Gönderen Konu: Mig-21  (Okunma sayısı 10651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2453
 • 266
 • DefenceTurk.com
Ynt: Mig-21
« Yanıtla #30 : 26 Eylül 2019, 09:39:06 »
Pakistan'ın Hindistan ile savaşmasına gerek yok çünkü Hindistan Hava Kuvvetleri tel tel dökülüyor.  :) :) :)

Hocam kınamayalım adamları bizimde F-4'ler malum.

Hocam Sadece Mig-21 ile kalsa gene iyi, Mig-27'siydi,en modern olanlardan Su-30'uydu, AN-32'siydi 2018 ve 2019 yıllarında çok fazla sayıda savaş uçağı ve daha başka hava aracı kaybettiler bu normal bir sayı değil.

Filo hacimleri bize oranla fazla ama böyle şeylerin fazla olması beklenebilir.

ABD ve Rusya gibi ülkelerin filo hacimleride bizden kat kat fazla fakat bu kadar çok olaya rastlanmıyor bu ya hava araçlarının bakımlarındaki beceriksizlik yada Hint Hava Kuvvetleri'nin bu kadar karman çorman bir yapıya sahip olmasının sonuçlarından biride olabilir, daha başka sebeplerde olabilir bunu biz bilemeyiz tabiki....

Hocam sen Amerikan hava kuvvetlerinin bakım, idame, eğitim standartlarıyla Hindistanı bir tutma bence.


Bir değildir anlıyorum fakat milyon dolarlar verip aldığın hava araçlarının bakımlarını düzgün şekilde yapmak ve pilotlarını doğru şekilde eğitmek zorundasın. Burada Hindistan gibi devasa bir ülkeden bahsediyoruz.

Hindistan tarihi boyunca coğrafi koşulları gereği o kadar işgale uğramış ki ve bu durum onların belirgin bir ulusal benlik ve karakterlerinin oluşmamasına sebep olmuş. Bu olgu toplum yapısı ve oluşmayan milliyetçilik anlayışı ülkenin tüm kanallarına enjekte olmuştur. Bknz : ciddiyetsizlik .

Çin eyvallah asırlardır üreten vs bir devlet ama sakın Hindistan'ın geçmişteki üretim kabiliyetini de hafife almayın. Bu konuda örneğin yeni çağın başında Osmanlı, Hindistan ve Çin dünyanın Tekstil devleriydiki Tekstil o dönem sanayi otomotivi gibi bir şeydi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41662
 • 454
Ynt: Mig-21
« Yanıtla #31 : 26 Eylül 2019, 11:11:51 »
Anladığım kadarıyla Hindistan, teknik olarak yeterli bilgiye sahip değil. Aşağıda 2016 yılından bir haber var. Bu tarihe kadar Hindistan 6 Su-30 uçağını kaybetmişti. Motor arızası konusunda üretici ile temasa geçerek bazı geliştirmeleri uyguladıklarında beri sadece 1 uçak kaybettiler. Yeterli bilgiye sahip olsalar, sorunların tamamını kendileri tespit eder, çözümleri de kendileri bulurlar. Kendi çözemeyecekleri konularda da üreticiden yardım talep ederler.

Ama üretici önermese, önleyici bakımı bile yapmayacaklarmış anladığım kadarıyla!

Hint Su-30'larında Motor SorunuHindistan Hava Kuvvetleri'nde (IAF) görev yapan Sukhoi 30 MK-I uçakları son iki yıl içerisinde ciddi motor sorunlarıyla karşılaştı. 31 Mart 2016 -  1 Nisan 2014 tarihleri arasında uçuş sırasında motor arızası yaşayarak tek motorla inmek zorunda kalınan 34 olay gerçekleşti.

Operasyonel güvenilirlik iyileştirme programı Rus Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ile düzenli olarak takip edilmektedir. Rus OEM motor problemlerine yol açmış olan teknik sorunları çözmek için bir dizi tedbir tanıttı.

OEM yeni uçak motoru üretiminde ve motorların revizyon sırasında uygulanması için bazı değişiklikler ya da teknolojik gelişmeleri teklif etti. Rus tasarımcılar tarafından önerilen revizyon ve üretim sürecinde değişiklikler, HAL ve OEM de uygulamaya konuldu. OEM Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından uygulanmakta olan uçak motoru işletilmesi sırasında önleyici bakım tavsiye etti. Ayrıca, IAF operasyonel kullanım için uçağın durumunu iyileştirmek amacıyla Rus OEM'lerle uzun vadeli onarım anlaşması imzaladı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2968
 • 160
 • DefenceTurk.com
Sırbistan’da MiG-21 düştü
« Yanıtla #32 : 25 Eylül 2020, 22:04:34 »
Sırbistan’ın Lozniçe şehri yakınlarında, Sırbistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Mikoyan Gurevich MiG-21 (NATO Rapor Adı: “Fishbed”) tipi savaş uçağı düştü.Edinilen bilgiye göre olay, Türkiye saati ile bu sabah saat 10 sularında meydana geldi. Rutin uçuş faaliyeti gerçekleştiren Sırbistan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-21 Fishbed tipi savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü Sırbistan’ın batısında bulunan Loznica şehri yakınlarına düştü. Tamamen parçalanan ve infilak eden uçağın pilotu, uçaktan atlamayı başaramadı ve hayatını kaybetti. Bir evin bahçesine düşen uçak, ev sahibinin de yaralanmasına sebebiyet verdi. Sırbistan Savunma Bakanlığı, olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

https://www.savunmasanayist.com/sirbistan-mig-21-dustu/