Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 185844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #440 : 10 Ocak 2024, 14:24:44 »
F-16 uçuş maliyeti fazla onun yerine Hürkuş kullanalım K.Irak'ta felan sakın  demesinler manpads'ın hedefi olur... Bir de Türk savaş uçağı düşürdük diye propaganda yapar bölücüler...

MANPADS'lar engellenebilirler. Modern DIRCM'ler, arama başlığı IIR bile olsa köreltebiliyor onları. Bu imkana rağmen, ben sokar mıyım onları oraya? Sokmam, deli miyim ben. Elimde bir dolu insansız imkan varken, neden pilotumu riske atayım ki?

Ama Hürkuş bize kesinkes lazım. Eğitim uçağı için lazım, yedek muharip güç olarak da lazım. Üretelim ve envantere alalım uçağı. Ardından hazır edelim DIRCM'leri + diğer önlemleri falan ve dursunlar köşede. Dünyanın binbir türlü hali var neticede.

+1  Dünya'yı nükleer silahlarıyla 100 kere yok edecek guçteki Rusya bile T-62'leri cepheye sürmek zorunda kaldı... Muharip Hürkuş -C hazır dursun  Dünya'nın 100 türlü hali var...
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2024, 14:26:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 10 Ocak 2024, 14:34:58 »
+1  Dünya'yı nükleer silahlarıyla 100 kere yok edecek guçteki Rusya bile T-62'leri cepheye sürmek zorunda kaldı... Muharip Hürkuş -C hazır dursun  Dünya'nın 100 türlü hali var...

Bize asıl çift motorlu hürjet lazımdı 4.5 nesil F-16ların yerini alırdı, KAANın RAM boyası falan olacak her göreve çıkarırsan çok maaliyetli olur. Tek motorlu da olabilirdi belki ama TF-35000in hazır olmasına çok var
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2024, 14:37:27 Gönderen: AlicanAli__ »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #442 : 10 Ocak 2024, 16:01:15 »
@tartismaya katılanlar
Sizler gibi bütün askeri sistemleri komplike gelişmiş düşünen ve isteyenlerle tartışmaya girip konuyu da uzatıp durmayacağim, daha önce de tartismistik ve sizinle bir sonuca varamamistik.
Fazla uzatmadan kısaca Hürkuş C'nin gerekliliği ve yazılan yorumlara cevap vermeye çalışacağım.

Hurkus C daha önceki mesajlarım da yazdığım gibi kısa kalkış mesafesi sayesinde mobilizasyonu oldukça yüksek. Hakkari Otluca veya kısa pisti olan ve olabilcek her hangi bir noktada rahatlıkla inip kalkabilir. Ayrıca konunlanmasi kolay olduğu için konumuna gore F 16 dan bile daha hizli müdahil olabilir. Siha ve helikopteri saymıyorum.
İşletim maliyetleri düşük her hangi bir göreve giderken kasadan binlerce dolar eksilmiyor.
Uçağın gövdesi zırhlı alçak irtifada uçarken muhtemel uçaksavar silahlarına göre daha güvenli ve hizli olduğu için bir helikoptere göre isabet alması riski daha düşük alsa bile daha güvenli.
Kuyruk altındaki Flir sayesinde aynı zamanda kesif ve gözetleme yapabiliyor.
Baktığımız zaman maaliyet güvenlik hiz konusunda kendisine has yetenekleri var.
Böyle bir uçağın kendine has yetenekleri sebebiyle envantere katmak lazım.
Tartışmaya katılanların ısrarla anlamak istemediği başka bir konuya da gelelim. Bu uçağı alıp bütün CAS ve keşif gözetleme görevlerinde kullanalım demiyorum. Kendime has yetenekleri doğrultusunda kullanalım. Hatta hepsini beraber sekronize bir şekilde kullanalım data linki de var biraz modernizasyon veya yeni bir modelle pek tabi ag merkezli harbin tam içine sokabiliriz

Bu uçağa da pirpırli demek biraz haksızlık olur Hud ekranı Data link ve flir var.
Amerika bile Afganistan da elindeki A 10 Ah 64 ve hatta Ah 1zlere rağmen bu tip bir uçak kullanıyor. Ya bizden fakirler ve aptallar.
Fakir değiller 3 tane talebani vurmak için A 10 çağırıp masrafa girmiyorlar helikopter çağırıp riske atmak istemiyorlar.

Ucaksavarlar manpads konusuna gelelim.
Manpads füzesi birim maaliyeti oldukça yüksek ve oldukça hassas öyle dağda bayırda kafaya göre taşinamaz toprağın altına mağaranın dehlizinde saklanamaz rpg değil bu füze üç parçaya bol göm sakla sonra kullan durumu yok yerr düşüp sarsrinti geçirip mercekli Ir kısmı çatlasa kullanılmaz bataryası var bataryası var oldukça sıkıntılı bir alet.
Bunun yaninda kullanimi da sıkıntı belirli irtifada nisanlayip İr'ın gudumlenmesi gerekir.
Bu sebeple manpadsi sadece helikopterle karşı kullanabilirler yüksek süratle irtifalar arası geçiş yapan bir uçağa bunu atmaya çalışmak için g.zekalidan çok çok aşağı olmak gerekir.
Asıl tehditse 12.7 14.5 ucaksavarlar idamesi kolay saklaması dert değil bulunması oldukça kolay şu an Örgütün elinde binlerce ucak savar silahları var. Zamanında da dağlarin bazı bölgelerine ray yapıp uçaksavar kullandılar. Bu ucaksavarlar yüzünden helikopterlerimiz isabet aldı kullanimi kisitlandı gece uçuşu yapmak zorunda kaldı.
Tüm bu kendine has bonus özellikleriyle daha önce olmayan yeni görevlerde de kullanabiliriz.
Ayrıca helikopteri ucaksavar menziline sokup pilotları riske ederken fırlatma koltuklu zırhlı bu uçağı niye sokmayalim.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2024, 16:16:40 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 10 Ocak 2024, 16:15:16 »

Fazla uzatmadan kısaca Hürkuş C'nin gerekliliği ve yazılan yorumlara cevap vermeye çalışacağım.

Aslında Amerika F-16 modernizasyon kitleri verene kadar NATO görevlerine Hürkuş-c göndersek hem komik hem de güzel olur, maliyetten de kurtuluruz uçakları da yormayız

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 10 Ocak 2024, 16:19:31 »

Aslında Amerika F-16 modernizasyon kitleri verene kadar NATO görevlerine Hürkuş-c göndersek hem komik hem de güzel olur, maliyetten de kurtuluruz uçakları da yormayız
Sizler her şeyi komplike isteyen yazarlarsiniz size kalsa K.Iraka Mk82 atmak için en ideal ucak F 35(yorumlara dolaşmayın pek tabi de kullanılabilir ama her zaman kullanmaya gerek yok)

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 10 Ocak 2024, 16:43:49 »
Sizler her şeyi komplike isteyen yazarlarsiniz size kalsa K.Iraka Mk82 atmak için en ideal ucak F 35(yorumlara dolaşmayın pek tabi de kullanılabilir ama her zaman kullanmaya gerek yok)

Söylediklerin tabikide doğru, evet maliyet çok düşer, evet etkili olur. ama pilotun canını tehlikeye atmaya değer mi daha düşük maliyet için, stinger füzeleri konusunda ise ABD ypgye bol keseden dağıtıyor. İşin tekniğine çok hakim değilim, burdaki arkadaşlar daha iyi bilir ama topu kullanacak kadar yaklaşılması gereken durumlarda bence tehlikeli olabilir. eğer top kullanılmayacaksa Sihalar zaten etkili bu konuda. füzenin 2 mach hızı olması sıkıntılı bir durum.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 10 Ocak 2024, 17:42:58 »
@alicanali
Tartışmayı uzatıp kendi yazdığımla celismeyecegim ama yumuşak yorumunuz için sadece cevap vereceğim. Aslında sorularınızın cevabi yazıda fazlasıyla mevcut
Bu uçağaısrarla belirttiğim üzere siha atak f 16nin tüm gorevlerini verelim demiyorum. Top desteği lazımsa ona heli gider eğer hizli müdahale gerektirecek bir görev olursa F 16 gider gene siha gitmez. F 16yi göndersek maaliyet ve zaman eksisi var. AKINCIYI yollayalım desek akincinin pist itibariyle göreve gitmesi gene uzun.
Daha iyi anlaşılması için haberlerden de aşina olduğumuz bir örnek üzerinden gidelim Irakin kuzeyinde tespit edilen sızmaya gelmiş pkkli gruba müdahale etmek için Diyarbakirdan kalkan bir F 16 mi yoksa Hakkariden kalkan Flır bir Hurkus C mi daha hizli ve etkin müdahale edebilir?
Ayrıca manpads dediğiniz gibi çok ciddi bir tehdit olduğunu K.Irakta bolca olduğunu var sayalim o zaman helikopterler bile nasıl uçuyor?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #447 : 10 Ocak 2024, 22:19:55 »

Irakin kuzeyinde tespit edilen sızmaya gelmiş pkkli gruba müdahale etmek için Diyarbakirdan kalkan bir F 16 mi yoksa Hakkariden kalkan Flır bir Hurkus C mi daha hizli ve etkin müdahale edebilir?
Ayrıca manpads dediğiniz gibi çok ciddi bir tehdit olduğunu K.Irakta bolca olduğunu var sayalim o zaman helikopterler bile nasıl uçuyor?

Valla böyle bir fırsat hedefi varsa ve zaman önemliyse ben karadan füze atmayı yeğlerim. Ama biraz gecikebilir deniliyorsa SİHA bu işin en etkin ilacı gibi. Yüksekovadan da kalkabilir. (Eskiden bölgede helikopterlerin gece havalanmalarına izin verilmiyordu şu an durum ne bilmiyorum)

Yani örneğimden de görüleceği üzere herkesin seçimi ve alternatifler artıyor.

Ben şunu merak ediyorum F-16 yahut başka bir uçakla keşif yapılırken neyin keşfi yapılıyor? Neleri inceliyorlar? Keşfin gidişatına pilot mu yön veriyor? Uydu ve İHA’ların varlığı yeterli gelmiyor mu? Kara kuvvetlerinin komutasındaki bir operasyonda bu keşif ne kadar etkin olabiliyor?

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 11 Ocak 2024, 13:33:30 »
Bence  işi sihalar büyük oranda hallediyordur hatta çok gerekmedikçe akıncılar bile kullanılmıyordur genelde en maliyet etkin çözüm ve bol miktarda elimizde olan bayraktar tb2 bütün işi hallediyordur diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #449 : 11 Ocak 2024, 13:58:13 »
F16 pilotlarının zaten rutin uçması gereken saat miktarı var. Göreve giderse de bu saat işliyor eğitim yaparsa da işliyor. F16 nın operasyonu ayda kaç kere olacak ki. O saatler pilotun zorunlu eğitim uçuşundan düşülüyordur. Yani uçağı Kuzey Irak a yollamazlarsa havada boş boş zaten turlayacak o pilot. Yani bu küçük işlere küçük uçak fikri Amerika'nın bile aklına geldi tartıştı ama hala her şeyi F16- F15 ile yapıyor.

Benim fikrim şöyle. Ekonomi olsun diye F16 yanına Hürkuş filan mantıklı değil çünkü zaten var olan uçağın yanın uçak almak tesis kurmak birlik teşkil etmek komutan koymak pilot kadrosu oluşturmak bir depo benzin için değmez. Ama belki şu olabilir. Kara havacılığını tekrar diriltip onlara muharip görev vermek kara kuvvetlerinin muharip görevleri için faydalı bir silah olabilir. Karacılar hava kuvveti yerine kendi uçakları ile kendi harekat merkezleri ile bu görevleri üstlenirlerse belki daha etkin olabilir o zaman mantıklı olur hatta belki ekonomik olmasa bile mantıklı olabilir hatta. Ama Hava kuvvetleri ile eş güdümlü bu işler iyi halloluyor ise uğraşmaya değmez . Bunu sadece pkk içinde düşünmek doğru değil savaşta CAS görevini hava kuvvetleri yerine kara kuvvetlerinin yapması pekalada çok etkin olabilir tankları komuta eden kurmay heyetinin havadaki tank avcılarınıda kordine etmesi mantıklı olabilir belki.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2024, 14:01:22 Gönderen: putty »