Gönderen Konu: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği  (Okunma sayısı 50931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ice

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 165
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #50 : 23 Kasım 2010, 12:34:40 »
Görüntülere göre durum ciddi gibi.  Geçen yıl da Güney Kore'nin gemisini batırmıştı bunlar. Bu sefer kıyame kopabilir.


26 Martta batan gemide 46 denizci ölmüştü.
Ayrıca CNN bir askerin öldüğünü 13 askerinde yaralandığını yazmış..

http://www.cnnturk.com/2010/dunya/11/23/kuzey.Kore.guney.Kore'ye.ait.adaya.saldirdi/597135.0/index.html

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #51 : 23 Kasım 2010, 12:50:13 »
K.Kore, uygulanan ambargonun el altından delinmesine G.Kore'nin göz yummasını sağlayarak bir miktar nefes alabilmek için mi yapıyor bunları? ,

Kuzey resmen savaş sebebi şeyler yapıyor ama Güney hep altan alıyor. Çünkü olası bir savaşta asıl kaybeden G.Kore olacaktır. Nükleer güç olmanın yanı sıra "ölmüş eşek kurttan korkmaz" modunda imiş gibi duran K.Kore'ye göre elde ettiği ekonomik kalkınma ve refah seviyesini kaybetmek istemeyecek olan G.Kore olası savaşın kaybedeni olacakmış gibi duruyor.

Bu nedenle savaş gemilerini bile batırdılar yine de karşılık vermediler diye düşünüyorum...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41882
 • 468
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #52 : 23 Kasım 2010, 13:12:48 »
Tam da füze kalkanı rüzgarının ardından böyle bir olayın olması düşündürücü! :o
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı S@id

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 26
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #53 : 23 Kasım 2010, 14:02:12 »
Bu olayda verilen mesajlar
1- Çin siyasi etkinliğini dünyaya hatırlattı." Bu topraklarda herkesden çok benim söz söylemeye hakkım var" dedi.
2- Amerika Güney Kore'ye "bana ihtiyacın olduğunu unutma" dedi.
3- Kuzey Kore varlık sebebini güçlendirdi. Adeta Dünya'ya daha ölmedim demeye çalışıyor. İçte birlik motivasonunu kabeden ülke halkın yönetimle bağ gücünü arttıryor. Demek ki durumları gerçekten kötü.
4- Güney Kore savunma bütcesinin ne kadar haklı olduğunu halkına anlatmış oldu.
5- Amerika bu hafıza yenilemesini kullanarak Güney Kore'den yakın tarihte yeni imtiyaz alabilecek bir fırsat kazandı. Obama son gezisinde şöyle bir söz söylemişti; " Amerika herhangi bir çatışmada hiç düşünmeden Güney Kore'yi savunacaktır."
6- Amerika NATO'YA laboratuvar ortamında tehditlerin günümüz dünyasında da devam ettiğini dolayısıyla füze kalkan ın gerekli olduğunu göstermiş oldu.
7- Kuzey Kore Amerika'nın şer ekseni olarak bir kümede bahsettiği üç elemandan biri olduğuna göre kümenin diğer elemenlarının da hala tehdit olarak var olduğunu hatırlattı.
8- Ekonomik sıkıntılarını çözememiş ve cephelerdeki ( Yemen, Afganistan ) savaşlarını finanse etmesi gereken Amerika'nın yüksek petrol fiyatına ihtiyacı vardır. Bu test başladı.
9- Dünya'nın önüne kurulmuş bu bilindik sirk Amerika'nın Merkez bankası'nın dahi sahibi olan  (beş aile ve onların dünya'daki uzantıları) elit azınlığın başka yerlerde büyük parse götürmesini kamufle etmiş olabilir.
               Netice de bu olay en çok kim ve ya kime hizmet etmişse, bu çatışmayı perde arkasından destekleyen ve kontrol eden gene
o ve ya onlardır.

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 303
 • 1
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #54 : 23 Kasım 2010, 14:18:06 »
Skywolf pasaya katiliorum....

füze kalkanin asil hedefi iran degil neda rusya....asil amac avrupa ve amerikayi cinin elinde bulundurdugu atombomba ve interkontinetal füzelerine karsi yapiliyor... nedeni olasi cine karsi olacak savas hazirligi...

nedeni dünya ekonomi kirizini biraz baska yöne cekmek ...
cinin elinde sayili Kitalar arasi Atombombasi var... bunun bir miktarini füze kalkani ile bertaraf etmek .. bir iki tanesi gecse bile büyük felaket degil, japonyada patlayan iki atambmbasi sonrasi yasam devam ediyor...

bence bunlar hepsi hesapli is... bu füze kalkanina rusyada davet edildi... ama cin degil....

bana göre olasi büyük bir savasa karsi önlemler.. ve kuzey  güney Kore olayida ayak sesleri...

saygilar

Çevrimdışı armata

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 316
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #55 : 23 Kasım 2010, 15:29:21 »
K. Kore, Niçin Vurduğunu Açıkladı:

Kuzey Kore, bugün Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını vurmasından yaklaşık 4 buçuk saat geçtikten sonra saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA)'na göre Kuzey Kore Yüksek Askeri Komutanlığı saldırı ile alakalı "Güneyli kuklalar bizim uyarı anonslarımıza rağmen sınır ihlali yapıp saldırıda bulundular. Bizim devrim kuvvetlerimiz ise buna karşılık verdi." diye açıklama yaptı.

Kuzey Kore, 90'lı senelerin başından beri Yeonpyeong Adası ve Pekryung Adası'nın kendi deniz sahasında bulunduğundan kendilerine ait olduğu iddia ediyordu.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken, alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi.

Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenlik sebebi ile İncheon şehrine taşıyor. Saldırılar sonucu deniz kuvvetlerine ait 2 asker yaşamını yitirirken, 6'sı ağır 16 yararlı helikopterlerle hastahanelere taşınıyorlar.

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması ve 2 askerin ölmesi, 16 kişinin yaralanmasıyla iki ülke arasındaki gerginlik daha da tırmandı. Güney Kore Savunma Bakanlığı, olayın "ateşkesin açık ihlali" olduğunu bildirdi.

Bunun, Kore savaşının sona ermesinden beri iki ülke arasındaki en ciddi olaylardan biri olduğu belirtiliyor.

1950-53 Kore savaşından sonra sadece ateşkes yapan iki ülke, barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak hala savaş halinde bulunuyor. 50 yıldır barış yapılmadığından sınır mayınlarla, ağır silahlarla ve yüzlerce askerle dolu.

1950'de çıkan savaş, ABD ve müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştı.

Kore savaşında, en az 2 milyon sivilin, komünistlerin ordusundan 1,5 milyon askerin, 30 Amerikalı, 400 bin Güney Koreli ve bin İngiliz askerinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

KoreLER ARASINDAKİ SON AYLARDAKİ GERGİNLİK

Güney Kore'ye ait bir savaş gemisinin mart ayında batması, iki ülke arasındaki gerginliği yıllardır hiç olmadığı kadar artırdı.

Çeonan gemisi, 26 Martta iki ülke arasındaki tartışmalı deniz sınırı yakınındaki Baengnyeong adası açıklarında seyrederken bir patlamayla ikiye bölündü. 55 denizci kurtulurken, 46 denizci hayatını kaybetti.

Yapılan araştırma sonucunda geminin bir Kuzey Kore denizaltısından ateşlenen torpil yüzünden battığı sonucuna varıldı. Kuzey Kore ise bu olayda sorumluluğu olduğunu reddederek, kendi soruşturmasını yapmasına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Raporun yayımlanmasının ardından Güney Kore, Kuzey'le ticari ilişkilerini askıya aldı ve sınırdan propaganda yayınlarına yeniden başladı. Meseleyi BM Güvenlik Konseyi'ne havale eden Seul, Kuzey Kore'nin kınandığı bir bildiri çıkmasını sağlayamadıysa da Konsey, Pyongyang'ı açıkça suçlamadan sadece olayı kınadı. Batılı diplomatlar, Kuzey Kore'yi kınama kararı çıkmasını Çin'in engellediğini belirtiyorlar.

Bunun ardından ABD, Güney Kore ile bir dizi tatbikat yapmaya başladı.

Geçen ekimde kara sınırında bir karşılıklı ateş çıktıysa da ilişkiler yavaşça düzelmeye yüz tuttu. Pyongyang, bölünmüş ailelerin tekrar birleşmesini ve askeri görüşmelerin yeniden başlamasını teklif etti. Seul de son iki yıldır ilk kez Kuzey'e pirinç gönderdi.

Kuzey'in nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak ise bu ay Pyongyang'ın en az bin santrifüjü olan modern bir uranyum zenginleştirme tesisi kurduğunun ortaya çıkması, çıkmazdaki görüşmeleri daha da ihtimal dışı bıraktı.

Bu arada Güney Kore geçen hafta, Kuzey Kore'ye yönelik "Günışığı Politikası"nın başarısız olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili hükümet raporunda, on yıllık yardım ve teşvike rağmen Pyongyang'ın tavrında olumlu bir değişim olmadığı bildirildi.

Mevcut Devlet Başkanı Lee Myung-bak, 2008'de iktidara geldiğinde her şeyden önce Kuzey'in nükleer faaliyetlerine son vermesi gerektiğini belirterek yardımı kesmiş ve Pyongyang'ın istediği tavizleri vermeyi reddetmişti.

Kore YARIMADASINDA KONUŞLU SİLAHLAR

Kuzey Kore'nin aktif görevde 1,19 milyon ve yedek 7,7 milyon askeri bulunuyor. Nüfusu 23,4 milyon olan Kuzey Kore dünyanın en askerileşmiş ülkelerinden biri.

Güney Kore'ninse aktif durumda 655 bin, yedekte 3 milyon askeri bulunuyor. Ülkenin güneyinde ise 28 bin Amerikan askeri konuşlanmış durumda.

Kuzey Kore'nin 4 bin tankı, 2100 kadar zırhlı muharebe aracı bulunurken, Güney 2300 tank ve 2400 zırhlı araca sahip.

Yine Kuzey'in hava kuvvetleri gücünün çoğunu Sovyet yapımı MİG'ler oluştururken, G. Kore'nin 490 savaş uçağı bulunuyor.

Kuzey Kore'nin 800'den fazla balistik füzeye, bin kadar da çeşitli menzilde füzeye sahip olduğu belirtiliyor. Güney Kore de son zamanlarda 1500 kilometre menzilli cruise füzeleri konuşlandırdı.

Kuzey Kore'nin 6 ila 8 nükleer silah üretmeye yetecek miktarda olduğu belirtilen 50 kilo plütonyum ürettiği tahmin ediliyor.

Nükleer güç açısından gelişmiş bir devlet olan Güney Kore'ninse nükleer silah programı bulunmadığı iddia ediliyor.

http://www.stratejikboyut.com/haber/k.-Kore,-nicin-vurdugunu-acikladi--46628.html

Çevrimdışı ist_eternal

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 558
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #56 : 23 Kasım 2010, 16:28:13 »
çinin ve k Kore'nin füze kalkanına cevabı denir buna,bizi cebhe ülkesi yaptılar sonunda,ne amerikaymış be kardeşim adamlar 2 yıldır alt yapısını hazırlıyorlar,seçimlere 7 ay kalmış iktidar sesini çıkartamaz ,mualefette zaten kendi derdinde,bu işler hep büyük devletlerin istediği gibi oluyor,ne anlamış olduk lafla büyük devlet olunmuyormuş anca sirk maymunu olunuyormuş.
     

Çevrimdışı ist_eternal

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 558
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #57 : 23 Kasım 2010, 16:36:38 »
birde bu işleri 2 ülkenin kendi meselesi olarak görmemek lazım k Kore çin den habersiz tuvalete gidemez kısacası

E=mc²


Göreliliğin Özel Teoremi 1905 yılında Albert Einstein tarafından "Hareketli Cisimlerin Elektrodinamiği Üzerine" isimli yayınında ortaya atılmıştır. Teoreme göre, bütün varlıklar ve varlığın fizikî olayları izâfidir. Zaman, mekân, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. Aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafî olaylardır. Cisim zamanla, zaman cisimle, mekân hareketle, hareket mekânla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır. Bunlardan hiçbiri müstakil değildir.

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2010, 14:45:12 Gönderen: ist_eternal »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41882
 • 468
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #58 : 23 Kasım 2010, 16:43:14 »
İki ülke arasındaki deniz sınırında daha önce de çatışmaya varan gerilimler yaşanmıştı. Birleşmiş Milletlerin belirlediği bu sınırı Kuzey Kore tanımıyor. Sorun da buradan kaynaklanıyor. Biraz bizim Ege'deki duruma benziyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ist_eternal

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 558
 • 0
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
« Yanıtla #59 : 23 Kasım 2010, 17:20:25 »
benim demek istediğim şu Kore savaşında k Kore kaybetmeye başlayınca 200 in çin askeri olayın içine girdi k Kore çinin ufak çocuğu,sözcüsü