Gönderen Konu: KC-390  (Okunma sayısı 7576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
KC-390
« : 16 Eylül 2010, 00:25:42 »
KC-390

Brezilya’dan Doğu Avrupa atağı

Brezilya‘nın yıldız firması Embraer, uluslarası kimliğini pekiştirmek için bir ayağını Avrupa’da bulundurmak istiyor. Ülke olarak uluslararası arenada da konumunu değiştirmek isteyen Brezilya, Çek Cumhuriyeti ile bir dizi anlaşmanın altına imza attı.
İran’ın uranyum takasında Türkiye ile birlikte aktif rol alan Brezilya, uluslararası arenada daha etkin bir rol almak için ataklarını sürdürüyor.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da temaslarını sürdüren Brezilya ve Çek Cumhuriyeti savunma bakanları, temasları boyunca çeşitli askeri anlaşmalara imza attılar. Bu anlaşmalardan birisi KC-390 askeri nakliye jeti geliştirme programına katılım oldu. Bir diğeri ise piyadelerin müşterek eğitime tabi tutulması.

KC-390′da beşinci ülke

KC-390 ile ilgili anlaşma bir yönüyle Çek Cumhuriyeti’nin programa katılma ve KC-390 satın alma niyetiyle ilgiliyken, diğer yandan Çek Cumhuriyeti Savunma Endüstrisi’nin uçağın tasarım ve üretim aşamasına entegre olmasını ilgilendiriyordu. Zira karşılıklı sunulan niyet mektuplarına ve basına deklare edilen planlara göre iki adet KC-390 satın alma yolunda niyet anlaşması da imzalayan Çek Cumhuriyeti, uçağın tasarım ve üretiminde de etkin olarak rol alacak.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Alexandr Vonda’nın tören sonrası yaptığı açıklamalara göre, Çek Cumhuriyeti ellerindeki eski Rus ekipmanlarını değiştirmeye kararlı ve bu değişimin başında nakliye filosu da yer alıyor. Bu kapsamda planlarını yapan ülkede, Embraer ile yapılacak anlaşma büyük önem taşıyor. Anlaşmanın bazı detayları ise şimdiden belli olmuş durumda. Açıklanan bilgiler arasında görevi ve ismi belirtilen bir firma da var: Verilen bilgilere göre anlaşmanın kesinliğe erişmesi halinde Çek firması Aero Vodochody, Brezilyalı uçağın arka gövdesi, kapıları, kanat hücum kenarlarının üretiminde bulunacak.

Savunma Bakanı Vondra’nın tören sırasında ifade ettiği gibi eski Sovyet ekipman ve araçlarını kullanan ve bunları yenilemek isteyen Çek Cumhuriyeti’nin nakliye filosu şu an beş adet Antonov An-26, sekiz adet Let L-410 ve ilkini henüz teslim aldığı ve kalan üçünü beklediği dört adet C-295‘ten oluşuyor.

Embraer ise, bugüne dek gerçekleştirdiği akılca büyüme stratejisini devam ettiriyor. Amerika’dan iki partneri bulan firma, Portekiz‘den sonra Çek Cumhuriyeti’ni de programa katarak Avrupa’daki ayağını güçlendirmeyi hedefliyor.

KC-390′ı C-130 Hercule’lerin kullanım ömrünün doğduğu yıl pazara sunarak, başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkede oluşabilecek operasyonel boşluğa hitap etmeyi hedefleyen Embraer, şimdiden Brezilya Hava Kuvvetleri’nin 28 adet sipariş verdiği uçakla ilgili bir anlaşmaya daha imza atarak işini de garanti altına almış oldu.

Embraer‘in imzaladığı bu uluslararası işbirliği anlaşması olan bu anlaşma ile Şili, Kolombiya ve Portekiz‘den sonra programa katılım için niyet bildiren ülke sayısı da beşe çıktı. Programın bu beş ülke tarafından müşterek olarak yürütülmesi halinde ve Çek Cumhuriyeti siparişinin de kesinleşmesi halinde, toplam sipariş miktarı 54′e çıkmış olacak.

2014-2015 yıllarında ilk prototipinin hazır olması beklenen jet motorlu ulaştırma uçağının 2018 yılında pazara sunulması bekleniyor.

Öte yandan iki savunma bakanı dün de (13.09.2010) her iki ülke silahlı kuvvetlerinin kitle imha silahlarına karşı savunma, ormanlık mahallerde harp usülleri gibi alanlarda müşterek eğitim anlaşması imzaladı.
Kaynak:http://www.savunmasanayi.net/brezilyadan-dogu-avrupa-atagi/brezilyadan-dogu-avrupa-atagi/
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2014, 15:36:01 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41721
 • 455
KC-390 Üretimi Başlamak Üzere
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2014, 16:14:37 »
KC-390 Üretimi Başlamak ÜzereBrezilya Savunma Bakanlığı 10 Ekim tarihinde yaptığı duyuruda KC-390 nakliye uçağının yıl sonunda ilk uçuşunu gerçekleştireceğini duyurdu.

KC-390 projesi; uçağın tasarımı ve geliştirilmesi, iki prototipin üretilmesi ve Brezilya Hava Kuvvetleri için 28 uçağın seri üretimi aşamalarından oluşuyor. Savunma bakanlığının duyurusuna göre ikinci aşama olna iki prototipin üretilmesi tamamlanmak üzere. Daha önce Resmi Gazete'de iki KC-390 prototipinin üretilmesine 1,9 milyar ABD doları kaynak sağlayacak fonların oluşturulduğu yayınlanmıştı.

Savaş Uçağı Programları Koordinasyon Komitesi (Copac) Başkanı Tuğgeneral José Augusto Crepaldi Affonso bu uçaklar sayesinde hava kuvvetlerinin nakliye ve yakıt ikmali operasyonlarının kesintisiz devamını sağlayacağını söyledi.

Uçak bu ay hangardan çıkarılarak ilk defa sergilenecek. Üretilecek 28 uçak şu an Brezilya Hava Kuvvetleri'nde nakliye ve yakıt ikmali görevinde kullanılan C-130 Hercules uçaklarının yerini alacak.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: KC-390
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2014, 12:49:34 »
Brezilyalı üretici Embraer yeni nesil kargo uçağının roll out (hangardan çıkış) törenini düzenlendi,uçağın yılsonu veya 2015 başında ilk uçuşunu yapması planlanıyor.Uçak şimdiye kadar 28 adedi Brezilya hava kuvvetleri geri kalanı satış olmak üzere altmış adet siparişi garantiledi.C-130 uçaklarının yerine birçok ülkenin KC-390 tedarik edeceğine kesin gözüyle bakılıyor,satış grafiğide bunu teyid eder nitelikte.Birim fiyatı yaklaşık 50 milyon dolar olan uçağın genel özellikleri aşağıdaki gibi.

                                 Tactical   Normal   Logistical
MTOW (ton)                    67.0             74.4      81.0
Payload (ton)                    16.0                    23.0
MIFW 3g                            62.0   
CFL MIL 3013 SL, ISA (m)   1130            1400      1670
Wing Fuel   23.4
VMO (KCAS) / MMO                         300 / 0.80
Maximum Altitude (ft)                            36,000
Pressurization (psi)                              7.6
http://www.embraerdefensesystems.com/english/content/cargo/overview.asp

Alıntı
Embraer rolls out KC-390 military airlift

Oct 22, 2014

Embraer rolled out the first prototype of the KC-390 military transport from the production hangar at the industrial plant of Gavião Peixoto, Brazil. The first flight, planned to take place by the end of 2014.

Today, 21 October, Embraer rolled out the first prototype of the KC-390 military transport from the production hangar at the industrial plant of Gavião Peixoto, Brazil.

The event was attended by the Brazilian Minister of Defense, Celso Amorim, the Commander of the Brazilian Air Force, Lieutenant-Brigadier General Juniti Saito, and delegations and representatives from more than 30 countries. This milestone rollout will allow the Company to perform important ground tests prior to the aircraft’s first flight, planned to take place by the end of 2014.The official rollout of Embraer Defense and Security KC-390 tactical transport aircraft. Photo: Embraer
“This significant milestone of the KC-390 Program demonstrates Embraer´s ability to manage such a complex and high-technology project and to perform it on track,” said Jackson Schneider, President and CEO, Embraer Defense & Security. “It paves the way for the beginning of the ground tests to prepare for the first flight.”

“The KC-390 will be the backbone of the FAB’s air transportation network. It will be able to operate in both the Amazon and Antarctica. The jet engines give the aircraft enormous agility in fulfilling all of its missions, faster and better,” stated Aeronautics Commander, Lieutenant-Brigadier General Juniti Saito.

Following the rollout, the aircraft will continue with initial systems evaluations leading to the first engine run, and then to the ground vibration tests and the other planned ground tests. This aircraft is the first of two prototypes that will be used in the development, ground, flight and certification test campaigns.


KC 390 rollout. The Brazilian Air Force has contracted Embraer to deliver 28 KC-390 aircraft.Additional 32 aircraft are also on order or options for export. Photo: Embraer


The KC-390 is a joint project of the Brazilian Air Force with Embraer to develop and produce a tactical military transport and aerial refueling airplane that is a significant advance in terms of technology and innovation for the Brazilian aeronautics industry. The aircraft is designed to establish new standards in its category, with a lower operating cost and the flexibility to perform a variety of missions: cargo and troop transport, troop and cargo air delivery, aerial refueling, search and rescue, and combating forest fires, among others.

On May 20th, 2014, Embraer and the Brazilian Air Force signed the series production contract for the delivery of 28 KC-390 aircraft and associated initial logistic support. Besides the order by the Brazilian Air Force, there are currently intentions to purchase for additional 32 aircraft from other countries.

In 2013 Embraer teamed with the Boeing Company to lead the KC-390 sales, sustainment and training opportunities in the U.S., UK and select Middle East markets. Embraer will manufacture the aircraft and collaborate with Boeing on sales, sustainment and training.

Among the leading industry partners are IAE providing the V2500-E5 turbofan engines, Rockwell Collins, providing the Pro Line Fusion Avionics System, augmented with software developed by BAE Systems, and Gabbiano Tactical radar, provided by SELEX Galileo. Elbit System’s Brazilian subsidiary AEL Sistemas is supplying the Head-Up Displays (HUD), mission computer and DIRCM based self protection systems. Messier-Bugatti-Dowty providing landing gear and brakes. Other subcontractors include Thales and Northrop Grumman, providing parts of the aircraft navigation systems, Sagem, Hamilton Sunstrand, L-3, Eaton, Honeywell Aerospace, Astronics, OGMA, Chobham.

http://defense-update.com/20141022_embraer-rolls-out-kc-390-military-airlift.html#.VEjLamd_sg4

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41721
 • 455
Embraer KC-390'ı Dünyaya Gösterdi
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2014, 12:50:20 »
Embraer KC-390'ı Dünyaya Gösterdi21 Ekim 2014, Brezilya havacılık tarihinde bir dönüm noktası. Embraer'in yeni askeri nakliye uçağı KC-390'ın ilk prtotipi hangardan çıkartılarak sergilendi. Etkinliğe Brezilya Savunma Bakanı Celso Amorim, Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Juniti Saito ve 30'dan fazla ülkeden heyetler ve temsilciler katıldı.

Uçak artık motorlarını ilk defa çalıştırmak üzere. Bu aşamada yer titreşim testleri ve uçuştan önceki diğer yer testlerini gerçekleştirecek. İki prototipin ilki olan bu uçak; yer, uçuş ve sertifikasyon test kampanyalarda kullanılacak. Yer testleri tamamlandığında bu yılın sonunda ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

Embraer ile Brezilya Hava Kuvvetleri'nin taktik askeri taşıma ve havadan yakıt ikmali uçağın geliştirmek ve üretmek giriştikleri ortak proje, Brezilyalı havacılık endüstrisi için teknoloji ve yenilik açısından önemli bir ilerleme. Kargo ve asker taşıma, havada yakıt ikmali, arama ve kurtarma, orman yangınlarıyla mücadele gibi çeşitli görev yelpazesini düşük işletim maliyeti ve esneklikle yerine getirerek kendi kategorisinde yeni standartlar oluşturmak için tasarlanmıştır.

Uçak, her biri 31,330 pound itki sağlayan IAE Uluslararası Uçak Motorları üretimi iki adet V2500-E5 turbofan motoruna sahip. Bu motorlar görevleri yerine getirmede uçağa muazzam çeviklik sağlayacaklar. Motorlar Embraer Savunma ve Güvenlik ve Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından Temmuz 2011'de seçildi.

20 Mayıs 2014 tarihinde, Embraer ve Brezilya Hava Kuvvetleri, 28 KC-390 uçağı için ilk seri üretim sözleşmesini imzaladı. Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından sipariş yanı sıra, şu anda diğer ülkelerden gelen ek 32 uçak için satın alma istekleri de var.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: KC-390
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2014, 08:37:26 »
Dünyada mevcut kargo uçaklarının kapasitelerini ve fiyatlarını gösteren tablolar.

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: KC-390
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2014, 08:43:49 »
Uçağın üretimine katkı veren uluslararası savunma firmaları.


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41721
 • 455
KC-390 Ocak Ayında Uçacak
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2014, 16:22:31 »
KC-390 Ocak Ayında UçacakEmbraer, daha önce bu yılın sonunda ilk uçuşunu gerçekleştireceği belirtilen KC-390 havada yakıt ikmali tanker uçağının ilk uçuşunu 2015 yılının ilk haftalarında gerçekleştireceğini duyurdu. 18 Aralık'ta yapılan duyuruya göre KC-390 planan prösedürlere uygun olarak Ocak ayının başında ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: KC-390
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2014, 22:59:00 »
Koca dev hangardan cikmisti yeni gördüm tekrar...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41721
 • 455
KC-390 İlk Uçuşunu Geçekleştirdi
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2015, 00:57:23 »
KC-390 İlk Uçuşunu GeçekleştirdiEmbraer'in yeni nesil havadan yakıt ikmali tankeri uçağı KC-390 ilk test uçuşu tamamladı. 85 dakikalık uçuş sırasında test pilotları ve uçuş test mühendisleri uçağın nitelikleri ve performansını değerlendirdi.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com