Gönderen Konu: Batan teknedeki 3 kişiyi denizaltı(TCG Anafartalar) kurtardı  (Okunma sayısı 3720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ordunun sosyal görevlerini hatırlatan ilginç bir haber...

Batan teknedeki 3 kişiyi denizaltı kurtardı
Doğu Akdeniz'de planlı eğitim faaliyetlerinde bulunan Deniz Kuvvetleri'ne ait 'TCG Anafartalar' denizaltısı Muğla'nın Dalaman İlçesi açıklarında batan Türk bayraklı 'Marinel- 1' adlı gezi teknesinden 3 kişiyi kurtardı.

Yanarak batan teknedeki 3 kişiyi denizaltı kurtardı

Doğu Akdeniz'de planlı eğitim faaliyetlerinde bulunan Deniz Kuvvetleri'ne ait 'TCG Anafartalar' denizaltısı Muğla'nın Dalaman İlçesi açıklarında alev alıp batan Türk bayraklı 'Marinel- 1' adlı gezi teknesinden 3 kişiyi kurtardı.

Ahmet Karaçöl ve Murat Köksal'a ait 'Marinel- 1' adlı gezi teknesinde önceki gün saat 15.30 sıralarında, Dalaman'ın güneyinde 15 mil açıkta yangın çıktı. İlk belirlemelere göre eylektrik kontağından çıkan yangını söndüremeyen Kaptan Kazım Kırbıyık, hemen acil durum mesajı verdi. Doğu Akdeniz'de planlı eğitim faaliyetlerinde bulunan 'TCG Anafartalar' denizaltısı ile Aksaz Deniz Üssü'nden bir hücumbot, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan Fethiye ve Marmaris'te konuşlu 2 Sahil Güvenlik botu, yardım çağrısı aldıkları tekneye doğru hareket etti.

Yanan tekne batarken kaptan Kaptan Kazım Kırbıyık ile yanındaki Salim Kırbıyık ve Salim Sayar, 'TCG Anafartalar' denizaltısına alınarak kurtarıldı. Dumandan zehirlendikleri belirlenen 3 kişi, Marmaris Sahil Güvenlik botu ile Fethiye'ye getirilerek Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Doktorlar 3 kazazedenin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Sahil güvenlik ekiplerinin kurtarma çalışmasını saniye saniye görüntülediği 'Marinel 1' gezi teknesinde çıkan yangın botlar tarafından söndürüldü ancak batması engellenemedi. İkinci Dünya Savaşı'na katılan, 50 yıl çalıştıktan sonra hurdaya çıkarılan römorkörü 40 bin dolara satın alan Ahmet Karaçöl ve Murat Köksal, yaklaşık 3 milyon euro harcayarak 'Marinel- 1' adıyla gezi teknesine dönüştürmüştü.

Kaynak:http://www.denizhaber.com.tr/guncel/29993/dogu-akdeniz-egitim-tcg-anafartalar-denizalti-mugla-dalaman-deniz-kuvvetleri-mar.html

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Batan teknedeki 3 kişiyi denizaltı(TCG Anafartalar) kurtardı
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2010, 22:45:38 »
bu haberi görmüştüm. adamlar da bu sebepten denizaltıya binmiş oldu :)