Gönderen Konu: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ  (Okunma sayısı 143473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #60 : 06 Temmuz 2011, 14:48:18 »
Peki bu füzelerin hedefinden sapma sebebi nedir?

alpagut ve seyyah arkadaşımız söylediğine göre topcu roketi mantığında  yani  füzeyi  gideceği yöne  çevirirsin  açısını ayarlarsın  yollarsın  yakıtı bitince  düşer  düştüğü nokta  hedeften ne kadar  uzaksa  hedefi okadar sapmış olur  yani  füze giderken  yüzdelik  dilimde ne kadar  saparsa  okadar  uzağa  düşer buda  füzenin  %0.01 gibi değerlerde hedefi  sapması denir , yanlışmı  söyledim?  ben bunu  topcu roketlerinde kullanılan bir  değer  olarak biliyordum  ama  seyyah ve alpagut  arkadaşımızın söylediğine  göre  balistik füzelerdede kullanılıyormuş ,  onlarca balistik  füzeye  baktım  sadece  pakistanın  600 km menzilli balistik füzesinde  bu hesabın yapıldığını gördüm  diğerlerinde  benim söylediğim sistemden hesaplanıyordu.
onca  uğraşıyorum araştırıyorum  ama arkadaşlar  ufacık bir  araştırma  gayretinde  bulunmadan  iddaada bulunuyorlar  , arkadaşlar  varsa  iddaalarınızın doğruluğunu gösteren kaynaklar  bizde  görelim  ama  kaynak vermeden iddaada bulunuyorsunuz.

benim söylediğime  göre ise  füzeye koordinatları girersin  füze dik olarak  yükselir  orta ve uzun menzilli balistik füzeler  atmosferin  üstüne  çıkar  ve  uzayda gideceği koordinata  doğru  yönelir  hedefin  üzerine  gelincede  yeniden  aşağıya  doğru  harekete  geçer  kendisine  verilen  koordinatlara doğru  inmeye başlar  ve  hafızasındaki koordinata  düşer   ama bazen  nokta atımlı bu füzeler  belli  mesafede  hedefin yakınına  düşebilir  bu  mesafeyede hedefi  sapma  açısı  denir   yani  hedef  bir  bina ise  binanın  20 metre  yakınınada  düşebiliyor  buda  cep 20 m  oluyor. balistik füzeler  bazı  yer ve  uydu istasyonlarından  bulunduğu koordinatı  güncelleyebilir  buda  füzenin  hedefi  vurmasında  yardımcı olur  , uzun menzilli balistik füzeler  genellikle  uydular  aracılığıyla  bulunduğu koordinatları bilir  ve ne kadar  yol gideceğini bilir.

bu videolar  yardımcı olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=UMUu8hls274&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=rAJf8_L-Oqc

http://www.youtube.com/watch?v=yFrciv8fhD0

http://www.youtube.com/watch?v=uljVI4m5e3c

buda çinin füzesi  youtubedeki  alttaki yorumlara bakın
http://www.youtube.com/watch?v=IXLKZDVcBt8

Revealed in 2006, DF-21C is believed to be a mod of DF-21. Its actual designation is unknown; it may be a version of the DF-25 missile. Its maximum range is believed to be about 1,700 kilometres (1,100 mi). The accuracy of DF-21C is comparable to a cruise missile. The new GPS-based guidance system has reduced the missile’s CEP to 30~40m, enabling it for precision-strike missions.[8]

In 2010, the DF-21C was being deployed in central Western China

ve onlarca  daha video  anlatımı bulmak mümkün

Sayin Enes hemfikir oldugumuzu sanmistim ancak degilmisiz ben sizin soylediklerinize katiliyorum her fuze sapar diye birsey soylenmedi zaten ancak sizde seyir fuzesi ile balistik fuzeleri karistiriyorsunuz Iran Pakistan bunlarin elindeki balistik fuzelerde gudum oldugunu bilmiyorum gudum olmiyan birseyinde sapmasi yada hedefi tam vurmamasi normal seyir fuzelerini ne icin gelistiriyorlar ayrica bu saydigimiz ulkelerin fuzeleri dadikmi oda var ornegin Rusya´nin  Topol fuzeleri gudumlu fuzeler simdi anlamissinizdir umarim soylediklerimi ve tekrarliyorum soylediklerinize katiliyorum ama yazdiklarimi dikkatli okuyun lutfen okursaniz hemfikir oldugumuzu anlicaksiniz her balistik fuze sapar diye birsey hic bir zaman soylemedim anlatmak istedigim bu fuzelerde cep orani oldugu icin hedef uzadikca sapma payi olur dedim umarim acikliyabilmisdir.
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2011, 15:01:48 Gönderen: seyyah »
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #61 : 07 Temmuz 2011, 00:16:26 »
Buradaki yazıları okuduğumda sanki İran�ın gücünün biraz küçümsendiğini görüyorum.   Tarihin her döneminde o dönemin büyük devletlerine kafa tutabilmiş.Bazen yenilmiş kaybetmiş ama her seferinde ayağa kalkmaya başarmış 2500 yıllık bir medeniyet İran.
Ve tabi Türklerin kadim ve gerçek düşmanlarından biri.Hiç şüphesiz PKK terör örgütü İsrail�in isteklerini kabul edip PJAK�ı kurarak İran�da eylemlere başlamasaydı hala PKK nın bir numaralı destekçisi olacaktı.Ve aramızda şu an yaşanır gibi görünen yalancı bahar yaşanmayacaktı.  Humeyni devrimi sonrası  yaklaşık 30 yıldır ambargo uygulaması sonucu İran Silahlı kuvvetlerinin biraz zaafa uğraması normaldir . Ama esas soru şudur ki 30 yıldır aynı ambargo bize karşı uygulansaydı şu an bizim silahlı kuvvetlerimizin gücü ne durumda olacaktı? Ambargo öncesi Hava kuvvetleri karşılaştırılması aşağıdadır.

Bence biraz değil epey zaafa uğramış. Eğer devrim yapılmamış olsaydı muhtemelen İran bölgedeki en güçlü orduya sahip ülke olacaktı. Ancak devrimden sonra sahip olacağı pek çok savunma sisteminden mahrum kaldı. O zaman elde ettiklerinin bir bölümünü bugün kullanıyor. Onların da çoğu artık faydalı ömürlerini çoktan doldurmuş durumdalar.

30 Yıl bize de böyle bir ambargo uygulansaydı bence savunma sanayimiz şu andaki konumundan ileride olurdu. Malum biz zorda kalınca uyanan bir milletiz. Rahata kavuştuk mu hemen rehavete kapılıyoruz.

Bu konuda size katılıyorum
Sizde hatırlaycaksınız 1975-1978 arası bizde ambargo altında kaldık Şu anki savunma sanayimizin geldiği noktada o ambargodan çıkardıgımız derslerin çok büyük etkisi oldugu muhakkak.Ama bizim İranınki gibi petro dolarlarımızın olmadıgını unutmayalım.

Bu konu ile ilgili Ali Rıza İzği yüksek lisans çalışması var okumak isterseniz linki vereyim belki okumuşsunuzdur ama okumayan arkadaşlar vardır belki.

http://www.belgeler.com/blg/18ia/kibris-baris-harekati-sonrasinda-turkiye-ye-uygulanan-silah-ambargosu-ve-sonuclari-after-cypRus-peace-operation-weapons-embargo-to-turkey-and-his-results
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2011, 00:18:25 Gönderen: Şahin Ağa »
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #62 : 07 Temmuz 2011, 00:43:28 »
İrandaki gibi petrol vs gelirimiz yok belki ama mesela coğrafi konumumuz çok farklı. İki kıtanın kesişim noktasındayız. Ne olursa olsun teknolojiye daha yakınız. çok daha fazla demokratik bir yönetime sahibiz. Bu nedenle gelişmeye çok daha fazla açığız. Kaynaklarımız küçümsenmeyecek seviyede. Özellikle iki ülkenin nüfusu da karşılaştırılırsa kaynakların dağılımı konusunda avantajlıyız.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #63 : 20 Temmuz 2011, 22:20:50 »
Iran: Armed Forces Day 2011

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=CT-f8pAXPt4&amp;feature=related" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=CT-f8pAXPt4&amp;feature=related</a>

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #64 : 20 Temmuz 2011, 22:24:41 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=BeqdvThHKW8&amp;feature=related" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=BeqdvThHKW8&amp;feature=related</a>

..

Çevrimdışı cevdeath

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #65 : 15 Haziran 2012, 19:17:35 »
Şu mesajlardan anladığım kadarıyla ülkemize çok sıkı bir ambargo gerek ki biz iran ın çok üstüne çıkalım her konuda..

Bence adamlara ambargo koymak herşeylerini kendilerini yapmaya zorlamış ve gelişmişler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #66 : 16 Haziran 2012, 07:56:33 »
Şu mesajlardan anladığım kadarıyla ülkemize çok sıkı bir ambargo gerek ki biz iran ın çok üstüne çıkalım her konuda..

Bence adamlara ambargo koymak herşeylerini kendilerini yapmaya zorlamış ve gelişmişler.

Ambargo herşeyi kendi başına yapmaya zorlar tabi. Ancak İran'ın herşeyi kendi başına yaptığı falan yok. Kendi başına yaptığını söylediği şeylerin neredeyse hepsi eskiden ABD'den alınan sistemler. Allayıp pullayıp dünyanın en iyisini yaptık diye halkını uyutuyor işte.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #67 : 18 Haziran 2012, 11:23:35 »

Ambargo herşeyi kendi başına yapmaya zorlar tabi. Ancak İran'ın herşeyi kendi başına yaptığı falan yok. Kendi başına yaptığını söylediği şeylerin neredeyse hepsi eskiden ABD'den alınan sistemler. Allayıp pullayıp dünyanın en iyisini yaptık diye halkını uyutuyor işte.

Kendin yapamayip karsindaki adam yapabiliyorsa alikislayacaksin,kiskanmayacaksin.50 km`den oteye ucabilen fuze yapamayip karsindaki 3000 km`ye ucabilen fuze yapabliyorsa alkislayacaksin.Kasirgasindan tut,firtinasi,helikopterin hepsi baska birilerinin yaptiginin kopyasi yada ordan burdan biseylerini toparlayip kendi evinde yapiyorsun.Italyan helikopterini benimsemeyeceksin,Kore-alman karisik topunu bemimsemeyeceksin vs.Turkiye`ye ambargo uygulanirsa ne olurdu?Turkiye`de kendi sanayi urunlerini gelistirirdi,ordan burdan kopya cekerek.Satin aldigin silahlari baska ulkelerin kendi urettigi silahlarla karsilastirmayacaksin,kendin uret sonra karsilastir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #68 : 18 Haziran 2012, 12:58:15 »

Kendin yapamayip karsindaki adam yapabiliyorsa alikislayacaksin,kiskanmayacaksin.50 km`den oteye ucabilen fuze yapamayip karsindaki 3000 km`ye ucabilen fuze yapabliyorsa alkislayacaksin.Kasirgasindan tut,firtinasi,helikopterin hepsi baska birilerinin yaptiginin kopyasi yada ordan burdan biseylerini toparlayip kendi evinde yapiyorsun.Italyan helikopterini benimsemeyeceksin,Kore-alman karisik topunu bemimsemeyeceksin vs.Turkiye`ye ambargo uygulanirsa ne olurdu?Turkiye`de kendi sanayi urunlerini gelistirirdi,ordan burdan kopya cekerek.Satin aldigin silahlari baska ulkelerin kendi urettigi silahlarla karsilastirmayacaksin,kendin uret sonra karsilastir.

Kıskanan kimse yok ki! Hatta kıskanılacak birşey de yok. Çünkü gerçek anlamda yaptıkları birşey yok. Neredeyse hepsi Şah zamanında ABD'den alınan silahlar. Sadece boyayıp, allayıp, pullayıp biz yaptık diye kendi halklarına yutturmaya çalışıyorlar. Tabi bizde de epey yutan var bu masalları.

Bizim yaptığımız hiçbirşey kopya değil, çalıntı da değil. Ya lisanını aldık ya da kendimiz geliştirdik. Sonuçta hepsi bize ait. Bir savaş durumunda bizi yarıyolda bırakacak boyalı hurdalar falan değiller. Her iki ülkenin ürünlerini karşılaştırdığımda yerli savunma sanayimixin İran Savunma sanayini 100000000000000..........................a katlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Kıskananlar çatlasın. ;D ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #69 : 18 Haziran 2012, 14:01:04 »

Kıskanan kimse yok ki! Hatta kıskanılacak birşey de yok. Çünkü gerçek anlamda yaptıkları birşey yok. Neredeyse hepsi Şah zamanında ABD'den alınan silahlar. Sadece boyayıp, allayıp, pullayıp biz yaptık diye kendi halklarına yutturmaya çalışıyorlar. Tabi bizde de epey yutan var bu masalları.

Bizim yaptığımız hiçbirşey kopya değil, çalıntı da değil. Ya lisanını aldık ya da kendimiz geliştirdik. Sonuçta hepsi bize ait. Bir savaş durumunda bizi yarıyolda bırakacak boyalı hurdalar falan değiller. Her iki ülkenin ürünlerini karşılaştırdığımda yerli savunma sanayimixin İran Savunma sanayini 100000000000000..........................a katlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Kıskananlar çatlasın. ;D ;D ;D

Turkiyenin savunma sanayisi diye bir sey yok,tartisirsin o dersin bu dersin ama bu gercek.Amerika ambargo uygulasa ucuracak ucagimiz,ates edecek kursunumuz bile kalmaz.Iranin sah zamanindan kalma 30 tane f-14 ucagi var o kadar,cogunluk sovyet/rus yapimi silahlar ama kendi urettigi silahlar da var.Keske kopya yapip uretebilseydik ama onu bile yapamiyoruz,lisansli dedigin sey birisinin icat ettigi ve urettigi mali kendi ulkende uretiyorsun demek,bunu Angola veya Zimbabve bile yapar,yapan ulkeler coooooooooook.Almanlarin hurda,eski roma zamanindan kalma leopard-2 tankini satin aldik sonra aselsan elektronigine biseyler yapmaya calisiyor,tank uretimi ve altyapisi olmayan ulke bu isi ne kadar becerir tartisilir.Amerikanin Kore savasinda kullanilmis eski m-48 tanklari ve alman hurda leopard-2 tanki var Turkiyenin,altay tanki artik sehir efsanesi oldu,insanoglu ne zaman Marsa gittiginde belki uretilir o tank.Iran savunma sanayisi konusnda Turkiyeden 10000000000000000000000000000000000000000000000000000 kat gelismis ulke.Allah korusun 20 tane Sahab fuzesini kafamiza yedik ne ile cevap verecegiz???220 tane f-16 ucagizmi var baska???o ucaklarinda  cogu eski model,Iranla bas edebilecek gucte bile degil hava gucumuz.Yarin Iran atom bombasini urettimi onlara cit diye ses bile cikartamazsin ve onunde kuzu gibi sesini dinlersin,biz ahkam kesmeyi severiz bir anda 20 milyon asker toplariz falan filan onlar hikaye.