Gönderen Konu: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ  (Okunma sayısı 143464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« : 19 Ekim 2010, 20:51:18 »
KARA KUVVETLERİ

Asker: 350.000 ( 32 Tümen kapsamında 87 Tugay)
Tank: 1.700 ( T-72 S /MI, Zulfikar, T-62, T-55, M 60 AI, M 48, Chieftain)
Zırhlı Muharebe Aracı: 1500 (M 113, Boragh, BTR-50, BMP-1, BMP-2 )
Top: 2.700
1 Hava indirme tugayı, 5 özel kuvvetler grubu

HAVA KUVVETLERİ
Personel: 18.000
Savaş Uçakları
20 adet F-14 A Tomcat
35 adet Mig-29
39 adet F-4 D/E /RF
10 adet Mirage F1-E
23 adet Su-24
7 adet Su-25
6 adet Azarakhsh
140 Toplam ( Savaş Uçağı)

Saldırı Helikopteri: 70 AH- 1J Cobra
40 AB-206 (silahlı oldukları olası)
Nakliye Helikopteri: 35 CH-47 C (ağır nakliye)
70 AB-214 A
50 AB-205
28 AB-212
45 MI-171
12 IAR-316 / 317

Nakliye Uçağı: 34 (C-130 ve An-74)
9 Boeing 747
Tanker Uçak: 14 (Boeing 707 ve KC-707)
Ayrıca 45 adet İran-140 tipi nakliye uçağı, imal edilme aşamasında,

HAVA SAVUNMA GÜÇLERİ

15 adet HAWK bataryası
10 adet SA-2
4 adet SA-5
30 adet Rapier rampası
50 adet RBS-70 rampası
15 adet Tigercat rampası

DENİZ KUVVETLERİ

Personel: 18.000
Savaş gemileri:
3 adet Kilo sınıfı denizaltı
3 adet Alvand sınıfı füze fırkateyni
10 adet Kaman sınıfı savaş gemisi
10 adet Thondor sınıfı savaş gemisi
6 adet China Cat sınıfı savaş gemisi
2 adet Bayondor sınıfı korvet
10 adet Tir sınıfı hafif torpido bot
10 adet Peykaap sınıf hafif torpido bot
5 adet Teedony B / C sınıfı hücumbot

STRATEJİK GÜÇLERİ

Kimyasal silah gücüne sahip olduğu söyleniyor. Biyolojik silah programları konusunda şüpheler var. Nükleer güç edinme çabasında olduğu düşünülüyor.

BALİSTİK FÜZELER

20 Rampalı 300 adet Scud B
100 adet Scud C
16 rampalı CSS-8
Miktarı belli olmayan Shehab-2, Shehab-3 ve Shehab-4 balistik füze platformları,
Uydu yer istasyonu: IRSC

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2010, 10:21:03 »
pekte savunmasız değiller  yani israil yada amerikanın kolaylıkla alabileceği bir ülke gibi görünmüyor   bence iran ambargodan önceki aldığı silahlar sayesinde hala güçlü   
t-72  iyi sayılacak bir tank ama sayısı nekadarki ,  mig-29  , f-4  , su 25  , f-14 ,Mirage F1 , hepsi uçuyor  yani bakım konusunu bir şekilde halletmişler ama bu uçaklarda kullanacak silahlara ne kadar sahipler orası biraz karmaşık ,  cobra helikopterlerinide kendileri üretiyorlar   ,  400 tane scud füzesi  , ve sayısı belirsiz sahaplar
bence iran kesinlikle hafife alınmayacak bir güç

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2010, 22:54:13 »
herkese slm bu benim ilk mesajim ..Iranin ucak filosu cok ama avionik olarak ne kadar guncel onemli olan o ?hatirlarsaniz 1982 israil suriye savasinda israil 80 civari suriye ucagini yok etmisti ...saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2010, 22:00:28 »
Şu listeye o kada baktım baktım  ama bir türlü anlayamadım; nasıl İran'ın ABD'ye kolay lokma olamayacağını? Acaba dedim bu silahlar son teknoloji ürünü mü de ben bilmiyorum diye bunce senelik savunma sanayi bilgimi şöyle bir yokladım yine olmadı.  ::) 140 savaş uçağının İran gibi bir ülke için nasıl çok olduğunu da çözemedim. Nüfusu 12 milyon kadar olan Yunanistan'ın bile bundan kat kat ve üstün savaş uçakları var olduğunu düşünürsek hiç anlayamadım! ::)

Ha bir de İran ne zamandan beri Cobra helikopterlerini üretiyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2010, 22:44:32 »
slm cok derken ambargo olan bir ulke icin cok ,yunanistan her iki bloktan da silah alabiliyor ama iran icin bu gecerli degil .saygilarr..
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2010, 23:31:08 »
pekte savunmasız değiller  yani israil yada amerikanın kolaylıkla alabileceği bir ülke gibi görünmüyor   bence iran ambargodan önceki aldığı silahlar sayesinde hala güçlü   
t-72  iyi sayılacak bir tank ama sayısı nekadarki ,  mig-29  , f-4  , su 25  , f-14 ,Mirage F1 , hepsi uçuyor  yani bakım konusunu bir şekilde halletmişler ama bu uçaklarda kullanacak silahlara ne kadar sahipler orası biraz karmaşık ,  cobra helikopterlerinide kendileri üretiyorlar   ,  400 tane scud füzesi  , ve sayısı belirsiz sahaplar
bence iran kesinlikle hafife alınmayacak bir güç

Kardeş neresi kolay lokma değil adamlarda Hava Kuvveti yok nerdeyse
Batı alt yapılı uçaklara  yedek parçayı nasıl buldular yıllardır ambargo altındalar , modernizasyon durumu nedir  ?
Envaterlerindeki uçaklar olası bir savaşta Abd uçak gemilerinden kalkan F/A-18 , F/A-18E/F ve İsrail F-15leri ile kapışacaklar.
T-72'lerin sayısı kaç olursa olsun sürekli hava desteği sağlanan M1A1 ve M1A2ler karşısında en ufak bir şansı yoktur.
İranın amacı oldu bittiye getirip nükleer güç olmaktır nükleerin caydırıcılığı İranın tek kurtuluşudur.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2010, 08:05:14 »
İran zaten Amerika gibi bir ülkeyi yenme durumu çok düşük savaş ortamında zaten şu mevcut durumuyla amerikan ordusuna bir zarar verme durumu  var.Son teknoloji ürünü amerikan uçakları karşında pek şansı olmuyacak ama bir zarar verecektir sonuçta bu savaş kara savaşına dönüştümü ne olcak Amerika iranda savaşmayı biliyormu?Irak savaşında çölde savaşmayı ögrenmek için Polisaro'dan destek almışlardı.Ordaki egitimle Irak'ta savaşmayı ögrendiler.Amerikada çöl yok bişey yok İran kendisi nükleer gücünü kullanmak isticek Hindistan ve Pakistan gibi aralarında kapışmaları gibi iran-israil kapışması ve İran cografyası zorludur daglar arkası çöl ve sonra gene daglar. Bunuda hesaba katmak gerek savaş sadece  teknoloji degildir bence...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2010, 09:05:31 »
İran zaten Amerika gibi bir ülkeyi yenme durumu çok düşük savaş ortamında zaten şu mevcut durumuyla amerikan ordusuna bir zarar verme durumu  var.Son teknoloji ürünü amerikan uçakları karşında pek şansı olmayacak ama bir zarar verecektir sonuçta bu savaş kara savaşına dönüştü ne olcak? Amerika iran'da savaşmayı biliyor mu?Irak savaşında çölde savaşmayı ögrenmek için Polisaro'dan destek almışlardı. Oradaki egitimle Irak'ta savaşmayı ögrendiler. Amerikada çöl yok bişey yok. İran kendisi nükleer gücünü kullanmak isteyecek Hindistan ve Pakistan gibi aralarında kapışmaları gibi iran-israil kapışması ve İran cografyası zorludur daglar arkası çöl ve sonra gene daglar. Bunuda hesaba katmak gerek. Savaş sadece  teknoloji degildir bence...

Evet sorun zaten kara savaşında ve olası bir saldırıda bütün ortadoğuya, hatta dünyaya yayılacak olan çatışma ve terör olaylarında. Yoksa bir avuç döküntü savaş uçağı ve tank ABD için kolay lokmaABD ekonomisi eskisi gibi güçlü değil.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2010, 09:16:11 »
Şu bir gerçek Amerika irana saldırırsa bütün otadoğuyu hatta dünyayı kaybeder..

İran bana göre bir sınır noktası. Sınırı aşan mermiyi yer hesabı...

Bence savaş sadece piskolojik olacak....

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2010, 12:16:34 »
Amerikada çöl yok bişey yok

Amerikada çöl yok mu?(!)