 3 adet type 075 sınıfı lhd yapıyor;

Bunlar bizim devasa olarak gördüğümüz Tcg Anadolunun nerdeyse 2 katına yakın tonajda ve 20 metre uzunları. Muhtemel bir savaşta miami'ye çıkartma yapmayacaklarına göre bunları eskort taşıyıcı veya hafif uçak gemisi olarak kullanacaklarını düşündüğümüzde J-18 gibi bir şeye ihtiyaçları var.

Bizim açımızdan bakarsak eğer F-35 olmayacaksa batı sistemli bir stop-gap bulsak bile J-18 projesine katılabiliriz. MMU altyapısı ancak Çin gövde ve motoru taşıyan F-35'den daha sadık böyle bir uçak , uçak gemisi kapasitesini ekonomik sebeplerden stovl taşıyıcılar üzerinden şekillendirmesi gereken bizim gibi devletler için yararlı olacaktır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1456 : 19 Ağustos 2019, 18:45:55 »
J-18' i hatırlattığın iyi oldu:) En azından şöyle de bir proje var -diyebiliyoruz. Lakin F-35' in alternatifsiz olması, gerçekten de sıkıntılı bir durum. Her sistemin muhakkak bir alternatifi olması lazım. Bu sistem üzerinden bütün ülkelerin ABD' ye bağımlı olması, hakikaten kabul edilebilir değildir. Adam kafasına göre; verir, vermez, satar, satmaz..! ne diyebilirsin ki? Al işte; F-35A üzerinden yapmadıklarını bırakmadılar.

Fakat şu Harrier uçağını; İngilizler' le bi' konuşsak nasıl olurdu acaba? Madem ki artık üretmiyorsun veya üretmeyeceksin; bari haklarını ve teknolojisini bize sat demiş olsak -oradan da yürüsek, teknoloji geliştirsek veyahut modifiye etsek falan... iyi olmaz mı? Ekonomik olmuş/olmamış; bu konuyu es geçerekten söylüyorum. 

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1457 : 19 Ağustos 2019, 19:10:07 »
J-18' i hatırlattığın iyi oldu:) En azından şöyle de bir proje var -diyebiliyoruz. Lakin F-35' in alternatifsiz olması, gerçekten de sıkıntılı bir durum. Her sistemin muhakkak bir alternatifi olması lazım. Bu sistem üzerinden bütün ülkelerin ABD' ye bağımlı olması, hakikaten kabul edilebilir değildir. Adam kafasına göre; verir, vermez, satar, satmaz..! ne diyebilirsin ki? Al işte; F-35A üzerinden yapmadıklarını bırakmadılar.

Fakat şu Harrier uçağını; İngilizler' le bi' konuşsak nasıl olurdu acaba? Madem ki artık üretmiyorsun veya üretmeyeceksin; bari haklarını ve teknolojisini bize sat demiş olsak -oradan da yürüsek, teknoloji geliştirsek veyahut modifiye etsek falan... iyi olmaz mı? Ekonomik olmuş/olmamış; bu konuyu es geçerekten söylüyorum.
Bu seferde Harrier uçağına ayrı ekip ve bütçe ayırman gerekecek. Turan Oğuz geçenlerde  "Umarım süreyi kısaltacaz diye Hürjet ekibini MMUya kaydırıp projeyi ziyan etmezler" demişti. Ben bu cümlenin aynısını ATAK2 için düşünmüştüm. Şuan Tusaş'ın en büyük amacı hem MMUyu yapmak hemde bu büyük proje yapılırken olabildiğince Mühendisi bu projeye dahil edip uzmanlaşmasını sağlamak. Düşünün 8-10 yıllık mühendisler bu tür büyük projelerde acemi kategorisinde , okuldan yeni mezunu varın siz düşünün. Hal böyle iken Harrier'a ayrı bir ekip oluşturmak şuan için Tusaşa sadece gereksiz bir yük bindirir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1458 : 19 Ağustos 2019, 19:13:40 »
yak 141 ruslarnan  ortak üretim ola bilir

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1459 : 20 Ağustos 2019, 05:13:00 »
yak 141 ruslarnan  ortak üretim ola bilir

O proje iptal olalı çok oldu. Ruslar bile diriltmeye kalkışmıyor. Zor ulaşılan bir teknoloji, neden bizimle paylaşsın ki?