Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007553 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1230 : 07 Mart 2019, 07:31:41 »
Kesinlikle katılıyorum mesela Atak helikopterini yaptık motoru Amerikan Motoru Pakistana satışta bile adamlara gidip motoru satabilirmiyiz diye rica ediyoruz.

Mesela Tank yapımı İsrail M60 Sabra konusunda bilgi paylaşımı yapmasaydı şu an Sabralar ile övünüyorduk.Güney Kore sağolsun alt yapısını bizimle paylaştı.

Mesela Bora bildiğin Khan füzesi Çinliler sayesinde onada kavuştuk.

Bayraktar taktik iha motoru yabancı optik sensörleri İsrailden geliyor şaşırdınızmı zannetmem.

Yıldırım füzesi B Serisi Çin ile yapılan anlaşma sonucu bize verilen teknolojiler ile yaptık.

Hürkuş altyapısı tamamen KT-1 üzerinden şekillenmiş çok güzel bir uçak.

LPD İspanya Naval sağolsun geminin çizimlerini verdide şu an montaj yapabiliyoruz.

Milgem güzel gemi ama malesef mühendisleri hapislerde çürüdü.

Özgüvenle neler neler başarıyoruz gözlerim doluyor!!!

Bunların en büyük nedeni zamanında pek çok ülke savunma sanayi için adımlar atarken bizim 70'li yılların ortasına kadar yan gelip yatmamızdır.

Dünyada %100 diye bir şey yok. ABD bile F-35'in üretimini, gelişimini bir çok ülkeyle ortak yaparken bizim gibi bu işe oldukça geç başlamış bir ülkenin pek çok projede ortaklık, teknoloji transferi, tersine mühendislik gibi konularda çalışması oldukça doğal.

Çin; tanklarını, uçaklarını nasıl ve hangi ülkeden teknoloji alarak yapıyor git araştır. Bu iş öyle bir anda olacak iş değil. Yüzmeyi bile denize girer girmez öğrenemiyorsun. Kalkıp tecrübe, bilgi ve teknoloji açığı olan bir ülkenin 3 yılda her şeyini kendi üretmesini beklemek abesle iştigaldir.

Almanlar, İngilizler, Fransızlar uçak gelişimi için ortak çalışırken, AgustaWestland/Leonardo gibi bir helikopter üreticisi bile ATAK-2 için ortak olmak istiyorken bizim bunları yapmamız çok mu anormal?

Bu yapılanlar bundan sonraki gelecek sistemler için ciddi bir tecrübe, özgüven, bilgi ve teknoloji kazanmamızı sağladı. Emekleme döneminden yürüme dönemine geçtik. Koşma dönemi sonra.

Demek ki neymiş ordan burdan teknoloji paylasimi almadan efendim tankımız,iha'mız bilmem füzemiz yoktu biz başardik laflari kullanmamak lazimmis degilmi :)

Buna MMU projeside dahil.

Gerçi onun siyasi olduğunu kesin kanıtlar ile söylüyorum ve örnekte verdim.O konu farklı bir konu gelelim diğer örneklere.

Örnek verdiklerin evet teknoloji transferi yapmislardir.Araştırıp geliştirmişlerdir.Ama onlar bu işleri düşe kalka yaparak öğrenmislerdir.Ordan burdan alıp 2-3 modifikasyonla değil.En ufak bilgiyi bile değerlendirmek icin eğitimlerine binlerce km ötede devam etmişlerdir.Bunun yaninda en ufak bilgi kirintisindan bile faydalanarak onun üzerine koyarak geliştirmeleri siyasi politikalardan bağimsiz şekilde ilerletmişlerdir.Oturup her seçimde ısıtıp ısıtıp ortaya koymamişlardır. 10 senede olmayan tank fabrikasi ile uğraşmamışlardır.Digerleri 2 veya 3 senede bir füze teknolojileri silah sistemleri test eder iken sen ordan burdan parca bekleyip 5 senede bir tam donatilmamis gemileri zar zor indirip show yapmaya calisiyorsun.Onun dışında prototip testleri geçmiş tankı bile üretemiyorsun  neden çünkü işin içinde ehli bir kuruluş yokta ondan.Aradaki farklar bu iste.Kimi teknolojiyi alir gelistirir kimi motorunu dahi yapamaz avucunu acar bekler.

250 MTU motoru Altay için hazır bekliyor peki 250 adet Altay nerde ?

Bu işler böyledir.Verdikleri kadar yapabilirsin.Onun disinda teknoloji gelistirmedigin surece el kapilarinda iste boyle dilendirirler adami.

Bugun Amerikadan motor dilenirsin.Yarin RR den teknoloji beklersin.Adamlar enayi tabi 70 yillik birikimlerini 3 kuruşa saticaklar:)

Sonra burda yok Bae yamuk yapti,yok RR yamuk yapti parasini verdik alamiyoruz diye ağlarsin.Neden tembel bir sistemin ürünüsün üretme kabiliyetin hemen hemen hic yok.Olsa dahi onları tasfiye edip yerine yandaş imam hatip mezunlarını yerleştiriyorsun.

Bunlari zamanla farkina vardirmak dilegi ile.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 09:34:08 Gönderen: Master »

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #1231 : 07 Mart 2019, 11:20:48 »

Sakincali gorduysen silebilirsin skywolf. İtirazim olmaz. Ama dunyaya iha isini bi ogrettik lafina bir yorumunu da beklerim. Uslubunca...

Bundan bir önceki iletini geç fark ettim. Sanki ona cevap vermişim gibi olmuş ama sadece tesadüf. Kırdıysam özür dilerim. Seni gayet iyi bilirim ve sivri diline rağmen asla kötü niyetli olmadığına da eminim. Bu nedenle farklı tarzın hoşuma gidiyor. Sorun sadece benim anlayabildiğim seni, diğer arkadaşların anlamakta zorlanmaları. Zamanla alışacaklarını umuyorum. :)

Dünyaya iha işini bizim öğretmediğimizi forumlarda dolaşan herkes bilir. Onu diyen arkadaş ya yanlış yazmış, ya da şaka amaçlı bir cümle kurmak istemiştir. Yani abartmaya gerek yok. ;)

O konuya açıklık getirdim Skywolf. Telefonda yazarken ünlem koymamışım yanlış anlaşılmalara mahal vermiş. Mesajda eksik olan ünlemi koydum.

Hocam şu adamın iletilerini alıntılama rica ediyorum, adamı engelledik alıntılarda çıkıyor yazıları, kurtulamadık yine. Ayrıca seni anlayan anladı sıkma canını bırak ne istiyorsa yazsın kendi çalar kendi oynar çoğunluk farkında bunun baksana eksilere..=) Zamanın değerli ise bas engeli sende, ne uğraşıyorsun, kendin demişsin zaten iletilerinde zerre bilgi yok hiç birşey kaybetmessin.;)
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 11:22:03 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1232 : 07 Mart 2019, 18:39:46 »
Biz kesinlikle bu MMU 'yu yaparız.Zaten okuduğum kadarıyla bu sitede kimsenin de buna itirazı yok . Prototipler ABD motoruyla da olsa uçacak. Bae system-Tai-Aselsan-Havelsan vb. ortaklık bunu rahatlıkla yapacaktır. (Süre  1-2 yıl gecikebilir)

Sorun ve itirazlar ; MMU'nun   yerli üretim motorunda kilitleniyor . Zaten prtototiplerin uçuşu,hangardan çıkışı bile en erken 2023-2024 olur.... 5 yıl buradan bir süre var.... Yapılacak test ve sistem entegrasyonları 10 yıldan fazla alır....

Arkadaşlar ; F-35 projesi kontratı 16 Kasım 1996'da imzalanmış. 2001 yılında üretimine başlanmış, ilk uçuşunu 5 yıl sonra 2006 yılında yapmış, ABD hava kuvvetlerinde 31 Temmuz 2015 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanmış.

ABD bile uçak mükemmel uçak üretim  geçmişine rağmen F-35'i sözleşme imzalanmasından 10 yıl sonra ilk defa prototipiyle uçurabilmiş....

9 yıl sonra da hava kuvvetlerine katmış yani proje başlanğıç imzası ile hava kuvvetlerine katılış arasındaki süre Süper güç ABD için bile 19 yıl..........

Biz MMU için ön mutabakat imzasını 26 /04 /2018'de atmışız... Daha önümüz de en az 15 yıl varken bu karamsarlık bence gereksiz...Bu süreçte bırakın Dünya'nın dev motor üreticilerinin teknik desteğini ; sıfırdan yerli bir motor bile tasarlanabilir bence....

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1233 : 07 Mart 2019, 20:48:39 »
Bu proje 2011 başında başladı. Şuana kadar en azından bir yürüyen prototip olması lazım dı.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1234 : 08 Mart 2019, 10:16:20 »
Öncelikle merhaba ben yeniyim , rumuzum japonca "sonsuz" anlamına geliyor :)) ikinci olarak şahsen ben bu uçağı yapabileceğimize inanıyorum ama imal edebileceğimize pek inancım yok Altay'ın prototipi bile yıllar önce çıkmıştı. Kısacası bir ucagi prototip olarak hazır hale getirmek ile seri imlata sokmak çok farklı mevzular. Biz ülke olarak laboratuvar ortamında basardigimiz birçok ürünü üretim boyutunda sorunlar yaşıyoruz. Yani bu uçak çıkar ama seri üretime girebilir mi muamma :))
« Son Düzenleme: 08 Mart 2019, 10:17:31 Gönderen: Mugen »
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1235 : 08 Mart 2019, 10:24:24 »
Girerde çok gecikiriz. 2035, 2040 anca bulur tahminen. O zaman ingilizler 6. Nesil, Fransa/Almanya 6  nesil, Abd 6  nesil uçaklarını seri üretime geçirmiş olurlar. Bizim yapmamiz gereken; Korelilerin KF-X uçağı gibi bir proje ile başlamak olmalıydı. 2026 gibi seri üretime girecek bir proje daha gerçekçi olurdu. Arkasından 2040 için 6. Nesil bir uçak daha uygun olurdu.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1236 : 08 Mart 2019, 12:51:05 »
Kesinlikle katılıyorum mesela Atak helikopterini yaptık motoru Amerikan Motoru Pakistana satışta bile adamlara gidip motoru satabilirmiyiz diye rica ediyoruz.

Mesela Tank yapımı İsrail M60 Sabra konusunda bilgi paylaşımı yapmasaydı şu an Sabralar ile övünüyorduk.Güney Kore sağolsun alt yapısını bizimle paylaştı.

Mesela Bora bildiğin Khan füzesi Çinliler sayesinde onada kavuştuk.

Bayraktar taktik iha motoru yabancı optik sensörleri İsrailden geliyor şaşırdınızmı zannetmem.

Yıldırım füzesi B Serisi Çin ile yapılan anlaşma sonucu bize verilen teknolojiler ile yaptık.

Hürkuş altyapısı tamamen KT-1 üzerinden şekillenmiş çok güzel bir uçak.

LPD İspanya Naval sağolsun geminin çizimlerini verdide şu an montaj yapabiliyoruz.

Milgem güzel gemi ama malesef mühendisleri hapislerde çürüdü.

Özgüvenle neler neler başarıyoruz gözlerim doluyor!!!

Bunların en büyük nedeni zamanında pek çok ülke savunma sanayi için adımlar atarken bizim 70'li yılların ortasına kadar yan gelip yatmamızdır.

Dünyada %100 diye bir şey yok. ABD bile F-35'in üretimini, gelişimini bir çok ülkeyle ortak yaparken bizim gibi bu işe oldukça geç başlamış bir ülkenin pek çok projede ortaklık, teknoloji transferi, tersine mühendislik gibi konularda çalışması oldukça doğal.

Çin; tanklarını, uçaklarını nasıl ve hangi ülkeden teknoloji alarak yapıyor git araştır. Bu iş öyle bir anda olacak iş değil. Yüzmeyi bile denize girer girmez öğrenemiyorsun. Kalkıp tecrübe, bilgi ve teknoloji açığı olan bir ülkenin 3 yılda her şeyini kendi üretmesini beklemek abesle iştigaldir.

Almanlar, İngilizler, Fransızlar uçak gelişimi için ortak çalışırken, AgustaWestland/Leonardo gibi bir helikopter üreticisi bile ATAK-2 için ortak olmak istiyorken bizim bunları yapmamız çok mu anormal?

Bu yapılanlar bundan sonraki gelecek sistemler için ciddi bir tecrübe, özgüven, bilgi ve teknoloji kazanmamızı sağladı. Emekleme döneminden yürüme dönemine geçtik. Koşma dönemi sonra.

Demek ki neymiş ordan burdan teknoloji paylasimi almadan efendim tankımız,iha'mız bilmem füzemiz yoktu biz başardik laflari kullanmamak lazimmis degilmi :)

Buna MMU projeside dahil.

Gerçi onun siyasi olduğunu kesin kanıtlar ile söylüyorum ve örnekte verdim.O konu farklı bir konu gelelim diğer örneklere.

Örnek verdiklerin evet teknoloji transferi yapmislardir.Araştırıp geliştirmişlerdir.Ama onlar bu işleri düşe kalka yaparak öğrenmislerdir.Ordan burdan alıp 2-3 modifikasyonla değil.En ufak bilgiyi bile değerlendirmek icin eğitimlerine binlerce km ötede devam etmişlerdir.Bunun yaninda en ufak bilgi kirintisindan bile faydalanarak onun üzerine koyarak geliştirmeleri siyasi politikalardan bağimsiz şekilde ilerletmişlerdir.Oturup her seçimde ısıtıp ısıtıp ortaya koymamişlardır. 10 senede olmayan tank fabrikasi ile uğraşmamışlardır.Digerleri 2 veya 3 senede bir füze teknolojileri silah sistemleri test eder iken sen ordan burdan parca bekleyip 5 senede bir tam donatilmamis gemileri zar zor indirip show yapmaya calisiyorsun.Onun dışında prototip testleri geçmiş tankı bile üretemiyorsun  neden çünkü işin içinde ehli bir kuruluş yokta ondan.Aradaki farklar bu iste.Kimi teknolojiyi alir gelistirir kimi motorunu dahi yapamaz avucunu acar bekler.

250 MTU motoru Altay için hazır bekliyor peki 250 adet Altay nerde ?

Bu işler böyledir.Verdikleri kadar yapabilirsin.Onun disinda teknoloji gelistirmedigin surece el kapilarinda iste boyle dilendirirler adami.

Bugun Amerikadan motor dilenirsin.Yarin RR den teknoloji beklersin.Adamlar enayi tabi 70 yillik birikimlerini 3 kuruşa saticaklar:)

Sonra burda yok Bae yamuk yapti,yok RR yamuk yapti parasini verdik alamiyoruz diye ağlarsin.Neden tembel bir sistemin ürünüsün üretme kabiliyetin hemen hemen hic yok.Olsa dahi onları tasfiye edip yerine yandaş imam hatip mezunlarını yerleştiriyorsun.

Bunlari zamanla farkina vardirmak dilegi ile.

-1
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1237 : 08 Mart 2019, 14:11:47 »
Yeni hesap açıp sadece -1 için zahmet etmeseydiniz :)

Karşı argümanları sunmak önemlidir zira.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1238 : 08 Mart 2019, 19:30:31 »
Bu proje 2011 başında başladı. Şuana kadar en azından bir yürüyen prototip olması lazım dı.

TAİ sitesinde 2016 diyor...2011 nereden çıktı? Biraz açar mısınız?

Ana Sözleşme, SSM ile 05 Ağustos 2016 tarihi ile imzalanmış olup, başta Ana Yüklenici TUSAŞ olmak üzere, Proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte heyecanla çalışmalar artırılarak sürdürülmektedir. TUSAŞ ile BAE Systems (İngiltere) arasında Milli Muharip Uçak geliştirmesine yönelik Ana İlkeler Sözleşmesi (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, Anlaşma Tutanağı 10 Mayıs 2017’de imzalanmıştır. TUSAŞ ve BAE Systems arasındaki İşbirliği Anlaşması 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1239 : 08 Mart 2019, 19:34:49 »
Jet Eğitim Uçağı ve Muharıp Uçak Kavramsal Tasarım Projesi Sözleşmesi İmzalandı
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) arasında 23 Ağustos 2011 tarihinde “Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi” sözleşmesi imzalanmıştır.

Evet sanırım bu bilgiyi kastediyorsunuz.....